Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Nekretnine

Featured Replies

Takva zabeležba je već bila upisivana po nekom od ranijih zakona o legalizaciji, čini mi se po Veljinom. Ne sećam se kako je uticala na kredite, doduše.

  • Replies 4.7k
  • Views 468.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • prošlo leto /2023/ operacija izdavaštva je konačno profesionalno pokrenuta. kuća je bila tip top picnuta, završeno sve što i kako smo hteli, pici sređeno kao da ćemo mi živeti tu a ne gosti tj ljudi k

  • Konacno se i moja epopeja zavrsila - kupio stan u Pancevu  Starogradnja, 78 kvadrata plus dve terase i ostava. Sad ide renoviranje...   Hvala @Ayatollah na pravnoj pomoci, ostalima zelim sre

  • kada smo kupili plac, pomenuta štala je izgledala ovako. dve godine kasnije veći deo krova se bio urušio i kiša je krenula da podlokava zidove koji su izgrađeni od duplog sloja kamena između koga se n

Posted Images

Znam da su celu "modernizaciju" katastra i "legalizaciju" u ranijim verzijama gurale banke da povećaju "bazen" za hipoteka i sredstva obezbedjivanja kod stambenih kredita. Ali to je tada bila opcija "imamo brdo nekretnina koje bi ispunjavale sve uslove za upis, ali iz tehničko birokratskih razloga to nije učinjeno" pa se to forsiralo.

Za ovo sad sam pitao neke ljude koji su u bankama da li to ima nekakve veze sa njima. Odgovor je:

"Nema, i nas je zateklo, čekamo uputstva kako da se ponašamo u konkretnim slučajevima."

2 hours ago, Shan Jan said:

O cemu se radi?

Практично се све легализује, осим онога грађеног на потпуно туђем земљишту и у парковима и слично. Нема жалбе, све се одмах уписује као власништво.

Није ми јасно како ће третирати надзиђивања без довољно потписа и сличне ствари.

15 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Практично се све легализује, осим онога грађеног на потпуно туђем земљишту и у парковима и слично. Нема жалбе, све се одмах уписује као власништво.

Није ми јасно како ће третирати надзиђивања без довољно потписа и сличне ствари.

Mene zanima nesto drugo - da li to sto se legalizuje je proslo gradjevinske i ostale inspekcije ili to nije bitno?

Just now, Shan Jan said:

Mene zanima nesto drugo - da li to sto se legalizuje je proslo gradjevinske i ostale inspekcije ili to nije bitno?

Nije bitno, biće oznaka za to u katastru, ako sam dobro pohvatao...

17 minutes ago, Shan Jan said:

Mene zanima nesto drugo - da li to sto se legalizuje je proslo gradjevinske i ostale inspekcije ili to nije bitno?

Neće biti nikakve insprekcije. Dovoljno da dron snimi da postoji to nešto nelegalno, plati se 100e i legalizovano.

6 minutes ago, Tihajeza said:

Neće biti nikakve insprekcije. Dovoljno da dron snimi da postoji to nešto nelegalno, plati se 100e i legalizovano.

Kako je to moguce uopste? Zar ne moraju inace sve gradjevine da prodju inspekcije i budu odobrene za koriscenje? Kako da znas da ti se nece srusiti krov?

3 hours ago, Hamlet Strašni said:

Ако прође овај нови вељин закон на стериодима, биће занимљиво као ће то утицати на тржиште некретнина - појавиће се велики број јединица које сада не могу легално да се купе. Занима ме и како ће се банке односити према давању кредита за такве некретнине - за које држава "не гарантује безбедност". То неће утицати превише на ове што продају луксузне станове у новоградњи - то је моја претпоставака, али на тржиште староградње вероватно хоће.

Ja jedva dobih kredit od banke za potpuno legalnu kuću, verujem da će biti... zanimljivo.

