Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

Mislim da je to za onaj topic o rentijerskom kapitalizmu. Tickemaster ili LiveNation ili kako se već sad zovu u Americi su još gori i već decenijama poznati po dranju. Ali ne možeš ih se rešiti, jer su sklopili ekskluzivne ugovore sa mestima koji mogu da drže koncerte (ne samo klubovi, nego i raznorazne koncertne dvorane, sportske arene itsl). Možda to još nije slučaj s ovim mestom gde ti hoćeš da ideš i Eventimom, ali nema sumnje da gledaju da stave šapu na sve što mogu, da bi mogli da izmuzu monopol koji su napravili. 

 

Don't Make Taylor Swift Fans Angry

 

Three years later, the fees for ticketing had gotten out of hand. So Pearl Jam, then the biggest band in the world, got mad. The band was angry at the high prices and hidden fees the firm charged their fans, and they wanted a straightforward ticket price - $1.80 service fees clearly spelled out on $18 tickets, which was lower than what Ticketmaster sought. But Ticketmaster refused. So the band boycotted what was the then-new Ticketmaster monopoly. They ran a pressure campaign, testifying to Congress, embarking on a lobbying campaign, and pointing to the firm’s acquisitions of rivals and other underhanded tactics in its attempt to control the industry.

 

Ticketmaster struck back, bribing music venues to only accept Ticketmaster as a booking system, which meant that Pearl Jam couldn’t play at most normal locations. Pearl Jam’s 1995 tour was thus a catastrophe, because they had to play in places like sporting fields which couldn’t hold concerts, so most of their shows were canceled. The cost to Pearl Jam was in the millions, and it devastated the band. This was a remarkable potential moment for antitrust enforcement, with the biggest music act in the world brought to its knees by a ticketing monopoly.

Edited by Venom
  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment

Nisam znao da Tiketmasterova loša fama doseže tako daleko u prošlost, mislio sam da je sve počelo s raširenom upotrebom neta i pametnim telefonima.

Link to comment
3 minutes ago, zorglub said:

Nisam znao da Tiketmasterova loša fama doseže tako daleko u prošlost, mislio sam da je sve počelo s raširenom upotrebom neta i pametnim telefonima.

 

Moj prvi susret sa TM je bio 2005. u Njujorku, ne secam se tacno koliko je bila veca cena karte niti bih pitala za taj bend, ali jesam bila iznenadjena jer dotle nista takvo nisam videla (a i bila sam na koncertima samo u Srbiji). Posle mi je postalo jasno kako to funkcionise, samo je tad jos bilo moguce otici do samih klubova i uzeti kartu (mada ako si morao da placas prevoz onda uglavnom i nisi ustedeo mnogo)

  • +1 1
Link to comment
14 hours ago, noskich said:

https://www.rts.rs/vesti/svet/5259708/nemacka-novi-zakon-promena-pola-svakih-godinu-dana-saopste.html

 

Старосни лимит практично не постоји. Деца испод 14 година могу да траже службену промену биолошког статуса уз сагласност родитеља. Млади између 14 и 18 година могу да укњиже нови пол и без пристанка родитеља, односно и против забране родитеља. У случају озбиљнијих конфликата, одлучује судија за породично право.

 

Једина обавеза за оне који на тај начин мењају пол је да морају да живе с том одлуком 12 месеци, а онда се по жељи могу вратити у стари биолошки или изабрати неки други. Све то онолико често колико особа жели.

Link to comment
20 hours ago, noskich said:

https://www.rts.rs/vesti/svet/5259708/nemacka-novi-zakon-promena-pola-svakih-godinu-dana-saopste.html

 

Старосни лимит практично не постоји. Деца испод 14 година могу да траже службену промену биолошког статуса уз сагласност родитеља. Млади између 14 и 18 година могу да укњиже нови пол и без пристанка родитеља, односно и против забране родитеља. У случају озбиљнијих конфликата, одлучује судија за породично право.

 

Једина обавеза за оне који на тај начин мењају пол је да морају да живе с том одлуком 12 месеци, а онда се по жељи могу вратити у стари биолошки или изабрати неки други. Све то онолико често колико особа жели.

 

Samo, ovo se odnosi na deklaraciju pola, dakle šta da piše u papirima. Osoba ne mora da se operiše. (Pišem to pošto u ovom šta si izdvojio toga nema pa nije jasno)

Link to comment

Dobio sam ponudu za posao u Ist. Njemackoj, okolina Erfurta, gradic 10.000 stanovnika. Doduse oko plate tek trebamo vijecati.

Iskreno sa dojč nemam nikakvog iskustva, sem kroz priče sa gastosima. 

Šta mogu očekivati  generalno, cijene stanovanja, hrane, porezi, neki drugi detalji u odnosu na zapadnu.. 

