Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

12 hours ago, Milosh76 said:

Znam ljude koji su kupili stan u izgradnji i kad je zavrsen, prodali ga za oko 30% vise para.

 

Kupovina stana u izgradnji nosi dosta rizika. Ne bih preporučio nikome ko nema toliko dobre veze sa investitorom da bude siguran da je investicija sigurna (zaokružena) i da je rađeno po projektu. Dovoljno je jedna galerija da ištrči iz detaljnog plana regulacije, sve i da smuvaju tehnički pregled, komšija se zainati i cela zgrada nema upotrebnu dozvolu.

Edited by kralj
  • +1 3
Link to comment

ne mora stan da bude u sivoj fazi. prijatelji su normalno kupili stan u izgradnji po aktuelnoj ceni koju je investitor, beomarket /solidna firma/ - na lekinom brdu - neke 2021. 2 godine po useljenju stanovi u zgradi se prodaju po 30 posto većoj ceni bukvalno za dan.

 

sad ne verujem da je to moguće ali pre par godina ko se kockao opasno je zaradio.

Link to comment

pa dobro, to je naprosto zbog toga što je to sada tržišna cena. ko je kupio bilokakav stan pre tri godine sada može da ga proda za više. nije  € što je nekad bio.

Edited by đorđe geprat
  • +1 4
Link to comment
Just now, đorđe geprat said:

pa dobro, to je naprosto zbog toga što je to sada tržišna cena. ko j kupio bilokakav stan pre tri godine sada može da ga proda za više. nije  € što je nekad bio.

 

Tako je.

 

Link to comment
4 hours ago, Eleniko said:

ne mora stan da bude u sivoj fazi. prijatelji su normalno kupili stan u izgradnji po aktuelnoj ceni koju je investitor, beomarket /solidna firma/ - na lekinom brdu - neke 2021. 2 godine po useljenju stanovi u zgradi se prodaju po 30 posto većoj ceni bukvalno za dan.

 

sad ne verujem da je to moguće ali pre par godina ko se kockao opasno je zaradio.

Ima poznatih investitora koji rade kako treba i kod njih nema problema. Jedino što im zbog toga brzo odu stanovi, prijatelji zvali da pitaju za gajbu u trenutku kada je plac izravnan i tek stavljena tabla. Već tada nije bilo ništa ni za listu čekanja, samo su ih uputili na naredne projekte gde još ni srušeno ništa nije.

 

A za preprodaju, ko je kupio u ranoj fazi gajbe koje se grade u Milana Rakića, je prošle imao ponudu da im se vrte pare i 30% preko samo da se raskine ugovor.

Link to comment

Stan u izgradnji nosi svoj rizik, kao sto je vec receno, i zato je jeftiniji.

Druga stvar, 2 godine u trenutku kada je trziste "vruce" bi napravile razliku u ceni u svakom slucaju. 

Sacometrijom, imam utisak, da cene godisnje, poslednje 2-3, idu gore 10 do 15%.

 

Recimo stan u zgradi kod moje majke je 2013 prodat za 62.000. Isti takav je prosle godine prodat za 108.000. Dakle, u proseku za 10 godina cena je otisla 7.5% godisnje.

 

  • +1 1
Link to comment

ja mislim da je pored značajno povećane tražnje za nekretninama uzrok povećanja cena i fiksiran kurs €. pgledajte rast cena usluga zanatlija (parketar, limar, vodoinstalater, keramičar.........) i ne samo njih.

  • +1 2
Link to comment

Fiksiran kurs evra ubija Srbiju, rekao bih da je to glavni razog sto postajemo u svakom pogledu skuplji od Zapada. Drugi je "porez" u vidu korupcije i monopolista. Ne bi ovoliko kostali stanovi da ljudi koji nisu krimosi i uvezeni mogu da budu investitori. Probali nas par drugara za jedan plac u Zemunu, lepo nam je receno da nam je bolji zivot sa nepolomljenim nogama.

  • +1 4
Link to comment
2 hours ago, Shan Jan said:

Fiksiran kurs evra ubija Srbiju, rekao bih da je to glavni razog sto postajemo u svakom pogledu skuplji od Zapada. Drugi je "porez" u vidu korupcije i monopolista. Ne bi ovoliko kostali stanovi da ljudi koji nisu krimosi i uvezeni mogu da budu investitori. Probali nas par drugara za jedan plac u Zemunu, lepo nam je receno da nam je bolji zivot sa nepolomljenim nogama.

