Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

da, oglasi su spisak želja, ali i nisu tolika odstupanja kada sedneš i pokažeš novac

5% je plafon za koji može da se spusti cena, u realnosti je to nekih 2-3-4%. pričam isključivo o manje-više realnim cenama.

 

najnerealniji su oni kupci koji hoće da od jedne nekretnine da kupe dve manje. ljudi hoće i jare i pare pa tu dolazi do astronomskih potražnji. najvažnije je ne žuriti, postaviti prioritete ispod kojih se ne ide, ali znati i tkz. nedostatke koje bi kao kupac mogao da progutaš.

 

a agent vredi svaku paru, bar je to moje iskustvo

Link to comment

@ kums

U kom smislu vredi svaku paru? Tj. na koji deo posla mislis, pronalazenje stana ili administraciju i papirologiju nakon toga?

Dilema mi je sledeca- ako saam nadjem u oglasima stan za koji se ispostavi da mi odgovara, da li da angazujem agenta za drugi deo price (ugovor, provere, papiri...) ili je smislenije da uzmem advokata koji ce (bar ja tako zamisljam) sve proveriti i odraditi oko papirologije jednako dobro, a nema fixnu tarifu od 2% vrednosti stana koja mi je previsoka za taj deo posla?

Edited by Madjer
Link to comment

@ kums

U kom smislu vredi svaku paru? Tj. na koji deo posla mislis, pronalazenje stana ili administraciju i papirologiju nakon toga?

Dilema mi je sledeca- ako saam nadjem u oglasima stan za koji se ispostavi da mi odgovara, da li da angazujem agenta za drugi deo price (ugovor, provere, papiri...) ili je smislenije da uzmem advokata koji ce (bar ja tako zamisljam) sve proveriti i odraditi oko papirologije jednako dobro, a nema fixnu tarifu od 2% vrednosti stana koja mi je previsoka za taj deo posla?

+1

 

Ovo i mene zanima.

 

Sta tacno dobijam agentom? Sta je tacno njihov posao?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Ako si kupac koji sam traži stan ne treba ti agent, dovoljno je da imaš advokata. Problem je što je kod nas praksa da prodavac angažuje agenta koji onda uzima proviziju i od prodavca i od kupca - po 2%. To nema nikakve logike, jer zašto bi plaćao nekoga koga nisi angažovao.

 

LM, taj agent obično skuplja potrebne papire, zakazuje kod notara, obilazi katastar i ima svog advokata koji sastavlja ugovor. Ali pošto i onako moraš da imaš svog advokata, jer njihovom ne možeš da vjeruješ, agent ti predstavlja samo trošak.

Obično će ti agent tražiti da potpišeš papir na kom je definisana njegova provizija pri prvom/drugom gledanju stana. Da li ćeš moći to da eskiviraš ili ne je već pitanje, zavisi i od toga kakav je ugovor prodavac potpisao sa agentom.

Link to comment

Evo oko agenta, moj slučaj...

Ja sam prodavao , a zatim kupovao stan.

Dakle agent je dovodio kupce za stan, u vreme koje smo se dogovorili konsultovao se sa mnom ako je bilo nekih kupaca koji su imali neka specifična pitanja pre nego što odluče da li uopšte da dođu da gledaju itd...

Agencija tj. advokat koji radi u agenciji je isproveravao sve papire koje smo mi imali, da ne bi bilo nekih "iznenađenja" u zadnjem momentu.

Takođe meni je moj agent, a to je verovatno subjektivno, vrlo iskusno ocenjivao ko će se od kupaca vratiti još koji put, a od kojih nemam čemu da se nadam...

Kod kupovine stanova, od 27 koliko smo ih gledali 7-8 su bili sa oglasa, ovo ostalo, koliko sam mogao da primetim je "saradnja" samih agenata između sebe...

Takođe , kod kupovine stana pravnik je primetio da nešto fali od papira, što bi nas kasnije zakočilo u nekim bankarskim transakcijama, a teško bi se ispravilo zbog specifične situacije...

Naravno sve je ovo bilo pre ulaska notara u celu priču, tako da ne znam kakve su te stvari sada...

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

Ako si kupac koji sam traži stan ne treba ti agent, dovoljno je da imaš advokata.

