Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

On 1. 9. 2023. at 1:53, I*m with the pilots said:

 

Tako sam i ja čula, da su Erfurt i Jena učeniji gradovi i okej za život, ali ne znam više od koga ili gde sam to pokupila pa ne mogu na tu temu. Lajpcig je meni kao posetiocu jako lep, isto kaze drugarica koja ide svake godine i dobro ga zna, posto je imala momka nekad tu.

 

Lajpcig je uredjen grad i lepo "upakovan" ali mislim da se najvise gura prema Drezdenu i Berlinu. Skoro sve najavljene i novozgradjene fabrike cipova(TSMC, Infion, Bosch, Siemens) odose prema Drezdenu. Jedino Intel u Magdeburg. Berlin je dobio Teslu.

Link to comment
On 19. 8. 2023. at 8:01, barrcode said:

naslovna novog broja Economist-a

 

image.thumb.jpeg.57f53e5eb6d19c60c59823f88da97315.jpeg

 

Zeleni jesu svojom politikom u Ministarstvu privrede i Spoljnih poslova(dosta manje ybog ogranicenosti delovanja) dosta stete napravili, pre svega, jer previse radikalno guraju neke price.  Zbog cega ce vec na sledecim izborima prilicno lose proci. Medjutim ne slazem se da je Nemacka cak ni srednjerocno u problemu kao dobar deo ostalih zemalja EU i narocito Britanije.

Nemacka po ulaganjima u EV, cipove, obnovljive izvoe energije i prenosne sisteme je daleko ispred svih vecih zemalja u Evropi. Mozda se sada pate zbog nedostatka povoljne energije iz Rusije i preranog izbacivanja nuklearki ali proci ce to u srednjerocnom periodu a imaju novca da premoste to sa subvencijama privredi kroz nize cene energije, koje su na snazi ili slede. A nakon toga ce biti na konju, sto bi se reklo.

Nemacka ima neke probleme tipa birokratije i nedostatka radne snage, narocito po juznim pokrajinama-Bavarska i BW. Takodje nedostaje dosta strucne radne snage zbog pada standara obrazovanja. Poreski sistem mora da se menja, ovo se poreskim klasama da bi se podsticale porodice sa decom ne funkcionise. Bolje da srezu poreze i naprave reformu prekomplikovanog poreskog sistema.

Link to comment
56 minutes ago, Marde said:

Cena hrane je nekih 10-20% skuplja od Srbije u proseku,

Parizer je skuplji, to garantujem. :ph34r:

 

Cene čega su 10-20% skuplje u Srbiji? Kojih proizvoda?

Link to comment

kefir i ajran za 0.79 za recimo godinu ipo otisli na ponegde i 1.49.

 

ali jebote, cene u srbiji, svaki put kad dodjem, a to je fazon u maksimalnim razmacima od dva, tri meseca, ne mogu da verujem.

 

 

  • +1 1
Link to comment
On 6. 5. 2023. at 20:32, bags said:

Nemacka je jos uvek dosta jeftinija od Austrije. Iz Salcburga se ide  godinama u DE u vece kupovine.

Najveca razlika je u proizvodima za higijenu i kucnu hemiju.

 

 

On 7. 5. 2023. at 6:42, Miki_belavista said:

da,a,cak kazu da su i vece plate,jedno 10% u De.

 

Plate u Nemackoj su slicne kao u Austriji u proseku ali to nije za poredjenje zbog velicine. Austrija granici sa Bavarskom, gde su plate u proseku dosta vece od nemackog proseka. Konkretno, Salcburg je na 10km od sire zone Minhena(Metropolregion München) koji ima ne mnogo manje stanovnika od cele Austrije, preko 6 miliona a Austrija oko 8.5 miliona. Sama Bavarska je po povrsini nesto manja od Austrije ali ima puno vise stanovnika. Prosecna neto plata u Minhenu preko 3 500 evra, Metro oblast manja ali mislim ne ispod 3000 evra neto. Istina cene nekretnina su visoke, izmedju ostalog, zbog toga ali hrana ili hemija nisu, stavise, jednake sa ostatkom Nemacke ako kupujes u lild, aldi, rossman, müller...  Mislim da je u Salzburgu dosta nize, neka neko potvrdi ili demantuje. Sa druge strane dosta vise nego li u severo-istocnim delovima Nemacke.

