December 11, 2025Dec 11 52 minutes ago, Milosh76 said:Dzabe punomocje, kad je ovo nova situacija i staro punomocje ne pokriva.Cak i da pokriva, sestri je istekla licna karta, da li je to problem?HvalaImao sam gotovo istu situaciju. Mora imati važeću LK, koju možda uspete da izmuzete na urgenciju u MUPu (da ne čekate bzze i gubite vreme) a punomoćje mora biti važeće, tj. ne starije od 6 meseci. Nisam sad siguran za poslednje ali nema veze jer ćete za to vreme svakako završiti posao.-Srećno. Edited December 11, 2025Dec 11 by Meduzalem
December 11, 2025Dec 11 On 12/10/2025 at 9:20 AM, Milosh76 said:Tesko da ce neko prihvatiti 120.000.000 dinara umesto 100.000 evra, a svakako transakcije preko 10.000 evra moraju da se plate preko banke, a ne u kesu.Mi smo stan prodali vlasniku neke firme koji je (kako je rekao) morao u dinarima da isplati. I mi smo platili (tim istim) dinarima stan koji smo kupili od privatnog lica - nije postavljano pitanje zasto nije u eurima. Obe transakcije obavljene na licu mesta kod notara, u 5 min s jednog na drugi racun leglo 15 mil dinara. Bila prijatno iznenadjena!Pre 6 godina, kad smo kupovali stan, cela suma u eurima isplacena u kesu, na ruke kod notara - tad nije bilo nikakvih ogranicenja. Ali (uvek ima ali, sto devojci srecu kvari!) - gospodja od koje smo sad kupovali stan htela da znacajno smanjimo kupoprodajnu cenu u ugovoru (razliku damo u kesu), zbog placanja poreza na dobit. Rekoh, gospodjo, pa u tom slucaju ce razlika izmedju cene za koju smo mi prodali nas i kupujemo vas biti jos veca, pa cemo mi placati veci porez na dobit. Plus, ako resimo da prodamo ovaj stan, nova dobit ce se racunati na tu nizu cenu ubelezenu u ugovoru, pa cemo opet mi ostati kracih rukava.Nasli neki middle ground...
December 11, 2025Dec 11 20 minutes ago, destiny said:Ali (uvek ima ali, sto devojci srecu kvari!) - gospodja od koje smo sad kupovali stan htela da znacajno smanjimo kupoprodajnu cenu u ugovoru (razliku damo u kesu), zbog placanja poreza na dobit. Rekoh, gospodjo, pa u tom slucaju ce razlika izmedju cene za koju smo mi prodali nas i kupujemo vas biti jos veca, pa cemo mi placati veci porez na dobit. Plus, ako resimo da prodamo ovaj stan, nova dobit ce se racunati na tu nizu cenu ubelezenu u ugovoru, pa cemo opet mi ostati kracih rukava.Nasli neki middle ground...Isto ovo je hteo da podvali meni lik od koga sam kupovao stan ove godine. Odjebo ga na keca, po savetu forumaskog advokata
December 11, 2025Dec 11 Kako uraditi legalizaciju u sledecem slucaju? Zgrada ima dva ulaza sa po 4 stana i u susvojini je 5 lica, tako sto jedno lice ima 4 stana (ceo ulaz), a 4 lica po jedan stan. Vodi se kao susvojina, bez etaziranih stanova (znaci idealni udeli su u pitanju, mada 30 godina se zna sta je cije). E sad, problem je sto u drugom ulazu od 4 stana 2 su u vlasnistvu lica koja su preminula u inostranstvu i nikada nije uradjena ostavina (i nece biti uradjena). Cela zgrada je upisana kao ugovor o zajednickoj gradnji sa udelima 4/8, 1/8x4. Ima cak i gradjevinsku dozvolu, ali do sada nije mogla biti legalizovana jer su 2 suvlasnika umrla pre 30 godina, a u jednom delu je i odstupljeno od dozvole (dodato je potkrovlje koje nije bilo u projektu).
