Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

Hvala ti zaista na detaljnom odgovoru. A za poslednji pasus bih ti rekao nesto, al necu.

Moja dilema se odnosila na konkretnu situaciju u kojoj sam ja saam pronasao stan. Ti mi na to odgovaras da je tebi agent trazio stan 6 meseci i zasluzio proviziju, pa zato ja treba da daam 2% agentu kojeg je angazovao prodavac i koji me je docekao u stanu koji sam ja nasao u oglasima?!

Link to comment

Pa i on i ja a i lezileboviću smo ti objasnili u kojim slučajevima je agent vredeo te provizije...

Ako si ti sam našao stan, i samo taj stan te interesuje, možeš i sam da proveravaš papire...

Ako ti onaj ko ti nudi stan insistira da angažuješ agenciju, možeš na to gledati kao da ti je podigao cenu za tih 2%...

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

Jeste objasnili i hvala na tome.

Drugi deo mog inicijalnog posta se odnosio na konkretnu dilemu u kojoj me da, interesuje bas taj stan koji sam saam nasao, a agent prodavca koji me je docekao mi potura papir na kojem pise da cu mu dati proviziju od 2%. Ili ja ne umem jasno da objasnim iz tri pokusaja, ili je to vama potpuno normalno, ne znam. Dakle, ne insistira prodavac da angazujem agenciju, nego me njegov agent ubedjuje da je normalno da ga i ja platim, ne znam tacno za sta. I to je redovna pojava.

Link to comment

Hvala ti zaista na detaljnom odgovoru. A za poslednji pasus bih ti rekao nesto, al necu.

Moja dilema se odnosila na konkretnu situaciju u kojoj sam ja saam pronasao stan. Ti mi na to odgovaras da je tebi agent trazio stan 6 meseci i zasluzio proviziju, pa zato ja treba da daam 2% agentu kojeg je angazovao prodavac i koji me je docekao u stanu koji sam ja nasao u oglasima?!

j

znaš kako, od tih 2% 25% je za to traženje gajbe, a ostatak je zarađen u samom procesu kupovine. ja nikada nisam ni kupio, a ni prodao stan u svom životu, nisam pravnik i sa te strane mi je bila potrebna asistencija osobe od poverenja koja će da igra na mojoj strani. i to u slučaju nekretnine košta koliko košta. pravila igre sam znao unapred i prihvatio ih. znaš kako kažu, kad ide vo, nek ide i uže. a to je bio tek početak odliva™ sredstava.

 

naravno sve ovo ne obavezuje nikoga da tako postupi, niti želim da utičem na bilo koga. široka demokratija

ako misliš da možeš sve sam da isteraš bez ikakve koletaralne štete, samo napred želim svu sreću.

 

e

naduvaj govedo za taj ugovor i pali od te gajbe. ukoliko budeš insistirao da ne platiš, čime njemu izbijaš soma i po vrlo lako može da krene da te zajebava sa papirima ako je takav tip. a indicije kazuju da jeste, bar na prvom koraku je pokušao da te izvaćari

Edited by kud u maglu Simoviću
Link to comment

Ma lako bih ja da je ovaj agent izuzetak, nego se redovno desava (ne samo moja iskustva) da ti, ukoliko se pojavis bez svog agenta, agent prodavca poturi da potpises “da si video stan”, a tu sasvim slucajno takodje stoji i da ces im platiti 2% u slucaju realizacije. Ako citas pre potpisa i pitas ih sta je to, onda se nadrndaju i pocni pricu kako je to praksa i kako se niko ne buni.

Jos jednom, nemam nameru nista sam da teram. Samo sam se pitao da li je dovoljno da platim advokata koji ce mi za taj stan koji sam ja nasao odraditi provere u katastru, ugovor i sl, ili ima neki forte za agenta koji ja ne vidim.

Link to comment

Jeste objasnili i hvala na tome.

Drugi deo mog inicijalnog posta se odnosio na konkretnu dilemu u kojoj me da, interesuje bas taj stan koji sam saam nasao, a agent prodavca koji me je docekao mi potura papir na kojem pise da cu mu dati proviziju od 2%. Ili ja ne umem jasno da objasnim iz tri pokusaja, ili je to vama potpuno normalno, ne znam. Dakle, ne insistira prodavac da angazujem agenciju, nego me njegov agent ubedjuje da je normalno da ga i ja platim, ne znam tacno za sta. I to je redovna pojava.