Link to comment
3 hours ago, ToniAdams said:

ali jebote, cene u srbiji, svaki put kad dodjem, a to je fazon u maksimalnim razmacima od dva, tri meseca, ne mogu da verujem.

 

Moji drugari skoro bili, njima je odlazak u Rewe bio sezacionalan. Mislim da su komotno slikali skoro 80% proizvoda, samo da upoređuju cene. Ono, stanu ispred rafa i samo ih čuješ "nemoj da zajebavaš da ovo košta XY evra. Kod nas je to barem 2X skuplje". I to jebeni Rewe. Strah me bilo da ih odvedem do Kauflanda npr. Bio i ja skoro 3 nedelje u Srbiji. Nisam navikao da tipa: toalet papir, tablete za pranje (mašina za veš), 5 piva i jos 3 sitnije gluposti platim 3500 dinara ili 30+ evra. Za 30 evra, ono mašala gajbu piva + toalet papir + 3 tableta za mašinu za veš i da mi ostane za sitnije gluposti oko kase

  • +1 2
Link to comment

Što se tiče istoka i stranaca a vezano za nacionalizam to je još jedna od random neistina napisanih u dva posta. Svaki iole veći grad je prepun stranaca, što studenata (naročito Lajpcig) jer su cene stanova i životni troškovi jeftiniji, što ostalih "ekspata" koji tamo žive i rade. Mislim generalno, istok nemačke nije rurska oblast da imaš 20 velikih gradova bukvalno spojenih selima. Istok ti je selo od 400 ljudi, pa ravnica, pa selo od 1500 ljudi, pa gradić od 20 000, pa ravnica, pa selo od 50 ljudi.

  • +1 2
Link to comment

Nemačka je zemlja od 80 miliona ljudi, geografski velika i mislim da nije dobra ideja, da se donose olako zaključci o tome kakvi su ljudi tamo ili ovamo. Dobar deo tih mišljenja su ili predubeđenja, ili nešto što je generisano medijima, ili čak i jedno i drugo. Malo ko je živeo dovoljno dugo u toliko različitih sredina, pa da može da izvlači zaključke. Ono što mislim da definitivno ne stoji je da je glavna podela "sever - jug". Ima raznih podela, ali i corona pandemija je pokazala da je istok - zapad dominatna podela u društvu. Na početku pandemije gotovo nije bilo slučajeva na istoku, pa su svi nagađali da nije nešto do obaveznih vakcina u DDR-u itsl. Posle se smirilo na zapadu i krenulo na istok, pa se onda opet obrnulo i tako stalno. Tek na kraju je kao i u celom svetu buknulo svuda istovremeno. Mislim da je na ovoj slici dole očigledna nevidljiva granica:

 

E9-VKuyXMAUn9qv(1).jpg.e8994ba822127141fa7273f2006b5c41.jpg

 

Edited by Venom
Link to comment
11 minutes ago, Baldrick S. said:

Što se tiče istoka i stranaca a vezano za nacionalizam to je još jedna od random neistina napisanih u dva posta. Svaki iole veći grad je prepun stranaca, što studenata (naročito Lajpcig) jer su cene stanova i životni troškovi jeftiniji, što ostalih "ekspata" koji tamo žive i rade. Mislim generalno, istok nemačke nije rurska oblast da imaš 20 velikih gradova bukvalno spojenih selima. Istok ti je selo od 400 ljudi, pa ravnica, pa selo od 1500 ljudi, pa gradić od 20 000, pa ravnica, pa selo od 50 ljudi.

 

Trebalo je ti da mi sedish na sastanku juche da ovo objasnish... ovako sam ja gasila vatru ali bez ovog ubedjenja koje emitujesh...

 

 

Link to comment

Podrska AfD na istoku je dosta veca nego li na zapadu. Ali to nije jedino. Evo bas ovih dana su izasli podaci za Brandeburg

 

AfD in Brandenburg in Umfragen erstmals vorn

https://www.tagesschau.de/inland/regional/brandenburg/brandenburg-trend-afd-fuehrt-102.html

 

Mozemo da pisemo od Tiringiji, Saksoniji.

 

Sto se tice podele na sever i jug, mislio sam privredno. Danas je manja razlika izmedju prosecne plate u Saksoniji, Tiringiji i Slesvig-Holstajna ,Donje Saksonije nego ove ceitri oblasti sa Hesenom, Bavarskom i BW.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...