Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

ti ovo ozbiljno. zbog banaka? stimulativnih paketa? da nije malo to preterano? sad su se svi dosetili banaka jer je aktuelno, a kad su bili izbori 2005, ili kad je poceo hartz iv, problemi su bili ozbiljni, a banke su sedele u svom bubbleu i niko nije ocekivao da ce biti ovo sto je bilo. jeste drzava potrosila puno para, ali je to privremena mera, a problem u nemackoj je dugorocni, demografski, koji nema nikakve veze sa sekom i dekom (d je duetschland u ovom slucaju ;) ) i postojao bi i bez ove krize. ako si tako ostro protiv spasavanja banaka, sta mislis o opelu? da li opel treba spasavati? sta znaci posteno smanjivanje socijale? to samo po sebi ne moze biti posteno, jer ce neko izgubiti pare. vidim da je jedna od diskusija tokom izbora bila da li penzije treba da padnu kad padnu prosecne plate. sta je sad tu fer? podici uzimanja od onih koji rade, ili smanjiti penzije. penzioneri jesu radili i zaradili, ali ako podignes ovima sto sad rade, oni ce hteti iste uslove kad odu u penziju a to sa ovom demografijom ni sad ne moze. ako prebacis deo para za socijalu na vrtice, sto je najgori segment zivota u zapadnoj nemackoj (nedostatak vrtica), opet ce neko biti nezadovoljan.
Pa onako mislim da su za saniranje banaka bacene mnogo vece pare nego sto je moralo i ne mislim da ce to brzo proci. U stvari ubedjen sam da ce drugi talas posrtanja banaka doci vec sledece godine i sta onda ponovo zaduzivanje i pucanje para? Opel, hm prave dobra kola greota bi bila da su propali, ali opet visoka je cena. Ne znam sta da ti kazem, zaista.Da slazem se da su postoje dugorocni problemi koji su ozbiljni i mislim (ne mislim nego znam ) da ce njihovo resavanje zahtevati bolne rezove, samo hocu da kazem da kratkorocno porezi idu na gore, da ce biti otpustanja, sece socijale itd. Znaci nikakvo smanjenje poreza (primarna FDP tacka programa) i da bice dodatnog zaduzivanja drzave.Postenim smanjenjem socijale smatram sledece:"OK probali smo da izdvojimo vise para za vas", ali jbg nema, to ne mozes reci ako spucas 100 milijardi u jednu banku, sa perspktivom da je ceo postupak u jednoj dugackoj repeat petlji...Druga stvar oko postenja i socijale. Sasvim je Ok po mojim nekim gledanjima skinuti socijalu kada zemlji ide dobro. Sada u Nemackoj nije tako.E sada zdravstveno osiguranje, penzije i sl. Tu su komunjare nerealne Nemci stare i morace da rade duze. Pojacavanje socijale kje takodje smejurija. Penzije moraju da prate plate nije moguce da se to menja, nije posteno ali drugacije nije odrzivo.
Link to comment
Druga stvar oko postenja i socijale. Sasvim je Ok po mojim nekim gledanjima skinuti socijalu kada zemlji ide dobro.
da ne ulazim u to zasto ti mislis da je ok, ali 'socijalu' treba platiti, a to moze samo bogata drzava i kada joj ide dobro. tada placa i za manji broj pa su socijalna davanja (primanja) i zbog toga veca. kada je drzavi lose tada su i socijalna primanja manja jer, izmedju ostalog, i korisnika ima vise. to sto takve kategorije najmanje imaju pa se kod njih najvise i oseti, je druga prica. i tu se u principu ne moze mnogo toga promeniti pa ko god da je na vlasti. to sto levi populisti pricaju neku drugu pricu je druga tema i to spada u njihovom opisu posla.ovde je bilo samo pitanje koja koalicija ce moci da stvori bolje uslove da drzavi ponovo krene bolje, pa shodno tome i socijalno najugrozenijim. nemci smatraju da su to crno (plavi) zuti. meni se cini da nisu mnogo pogresili.
Link to comment
da ne ulazim u to zasto ti mislis da je ok, ali 'socijalu' treba platiti, a to moze samo bogata drzava i kada joj ide dobro. tada placa i za manji broj pa su socijalna davanja (primanja) i zbog toga veca. kada je drzavi lose tada su i socijalna primanja manja jer, izmedju ostalog, i korisnika ima vise. to sto takve kategorije najmanje imaju pa se kod njih najvise i oseti, je druga prica. i tu se u principu ne moze mnogo toga promeniti pa ko god da je na vlasti. to sto levi populisti pricaju neku drugu pricu je druga tema i to spada u njihovom opisu posla.ovde je bilo samo pitanje koja koalicija ce moci da stvori bolje uslove da drzavi ponovo krene bolje, pa shodno tome i socijalno najugrozenijim. nemci smatraju da su to crno (plavi) zuti. meni se cini da nisu mnogo pogresili.
Ok necemo o ubedjenima vec o realnosti. Mozda nisam bio jasan. Socijala mora da trpi kao i svi mi ostali ( zbog toga sto su siromasni vise ce to osetiti), ali mi se cini da ce trpeti vise nego sto mora. Eto ja mislim da ova koalicija nece doneti nista posebno ekstra za ekonomiju, a siromasni ce u ovoj krizi platiti vise nego sto moraju. Ali uskoro ce se njihova poreska i socijalna politika na kratak rok videti pa mozemo da nastavimo pricu. Kao sto rekoh meni se ne svidja ova vlada, ali policu se virtuelno katranom i perjem ovde ako sam pogresio. :D
Link to comment

