Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

1 hour ago, Eleniko said:

kada bi ova teorija bila tačna, sve što bi srbi trebalo da rade je da kupuju inflacijom oklocani evro u srbiji i sa njim odlaze da kupuju u instranstvo sa neuporedivo nižom inflacijom od nas. kuće ne jugu evrope, kola u nemačkoj, hranu gde god.

 

ali jbga nije tačno, niti vrednost evra zavisi od kursa u srbiji.

 

Moj prijatelj koji dobro zaradjuje je ranije na svake dve tri godine kupovao garsonjeru u BGu, poslednja dva stana se prešaltovao na Olimpik bič. Tamo je uzeo stančić od 30ak kvadrata za 40 hiljada pre par godina, sada uzima malo veći od 40 za 60ak. Nije jedini, bukvalno ima nekoliko njih prijatelja koji su uradili isto, u viber grupama su naših koji kupuju tamo stanove i rentiraju.

  • Hvala 1
Link to comment
1 minute ago, reg said:

 

Moj prijatelj koji dobro zaradjuje je ranije na svake dve tri godine kupovao garsonjeru u BGu, poslednja dva stana se prešaltovao na Olimpik bič. Tamo je uzeo stančić od 30ak kvadrata za 40 hiljada pre par godina, sada uzima malo veći od 40 za 60ak. Nije jedini, bukvalno ima nekoliko njih prijatelja koji su uradili isto, u viber grupama su naših koji kupuju tamo stanove i rentiraju.

 

Nemoguće!:fantom:

Link to comment

@reg

 

Je li to Grcka? Izvlace kapital odavde i u EU za svaki slucaj.

Edited by Moonwalker
Link to comment
Just now, reg said:

Moj prijatelj koji dobro zaradjuje je ranije na svake dve tri godine kupovao garsonjeru u BGu, poslednja dva stana se prešaltovao na Olimpik bič. Tamo je uzeo stančić od 30ak kvadrata za 40 hiljada pre par godina, sada uzima malo veći od 40 za 60ak. Nije jedini, bukvalno ima nekoliko njih prijatelja koji su uradili isto, u viber grupama su naših koji kupuju tamo stanove i rentiraju.

 

to sam i napisao. da ako je parking novca cilj, onda ne treba kupovati u srbiji. 

 

to sam i sam uradio kao što sam već pisao i preporučivao ovde. ja sam za cenu 4 kvadratna metra u danas ovde pomenutom bloku 37 valjda kupio kuću za renoviranje od 130m2 sa dodatnim objektom od 25m2 sa dvorištem od 140m2.

Link to comment
10 minutes ago, Shan Jan said:

Hn... pa bas u ovom izvestaju imas da su pale cene novogradnje u centralnim opstinama a da rastu u prigradskim. U prevodu, ljudi se sele tamo gde mogu da kupe stan i to utice i na cene. Mozda je vecina investitora sa mafijaskim parama koje peru ali vecina kupaca su obicni ljudi koji se vode nekim obicnim potrebama. 

 

Ovi Rusi su im upali ko kasika u med ali to je privremeni boost. Na kraju krajeva, u nekretninama u Beogradu zive obicni ljudi, kad izdavanje ili kupovina postanu neizdrzivi za nase uslove ima da se uzdrma vlast vucku a to je bitnije od bilo kog pranja para.

Hm, hm...

 

Upravo slušam predstavnicu uglednog RGZa, kao prigradske opštine pominje Obrenovac i Mladenovac. Na Halo oglasima brzinski vidim da je u Obrenovcu novogradnja 1500-1600 evra, stanovi iz 2011. su 1200. A svih njih ukupno ima 30 trenutno, u Mladenovcu čak 31.:s_w:

 

Divna jedna statistika.

Link to comment
5 minutes ago, Luther said:

 

Ne kupuju stanove samo stanovnici Beograda nego i ljudi iz unutrašnjosti i iz susednih republika ili gastarbajteri. Sada su se tome pridružili i Rusi/Ukrajinci. Povećana tražnja pored rasta cena gradnje dovodi do ovih cena. Ko god ima neki višak gotovine a ne želi ili ne može da bude preduzetnik/zemljoradnik gleda da kupi neku nekretninu pošto u Srbiji a i u okruženju nema drugih mogućnosti da sačuva vrednost novca. Berza ne postoji, IPO ne postoji, nema ničega. I naravno da je Beograd tu najatraktivniji. A svakako da ima i "prljavog" novca ali toga ima svugde u svetu (videti London).

