Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

6 minutes ago, Zlurad said:
21 minutes ago, Mos said:
 
Ma naravno. Moja supruga poslala mail ausländeramtu, pitala za termin (zamena vize zbog isteka pasoša) i odgovorila joj žena za dan da se javi čim zameni pasoš i dobiće termin. Nego mora malo da se fura berlinski Schnauze, kako bez toga. emoji3.png 
 
 
 

Pa ne moz da posaljes auslanderamtu mail za termin jer odgovara bot. Viza se prebacuje u burgeramtima, njih ima koliko oces al jbg ne izdaju rezidencije nego rade samo administrativne poslove. Eo, ako mi ne veruješ pošalji cisto da vidis sta ce da se desi E5@lea.berlin.de Ovde u ABH ne mozes da udjes bez termina jer imaju obezbedjenje. Da bi dobio termin moras da posaljes mail ma koji ti odgovara auto reply pa kad te se sete setili se. Naravno da ni telefon nemaju, mozdar eventualno faks.

 

Pa ne lažem te, pobogu :D poslala je mail upravo na tu E5 i odgovorio joj je automatski bot, a onda joj je sutradan odgovorila žena sa imenom i prezimenom sa kojom je imala razmenu. 

 

Isto tako je bilo i za stan, kuku lele - nikad nećete naći stan. Našli stan za 3 nedelje traženja, prvi koji smo pogledali. Razumem ja da je Berlin vrlo često raspad ali isto tako se i preuveličava ta muka sinja oko svega. Evo sad sledeće čekamo da nam Alexanderplatz padne na glavu jer ga drži jedna greda.

Link to comment

Znam da me ne lažeš jer je i moja žena poslala mail i dobila trajnu sve zajedno za 10 dana. Mene su očigledno rešili da malo prckaju, ne znam šta sam im ja kriv. Imam dobrog drugara, lik je ladno čekao 14 meseci od dana kad je poslao mail do termina pa plus još neko vreme do rezidencije. Čovek drži restoran i radi ketering, prošlog proleća i leta izakazivao silne gigove po Evropi i par njih van Evrope, na kraju odustao da ga ne bi slučajno navatali na nekom aerodromu i napravili mu sranje zbog vize. Jeste Shengen ali izričito piše da ne sme da se ide van Nemačke. Ja rantujem jer je trebalo da se majem poslovno, izgleda da ću kao i ovaj drugar da presedim proleće i leto i da čekam da propadne u2 na Aleksandar placu :fantom: Elem, znam da mi nista ne mogu al moram da se izduvam malo. Jedva čekam da nagovorim ženu da bežimo odavde, jer ako sam u trećoj zemlji barem znam gde sam pa se ne nerviram, ovde ti daju privid nečega sce dok ne ukapiraš da Berlin ni Monti Pajton ne bi bolje smislio.

Link to comment

Inace koja je najvec razlika Nemacke u odnosu na Srbiju koju sam do sada primetio-zdravstvo. Imao sam tu nesrecu ili srecu da sam koristio bolnicke usluge u Nemackoj. Morao sam da idem na njihovu verziju Urgentnog centra u Minhenu-Bolnicu Crvenog krsta. Zadrzali su me 5 dana iako sam ja trazio da me puste ali na insistiranje sam ostao. Sto je jedan od proeblema nemackog zdravstva, prenatrpanost dolazi jer lekari hoce da zadrze pacijente izmedju ostalog i zbog participacije...

Uglavnom, imam veliko iskustvo iz srpskog zdravstva posto su mi se roditelji zlopatili.

 

Neuporediva usluga, uslovi... iako su tehnicari i pomocno osoblje sve inostranci, izmedju ostalih nocnu smenu su drzali Srbi...

 

Moguce da je to samo ta bolnica, mozda ima drugih iskustava. Minhen je ionako pomalo drugaciji grad od ostatka Nemacke i vise vuce na svajcarsku "sterilnost"...

