Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

U Via dei Serpenti  imas gomilu sasvim pristupacnih restorancica, poslasticarnica i tako to. Restaurant Cul De Sac, Piazza di Pasquino 73, blizu Piazza Navone je recimo izuzetno dobar, a nije bio mnogo skup... U Testacciu se fino jede u "la fata ignorante" ili u "pecorino".   Pazi na standardnu foru - u barovima popij kafu i kapućino stojeći, da ti ne bi naplatili 5€ za sedenje. A kad smo vec kod kafe, uU blizini Pantheona obavezno popiti najbolji espresso u Rimu - Tazza D'Oro, Via degli Orfani 84.  Die beste pica u Rimu - Pizzarium, Via della Meloria 43, Prati, ali uopšte ne oklevaj da pojedeš pizzu na mestima gde se prodaje "a taglio", samo da nije baš neka očigledno turistička pljačka, znači ne preko puta ulaza u Vatikan i sl. U Rimu preporucujem pizza alla salsiccia.  Ostale stvari za jesti u Rimu: bucatini all'amatriciana, abbacchio alla romana, coda alla vaccinara, porchetta, spaghetti alla carbonara. Za desert - maritozzo alla panna.

Link to comment
10 minutes ago, aram said:

U Via dei Serpenti  imas gomilu sasvim pristupacnih restorancica, poslasticarnica i tako to. Restaurant Cul De Sac, Piazza di Pasquino 73, blizu Piazza Navone je recimo izuzetno dobar, a nije bio mnogo skup... U Testacciu se fino jede u "la fata ignorante" ili u "pecorino".   Pazi na standardnu foru - u barovima popij kafu i kapućino stojeći, da ti ne bi naplatili 5€ za sedenje. A kad smo vec kod kafe, uU blizini Pantheona obavezno popiti najbolji espresso u Rimu - Tazza D'Oro, Via degli Orfani 84.  Die beste pica u Rimu - Pizzarium, Via della Meloria 43, Prati, ali uopšte ne oklevaj da pojedeš pizzu na mestima gde se prodaje "a taglio", samo da nije baš neka očigledno turistička pljačka, znači ne preko puta ulaza u Vatikan i sl. U Rimu preporucujem pizza alla salsiccia.  Ostale stvari za jesti u Rimu: bucatini all'amatriciana, abbacchio alla romana, coda alla vaccinara, porchetta, spaghetti alla carbonara. Za desert - maritozzo alla panna.

Hvala puno, ovo je bas iscrpno.

Baci, molim te, neku dobru sladoledarnicu, posto mi klinja, pored pica, najvise voli da jede sladoled i vec je u niskom startu za isti. 

 

Link to comment

Imas toliko preporuka, pogotovo za sladoled, na temi vec, pogledaj malo prethodne stranice.

Sa Gromom mislim da generalno ne mozes da omanes u Italiji a ja sam probala neke od onih koje je Helloween preporucila samo se ne secam svih imena, Giolitti je bio super, ali se pripremi na guzvanjac, i da te ne cudi, na jednom mestu platis a na drugom uzmes sladoled

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Ok, u pravu si, lenj sam :D

Znam za Groma, jeo sam u Torinu, ali nisam znao da ga ima po celoj Italiji. Kod Italijana me generalno ne moze nista iznenaditi radio sam sa njima 3.5 godine :)

Hvala!!!

Edited by precog
Link to comment

Taj sistem mi se zapravo cini sasvim efikasnim, tj. bolje nego da jednu musteriju radi isti covek koji i uzima sladoled i naplacuje (kao sto je npr. u Crnoj ovci u BGu a gde je uvek nevidjeni guzvanjac, veci nego sto bi morao biti)... Videla sam to i u Milanu po poslasticarnicama.

Link to comment
17 minutes ago, aram said:

http://www.gelateriafatamorgana.com/web/

 

Najbolji sladoled ubedljivo u Rimu

Zabelezeno, hvala.

2 minutes ago, Host said:

Ne propusti da ruckas neku od divnih rimskih supica :blush: 

Supice nikad ne propustam.

 

E btw. kakva je Ligurija i okolina, sto se tice plaza i kupanja (da je pristupacno deci - znaci pesak ili nesto sitno), hocemo i na leto tamo, ali posto nismo u fazonu hotel-plaza-hotel, obilazili bismo regiju, pa ako hocemo da se bucnemo da imamo gde.

Link to comment

Ima dosta divnih peskovitih plaza, sasvim ce vam to biti ok. Npr. Spiaggia di Varigotti, Spiaggia di San Fruttuoso, Spiaggia di Monterosso, Spiaggia di Maramozza, Spiaggia di Alassio...