 

Kad kupiš stan on može da kasnije manje vredi ali ne može da ne vredi ništa jer postoji u fizičkom obliku. Pandan tome bi moglo biti zlato ali opet zlato ne možeš da izdaješ ili u njemu stanuješ. Zgrada gde sam kupio stan 2018. ima 40 stanova. Uglavnom mladi parovi, rekao bi IT, zatim neki iz Čačka/Užica koji su tu povremeno, pa jedni iz Crne Gore imaju restoran na moru i tu uglavnom nema nikoga. Ima i jedan "bumbar" koji je kupio sprat a mislim da ima i sugar daddy stanova. Sada se pojavljuju i neki stanari Rusi/Ukrajinci što znači da su ti stanovi kupljeni za izdavanje. 

Ne verujem u tu pricu o bosancima i ljudima iz unutrasnjosti vise. To upravo vidis po onom sto sam okacio, bez obzira na to, broj stanovnika u Beogradu pada. Ljudi idu u inostranstvo i natalitet je slab i prazna unutrasnjost ne moze vise to svojom migracijom da pokrije. Uz to, piramida stanovnistva i u Beogradu je katastrofa, najbrojniji su penzioneri, najmanje je dece. A ja iskreno mislim da je realna situacija i gora jer:

1. Ljudi koji idu u inostranstvo se najcesce ne odjavljuju

2. Ljudi koji dolaze u Beograd se prijavljuju tek posle par godina, sto znaci da sada gledamo rezultate migracije iz unutrasnjosti od pre par godina a trend ide na dole

 

Slazem se da u Srbiji nema gde da ulazes i da to gura balon nekretnina. Ali u jednom trenutku i to postaje neisplativo. Kad se stisa haos sa Rusima i dodju novi kvadrati (a konstantno dolaze), pasce cene izdavanja a onda ce se obican covek ceskati koliko mu se isplati da kupuje stan od 250k evra da bi ga izdavao za 500 mesecno. Meni vec sada ne pada na pamet da ulazem u nekretnine bilo gde u Srbiji, ovo sto moramo da kupimo porodicno, moramo. Premala zarada, prevelika sansa da balon pukne. Pre cu kupiti nekretninu negde u EU za izdavanje, pa makar ne bio gradjanin. Ili zemlju i zlato kod nas. Za berzu se slazem, ne verujem da ce to pustiti ikada jer znaju koliko bi novca to odvuklo iz ovog balona.

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Moonwalker said:

@reg

 

Je li to Grcka? Izvlace kapital odavde i u EU za svaki slucaj.

 

Da, uz proceduru dokazivanja porekla novca i sl. 

 

2 minutes ago, Eleniko said:

 

to sam i napisao. da ako je parking novca cilj, onda ne treba kupovati u srbiji. 

 

to sam i sam uradio kao što sam već pisao i preporučivao ovde. ja sam za cenu 4 kvadratna metra u danas ovde pomenutom bloku 37 valjda kupio kuću za renoviranje od 130m2 sa dodatnim objektom od 25m2 sa dvorištem od 140m2.

 

Ok, onda se nismo razumeli, ja sam mislio da se ne slažes sa Lutherom da je cena nekretnina u Srbiji skočila u odnosu na cene na Zapadu. (Ja sam recimo u jednom momentu krenuo da gledam stanove u Kalgariju pa pauzirao jer proučavam zaobilaženje zabrane kupovine za strance).

Link to comment

@reg kad budes mogao napisi nesto vise o toj grupi koja pazari po Grckoj i racunici i procedurama. Moze i na PM, iskreno me zanima. 

 

Jel Kalgari kao Kalgari u Alberti? Imam tamo rodjake, sta ce ti ta ledara covece :D 

  • Haha 2
Link to comment

ne slažem se lutherom oko razloga povećanja cene nekretnina, ja mislim da je do nje došlo manipulativnim putem i upumpavanjem novca iz ilegalnih radnji pa je tek kada je to povuklo inflaciju došlo do združenog efekta da se te dve stvari međusobno ispomažu a sada je taj krug otvoren jer deluje da nekretnine posustaju sa rastom cena. jer da je inflacija glavni uzrok, nekretnine bi i dalje rasle kao što raste inflacija a one već neko vreme stagniraju  ili pak ne rastu kao pre...