Ako sam dobro ispratila svoje roditelje, i njima je bilo ovakvo. Dakle oni su trazili samostalno (bez uzimanja svog agenta koji bi trazio u njihovo ime), ali su u dosta slucajeva (ili u svim) morali da potpisu agentu koji ih je vodio stan, da su gledali stan sa njim i de je on zastupnik blabla, i da u slucaju kupovine mora da ide preko njega, pa valjda u to onda upada i neki procenat. Nije bilo tako na pocetku, nego je u nekom momentu donet valjda neki zakon - ne znam detalje, znace bolje ostali da ti kazu. E sad na kraju su moji trgovali (to je uobicajeno, svi stave jace cene u startu), npr. trazili su snizenje cene barem za onoliko koliko bi morali da plate tom njihovom agentu (i snizili jos malo).

 

To sa potpisivanjem da si gledao sa nekim agentom kome ide provizija je inace potpuno redovna stvar npr. u Nemackoj (samo sto agent uzima 6% :ph34r: )

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

U vezi sa provizijom, baš sam rekao jednom bivšem kolegi koji je radio i kao agent za nekretnine, da mi je trulo da krajnji kupac na kraju plati njegov rad, gubljenje vremena sa

kojekakvim smaračima i likovima kojima je hobi obilaženje i ispijanje kafe u tuđim stanovima.

Po meni bi trebalo od svakog razgledača uzeti 1/10 ili 1/20, koliko ih već bude.

Link to comment

meni je agentica na prvom sastanku koji smo imali dala papir da potpišem da će me ona zastupati i tako nekako. ja sam rekao da moram da pogledam i da se posavetujem, i dao sam joj ga posle mesec dana potpisanog kada sam video da je ok i da ću sa njom završiti posao.

par puta sam video da je ona potpisala neki papir drugom agentu, i objasnila mi je da se to radi kad ljudi daju stan na prodaju u više agencija pa prodavac hoće da se obezbedi

Link to comment

@ pilots

Ma da, to je redovna pojava. I onda pocnu pricu da to mora, da je to praksa i sl. Ja sam bas zbog toga procitao Zakon o posredovanju u prometu nekretnina, deo Zakona o obligacionim odnosima koji je primenjiv na ovu oblast, apsolutno ne postoji nista sto bi uopste tako moglo da se protumaci. A bas zbog toga sto je takvo ponasanje agencija postalo (losa) praksa, Ministarstvo Trgovine je (u avgustu, mislim) izbacilo misljenje koje sam linkovao na prosloj strani, u kojem stoji da bi agencija koja istovremeno usluzuje i prodavca i kupca trebalo od obe strane da naplati po pola provizije. Spomenem to agentu, a on mi kao kontraargument odgovara da je to tumacenje naislo na veliku osudu. :)

 

@kums

Da, to mi zvuci kao razumna i normalna procedura ako zelis da angazujes agenciju.

Edited by Madjer
Link to comment

@El guapo

Pa upravo tako, kupac treba da plati svog agenta (ako ga ima) koji ga je vodao da gleda razne stanove. A tvog kolegu koji dovodi razne potencijalne kupce treba da plati prodavac koji ga je angazovao (ako sam dobro razumeo situaciju). Mislim, mozes da platis samo uslugu koja ti je pruzena, jedino to ima smisla. Zato mi je ovo uvaljivanje papira na potpis o kojem pisem (a koje je ocigledno postalo praksa) apsurdno i bedno.

Link to comment

@mađer

Eto, razumeli smo se...

Ja ne bih ništa davao agentu koji nije "moj" . A vlasniku bih rekao da popriča sa agentom oko takvog ponašanja i ako ne može da reši neka smanji cifru oko koje se dogovorimo za 2% ili kolika je već želja agenta da uzme...

Sve to ako ti je baš zapao povoljan stan i baš hoćeš da ga kupiš...

 

....shit has hit the fan...

Link to comment
  • 2 weeks later...

Zemlju u CG je generalno lako prodati? Trazi mi jedna prijateljica da se angazujem oko prodaje neke silne zemlje u blizini Sutomora. Kaze cim se izadje iz tunela (Sozine valjda). Rece mi da je i neko jezero blizu pa pretpostavljam da je rec o Skadarskom

 

edit: vidim sad na guglu da je sozina drumski tunel a ovo je posle zeleznickog

 

edit 2: wiki kaze da ima i zeleznicki

https://sh.wikipedia.org/wiki/Tunel_Sozina

 

edit 3: od Sutomora do Skadarskog 10-ak km pa je verovatno negde na pola puta.

Edited by katamaran
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...