Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

  • 2 months later...

hitno mi je potrebna informacija od nekoga ko je PhD student (i prima stipendiju) u nemackoj: da li je vama faks trazio da pored vize u ambasadi dobijete i radnu dozvolu?sve informacije na temu viza i nemacke ambasade u bg dobrodosle takodje.unapred hvala,pt.

Link to comment
hitno mi je potrebna informacija od nekoga ko je PhD student (i prima stipendiju) u nemackoj: da li je vama faks trazio da pored vize u ambasadi dobijete i radnu dozvolu?sve informacije na temu viza i nemacke ambasade u bg dobrodosle takodje.unapred hvala,pt.
suvise sam star da bih ti mogao pomoci, ali u ambasadi ne mozes dobiti radnu dozvolu, vec samo vizu (NEKAD BILO!!!!)radna dozvola se dobija sa dozvolom boravka (aufenthaltsgenehmigung = aufenthalterlaubnis) u mestu stanovanja u nemackoj (tj. u ausländeramtu).mozda se posle ukudanja ulaznih viza nesto promenilo, PROVERI!!!
Link to comment
suvise sam star da bih ti mogao pomoci, ali u ambasadi ne mozes dobiti radnu dozvolu, vec samo vizu (NEKAD BILO!!!!)radna dozvola se dobija sa dozvolom boravka (aufenthaltsgenehmigung = aufenthalterlaubnis) u mestu stanovanja u nemackoj (tj. u ausländeramtu).mozda se posle ukudanja ulaznih viza nesto promenilo, PROVERI!!!
meni ovi sa fakulteta traze da apliciram i za vizu i za radnu dozvolu. potpuno sam zbunjena... ne samo da sam mislila da ambasade sluze vize only, vec sam bila ubedjena da mi za studiranje (PhD) ne treba radna dozvola vec neka, stajaznam, studijska viza... cekaj, dozvola boravka se pretpostavljam dobija tamo u nemackoj? ili...?
Link to comment

vrlo moguce da ovi sa faksa nemaju pojma. ipak, nazovi ambasadu/konzulat i pitaj nek ti objasne, pa fidbekuj faksu odgovor.treba ti radna dozvola, bas kao i potvrda da se niko od nemaca i iz eu nije javio na konkurs, a da pri tome ima bolje ili bar iste kvalifikacije kao ti.

Link to comment

Nisam PhD student, ali podnosenje studentske vize od pre mesec i po: nisam cak ni vizu na neko duze vreme dobio, nego na 3 meseca, pa moram ovde da produzim kad sredim jos neke papire.Korisna informacija:gledajuci sajt ambasade nigde ti ne pise da ti trebaju po dve kopije svega. nije neki problem, ima kopirnica prekoputa i nece mnogo da te smaraju unutra, tj mozes da izadjes, ali ipak...korisna informacija 2: bio sam dva puta i prvi put je bila jeziva guzva jer su dosle neke dve firme coporativno (van BG-a, pa su zakazali i bili prvi na redu, naravno). drugi put nije bilo nikoga i sve sam zavrsio u rekordnom roku. ako ti nije frka da to odradis brzo, ja ne bih tracio ceo dan opet. E sad, ili sam bio kurate srece prvi put, ili me mega prokenjalo drugi put. Ili i jedno i drugo, ne znam.

Link to comment
Jbt, nije valjda i ovaj dosao :isuse: Produzenje vize nije problem, mislim da ti treba pasos i dve biometrijske fotografije. Moguce i prijava boravka (u policijskoj upravi), nisam siguran.
Da znas da sam se neckao kad sam shvatio ko mi je bio trailblazer, ali ipak...Ne bi trebalo da je problem. Papiri koji traze, slika, 50 evra. I da bude bar mesec dana pre isteka vize, jer navodno traje do 4 nedelje. Moguce da nije isto svuda.
Link to comment
  • 2 weeks later...

ne koprcaj se hoste, makar ste se mene resili. za ljude koji rade doktorat, postoje dve varijante za boravisnu dozvolu: paragraf 16 i paragraf 18 (to su paragrafi zuwanderungsrecht-a). prvi je za studente, drugi je za strucnjake koji dolaze da rade. dok radis doktorat, svejedno je na kome si, ali je za buducnost bolje imati 18 jer se lakse dobija stalni boravak. 18 mozes dobiti ako imas platu na univerzitetu. sa stipendijom (daad) su svi na 16. reforma 2005. je omogucila da se paragraf 18 primenjuje na ljude koji idu na doktorat. ako ti sa faksa daju platu, verovatno pod "viza i radna dozvola" misle na paragraf 18 koji nije za studente.

Link to comment
hitno mi je potrebna informacija od nekoga ko je PhD student (i prima stipendiju) u nemackoj: da li je vama faks trazio da pored vize u ambasadi dobijete i radnu dozvolu?sve informacije na temu viza i nemacke ambasade u bg dobrodosle takodje.unapred hvala,pt.
o kakvoj se stipendiji radi?ako je daad ili tako nesto, izvadis vizu u ambasadi i onda po upisu semestra, s popunjenim enormnim formularom, pasosem, prijavom boravka i svim dokumentima od davaoca stipendije (trajanje stipendije, kolike su rate, regulisano zdravstveno osiguranje) i potvrdom da je overen semestar ides u auslaenderbehorde. prethodno proveri koje im je radno vreme i izaberi neki nepopularni termin da ne bi predugo cekala. ako ne govoris nemacki, povedi nekog sa sobom da prevodi jer ne pricaju strane jezike. ponesi i fotokopije da njima das, a zadrzi originale. makar je ovako bilo pre nekoliko godina.ako je neka industrijska stipendija, onda je mozda drugacije, u svakom slucaju treba pitati davaoca stipendije o tome kakva je tacno procedura. ako je nesto obrazovno (tipa daad ili domaca vlada) onda se korisne informacije mogu dobiti od daad lektora u goethe institutu, na sajtu pisu termini za konsultacije.ne secam se vise koliko je trajalo dok se ne dobije pasos s aufenthaltserlaubnisom. secam se samo da je za stipendiste daada bilo besplatno i da mi je poslednje godine sekretarica za strane studente sredila da mi sve zavrse u roku od 3-4 sata iako nisam imala kompletnu dokumentaciju (predala ujutro, podigla kasno popodne). lepa rec i gvozdena vrata otvara, ukoliko je izgovorena na tecnom nemackom.
Link to comment
  • 2 weeks later...

hvala, tek sad vidim ove savete.prvo moram bar nesto da dobijem u nasoj ambasadi. trenutno imam brdo papira, sto sa faksa sto svojih, pa cu da vidim sta ce da mi daju i na koji rok. trazenje stana u minhenu je bas onako mucan posao. uspela sam vec i na prevarante da naletim, slike svih stanova koji iole na nesto lice (i koje mogu da platim) sa www.studenten-wg.de znam napamet.nekoliko nedelja i vec mi je muka.a ovo obecava da ce da traje.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...