 

naravno da treba kupovati bilo gde gde možeš za svoj novac dobiti više nego u srbiji. ja merkam i 4. nekretninu u greciji po cenama za koje ne mogu da kupim ni poljski klozet tu oko sremčice.

Edited by Eleniko
Link to comment
15 minutes ago, Shan Jan said:

Ne verujem u tu pricu o bosancima i ljudima iz unutrasnjosti vise. To upravo vidis po onom sto sam okacio, bez obzira na to, broj stanovnika u Beogradu pada. Ljudi idu u inostranstvo i natalitet je slab i prazna unutrasnjost ne moze vise to svojom migracijom da pokrije. Uz to, piramida stanovnistva i u Beogradu je katastrofa, najbrojniji su penzioneri, najmanje je dece. A ja iskreno mislim da je realna situacija i gora jer:

1. Ljudi koji idu u inostranstvo se najcesce ne odjavljuju

2. Ljudi koji dolaze u Beograd se prijavljuju tek posle par godina, sto znaci da sada gledamo rezultate migracije iz unutrasnjosti od pre par godina a trend ide na dole

 

Slazem se da u Srbiji nema gde da ulazes i da to gura balon nekretnina. Ali u jednom trenutku i to postaje neisplativo. Kad se stisa haos sa Rusima i dodju novi kvadrati (a konstantno dolaze), pasce cene izdavanja a onda ce se obican covek ceskati koliko mu se isplati da kupuje stan od 250k evra da bi ga izdavao za 500 mesecno. Meni vec sada ne pada na pamet da ulazem u nekretnine bilo gde u Srbiji, ovo sto moramo da kupimo porodicno, moramo. Premala zarada, prevelika sansa da balon pukne. Pre cu kupiti nekretninu negde u EU za izdavanje, pa makar ne bio gradjanin. Ili zemlju i zlato kod nas. Za berzu se slazem, ne verujem da ce to pustiti ikada jer znaju koliko bi novca to odvuklo iz ovog balona.

 

Broj prijavljenih stanovnika Beograda možda pada ali stanove kupuju i ljudi koji nisu prijavljeni u Beogradu, stranci, gastosi itd. Ne moraš biti prijavljen u BG da bi kupio stan i kasnije ga izdavao ili povremeno živeio u njemu.

 

Za ovaj drugi pasus se slažem, i ja cenim da je ovo ludilo sa cenama nekretnina verovatno i srednjoročno neodrživo. Ćerka i zet imaju neke pare pa bi hteli da kupe neki stan (delimični kredit) pa da ga izdaju. Imam dosta težek posao da ih odgovorim od toga. Ali ako ne to šta onda?

Edited by Luther
Link to comment
9 minutes ago, Eleniko said:

povuklo inflaciju

 

 Inflaciju je lansirala korona i štampanje evra u tri smene. Tu se srbijanska vlastela slabo šta pitala. Za pranje para se možda nešto i pitaju. Možda. 

Edited by Desmond Bojčinski
  • +1 2
Link to comment
5 minutes ago, Luther said:

Ali ako ne to šta onda?

Znam tipa kupio u grčkoj gajbu, svima preporučuje

  • +1 1
  • Haha 3
Link to comment
2 hours ago, Eleniko said:

što ne odu u zemlje sa manjom inflacijom od srbije pa tamo kupe 

jbg eleniko. pa objasnio si nam da ne vredi da pazarimo nešto na jugu kad nemožemo stalno da budemo tamo.

Link to comment
49 minutes ago, Shan Jan said:

@reg kad budes mogao napisi nesto vise o toj grupi koja pazari po Grckoj i racunici i procedurama. Moze i na PM, iskreno me zanima. 

 

Jel Kalgari kao Kalgari u Alberti? Imam tamo rodjake, sta ce ti ta ledara covece :D 

 

Eto, obojica imamo rodbinu u Kanadi, obavezno da najavljujemo odlaske.:D

 

Za Grčku, on ima svog advokata u racunovodju, za grupe mi je pričao, ali ja nisam bio u njima, za sada me kupovina u Grčkoj ne zanima (a da me zanima mislim da bih pre uzimao u Solunu).

Edited by reg
  • +1 1
Link to comment
10 hours ago, Mr.Mxyzptlk said:

sta znaci makar tad? vozdovac je meni najgori infra kraj u bgu.

 

Pa tad kad sam ja kupovala, imam utisak da je ovaj kraj u kom smo mi uzeli stan bio vishe na ceni od NBGa. Sad je drugachije.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...