2 minutes ago, Shan Jan said:

Kako je to moguce uopste? Zar ne moraju inace sve gradjevine da prodju inspekcije i budu odobrene za koriscenje? Kako da znas da ti se nece srusiti krov?

Oh my sweet summer child

2 minutes ago, Shan Jan said:

Kako je to moguce uopste? Zar ne moraju inace sve gradjevine da prodju inspekcije i budu odobrene za koriscenje? Kako da znas da ti se nece srusiti krov?

Za takve nekretnine pisace da drzava ne odgovara za stetu/rusenje, pa kupuj na svoju odgovornost.

4 minutes ago, brusli said:

Za takve nekretnine pisace da drzava ne odgovara za stetu/rusenje, pa kupuj na svoju odgovornost.

Al kako mozes da se uselis u nesto sto nije dobilo odobrenje da je za - stanovanje. Ko da mi neko proda auto koji nema kocnice a drzava kaze "jbg, kupujes na svoju odgovornost". Mora da postoji neki red, u suprotnom ce nam se rusiti stanice, otvaracemo tunele koji su oznaceni kao nebezbedni... oh.

Just now, Shan Jan said:

Kako je to moguce uopste? Zar ne moraju inace sve gradjevine da prodju inspekcije i budu odobrene za koriscenje? Kako da znas da ti se nece srusiti krov?

U kojoj zemlji živiš? Ozbiljno te pitam.

Moj otac je 1981. kupio projekat tipske kuće za selo i otišao u opštinu (nije Bg ali nema veze) da pita šta je potrebno osim projekta potrebno za građevinsku dozvolu.

Grohotom su se nasmejali i odmahnuli rukom, Idi s milim bogom čoveče idi gradi slobodno.

Ali kako? (Inače sve radi po pravilima i nikako drugačije)

-Nemamo na osnovu čega da izdamo dozvolu, selo nema urbanistički plan, pa ni prostorni plan opštine, parcela se vodi ko bašta i nemaju pravni osnov da mu izdaju dozvolu.

Gradite slobodno.

U isto vreme bar 10 kuća u istoj ulici je bilo gotovo i 10tak započeto. Svi su se držali neke zamišljene građeniske linije i danas ta ulica izgleda sasvim lepo i uredno.

Čim je donet zakon 2015. legalizovao je kuću. Geometar je snimio dimenzije kuće (snimio 4 ćoška da može da se ucrta u katastar), platio takse i to je bilo to, u rešenju piše "Država Srbija ne garantuje stabilnost objekta" (ili tako nešto slično).

Ja samo znam da smo u jebenoj crnoj Africi morali da prodjemo 7 inspekcija da zavrsimo kucu. Nesto ne bih kupovao nekretninu gde crno na belo pise da niko ne garantuje stabilnost objekta ph34r

6 minutes ago, Shan Jan said:

crnoj Africi

crno na belo

Rasisto hihi

Zgrada mora da ima upotrebnu dozvolu. Kuća ne mora da ima ništa. Šta misliš, jel ijedna kuća u Altini ili Kaluđerici procenjivana po otpornosti na zemljotres, ili po tome da li ispunjava minimume za zaštitu od požara (ako ništa drugo, da je prilaz dovoljno širok da može da joj priđe vatrogasni kamion)?

I kod zgrada je ta upotrebna dozvola bukvalno pitanje koliko daš para da se zažmuri na nedostatke. Do 2012. je još i bilo nekih kriterijuma (premda se i tad to izvrdavalo), sad... nećeš dobiti ako je baš očigledno da će da se sruši na jačem povetarcu.

35 minutes ago, Shan Jan said:

Ja samo znam da smo u jebenoj crnoj Africi morali da prodjemo 7 inspekcija da zavrsimo kucu. Nesto ne bih kupovao nekretninu gde crno na belo pise da niko ne garantuje stabilnost objekta ph34r

Мораш и овде да прођеш када градиш легално.

То су врло често објекти или станови у којима се живи деценијама а нису легализовани па ће сада писати да не гарантује држава за стабилност.

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.