Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

2 minutes ago, pasha said:

Cenis da zeleni nece smeti sa cdu zbog savezne vlasti?

Da. Mislim da ce ostati sadasnja

koalicija, sem ako spd ne “izda” ili fdp ipak predje cenzus i bude neka gadna manjinska vlada. Ali bojim da ostaje ova zeleno crveno crvena utvara.

Link to comment

Zanimljivo

 

Ako sam dobro razumeo, ovo se vodi pod pokrajinske izbore, pa ni EU građanima nije dozvoljeno da glasaju. Samo po sebi ništa neobično bilo gde u svetu, ali mislim da je na ovoliki priliv stranaca dugoročno neodrživo. Stranci ne dolaze više da crnče po fabrikama i maštaju o domovini, uglavnom se traže stručni ljudi koji mislim imaju drugačije ambicije u životu. Izbori su dobrim delom odluka na šta će se trošiti prikupljen novac od poreza, a ovde 1/5 može da plaća, ali da ih niko ništa ne pita. Ja recimo imam problem s tim da moram da plaćam i da onda gledam onog diletanta Lindnera kako će da proširi autoputeve da bi smanjio gužve.

  • +1 2
Link to comment

Takodje vrlo zanimljiv podatak (bez komentara): od 3.1 miliona Berlinaca starijih od 18 godina, dakle sa teoretskim pravom glasa, 750.000 nema nemacki pasos i time prakticno pravo glasa*. To je knap 25% populacije. 

 

* stranci sa EU pasosem imaju pravo lokalnog glasa ali to je prakticno bezvredno a i % stranaca sa EU pasosem je vrlo mali. 

Link to comment
27 minutes ago, Zlurad said:

 

Da se nadamo da je velika vecina u Marzhanu i tim pasivno agresivnim krajevima koji glasaju za AfD.

Interesantno, ali mislim da ne. Isti izvor kaze daleko najbrojniji su Turci koji nece glasati za AfD :hitler:

Link to comment
10 minutes ago, burekdzija said:

Interesantno, ali mislim da ne. Isti izvor kaze daleko najbrojniji su Turci koji nece glasati za AfD :hitler:

 

Nema Turaka toliko u Berlinu, maksimalno ih je oko 130K i ako je polovina maloletno ostaje na 60-70 hiljada. Ne znam, ja bih pre rekao da vaistinu jesu pasivni krajevi i radnicke low/mid income ili nezainteresovane porodice sa periferija koje eventualno jednom u dve godine odu na Male a za to im je potrebna samo licna karta dok ih dalja putovanja ili ne interesuju ili nemaju para.

 

Elem, bas mi su mi smesni ovi izbori. Ono, samo preko izbora mozes da vidis starost i populaciju stanovnista. U sustini klasika, osim sto je CDU sabio i ceprknuo od svake partije po par procenata. Smesnije mi je sto, kad pogledas mapu ko je gde pobedio tacno vidis ring jer je u ringu Grune pobedio. Jebeni hipsteri :lolol: Koliko vidim ovih par ciklusa izbora, a ne interesuju me mnogo tri vladajuce partije imaju iste glasace samo se popismane na dan izbora pa glasaju za neku od druge dve. (matori ljudi kapiram, pa switchuju kako im se koji kandidat svidja ili ne, jer su i oni valjda ukapirali da su razlike izmedju najvecih postale apsolutno bizarne) AfD malo raste, malo pada - zavisi kako potrefe i koliko ekstremnu kampanju imaju, Linke isto uzima od svih i koliko mogu da vidim u proteklih nekoliko godina imaju veci trend rasta od fasista. (pre par godina, ako se ne varam Linke jedva da je prelazio 3-4% dok je AfD konstantno na oko 8-9 sa postepenim prelaskom na 10-11%).

Link to comment

Ubacujem se kao padobranac, ali da pitam.

 

Jeste li jeli JB burgere tu? Navodno čuvene. Drugar je probao u Berlinu, kaže da su fenomenalni.

Edited by Milošica
Link to comment
18 minutes ago, Milošica said:

Ubacujem se kao padobranac, ali da pitam.

 

Jeste li jeli JB burgere tu? Navodno čuvene. Drugar je probao u Berlinu, kaže da su fenomenalni.

 

Jesam ja, i bilo je vrlo dobro, ali ne bih sad rekao fenomenalno. Malko prezacinjeno ako se dobro secam. Ima i boljih, ali to je sad stvarno i stvar ukusa i izbora u jelovniku (samo jednom sam jeo tamo). Razocarati se sigurno neces, jeste gornja klasa. Eto sad si me podsetio da ponovim posetu :piggy:

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Zlurad said:

 

Nema Turaka toliko u Berlinu, maksimalno ih je oko 130K i ako je polovina maloletno ostaje na 60-70 hiljada. Ne znam, ja bih pre rekao da vaistinu jesu pasivni krajevi i radnicke low/mid income ili nezainteresovane porodice sa periferija koje eventualno jednom u dve godine odu na Male a za to im je potrebna samo licna karta dok ih dalja putovanja ili ne interesuju ili nemaju para.

