Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

2 minutes ago, Eleniko said:

 

šta je starije, kada su krenule da skaču cene nekretnina

Na sta tacno misli?

 

Link to comment
2 minutes ago, Eleniko said:

 

možeš sve dok pumpaš tj pereš crni novac. 

 

sve oči su uprte u škaljare.

 

kad prestanu tovari banana, stvar ide nizbrdo.

 

Ali im se realno lepo i namestilo, na pocecima bnv-a su vukli za rukav koga god bi nasli i terali svoje da uzimaju prakticno pod prinudom, da bi par godina posle islo sve trzisno, pa doslo do toga da imaju liste cekanja...i danas svako ko je uzeo tamo dobar je bar 30-40%, inflation adjusted.

 

A banana ce uvek biti, ako padnu ovi, ici ce preko nekih drugih.

Link to comment
Just now, x500 said:

Na sta tacno misli?

 

šta je prvo krenulo da skače, nekretnine ili inflacija

 

 

Link to comment
Just now, Miki_belavista said:

ovo si u pravu ali... stancuju se ogromne kolicne dolara i evra tako da je moguce da ce ostati na ovim cenama i dalje.

Ne ocekujem ja pad cena ali i stagniranje je sustinski pad, opet zbog inflacije. 

 

I kapiram ja da se novac od droge i ostalih stvari trpa u nekretnine ali jednom kad ponuda toliko prerastre (pravu) potraznju, zvrjace previse kvadrata prazno, previse novca zarobljeno u njima i neko ce se setiti da malo spusti cenu a onda krece sunovrat. Zasto bi prao pare kroz kvadrate koje nemas kome da prodas ako mozes to negde drugde, npr. kroz sportske klubove, kladionice, sta god. Dok god veliki igraci grade (a gradice jos neko vreme ako je verovati ovim megalomanskim projektima), vlast ce se svim silama boriti da balon ne pukne. Kad oni zavrse igru i procene da je sve pred pucanjem i presele se u druge vode, survace se trziste na realan nivo. 

Link to comment
10 minutes ago, Eleniko said:

 

svaki put kad napišeš

 

-- Očigledno ne možeš da razumeš šta sam napisao pa da te ne zadržavam --

 

dobićeš u sledećoj poruci putuj igumane kad sam dobro raspoložen, ako nisam oteraću te tamo gde zaslužuješ za takvo džiberisanje

 

o glupostima da ne pričam. smeju ti se ljudi ovde sa verovanjem da su cene nekretnina u beogradu proizvod inflacije. ali da budeš glup imaš pravo, bahat teško.

 

Opasan si ti momak, treba te se kloniti kad nisi dobro raspoložen, mogao bi neko i da strada od tvog "teranja". 

Link to comment
3 minutes ago, Shan Jan said:

Ne ocekujem ja pad cena ali i stagniranje je sustinski pad, opet zbog inflacije. 

 

I kapiram ja da se novac od droge i ostalih stvari trpa u nekretnine ali jednom kad ponuda toliko prerastre (pravu) potraznju, zvrjace previse kvadrata prazno, previse novca zarobljeno u njima i neko ce se setiti da malo spusti cenu a onda krece sunovrat. Zasto bi prao pare kroz kvadrate koje nemas kome da prodas ako mozes to negde drugde, npr. kroz sportske klubove, kladionice, sta god. Dok god veliki igraci grade (a gradice jos neko vreme ako je verovati ovim megalomanskim projektima), vlast ce se svim silama boriti da balon ne pukne. Kad oni zavrse igru i procene da je sve pred pucanjem i presele se u druge vode, survace se trziste na realan nivo. 

ok,logiga,zdrav razum,inzenjerski nacin razmisljanja,to u srbistanu ne pije vodu. Ali gde ce pare da se presele? u koje vode? mi nismo deo nijednog finansijkog sistema,nismo deo EU,i necemo uskoro biti,to jest nikad.

Link to comment
9 minutes ago, bebaguza said:

 

Ali im se realno lepo i namestilo, na pocecima bnv-a su vukli za rukav koga god bi nasli i terali svoje da uzimaju prakticno pod prinudom, da bi par godina posle islo sve trzisno, pa doslo do toga da imaju liste cekanja...i danas svako ko je uzeo tamo dobar je bar 30-40%, inflation adjusted.

 

A banana ce uvek biti, ako padnu ovi, ici ce preko nekih drugih.

BNV zivi na hajpu i opet sada nude vecinu stanova za 3k evra po kvadratu. To je ispod cene novogradnje skoro svuda u krugu od 5km oko njih.