Link to comment
16 minutes ago, beeva said:

Dobio sam ponudu za posao u Ist. Njemackoj, okolina Erfurta, gradic 10.000 stanovnika. Doduse oko plate tek trebamo vijecati.

Iskreno sa dojč nemam nikakvog iskustva, sem kroz priče sa gastosima. 

Šta mogu očekivati  generalno, cijene stanovanja, hrane, porezi, neki drugi detalji u odnosu na zapadnu.. 

 

Za stanove pogledaj kako izgleda najam na Immobilien scout.

 

Nadam se da ima nekog sa iskustvima iz te regije, ali pogledaj malo više o tome gradu, sta ima da ponudi, kakve su veze sa vecim gradovima (Erfurt, Jena, Gota? Lajpcig), da li ispunjava neke tvoje osnovne potrebe? (Kapiram da teško kad je tako mali ali ako ima neki dobar grad lako dostupan onda moze biti dobro)

 

Vraćam se u kancelariju tek u oktobru, ako ti tad jos bude igralo ulogu, mogu pitati kolegu iz Drezdena kakvo je njegovo mišljenje.

  • +1 1
Link to comment

Pričali smo već preko PM-a, ja živim u tom kraju već dosta dugo. Postoje solidne razlike u gradovima, npr. Gotha, Gera imaju dosta lošu reputaciju, mada opet i ne svraćam tamo skoro nikad. Erfurt, Jena, Weimar su fini gradovi za život, naći ćeš i da se nešto dešava što te zanima. Ako ne, udaljeni su 20 minuta vozom što je manje nego da ideš s Novog Beograd do centra grada. Naravno i to je relativno, skoro sam slušao u vozu studenta koji je kukao kako ne podnosi Weimar jer nema kul žurki 😁. Leipzig je fin grad ali nije blizu.

Link to comment
9 minutes ago, Venom said:

Pričali smo već preko PM-a, ja živim u tom kraju već dosta dugo. Postoje solidne razlike u gradovima, npr. Gotha, Gera imaju dosta lošu reputaciju, mada opet i ne svraćam tamo skoro nikad. Erfurt, Jena, Weimar su fini gradovi za život, naći ćeš i da se nešto dešava što te zanima. Ako ne, udaljeni su 20 minuta vozom što je manje nego da ideš s Novog Beograd do centra grada. Naravno i to je relativno, skoro sam slušao u vozu studenta koji je kukao kako ne podnosi Weimar jer nema kul žurki 😁. Leipzig je fin grad ali nije blizu.

 

Tako sam i ja čula, da su Erfurt i Jena učeniji gradovi i okej za život, ali ne znam više od koga ili gde sam to pokupila pa ne mogu na tu temu. Lajpcig je meni kao posetiocu jako lep, isto kaze drugarica koja ide svake godine i dobro ga zna, posto je imala momka nekad tu.

Link to comment
  • 2 weeks later...
On 1. 9. 2023. at 0:37, beeva said:

Dobio sam ponudu za posao u Ist. Njemackoj, okolina Erfurta, gradic 10.000 stanovnika. Doduse oko plate tek trebamo vijecati.

Iskreno sa dojč nemam nikakvog iskustva, sem kroz priče sa gastosima. 

Šta mogu očekivati  generalno, cijene stanovanja, hrane, porezi, neki drugi detalji u odnosu na zapadnu.. 

 

Nije u Nemackoj glavna podela po razvijenosti vise toliko istok-zapad, koliko sever-jug. Nasuprot srpskoj predrasudi  u Nemackoj je jug bogatiji(Bavarska, BW i Hesen).

Cene stanovanja su povoljnije nego na jugu(Bavarska i BW) i to dosta. Postoje cak migracije iz Minhena prema istocnim gradovima tipa Drezden i Lajpcig ako se nadje dobro placeno radno mesto jer su nekretnine znacajno povoljnije. Ako imas dobru ponudu sto se tice plate odlicno.

Cena hrane je nekih 10-20% skuplja od Srbije u proseku, nekih proizvodi su jeftiniji. Dosta zavisi gde kupujes, Aldi, Lidl, Penny i Neto su povoljniji od Rewe i Edeka ali slabijeg kvaliteta i suzenije ponude. To je na nivou Nemacke unificirano sto se tice cena u velikim trgovackim lancima.

Porezi su rak rana Nemacke, zbog cega gomila Nemaca, narocito obrazovanijih i bolje placenih, zeli otici u Svajcarsku ili Teksas. Ako si samac bices na poreskoj klasi 1, uzece ti dosta. Ako si u braku bice povoljnije ali ukupno sa suprugom neces se bas mnogo vise usreciti jer postoji kombinacija 3 i 5...uglavnom uzece dosta ali ces imati veliku socijalnu zastitu. Bolnice su neuporedivo bolje od Srbije ali moze da se ceka takodje.

 

Na istoku je manje stranaca. Vise su nacionalisticki orjentisani.

  • +1 3
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...