Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

Ajd da pitam i ovde:

Oko kupovine stana, jel notar proverava sve oko stana.U smislu ima li tereta, da li je upisan u katastar itd...

da, sve proveri, ako nešto nije u redu neće da overi ugovor
Link to comment

Da nastavim moju pricu, sa par dodatnih pitanja.

 

Dakle, situacija je sledeca, vlasnik ima sve potrebne papire, ali meni bode oci to sto je majka podigla kredit za kupovinu tog stana, a vlasnik stana je sin. Sad, posto i ja hocu taj stan da kupim na kredit, jasno mi je da je procedura nesto komplikovanija, i to su mi predocili i u banci, a i agenti sa kojima radimo. Ali me zanima da li moze biti nekih problema, pa mi kredit ne bude odobren, ako majka i sin nemaju neki papir gde se navodi da ona njemu kupuje stan? Jer se prakticno svodi na to da se njen kredit vraca mojim kreditom, a da vlasnistvo preuzimam od sina u tom slucaju. U svim papirima se pominje samo sin, nigde se majka ne pominje.

 

Da li zna neko nesto o ovome?

Link to comment

Mozes u katastru da vidis pravni sled i ugovor po osnovu kojeg je sin upisao pravo svojine, ako ti taj isti ugovor ne daju sin ili majka. Mozda ce to resiti neke tvoje dileme. Desava se da osoba uzima kredit a uknjizava se kao vlasnik supruznik 1/2 ili u ovom slucaju sin jer je mozda kreditno nesposoban pa da se posle ne prenosi vlasnistvo sa majke na njega i ponovo placa porez na prenos aps. prava ?!

Link to comment

A koliko kosta notar?To je sad obavezno jel tako?

A ove provere moze da uradi i advokat?

 

Za ugovor u vrednosti od 35.000 evra, notar je uzeo 18.000 dinara za overu ugovora u 3 ili 4 primerka, ne znam tačno. Svaki primerak preko toga se plaća dodatno. A jeste obavezno. I nisam baš nešto sigurna da notar proverava do detalja.

Kada se kupuje stan, otvoriti četvoro očiju. Agencija ti nije potrebna, umeš da koristiš internet, ali nemojte da štedite na advokatu. Ok je ako je nasledni niz logičan - stan otkupljen, vlasnik ili naslednik su 1/1, nema tu mnogo priče. Ali, recimo, na Brdu, Žarkovu, dosta je gradio Stankom, pa tu ima raznih priča i okolnosti oko zadruga, ovoga-onoga, baš tog jednog ključnog papira koji nedostaje. Takođe, znam za priče da su se pojavljivala vanbračna deca za koje ni očevi nisu znali. Ali na tako nešto ne može da se utiče.

Inače, na Žarkovu i Belim vodama nikako ne kupovati stanove u novijim višespratnicama - tamo su mogle samo da se dižu niske zgrade, pa su idioti pravili temelje za takve zgrade, a dizali mnogo više. Samo da se pomolimo da ne bude jačih zemljotresa.

Link to comment

Mozes u katastru da vidis pravni sled i ugovor po osnovu kojeg je sin upisao pravo svojine, ako ti taj isti ugovor ne daju sin ili majka. Mozda ce to resiti neke tvoje dileme. Desava se da osoba uzima kredit a uknjizava se kao vlasnik supruznik 1/2 ili u ovom slucaju sin jer je mozda kreditno nesposoban pa da se posle ne prenosi vlasnistvo sa majke na njega i ponovo placa porez na prenos aps. prava ?!

U kupoprodajnom ugovoru i u katastru svuda stoji ime sina i on je prvi vlasnik jer su ga kupili od investitora. I to je sve u redu.

 

Jedino sto mi smeta je to stose majka nigdene pominje, a ona je digla kredit za taj stan. Moguce je da to pise u ugovoru o kreditu sa bankom? Svakako sam mislio i to da im trazim.

Link to comment

Ne razumem šta je dilema? Ti ćeš kupiti stan od vlasnika, tj sina i njemu za to isplatiti novac - kako će taj novac da pređe od sina do majke, nije tvoj problem.

Link to comment

Problem je sto je majka podigla kredit za stan a sin je upisan kao vlasnik i sad ja treba da podignem kredit da bih ga kupio od njega, ali tako sto ce da se pokrije njen kredit.