  • +1 2
Link to comment

pa zahvaljujući tom hajpu, one lamele u savskoj preko puta mup i jesu 3k, da nije hajpa prodavali bi se za cenu stepe na voždovcu pošto je to taman to.

Link to comment
1 minute ago, Miki_belavista said:

ok,logiga,zdrav razum,inzenjerski nacin razmisljanja,to u srbistanu ne pije vodu. Ali gde ce pare da se presele? u koje vode? mi nismo deo nijednog finansijkog sistema,nismo deo EU,i necemo uskoro biti,to jest nikad.

Pa jbg ne znam al verujem da ce naci nacina, ako nista drugo ima raznih drugih zemalja po svetu koje ce drage volje da prime taj novac a iznosenje novca nikad nije bio problem ovde, pogledati pod Kipar. 

 

A kako izgleda kad se pukne mozes videti u Bejrutu. BG je mala maca za njih, grad je pretrpan zgradetinama od po 50 spratova, ogromnim luksuznim stanovima, dok stanovnistvo nema leba da jede a inflacija divlja. Njihovo trziste nekretnina je totalno kolapsiralo, dzaba petrodolari sumnjivog morala koje im je bankarski sektor usisavao.

Link to comment

da bi tržište kolabiralo u ovoj fazi je potrebno da više nema novca za kupovinu

 

s obzirom da se u srbiji ne vrši nikakva provera porekla novca pre kupovine iste, jasno je da poreklo novca ne može biti čisto.

  • +1 1
Link to comment
6 minutes ago, Shan Jan said:

@Luther od 2020. opada broj stanovnika i u Beogradu a gradi se nikad vise. I opet rastu cene stanova, sad vec do nivoa da su skuplji nego u mnogim Zapadnim metropolama, u zemljama gde ljudi imaju veca primanja. Kako to objasnjavas?

 

image.png.531de34f039986f53f089c4ad9c76abb.png

 

Ne kupuju stanove samo stanovnici Beograda nego i ljudi iz unutrašnjosti i iz susednih republika ili gastarbajteri. Sada su se tome pridružili i Rusi/Ukrajinci. Povećana tražnja pored rasta cena gradnje dovodi do ovih cena. Ko god ima neki višak gotovine a ne želi ili ne može da bude preduzetnik/zemljoradnik gleda da kupi neku nekretninu pošto u Srbiji a i u okruženju nema drugih mogućnosti da sačuva vrednost novca. Berza ne postoji, IPO ne postoji, nema ničega. I naravno da je Beograd tu najatraktivniji. A svakako da ima i "prljavog" novca ali toga ima svugde u svetu (videti London).

 

Kad kupiš stan on može da kasnije manje vredi ali ne može da ne vredi ništa jer postoji u fizičkom obliku. Pandan tome bi moglo biti zlato ali opet zlato ne možeš da izdaješ ili u njemu stanuješ. Zgrada gde sam kupio stan 2018. ima 40 stanova. Uglavnom mladi parovi, rekao bi IT, zatim neki iz Čačka/Užica koji su tu povremeno, pa jedni iz Crne Gore imaju restoran na moru i tu uglavnom nema nikoga. Ima i jedan "bumbar" koji je kupio sprat a mislim da ima i sugar daddy stanova. Sada se pojavljuju i neki stanari Rusi/Ukrajinci što znači da su ti stanovi kupljeni za izdavanje. 

  • +1 1
Link to comment
16 minutes ago, Shan Jan said:

 

A kako izgleda kad se pukne mozes videti u Bejrutu. BG je mala maca za njih, grad je pretrpan zgradetinama od po 50 spratova, ogromnim luksuznim stanovima, dok stanovnistvo nema leba da jede a inflacija divlja. 

Nemoj to pucanje i Bejrut u istu rečenicu, samo nam još to fali ovde.

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Hn... pa bas u ovom izvestaju imas da su pale cene novogradnje u centralnim opstinama a da rastu u prigradskim. U prevodu, ljudi se sele tamo gde mogu da kupe stan i to utice i na cene. Mozda je vecina investitora sa mafijaskim parama koje peru ali vecina kupaca su obicni ljudi koji se vode nekim obicnim potrebama. 

 

Ovi Rusi su im upali ko kasika u med ali to je privremeni boost. Na kraju krajeva, u nekretninama u Beogradu zive obicni ljudi, kad izdavanje ili kupovina postanu neizdrzivi za nase uslove ima da se uzdrma vlast vucku a to je bitnije od bilo kog pranja para.

Link to comment

koji bre rusi kao kupci, zanemarivo. beograd ih ič ne zanima kao trajna destinacija, barem ne još. ako rat potraje i budu i dalje prihodovali u IT sektoru uprkos problemima onda će kupovati ozbiljnije.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...