Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

Pa i onaj Humboltov forum je fijasko, iz vise razloga. Nisam se nesto udubila u čitavu priču oko njegove izgradnje  (osim što sam znala da su sravnili Palast der Republik kao zbog azbesta a zapravo jer ubijaju sve sta ima veze sa DDR istorijom, ali sa kolonijalizmom imaju manje problema, kako se pokazalo u ovom slučaju) dok ga nisam posetila u januaru. 
 
Smešno mi je što upravo u H.F. ima neki momenat na trenutnoj izložbi gde lik upoređuje izgradnju Šangaja od straćara do ovakvog grada kakav je danas za 20 godina, dok se za to vreme napravila jedna metro stanica u Berlinu (valjda ona u Pod lipama?)
 
//Predlog: da se taj vas Berlin lepo odvoji od ostatka čestite Nemačke i neka se hipsteriše od svog novca.
Bile su opasne demonstracije kad su usvojili inicijativu da se Palast ruši. Tadašnji gradonačelnik je bio izrazito kontra svemu što je imalo ikakve veze sa DDR-om što je na partijskim skupovima javno pokazivao. Bukvalno je pričao: srušicu jer mi se može. Humbolt forum je bukvalno bacanje rukavice u lice svakome ko je makar malo procitao o istoriji tog mesta a čini mi se da u samom forumu ima par tabli koje govore ali i malim slovima opisuju istoriju zgrade. U toj zgradi je bukvalno kreirana teorija rasa, koju su nacisti kasnije koristili za pogrome. Izdato više knjiga i prirucnika sa sve dimenzijama glava, noseva i svega ostalog što je "akademski" dokazivalo da su Nemci nadmoćna rasa i da su svi ostali, u to vreme ljudi iz Afrike daleko ispod lestvice da uopšte treba da žive. Na stranu što je u to vreme bila akademija nije bilo retko da se "izlazu" živi ljudi iz Afrike te se na predavanjima često merile dimenzije glave recimo pa uporedjivala sa podacima iz knjiga. Da ne pričam da su u podrumima čuvane odsečene glave raznih rasa sa različitih kontinenata, većinom Afrika da bi poslužile kao uporedne studije tokom godina. Naravno da su vodjeni ovime u istoj zgradi odlučili da recimo u Ruandi veštački podele naciju na dva "plemena" jer su se jedni činili "inteligentnijim" a znamo kako je to na kraju završilo. Plus još 400 taman toliko jezivih vezanih za tu zgradu

A onda ti dodje gradonačelnica Berlina i na otvaranju mrtva ladna kaže da treba da zaboravimo kolonijalnu prošlost Nemačke i da će zbog toga prostor foruma da bude posvećen kulturama celog sveta i umetnicima i to sve izgovara ispred nekih artifakata pokradenih iz baš te Afrike baš u to neko vreme Nemačkog kolonijalizma. Amejzing!

@aram što je najgrdje, muzej se gradi i popravlja od državnih a ne Berlinskih para kao i Humbolt forum.
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
7 hours ago, Zlurad said:

 

Piramide sam pomenuo onako, cisto reda radi, jer bilo koja zgrada da se pravi ili obnavlja u Berlinu, budzet i vreme joj je slicno kao gradjenje piramide.

 

Ocuvana vredna zgrada u radijusu od kilometra od Brandenburske kapije, posle drugog svetskog rata bukvalno ne postoji (osim Rajhstaga i kapije koja nije zgrada). Zgrada je podignuta skoro bukvalno od temelja - od hiljada kubika suta razbacanog naokolo, obnavljana posle rata od strane DDR-a a posle ujedinjena detaljno renovirana. No sve to na stranu: sta neko treba da radi zgradi - koliko god ona bila ruinirana i "ocuvana i vredna", da bi se popravljala 14 godina? Ajd, razumem delimicno zasto ce ceo muzej da bude zatvoren 3 i po godina - najvise zbog toga sto Market gate i Ishtar gate trebaju da se konzervisu te u istom stanju prenesu u novu zgradu ali 14 godina? Ja sam siguran da su se posle debakla sa aerodromom malo uozbiljli sa deadlajnima. Tako da sad umesto da kazu da ce da zavrse zgradu za 5 godina lepo kazu 14 pa ako je zavrse za 10 "eto, super smo efikasni. Zavrsili 4 godine pre roka". Inace je zgrada u koja ce da bude dodata Pergamonu pocela da se gradi 2013. godine. Rok izgradnje 5 godina. Budzet: 350 miliona. 2023 je godina: zgrada jos uvek nije zavrsena. Zavrsena je recimo 75% - a u nju u naredne tri i po godine treba da se preseli Pergamon. Pitanje je da li ce uopste i da bude zavrsena do tada. Ona se ne obnavlja, Gradi se nova. 10 godina. Do sada. Budzet do sada: 700 miliona evra. Ukupno planirano para za obnovu celog Pergamona: 1.3 milijarde. Ukljucujuci i zgradu koja se pravi. Znaci da je ostalo 500 miliona da se: 14 godina obnavlja 1 zgrada. Da se zavrsi nova zgrada. Da se rekonstruise stari Pergamon. Da se konzervira, prenese i uradi postavka novog Pergamona. Metodologija :riba:

 

Ne želim da ulazim u detalje ove konkretne priče, jer ih ne znam, ali načelno mislim da knee jerk reakcije nisu dobre, baš zato što ne znamo detalje. Možda i može brže, ali možda i ne može. Nemačka je klasična kornjača je brža od zeca priča. Sistem može da bude ovakav ili onakav, i možda može da bude bolji, ali to je njihov način rada. Meni je lično svejedno i ne branim u suštini ništa. Ali u praksi jedino bitno je, da li im dobro ide? Da im ne ide, bila bi prazna Nemačka, a ne Hrvatska ili Rumunija.