 

ima tu jedna fora. Agent često može da ti pokaže i stanove koji nisu još u oglasima, jer zna druge kolege agente. To je bitno ako gledaš neki manji deo grada ii specifičen stanove. Npr. tako sam ja kupio stan, jer mi je bilo btino da bude u blokovima, a imao sam para dovoljno za dvosoban i takvih stanova nema puno u ponudi

Link to comment

ima tu jedna fora. Agent često može da ti pokaže i stanove koji nisu još u oglasima, jer zna druge kolege agente. To je bitno ako gledaš neki manji deo grada ii specifičen stanove. Npr. tako sam ja kupio stan, jer mi je bilo btino da bude u blokovima, a imao sam para dovoljno za dvosoban i takvih stanova nema puno u ponudi

Isti slučaj...
Link to comment

Hvala na odgovorima.

 

@ laser

U tome i jeste stvar, ima agenata koji ti pri pokazivanju stana poturaju da potpises taj papir, ali je to apsolutno besmisleno. Agenta placa nalogodavac. Agentu koji te doceka u stanu je nalogodavac prodavac tog stana. Stoga nema nikakvog smisla da mu ti kao kupac placas proviziju, dok ne potpises papir koji ti poturi, cime i ti postajes nalogodavac istom agentu. On moze da ti ponudi svoje usluge, navede sta bi to podrazumevalo i ponudi da i tebe zastupa u eventualnom procesu kupoprodaje. Ali to se ne radi tako sto ti poturi papir ("da potpisete da ste pogledali stan"), na kojem ustvari takodje stoji i tvoj pristanak da angazujes tu agenciju (licno iskustvo; odbio, naravno).

A cak i u toj situaciji gde je isti agent za obe strane, misljenje Ministarstva je da bi trebalo obe strane da plate po pola provizije, ne po 2% http://mtt.gov.rs/vesti/naplata-posrednicke-provizije-od/

 

Nije problem da se plati neka usluga koja se dogovori, ali se gnusam toga da neko pokusava da mi podmetne i uvali, muka mi je od toga sto u ovoj drzavi, sta god radio, moram da drzim cetvore oci otvorene da ne bih bio prevaren.

 

 

Edit: da, to pokazivanje neoglasenih stanova jeste prednost angazovanja agenta, good point

Edited by Madjer
Link to comment

@ kums

U kom smislu vredi svaku paru? Tj. na koji deo posla mislis, pronalazenje stana ili administraciju i papirologiju nakon toga?

Dilema mi je sledeca- ako saam nadjem u oglasima stan za koji se ispostavi da mi odgovara, da li da angazujem agenta za drugi deo price (ugovor, provere, papiri...) ili je smislenije da uzmem advokata koji ce (bar ja tako zamisljam) sve proveriti i odraditi oko papirologije jednako dobro, a nema fixnu tarifu od 2% vrednosti stana koja mi je previsoka za taj deo posla?

ja sam preko oglasa naleteo na stan koji su prodavali dvoje veoma starih ljudi. nisam mogao da preskočim njihovog agenta i na kraju smo mu i mi i oni platili proviziju.

agent nije ništa uradio osim što je uzeo ta 2%+2% provizije. proceduru, kredite, katastre, notara ionako sve radiš solo i to nije neki preteran problem.

 

agent je u teoriji dobar jer može da te zaštiti od loše kupovine svojim znanjem i svojim advokatom i od nepredviđenih troškova tako što će ti pomoći da izbegneš gluposti sa bankarskim kursom, videti gde može da se pogura procedura... međutim, agentu je osnovno da pokupi proviziju i nije toliko motivisan da proveri pravnu istoriju stana, da li ima nekih skrivenih plodouživalaca i sl. već će te samo gurati da što pre potpišeš predugovor. sa druge strane u intesi npr dobijaš odličan kurs elektronskom menjačnicom, a menjažu po povoljnijem kursu možeš i sam da organizuješ sa nekom od milion menjačnica. a ako si siguran kupac bukvalno nema šta da se pogura.

 

ja sam pri kupovini dodatno angažovao advokata. i baš me je on izvukao da ne kupim dva stana koja sam merkao, a koji bi mi bila greška. u jednom su na kraju prodavci odustali kada smo tražili da vidimo ugovor o poklonu, u relativno sumnjivoj situaciji u fazi pravljenja predugovora. u drugom slučaju nam je skrenuo pažnju da možda i nije najbolja kupovna u pitanju. dakle odradio je posao zaštite sa pravne strane, ali mi je i dao savet koji mi ne bi dao agent.

 

vodalo me je nekoliko agenata jer su skapirali da sam ozbiljan za kupovinu i nisam iskusio da mi pokazuju ponudu van oglasa, ali opet to je samo slučaj moje kupovine.