Mozda da pokušate sa mini zgradom.

Manja parcela, manje kvadrata, manja zarada ali ipak solidna.

 

Naravno, tužno je to sve ali ovo je nešto što ne bi upadalo u oči i može da se odradi.

  • +1 1
Link to comment
15 minutes ago, BWA said:

Mozda da pokušate sa mini zgradom.

Manja parcela, manje kvadrata, manja zarada ali ipak solidna.

 

Naravno, tužno je to sve ali ovo je nešto što ne bi upadalo u oči i može da se odradi.

To smo i hteli. Imamo u familijama i arhitektu i gradjevinca i enterijeristu i para. Dzaba. 

 

Doduse brat od zene od jednog drugog druga je krenuo da pravi po Divcibarama, sad ja ne znam puno o njemu ali ako je cist, eto mozda moze nesto van BGa. 

Link to comment
2 minutes ago, Shan Jan said:

To smo i hteli. Imamo u familijama i arhitektu i gradjevinca i enterijeristu i para. Dzaba. 

 

Doduse brat od zene od jednog drugog druga je krenuo da pravi po Divcibarama, sad ja ne znam puno o njemu ali ako je cist, eto mozda moze nesto van BGa. 

 

Slažem se sa bwa. Možda ste naleteli na neki plac na koji je neko već stavio kandžu, probajte još negde.

  • Hvala 1
Link to comment
2 hours ago, đorđe geprat said:

ja mislim da je pored značajno povećane tražnje za nekretninama uzrok povećanja cena i fiksiran kurs €

 

2 hours ago, Shan Jan said:

Fiksiran kurs evra ubija Srbiju, rekao bih da je to glavni razog sto postajemo u svakom pogledu skuplji od Zapada.

 

I evro gubi vrednost pa posledično i dinar sa njim. Da nije fiksan možda bi se bar malo amortizovala situacija. Ili bi pukla još jače, nesam školovao. 

Link to comment

Nisam ni ja ekonomista ali mislim da je kurs valute vezan za konkuretnost privrede zemlje iz koje dolazi valuta. Ako je nemacka privreda efikasnija i radi kvalitetnije, Srbija moze na ino trzistu da se bori samo tako sto ce oboriti vrednost svoje valute a time i cenu rada u Srbiji i time iznivelisati uticaj nemacke efikasnosti ili spremnosti drugih da kupuju kvalitetnije proizvode iz Nemacke. Ako pak kod nas cene svega rastu slicnu ili cak i vise nego u Nemackoj a nasa privreda nije konkurentna... trpece proizvodnja i izvoz, zemlja ce sve manje raditi a zbog inherentne neefikasnosti stvari ce biti jos skuplje nego u Nemackoj. 

 

Mislim neko od PPP ekonomista tipa @Budja moze objasniti koje su mane i prednosti fiksnog kursa prema evru. Ja samo vidim na terenu, kao neko ko puno putuje, da dok mi je vecina Evrope pre 10tak godina bila skuplja od Beograda, sada je vecina gradova jeftinija. Sto je suludo sobzirom na nase i njihove plate.

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Shan Jan said:

Mislim neko od PPP ekonomista tipa @Budja moze objasniti koje su mane i prednosti fiksnog kursa prema evru. Ja samo vidim na terenu, kao neko ko puno putuje, da dok mi je vecina Evrope pre 10tak godina bila skuplja od Beograda, sada je vecina gradova jeftinija. Sto je suludo sobzirom na nase i njihove plate.

 

Vec neko vreme je Srbija/BG skroz u rangu evropskih cena, a skuplji od recimo Nemachke. Mislim na cene u marketu, komunialije/struja/grejanje, obuca odeca klasichno isto i skuplje... Kafane su valjda josh uvek neshto jeftinije.

  • +1 1
Link to comment
Quote

Na osnovu prikupljenih podataka iz kupoprodajnih ugovora, u 2023. godini sedam odsto svih nepokretnosti je plaćeno iz kreditnih sredstava, a najveći udeo, ukupno 17 odsto svih stanova u Srbiji je plaćeno kreditnim sredstvima.

 

:mellow:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...