 

Moj bivši šef jednom izašao iz koderske penzije, jer niko nije imao vremena za neku glupost da npr. promeni boju dugmeta na koje se klikće i onda posle dva dana izašao iz pećine crven u licu i rekao da je konačno uspeo. Zwei Tage! Ein Button!! :hitler: Da mu je neko pre toga rekao da će to da traje dva dana dobio bi otkaz. Ali je trajalo koliko je trajalo.

 

Ili recimo da je neko u Srbiji 2000. godine izašao i rekao "ovo je plan, uradićemo to i to, i ući u EU", biko bi popljuvan odmah. Umesto toga imali smo Srbija u EU 2007 flajere i programe itsl. U međuvremenu, 2023. godina, od stihije i spontanih ideja nije ispalo ništa i na kraju će opet trajati 20 godina da se to desi.

Link to comment
  • 1 month later...

Moram da pogledam racun ponovo, ali ne sećam se kad sam tako lako dala 130€ u supermarketu (Rewe) za namirnice za nekoliko dana (istina mnogo voća, i većim delom organski proizvodi, ali opet)

  • Tužno 1
Link to comment
3 hours ago, I*m with the pilots said:

Moram da pogledam racun ponovo, ali ne sećam se kad sam tako lako dala 130€ u supermarketu (Rewe) za namirnice za nekoliko dana (istina mnogo voća, i većim delom organski proizvodi, ali opet)

 

Buraz mi se žali kako u Lidlu u nedeljnoj kupovini ostavi oko 150 evra. Kad se sabralo za šta, skoro ista kupovina u Lidlu u Srbiji oko 180.

  • +1 2
  • Haha 1
Link to comment
2 hours ago, desboj said:

 

Buraz mi se žali kako u Lidlu u nedeljnoj kupovini ostavi oko 150 evra. Kad se sabralo za šta, skoro ista kupovina u Lidlu u Srbiji oko 180.

 

Nista smesno naravno, vise kao histericni smeh.

  • +1 2
Link to comment
7 hours ago, desboj said:

 

Buraz mi se žali kako u Lidlu u nedeljnoj kupovini ostavi oko 150 evra. Kad se sabralo za šta, skoro ista kupovina u Lidlu u Srbiji oko 180.

 

Da, videla sam cene u Srbiji u martu, za plakanje je. Šta mi je ono zapalo za oko, testenina (fusili) koštala više nego (organska) u Nemačkoj

  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, desboj said:

 

Buraz mi se žali kako u Lidlu u nedeljnoj kupovini ostavi oko 150 evra. Kad se sabralo za šta, skoro ista kupovina u Lidlu u Srbiji oko 180.


postao buraz, a očigledno i svi mi ovde, pravi nemac - kukanje na sve strane. Integracija je uspela. 

Edited by Boycie
  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

+1

 

A nije ni 3 godine tamo. Dođe ovde na 7 dana sa zakazanim mehaničarima zubarima i frizerima i iskuka o težini života i problemima, ajde to nego što me tera da još jednom razmislim o dolasku u Nemačku jer je priča teška i nisam svestan problema koji me čekaju.

 

Angry Season 2 GIF by The Office

 

 

Edited by desboj
  • +1 1
  • Haha 4
Link to comment
15 minutes ago, desboj said:

+1

 

A nije ni 3 godine tamo. Dođe ovde na 7 dana sa zakazanim mehaničarima zubarima i frizerima i iskuka o težini života i problemima, ajde to nego što me tera da još jednom razmislim o dolasku u Nemačku jer je priča teška i nisam svestan problema koji me čekaju.

 

Angry Season 2 GIF by The Office

 

 

 

Da se ne lažemo, ima masa problema u Nemačkoj, ali iako ti problemi nerviraju oni se mogu rešiti, a neki put traje dugo jbg. Za moje 24 godine ovde više gledam na Nemačku kao na labavi savez opština i gradića - dok sam živeo u Berlinu bilo je gluposti za izvoz, sada na selu na severu Bavarske je sasvim druga priča, ko u drugom svetu.

Link to comment

Sve to stoji, govorim iz perspektive Srbije odakle odlazim da ne kažem bežim, a on mi kuka o first world problemima. Nek se strpi pa kad dođem kukaćemo zajedno 😁

 

 

  • +1 4
Link to comment
13 hours ago, aram said:

sve je otišlo u 3pm, ja više nijedan ulazak u supermarket ne računam ispod 50€

 

blago tebi.

kod nas je 50€ ono preko nedelje "samo nesto malo", inace 100-150 u Lidlu jednom nedeljno

Link to comment
2 minutes ago, Ros said:

 

blago tebi.

kod nas je 50€ ono preko nedelje "samo nesto malo", inace 100-150 u Lidlu jednom nedeljno

pa o to nešto malo i pričam, nedeljni tako, 150-200

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...