 

Link to comment
1 hour ago, pasha said:

zbog participacije

 

Ne bih da uporedjujem srpsko i nemacko zdravstvo ali glede ovoga mislim da uopste nisi u krivu. Skoro sam vodio dete kod ortopeda i kao preporuku mi je dao listu sa dva "najbolja MMR-a" u Berlinu. Jedan u Soni centru ili tik pored, jedan pored Berlin mall-a  - jer su "di beste". Ono, pogledas im sajtove, kancelarije po 400 kvadrata, prozori od poda do plafona sa pogledima na znamenitosti...Ono, nije da cu da platim iz svog dzepa (hocu) ali sam imao osecaj da mi bukvalno 15 minuta prodaje bas te aparate za MMR i prica da ni jedan ostali u Berlinu ne valja. Naravno da sam morao da stavim prst na celo i zapitam se da li uopste postoji neka skala za kotizaciju koju je prepisao neko u Ministarstvu zdravstva za slicne ili iste usluge ili je apsolutno random i kako ko od doktora specifikuje uslugu. Da li je uopste realno da MMR koji ima kancelariju od 400 kvadrata u poprilicno fensi kvartu (a osim MMR-a ne rade nista spektakularno vise) naplacuje istu sumu od osiguranja kao i kancelarija u Wajsensiju (jedno 10 tram stanica od Aleksandar placa) koja ima prostoriju sa aparatom, i dve male kancelarije a sve u okviru nekakvog doma zdravlja i koji je tom istom ortopedu dao savrsenu sliku uz perfektnu ljubaznost? Pretpostavljam da ne. A pri tome i jedni i drugi primaju i TK i privatna osiguranja. Naravno da mi je kucni lekar kad mi je davao uput dao i spisak ortopeda kod kojih da idem, moja zena ima gomilu spiskova sa "preporukama" kod koga da ide i sve mi se cini da se doktori, barem ovih sekundarnih usluga pretvaraju u prodavce i ono klasicno, kad ti iz srpskog doma zdravlja preporuce nekog privatnika jer "oni imaju bolje masine, bolje doktore" a u stvari je sve "dodjem ti".

Link to comment

Moje iskustvo lezanja posle operacije slepog creva je da su hteli sto pre da me pošalju kuci ("jer imam malo dete a i u dobroj sam kondiciji" dok se raspadam :vesala2:, žabac je imao tek preko godinu dana), iako sam iz svog džepa doplatila samacku sobu (60tak evra na dan) a od sestre sam dobila da nisu puni pa da im treba soba pošto poto.

 

Za tu naplatu usluge i boravka u bolnici zdrav. osiguranju, konkretno za porodilište u mom slučaju, znam da ne ide po broju dana nego po boravku, tako da bolnica u tom smislu nema veću dobit ako ostaneš više dana (osim ako doplatiš sam za porodičnu sobu ili da budeš sam u sobi, ako imaju mesta). Ne znam kako je insče za postoperativne slučajeve i da li se to razlikuje od bolnice do bolnice, ovo je konkretno sigurno za moju, ali mislim da sam pročitala da je generalno tako od neke skorije promene za porodilišta.

 

Za MRT stvarno ni jednom do sad nisam dobila sugestiju "kod koga je najbolje" vec spisak n mesta u okolini u kojima da potrazim, sa idejom koja dva bi imala najbrži termin. Vremenom sam shvatila da su šanse u jednom od dva najveće pa samo njih i okrenem, nisam čekala nikad duže od mesec dana ali nisam imala jako akutne stvari, osim jednom za glavu zbog glavobolja kada sam dobila termin za manje od dve nedelje. Moj suprug pak, koji ima privatno osiguranje, je zbog nekih bolova u leđima na poziv dr ortopeda dobio termin iste večeri (u radiološkom centru koji je isključivo za privatne pacijente)

 

Moje iskustvo sa zdravstvom je uglavnom dobro, osim sa kožnim lekarima, zato što ovde maltene da nema dermatologa koji se bave kožnim problemima, već unosnijim stvarima poput estetike i kozmetike. Možeš da imaš najgori problem sa kožom i da u krugu od 100km nema ko bi te primio (osim ako imaš privatno osiguranje ili plaćaš sam). Megahejt za to.

