Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

A porez na imovinu plaća za taj stan veću, kao stan koji poseduje a ne živi u njemu. Tu ga je država već oporezovala, ali oni bi jooooš, joooooooooš, jooooooooooooooooooooooooooošššššššššššššššššš

 

Dobro primećeno. Poreski kredit za stan u kom se živi (tj. veći porez za stan u kom vlasnik ne živi) i porez na prihod od kirije ne bi trebalo da koegzistiraju. To je duplo oporezivanje. OK, može da se kaže da država ovim prvim želi da destimuliše ljude da drže stanove praznim, već da ih prodaju nekome ko tu želi da živi. No u tom slučaju, iznos poreza na imovinu koji tako vlasnik plaća više treba da se odbije od iznosa poreza koji plaća na kiriju, tj. da taj deo poreza na imovinu koji nije pokriven kreditom za stanovanje u stanu bude poreski kredit na porez od iznajmljivanja.

 

Naravno, i to nema šanse da vidimo u praksi

Link to comment

Објективан проблем ту је кљакавост пореских органа. Они још дуго неће бити спосбни да спроводе софистициране прописе. поготово локалне, јер су њима 200 и неке кад су се раздвајале остали најлошии кадрови, а и док је пу била један орган најмање су се бавили тим локалним порезима јер су радили за републику и република их је муштрала за њихове приходе а за локалне их је болело дупе

Link to comment

Узгред, порез на имовину наплаћује локал а мислим да се порез од давања у закуп плаћа републици

Link to comment

Узгред, порез на имовину наплаћује локал а мислим да се порез од давања у закуп плаћа републици

 

To sam bas hteo da pitam. Ako je tako vrlo je mala sansa da se jedan nivo vlasti "odkrekne" poreza u korist drugog, mislim republicka vlast moze sve to da promeni zakonom jer skupstina odredjuje sta su nadleznosti lokalnih samouprava, ali bila bi povelika dreka verovatno (doduse u SNS Srbiji mozda i ne bi)

Link to comment

Објективан проблем ту је кљакавост пореских органа. Они још дуго неће бити спосбни да спроводе софистициране прописе. поготово локалне, јер су њима 200 и неке кад су се раздвајале остали најлошии кадрови, а и док је пу била један орган најмање су се бавили тим локалним порезима јер су радили за републику и република их је муштрала за њихове приходе а за локалне их је болело дупе

 

Mislim da sam kacio tekst nekog tipa iz SB koji je pricao kako su kod nas plate u PU ispod proseka javnog sektora. Mislim to je suludo, radnici u PU treba da budu najbolji i najplaceniji radnici u javnom sektoru iza sudija i tuzilaca (i drzavnih revizora).

Link to comment
  • 3 weeks later...

Promenio sam prebivalište u ličnoj karti na stan na kojem do sada niko od vlasnika nije bio prijavljen i plaćao se dupli porez.

Da li je to dovoljno za smanjenje poreza ili treba i u poresko da se ide? Valjda su automatski to regulisali na račun silnih taksi koje sam uplatio.

Link to comment

Odnesi ti u poresku. Tj napisi prijavu. Mislim da je rok 31.1 za ovu godinu da promenis podatke

 

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

Link to comment

Promenio sam prebivalište u ličnoj karti na stan na kojem do sada niko od vlasnika nije bio prijavljen i plaćao se dupli porez.

Da li je to dovoljno za smanjenje poreza ili treba i u poresko da se ide? Valjda su automatski to regulisali na račun silnih taksi koje sam uplatio.

 Prije par godina Poreska je trazila uvjerenje o kretanju prebivalista koje se izdavalo iskljucivo u Ljermontovoj. Nista lokalna policijska stanica, nista citanje pdataka sa cipa, nego ti u Ljermontovoj napisu na papir od kad si prijavljen na toj adresi.

Link to comment

 Prije par godina Poreska je trazila uvjerenje o kretanju prebivalista koje se izdavalo iskljucivo u Ljermontovoj. Nista lokalna policijska stanica, nista citanje pdataka sa cipa, nego ti u Ljermontovoj napisu na papir od kad si prijavljen na toj adresi.

 

Si siguran da je to za istu stvar? Kretanje prebivalista se trazi kada hoces da budes oslobodjen poreza na prenos aps. prava pri kupovini prvog stana. Za to treba da dokazes da ti je to prvi stan, pa se zato trazi kretanje prebivalista - da bi znali iz kojih sve opstina onda moras da dostavis dokaz da nikada nisi bio vlasnik nekretnine. Ne znam zasto bi ti trazili uverenje iz Ljermontovljove za porez na imovinu, osim ako nisu pokusavali jednostavno ljude da odbiju od trazenja popusta

 

I za ovo sto pita El Guapo ne ide se u (republicku) poresku upravu nego u upravu javnih prihoda za taj grad/opstinu. Tamo ti samo traze LK i umanje ti porez za 50% ako si prijavljen na toj adresi. Bar je tako bilo proslog leta (2015.)

Link to comment

Da, u opstinskoj upravi javnih prihoda su trazili uvjerenje iz Ljermontove da vide od kad vlasnik zivi na toj adresi da bi znali od kad da racunaju umanjenje poreza.

Link to comment
  • 2 months later...

Konacno sam kaparisao stan, u izgradnji je jos uvek, ali je pri kraju, i sad treba odabrati banku gde da uzmem kredit.

 

Unicredit banka, koja projektno finansira izgradnju, mi je dala korektnu ponudu, i ok mi je jer necu mnogo da se cimam oko papira i to se moze brzo zavrsiti. E sad, igrom slucaja naleteo sam na jednog poznanika koji je u istoj zgradi kaparisao stan, i on ce ici preko Erste banke, jer daje bolje uslove. Danas sam razgovarao sa savetnicom iz Erste i najveca razlika je sto oni ne idu preko NKOSK-a i odobravaju kredite bez tog osiguranja, ali zahtevaju zivotno osiguranje u korist banke, mada, kaze ta u nekim slucajevima moze da prodje i bez zivotnog osiguranja. Kamata je otprilike ista, veca je rata u Erste za 2 evra, ali to, ukupno, nije ni blizu onoga sto bih dao NKOSK-u, jer je u pitanju par hiljada evra.

 

U cemu je kvaka, i da li je ima? Malo sam nepoverljiv prema Erste, jer sam mislio da sve te banke moraju da rade sa NKOSK-om.

Link to comment

tebi osiguranje nkosk ne znaci nista - time se banke obezbedjuju u slucaju da prestanes da otplacujes kredit. osiguranje kod nkosk nije obavezno, ali je obicno neosigurani kredit opterecen vecom kamatom. to sto ti erste nudi iste uslove (proveri barem 2 puta :)) kao unicredit, samo bez osiguranja kod nkosk je super za tebe, a znaci da verovatno erste pokusava da po svaku cenu plasira sto vise kredita.

Edited by ikar
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...