Imas i puno malih plaza, tesko dostupnih, tako da zavisi koliki su ti klinci... Opcije su ili pesacenje od minimum pola sata ili neki camac-brodic, tako da ti te nisam pominjao.

Edited by aram
Link to comment

Hvala. Klinja je 6 godina, ne bi bio presrecan sa opcijom koja ukljucuje pesacenje od pola sata, a i mi bismo da se samo sjurimo kolima, okupamo i da palimo u dalji obilazak. Mozda bi brodici mogli da dodju u obzir, ako su te manje plaze manje pretrpane. Mada sam svestan da ce u julu, kada planiramo na zalost da idemo, biti krkljanac na sve strane.

Btw/ kakva je obala u odnosu na Hrvatsku, posto mi je zena iz nekog razloga ubedjena da je tamo oko Ligurije more hladno, obala ruzna itd? 

Link to comment

Cuj, nema lepseg mora od hrvatskog, to stoji, ali Ligurija je sasvim ok. Meni nije bilo hladno more uopste, a ni klincu (tad je imao 10). Obala je medju najlepsim koje sam video, red stena, peskovita uvala, opet stencuge, opet pescana plaza, neki prelep gradic i sve tako redom.

Uostalom:

cinque-terre-italy-cr-getty.jpg
C_2_fotogallery_3002905_12_image.jpg

Link to comment
20 minutes ago, precog said:

 Mada sam svestan da ce u julu, kada planiramo na zalost da idemo, biti krkljanac na sve strane.

 

Koliko sam ja razumela, avgust je najgori jer tad cela Italija ide na odmor. Ovog leta smo mi nesto razmisljali da idemo tamo na more jer su nam se termini odmora sve nesto ispomerali, pa umesto u julu na kraju ispade avgust, i zanimljivo je da je smestaj bio dosta skuplji i popunjeniji u avgustu nego u julu, sigurno zbog te cinjenice. (Na kraju smo otisli u Srbiju na Uvac :D tako da nemam licnu preporuku)

Nego okej more, ali Rim u julu? Meni lici na samoubistvo, iz vise razloga. Mozda bolje da odvojite Rim i ostale posete po zemlji.

Edit: posto vec idete sa klincem, mozete otici i do Pompeje, za to vam ne treba ni auto jer se vozom lako stigne (Rim-Napulj oko dva sata i polucasovno klackanje do Pompeje, karte su 20 + 2-3 evra po pravcu) a verujem da cete svi naci nesto zanimljivo.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
39 minutes ago, aram said:

Cuj, nema lepseg mora od hrvatskog, to stoji, ali Ligurija je sasvim ok. Meni nije bilo hladno more uopste, a ni klincu (tad je imao 10). Obala je medju najlepsim koje sam video, red stena, peskovita uvala, opet stencuge, opet pescana plaza, neki prelep gradic i sve tako redom.

Uostalom:


 

Pa da, tako sam i mislio. Btw. gradic izgleda fantasticno, sta je to?

34 minutes ago, I*m with the pilots said:

Koliko sam ja razumela, avgust je najgori jer tad cela Italija ide na odmor. Ovog leta smo mi nesto razmisljali da idemo tamo na more jer su nam se termini odmora sve nesto ispomerali, pa umesto u julu na kraju ispade avgust, i zanimljivo je da je smestaj bio dosta skuplji i popunjeniji u avgustu nego u julu, sigurno zbog te cinjenice. (Na kraju smo otisli u Srbiju na Uvac :D tako da nemam licnu preporuku)

Nego okej more, ali Rim u julu? Meni lici na samoubistvo, iz vise razloga. Mozda bolje da odvojite Rim i ostale posete po zemlji.

Edit: posto vec idete sa klincem, mozete otici i do Pompeje, za to vam ne treba ni auto jer se vozom lako stigne (Rim-Napulj oko dva sata i polucasovno klackanje do Pompeje, karte su 20 + 2-3 evra po pravcu) a verujem da cete svi naci nesto zanimljivo.

 

11 minutes ago, aram said:

Ferragosto je 15. avgust i tad italijani krecu masovno, ali turista ima i pre toga ihahaj. Ja sam razumeo da sad negde ide u Rim, a da ce na leto u Liguriju?

Rim je za 2 nedelje, jul je rezervisan potencijalno za Liguriju ili nesto slicno. Planirali smo 7 dana za Rim, da se ne cimamo nista okolo, a da na leto ponovo zapucamo u Italiju kolima u obilazak natenane, verovatno sever, do duse.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...