pratim interaktivnu mapu na spiegelu, i gledam kako padaju istocni gradovi. erfurt, halle,... sve u ljubicastom. par mapa nemacke (opadanje fdp prema istoku i severu, rast linke oko velikih gradova na istoku), jacanje cdu/csu prema jugu... da neko malo obradi ove podatke i izbaci mape, moze cela politicko-ekonomska slika nemacke da se pokaze.

Link to comment

evo ja smorena, pa skidam statistiku.....nagradna igra - pogodi gde je bio zid (ovaj steglitz na zapadu ce biti svetlo plav isgurno, a lichtenberg ljubicast)berlin.pnga ovo je krajnje interesantno, sachsen-anhalt:sa2.pnga bilo je ovako:sa1.pngtamno plavo - preuzeo cdu, svetlo plavo - zadrzao cdu, crveno tamno/svetlo - isto za spd, ljubicasto linke, zeleno ne moram da objasnjavam.

Link to comment

jel mozete nesto da napisete o levicarima (linke). kako su odjednom dobili ovoliko glasova?! citao sam o njihovoj kampanji i porukama, ali to je sve sto znam o njima.

Link to comment
jel mozete nesto da napisete o levicarima (linke). kako su odjednom dobili ovoliko glasova?! citao sam o njihovoj kampanji i porukama, ali to je sve sto znam o njima.
ne mogu ti napisati nista vise nego sto pise na wiki, ali mogu da ti kazem sta ja mislim zasto su ovako dobro prosli. spd je prilicno obezglavljen, a kampanja im je bila vrlo mrsava i nije nudila nista novo. ekonomska i demografska kriza drmaju nemacku, narocito istok. mapa sachsen-anhalta koju sam okacila lepo pokazuje trend. ljudi su odustali od spd-a i presli malo na cdu, malo na linke. rekla bih da su na cdu presli ljudi koji malo bolje ekonomski stoje i koji misle da cdu sa sadasnjom postavom moze da poboljsa ekonomiju. nisu to konzervativci (kao u nekim drugim zemljama), vise oni koji zele neki red i nadaju se da cdu to moze da uradi. ovi sto su presli sa spd na linke su zakleti socijalisti i nasli su se bez partije zbog lutanja spda i njihove koalicije sa cdu koju nisi mogao da definises. oni su profil koji nikad ne bi glasao za (relativno) konzervativni cdu i ostali su im jedini pravi levicari - linke. najpogodjeniji slojevi su na istoku, zato tako spektakularni rezultati tamo. na zapadu je linke takodje ojacala, sa 5% do 10% u proseku. veliki deo razocaranih spd glasaca je ostao kuci, odziv je pao* i to su verovatno oni. ako se spd ne sabere do sledecih izbora, ti ce da izadju, i bice interesantno gde ce ti glasovi otici. znajuci nemce, malo njih ce odustati od izbora dva puta za redom.* sa 77% na 71% Edited by paculla
Link to comment

ja nesto ne bih rekao da su prelazili bas sa SPD na CDU, ono spd-ovaca sto znam je toliko alergicno na sam pomen cdu/csu da mi se cini verovatnijim da su glasali za FDP. No, to je samo moja impresija iz NRW-a...

Link to comment
ja nesto ne bih rekao da su prelazili bas sa SPD na CDU, ono spd-ovaca sto znam je toliko alergicno na sam pomen cdu/csu da mi se cini verovatnijim da su glasali za FDP. No, to je samo moja impresija iz NRW-a...
pa evo cdu je osvojio ahen na saveznim izborima prvi put posle... mnogo godina. ne znam odakle su dosli (a po rezultatima, deluje da su dosli bas od spd). cdu je malo odgrizao od rura, uzeo ceo duss (znam, znam, ali nisu bas svi stanovnici diseldorfa milioneri). videcemo sta ce biti u kelnu. ja ocekujem promenu slicnu kao u zapadnom berlinu. mislim da alergicno gadjenje prema cdu pada vec duze vreme, jos od one anti-stoiber histerije ("ja cu da se odselim iz nemacke jer necu da mi kancelar zove svoju zenu muschi"). i oni su se promenili.
Link to comment
nagradna igra - pogodi gde je bio zid (ovaj steglitz na zapadu ce biti svetlo plav isgurno, a lichtenberg ljubicast)
Tako i bi.
berlino.jpg

E, sad, zanimljivo je sto je ovo 2005 izgledalo potpuno drugacije.

berlin2h.jpg

Dakle, nije ova podela nekadasnjom granicom sve vreme tu od 1989. pa jos traje, nego je danas na neki mnogo bezazleniji nacin ponovo uspostavljena. I pored toga sto je Berlin od 1989. doziveo nekoliko bitnih demografskih promena (ne samo imigranti, nego i masovan odlazak radnicke klase).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...