December 11, 2025Dec 11 20 hours ago, Milosh76 said:Ako za neku nekretninu ima 2 vlasnika, po ostavinskom resenju, da li moze jedan da prijavi svu dokumentaciju+2 licne karte Ili svako pojedinacno?10 hours ago, Meduzalem said:Može, ali uz punomoćje onog drugog. Imao sam baš takav slučaj.Ja mislim da bi ovde moralo da prođe evidentiranje celog objekta i upis prava jednog vlasnika na osnovu isprava koje se odnose na objekat i tog jednog vlasnika, a da bi se drugi upisivao po svom zahtevu podnetom lično ili preko punomoćnika. Tumačenje prema kojem bi za svaki deo objekta morali da postoje zahtevi svakog od vlasnika ili punomoćja svakog od njih u trenutku podnošenja prvog zahteva bi dovelo do ozbiljnog problema sa upisom velikog broja objekata, a to sigurno nije intencija ovog zakona.7 hours ago, Uskebasi said:Kako uraditi legalizaciju u sledecem slucaju? Zgrada ima dva ulaza sa po 4 stana i u susvojini je 5 lica, tako sto jedno lice ima 4 stana (ceo ulaz), a 4 lica po jedan stan. Vodi se kao susvojina, bez etaziranih stanova (znaci idealni udeli su u pitanju, mada 30 godina se zna sta je cije).E sad, problem je sto u drugom ulazu od 4 stana 2 su u vlasnistvu lica koja su preminula u inostranstvu i nikada nije uradjena ostavina (i nece biti uradjena).Cela zgrada je upisana kao ugovor o zajednickoj gradnji sa udelima 4/8, 1/8x4. Ima cak i gradjevinsku dozvolu, ali do sada nije mogla biti legalizovana jer su 2 suvlasnika umrla pre 30 godina, a u jednom delu je i odstupljeno od dozvole (dodato je potkrovlje koje nije bilo u projektu).Uraditi elaborat za ceo objekat, pa priložiti uz zahteve za upis lica koja su dostupna na njihovim posebnim delovima, zajedno sa ispravama kojima se dokazuje pravo svojine na posebnim delovima podnosilaca.Kod zgrada sa mnogo posebnih delova postoji pitanje šta da se radi kad investitor neće da podnese zahtev ili nije dostupan, a neki od vlasnika želi da upiše svoj stan, gde je sporno da li mora da se radi elaborat za celu zgradu ili samo za taj poseban deo, a zbog troškova bi vlasniku tog posebnog dela odgovaralo da radi samo za svoj deo, ali u tvom slučaju to ne deluje kao veliki problem, jer troškovi izrade celog elaborata neće biti preveliki, pa ne moraš da lupaš glavu. Edited December 11, 2025Dec 11 by napadaj
December 11, 2025Dec 11 Zgrada je uknjizena, a taj stan se vodi kao ostave, a u realnosti je stan za koji se placa i porez i svi racuni...Krenuo sam u ozakonjenje, onda su usvojili ovaj zakon.
December 11, 2025Dec 11 Isti princip, moralo bi da prođe upisivanje jednog vlasnika, ali je potreban elaborat sa skicom da bi moglo da se upiše da je reč o stanu, kao i saglasnost 51% članova stambene zajednice.
December 11, 2025Dec 11 A po ovom novom zakonu ne treba, valjda?Elaborat je odradjen i predat Opstini Edited December 11, 2025Dec 11 by Milosh76
December 11, 2025Dec 11 Treba, to ti je ova odredba, upravo tvoj slučaj:"U slučaju da je predmet prijave posebni deo objekta u stambenoj zgradi, nastao od zajedničkih prostorija, kao dokaz o rešenim imovinskopravnim odnosima podnosilac prijave dostavlja ugovor sa stambenom zajednicom i saglasnost 51% vlasnika posebnih delova. Uz prijavu dostavlja se i elaborat geodetskih radova sa skicom posebnog dela".Dakle elaborat sa skicom + ugovor sa stambenom + saglasnosti.
December 12, 2025Dec 12 A da li ima veze sto to nikad nisu bile zajednicke prostorije, nego je odmah napravljen stan? Nemam nikakav ugovor sa stambenom zajednicom, imam ugovor o zajednickoj izgradnji gde je predvidjen stan, a u katastru se vodi kao red ostava, a ne kao stan.
December 13, 2025Dec 13 Ako je u građevinskoj i upotrebnoj dozvoli taj deo označen kao ostava, potrebne su saglasnosti i ugovor sa stambenom zajednicom. Ako je u katastru greškom upisano da je to ostava, iako u ispravama o građenju stoji da je u pitanju stan, treba da se uradi ispravka greške upisa u katastru i u tom slučaju "legalizacija" ne bi ni bila potrebna, ali po svemu što sam dosad pročitao sumnjam da je tako.
December 26, 2025Dec 26 Ovakvi 'studio' stanovi (tj. kuhinje sa krevetom) se izdaju po Londonu za soma funti (i vise) mesecno...
December 26, 2025Dec 26 Ležiš u krevetu, jednom rukom mešaš ručak, drugom okrećeš kanale na tv.(sviđaju mi se podne pločice) Edited December 26, 2025Dec 26 by Klara
Create an account or sign in to comment