 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Berlinski paraziti su mi udvostrucili porez na nekretninu od 2025 jer… mogu. A najbolje sto je (bitan) deo kalkulacije za koliko ja mogu da iznajmim teoretski moju nekretninu. I procenili su 13 evra / m2, docim ako bih ja hteo da je zaista iznajmim njihovo mrtvorodjeno ogranicenje kirija mi je dozvoljavalo 6 evra / m2. Pa Vucic govna da jede.

Edited by burekdzija
Link to comment
19 minutes ago, burekdzija said:

Berlinski paraziti su mi udvostrucili porez na nekretninu od 2025 jer… mogu. A najbolje sto je (bitan) deo kalkulacije za koliko ja mogu da iznajmim teoretski moju nekretninu. I procenili su 13 evra / m2, docim ako bih ja hteo da je zaista iznajmim njihovo mrtvorodjeno ogranicenje kirija mi je dozvoljavalo 6 evra / m2. Pa Vucic govna da jede.

 

Jesi li to uradio onaj Grundsteuer za koji je bio rok do kraja januara ili tako nesto? Mi potpuno zaboravili na to.

Ili otkud ti sad to?

 

//Malo slično ovome ali moram proveriti tačno pošto je to rekla-kazala komšinica, biće neka fora da kao vlasnik stana ubuduće moraš da omogućiš potencijalnom stanaru priključak da puni svoj precious e-auto tako da sve zgrade moraju da ulože u to. Ona čula da je o tome bilo reči na skupštini stanara, a nije bila ni ona niti mi, a druge vlasnike iz zgrade ne poznajemo (od 9 stanova, mi i jos ti su vlasnici koji zive u zgradi, ostalih 7 pripadaju nekoliko osoba koje su kupile stanove jos pri izgradnji i od tad ih izdaju, jedan lik ladno drzi ceo sprat (3 stana))

Link to comment
29 minutes ago, I*m with the pilots said:

 

Jesi li to uradio onaj Grundsteuer za koji je bio rok do kraja januara ili tako nesto? Mi potpuno zaboravili na to.

Ili otkud ti sad to?


Kratko: da. I treba to da uradite, samo ce vas napenaliti kaznama a opet cete na kraju morati da uradite. Ako hoces iskopacu sutra dobar sajt za to, nije tesko, max 30 minuta ti treba.

Link to comment
9 minutes ago, burekdzija said:


Kratko: da. I treba to da uradite, samo ce vas napenaliti kaznama a opet cete na kraju morati da uradite. Ako hoces iskopacu sutra dobar sajt za to, nije tesko, max 30 minuta ti treba.

 

Znam da moramo, bilo je na radiju (tako smo i shvatili da smo zaboravili) da su zadovoljni odazivom u Hesenu i da nece biti penala za sad ali da je neki rok Uskrs, znaci moramo da se skrasimo. Ma mi i porez odradimo posle tri godine. :rolleyes: Bude doduše lepa cifra onda kad uraidmo vise godina odjednom :laugh:

Pošalji sajt (nisi preko onog Elsterovog?)

Link to comment

mi koristimo ovo:

https://www.buhl.de/steuer/

koliko vidim ima i taj Grundsteuer

 

inače probali smo prvo sa tzv poreskim savetnicima (pošto kao komplikovano je mnogo jer plaćam porez u dve države) pa su prvo jedni ispali bedni a onda smo prešli kod drugih koji su isto tako ispali bedni, pa smo prešli na ovu aplikaciju

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...