 

iz mog iskustva: ako možeš, zaobiđi agente i uzmi advokata za 200-500e. ako ne možeš da zaobiđeš, uzmi opet advokata. ali ako ti se ipak ne daju pare i za advokata i agenta, onda proceni koliko je verovati tvom agentu, dobro prouči sve u vezi kupovine stana, pročitaj i zakon o naslednom pravu, ako zahteva situacija i dobro se obezbedi da bi znao da braniš svoje interese. i da, ako budeš uzeo agenta, potrudi se da zaradi svoj novac i cimaj ga za sva moguća trčkaranja.

Edited by Ravanelli
Link to comment

Moji roditelji su samostalno trazili stan preko dve godine, imali su spisak uslova koje bi stan trebalo da ispunjava i zbog toga je izbor bio malo (vise) suzen. Ali su svi stanovi u ponudi imali svoje agente, tako da ih nisu mogli zaobici, pa su bili izlozeni raznim laganjima i mazanjima. Toliko da od prvog uslova (da je stan uknjizen) se u preko pet stanova ispostavilo da ipak nisu, dok su u slucajevima stanova koji nisu ispunjavali sve uslove pokusavali da ih ubede "da ne budu ludi, to je odlican stan" i slicno, usputno ih cak u dva slucaja i izvredjali kada su shvatili da nece uspeti da ih ubede. Uopste, kao da tim ljudima jednostavna recenica poput "ako ne ispunjava sve navedene uslove, nemojte nas zvati i gubiti nase vreme" nista ne znaci, pa bi ih zvali i slagali o ispunjenoscu detalja. Cisto primera radi, uslov je bio da stan ne bude u prizemlju, i vise puta bi ih slagali da je stan na prvom spratu. Jednom moja majka nije htela ni da udje, toliko joj je prekipelo da se samo odmah okrenula i otisla kuci. Prosto se jako malo agenata zbilja potrudilo oko cele price.

 

Zahvaljujuci nekim svojim kolegama, otac je bio u mogucnosti da proveri u brzom roku da li je sve tacno (od dokumentacije itd), i u dva slucaja, kada su bili blizu kupovine, se otkrilo sta tu sve ne stima (za sta je u jednom slucaju agent prvo govorio da su svi papiri tu a kasnije se pravdao kako se on time ne bavi). U trecem slucaju ih je advokat posavetovao oko neceg sumnjivog pa su produzili dalje. Ali eto, uspeli su na kraju da nadju nesto. I morali su da plate agentu neki deo %, mislim da su se nesto pogodili.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

@ kums

U kom smislu vredi svaku paru? Tj. na koji deo posla mislis, pronalazenje stana ili administraciju i papirologiju nakon toga?

Dilema mi je sledeca- ako saam nadjem u oglasima stan za koji se ispostavi da mi odgovara, da li da angazujem agenta za drugi deo price (ugovor, provere, papiri...) ili je smislenije da uzmem advokata koji ce (bar ja tako zamisljam) sve proveriti i odraditi oko papirologije jednako dobro, a nema fixnu tarifu od 2% vrednosti stana koja mi je previsoka za taj deo posla?

ja imam odlično iskustvo sa agentom. do nje sam došao preko dve vrlo ozbiljne preporuke, plus je to majka jednog mog kolege. žena je preko dvadeset godina u poslu i licencirani je agent. tako da sam od samog starta prepustio njoj pretragu(doduše i ja sam lurkovao po oglasima), zakazivala razgledanje i ovlaš ispitivala papire. stanovi koji su imali na prvu loptu nekakvih problema ili koji se dugo prodaju skoro da nismo ni gledali.

kada smo našli stan, pre bilo kakve moje ponude, proverila je stan i kolegu sa druge strane, odlično procenila na koju cifru će prodavac pristati i kako da plasiramo™ naše ponude. naravno 99% posla u vezi regulisanja papira posle kupovine je ona odradila i time zaradila tih 2% što je naknada za šestomesečni posao, koliko je trajala cela akcija.

 

ta varijanta šta će mi agent mi je tipično srpsko razmišljanje u stilu "ma šta tu ima da se zna" pa posle bude skuplja dara nego mera. sad se svi ti ugovori overavaju kod notara i advokat tu maltene i nema šta da traži, sem eventualno da proveri valjanost ugovora.

jbg. ulaziš u posao od cca 100k€ i stisao si se za 2% fija čoveku/ženi koji će ti taj posao završiti. meni je to apsolutno nejasno.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...