 

Ne znam da li sam dobro objasnio :)

 

A u papirima se nigdene vidida je ona podigla taj kredit, pa sam im trazio i taj ugovor o kreditu na uvid, a svakako cu morati mojoj banci da ga dam.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Jeste, stan je pod hipotekom jer je majka vlasnika podigla kredit da bi ga kupila. Zato i jeste cela problematika, jer moja banka treba da pokrije njen kredit, a stan se ne vodi na nju nego na sina.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Nijedna ozbiljna banka neće se upuštati u tako rizičan proces, jer neće biti u stanju da taj stan koristi kao sredstvo za obezbeđenje. Ti time što sinu daješ pare bilo u gotovini ili kroz kredit (sa drugom nekretninom kao sredstvom obezbeđenja) ne skidaš hipoteku sa dotičnog stana. Ako bi majka prestala da redovno izmiruje obaveze banka bi ga preuzela, a ti bi mogao samo da sedneš i plačeš.

 

Ovakvih prevara je bilo i previše u proteklom periodu.

 

Jedino rešenje jeste da kredit uzmeš u banci u kojoj je majka već podigla kredit za taj stan i da se ugovoru detaljno precizira (povedi i svog advokata, ne žali para) sledeće: banka ti odobrava kredit, pare se uplaćuju na sinovljev račun namenski otvoren za ovu transakciju, odatle se preuzimaju potrebna sredstva za zatvaranje majčinog kredita i skidanje te hipoteke. Banka upisuje hipoteku na taj stan pod tvojim kreditom. Sve se obavlja automatski i šanse za prevaru su minimalne. 

Link to comment

znači stan se faktički može pokloniti sinu (jer je inicijalno morala žena biti upisana kao vlasnik ?) a da hipoteka još ostane na stanu ? nešto mi tu nije logično :(

Link to comment

znači stan se faktički može pokloniti sinu (jer je inicijalno morala žena biti upisana kao vlasnik ?) a da hipoteka još ostane na stanu ? nešto mi tu nije logično :(

Hipoteka ostaje ZAUVEK na stanu, dok se ne izbriše... Taj koji prima stan, samim postupkom primanja prihvata i hipoteku... Život hipoteke i vlasništva su rzaličiti i ne moraju da prate jedan drugog...

 

Inače, ja se sa ovakvom pričom ne bi igrao...

Link to comment

Nijedna ozbiljna banka neće se upuštati u tako rizičan proces, jer neće biti u stanju da taj stan koristi kao sredstvo za obezbeđenje. Ti time što sinu daješ pare bilo u gotovini ili kroz kredit (sa drugom nekretninom kao sredstvom obezbeđenja) ne skidaš hipoteku sa dotičnog stana. Ako bi majka prestala da redovno izmiruje obaveze banka bi ga preuzela, a ti bi mogao samo da sedneš i plačeš.

 

Ovakvih prevara je bilo i previše u proteklom periodu.

 

Jedino rešenje jeste da kredit uzmeš u banci u kojoj je majka već podigla kredit za taj stan i da se ugovoru detaljno precizira (povedi i svog advokata, ne žali para) sledeće: banka ti odobrava kredit, pare se uplaćuju na sinovljev račun namenski otvoren za ovu transakciju, odatle se preuzimaju potrebna sredstva za zatvaranje majčinog kredita i skidanje te hipoteke. Banka upisuje hipoteku na taj stan pod tvojim kreditom. Sve se obavlja automatski i šanse za prevaru su minimalne.

Ima razlike u ovome i onome sto su meni rekli u banci. Naravno to je bilo pre nego sto sam znao da vlasnik stana nije uzimao kredit nego njegova majka.

 

Dakle, njihova banka izdaje pismo o namerama i stanje duga po kreditu. Tu bi trebalo da pise da se novac mora iskoristiti iskljucivo za otplatu njihovog kredita. Kad meni odobre kredit, moja banka uplacuje novac njihovoj banci, a ne njima, da bi se pokrio kredit. U medjuvremenu, ja stavljam hippteku drugog reda na stan, a, njihova banka izdaje brisovnicu hipoteke cim proknjize uplatu od moje banke po njihovom kreditu (receno mi je da se ovo sa brisovnicom moze resiti odmah istog dana kada se pare prebace njihovoj banci). Sa tom brisovnicom ja odlazim u katastar i brisem njihovu hipoteku, a moja postaje prvog reda.

 

Ono sto je dobro je sto jedna banka isplacuje novac drugoj, tj. novac ne ide na njihov racun. Oni dobijaju samo onaj deo koji pretekne, ako uopste i pretekne. Jesto to malo komplikacija, ali su mi u banci rekli da to rade cesto i ako su svi papiri u redu, da nema razloga za zabrinutost.

 

Ono sto mene brine je to sto je majka podigla kredit, a sin je vlasnik. Trazio sam im da mi posalju taj ugovor o kreditu jer bi trebalo tu da pise da je ona suduznik njemu. Sve cu to jos jednom da proverim sa advokatom kad dobijem i taj ugovor, samo sam hteo da proverim ovde da li je moguce podizati tako kreditw.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...