 

Elem, bas mi su mi smesni ovi izbori. Ono, samo preko izbora mozes da vidis starost i populaciju stanovnista. U sustini klasika, osim sto je CDU sabio i ceprknuo od svake partije po par procenata. Smesnije mi je sto, kad pogledas mapu ko je gde pobedio tacno vidis ring jer je u ringu Grune pobedio. Jebeni hipsteri :lolol: Koliko vidim ovih par ciklusa izbora, a ne interesuju me mnogo tri vladajuce partije imaju iste glasace samo se popismane na dan izbora pa glasaju za neku od druge dve. (matori ljudi kapiram, pa switchuju kako im se koji kandidat svidja ili ne, jer su i oni valjda ukapirali da su razlike izmedju najvecih postale apsolutno bizarne) AfD malo raste, malo pada - zavisi kako potrefe i koliko ekstremnu kampanju imaju, Linke isto uzima od svih i koliko mogu da vidim u proteklih nekoliko godina imaju veci trend rasta od fasista. (pre par godina, ako se ne varam Linke jedva da je prelazio 3-4% dok je AfD konstantno na oko 8-9 sa postepenim prelaskom na 10-11%).

 

Linke je u Berlinu jaci od AfD  od kada se AfD pojavio kao znacajna politicka stranka u Nemackoj, dakle od 2015. Na saveznom nivou je Linke pukao i sada se krecu oko cenzusa ili ispod. Ali i u Berlinu su zabelezeli pad u odnosu na prosle izbore.

Sto se tice starosne strukture, CDU je stranka penzionera. Mislim da ni SPD nije daleko u starosnoj strukturi. Zeleni su hipsteri i ti sto zele da budu u trendu, uglavnom populacija do 30, kada se desavaju promene. Takodje mislim da dosta imigranta ili poreklom od imigranta, uglavnom muslimani, a imaju pravo glasa glasa za Zelene. Oni vec poduze forsiraju tu pricu.

Baza AfD je nemacka radnicka klasa, negde vise-negde manje, 30-50 godina starosti. Mislim i da deo istocnoevropskih imigranata ima simptanije prema AfD...

 

Edited by pasha
Link to comment

Tesko je Berlin tako analiticno posmatrati, stavljati ljude i grupe u fijoke sto kazu lokalci. To je grad absurda i iznenadjenja, ali i zaista kreativnosti, velike tolerancije kao i promene. I mnogo volimo ziveti na tudj racun kao svi bonvivani. Samo sto to nekima manje a nekima vise smeta, tj neki se zbog toga malo jede a neki ponose. Svi se mi na kraju u stvari volimo i slazemo i pomalo smo mazohisti i zato zivimo zajedno u Berlinu. 

  • +1 1
  • Wub 1
Link to comment

Berlin prima mnogo vise milijardi nego sto daje u nemacki budzet. Ali Berlin i nije privredni i finansijski centar Nemacke(to su Minhen i Frankfurt, respektivno), za sada ali se to moze promeniti jer se tamo dosta gura tipa fabrika Tesle...Berlin je politicki centar a to ne mora da bude nesto mnogo glomazno jer je Bon bio politicka prestonica Zapadne Nemacke...

 

Sto se tice starosne strukture stranaka u Nemackoj na proslim Saveznim izborima,

 

https://de.statista.com/statistik/daten/studie/1257097/umfrage/wahlverhalten-bei-der-bundestagswahl-nach-alter/

 

Sada se starija populacija vise prebacila na CDU.

 

Sto se tice podrske imigranata. AfD jedini stao otvoreno protiv sukoba sa Rusijom, cak su imali govore koje je Linke trebao da ima. Takodje stav AfD prema Kosovu je povoljniji za srpsku stranu, slicno kao FPÖ u Austriji. Logicno je da ce imati vise simpatija iz tih imigrantskih zajednica ali ne samo njih, Rekao bih da su Madjari isto skloni AfD i jos neke zajednice.

 

Sto se tice Zelenih, mislim da su oni bili prvi koji su u vrh stranke gurnuli Turke jos pre 20-30 godina pa je logicno da imaju jacu podrsku iz tig imigrantskih zajednica.

 

Mapa glasanja u Berlinu,

 

FozqxKyXsAEdOkn?format=jpg&name=large

 

 

 

 

 

 

Edited by pasha
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...