Jump to content
IGNORED

гласање Дија-Споре


srgjeef

Recommended Posts

ciji sam ja drzavljanin, ciji cu da budem?niti znam niti me zanima
Е, то. Ја баш нећу ни да тражим - доста би ми био зелени картон, да могу да одем и да се вратим кад ми се ћефне. А то што Амери мисле да се свет дели на Амере и оне који би то хтели да буду, нека само сневају.
zato su mi lokalni izbori vazni i zato nalazim da je sjajno da se pravo glasa na lokalnim izborima ne vezuje za drzavljanstvo nego za to koliko dugo zivis u opstini.gde ce da mi stoji kontejner za papir i flase je nesto na sta, ochigledno mogu i hocu da uticem.
Е, и то, још пре. Да ми је да некако макнем ону огавну бабу од градоначелнице...
Link to comment
  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • jms_uk

    35

  • Luc

    31

  • Indy

    30

  • Marvin (Paranoid Android)

    18

e pa zavisi, mozda je i zajecar topla domaca sredina, pa joj plan uspe:klik
Videcete 3.uvece kako sam bila uspeshna :) U mom sreskom ( zajecarskom) izbornom mestu i moj bratvodi racuna o urednom glasanju. Ma cu stavim i gips na taj prst,,pa nek prskaju drugi , ako bas mora. :D
Link to comment
Е, то. Ја баш нећу ни да тражим - доста би ми био зелени картон, да могу да одем и да се вратим кад ми се ћефне. А то што Амери мисле да се свет дели на Амере и оне који би то хтели да буду, нека само сневају.Е, и то, још пре. Да ми је да некако макнем ону огавну бабу од градоначелнице...
A deca su ti uzela državljanstvo, ili i dalje prkose i sa ponosom nose srpski pasoš?
Link to comment
A deca su ti uzela državljanstvo, ili i dalje prkose i sa ponosom nose srpski pasoš?
Да би нешто узео или одбио, треба прво да ти понуде :huh: .Носе зелењаке... али културно су биле сувише одрасле пре доласка да би се скроз и без остатка уклопиле, или приклониле. Али као и код куће, и овде се да избушити ниша за себе.
Link to comment

Ocigledno se ne slazemo ovde oko krucijalnih stvari.1. Ne verujem da saka jada (tzv dijaspora) moze nesto da promeni svojim glasanjem.2. Ne verujem u izbore kao takve - krade se od Amerike do Zimbabvea.3. Ne verujem da je moje pravo da biram ko ce da bude na vlasti u zemlji u kojoj ne zivim, to mi se cini vodjenjem tudjeg domacinstva.4. Gde se objavljuju rezultati izbora - izborna jedinica Cikago/Sidnej/Tokio? Dal se igde objavi kako je dijaspora glasala? Ako se ne objavljuje - to su onda vrlo ozbiljni izbori...

Link to comment
Ne mogu da verujem da je državni organ sebi dozvolio da ovako jasno insinuira i za koga treba da se glasa. :o
Je li bas jasno? Meni nije.Nema ni veze, Ivica Osim i ja nismo neka velika glasacka populacija iz Japana. Mucenik se jos oporavlja od srcke.
Link to comment
Ocigledno se ne slazemo ovde oko krucijalnih stvari.
Očigledno, do sada su ti mnogo ljudi lepo odgovorili, a ja hteo još od prekjuče no nikako vremena, pa valjda nije kasno da se uključim...
1. Ne verujem da saka jada (tzv dijaspora) moze nesto da promeni svojim glasanjem.
Ovo mi je malo nelogično, sam pogled da glasanje dijaspore može nešto da promeni. Izgleda mi da je premisa da su izbori u dijaspori de facto stavljeni na "jednu" stranu izbora (sadašnji primer drugog kruga je dobar, jer se glasa za Tadića ili Nikolića). Rečenica "ne verujem da dijaspora može nešto da promeni" ima smisla samo ako se kao polazna osnova uzme da davanje prava glasa toj istoj dijaspori ima za cilj da promeni nešto u izbornom rezultatu "domaće" Srbije. Na primer, neko pomislio i skovao genijalan plan "Aha, mnogo ljudi u Srbiji glasa za Nikolića, ajde da damo glas dijaspori, tamo su uspešni i obrazovani ljudi, njihovi glasovi će biti presudni". Naravno da to nije tako. Glasanje dijaspore uopšte nema ni za cilj ni za samoispunjenje svrhe da promeni ili čak bilo kako utiče na rezultat u bilo kom drugom smislu od bilo koje druge glasačke jedinice u Srbiji. Stvar je jednostavno sadržana u opciji da država koja ima pozamašan broj ljudi koji ne žive u njenim granicama želi da omogući svojim državljanima koji žive u inostranstvu da tamo ostvaruju glasačko pravo. Dalje, odvajanje jedne manje glasačke jedinice, u ovom slučaju dijaspore, kao "irelevantne jer ne može ništa da promeni svojim glasanjem", na konto valjda njene brojnosti, u ovom slučaju ima sličnu težinu kao kada bi neko rekao da šaka jada zvana Blok 63 na Novom Beogradu ne može išta da promeni, prema tome, zašto njima ne bi oduzeli pravo glasa? Analogija je vrlo slična, i može se primeniti na bilo koju glasačku jedinicu koja ima između 2000 i 5000 glasova, odokativno. Ako je svrha (ne)davati nekome pravo glasa "jer (ne) može bitno da utiče na izborni rezultat pa samim tim ima/nema svrhu", to je u žešćoj koliziji sa samim konceptom da svi državljani iznad 18 godina imaju pravo glasa. Taj koncept jasno znači da u teoriji svaki glas, da, svaki glas zaista može biti presudan. Naravno da je to vrlo redak slučaj, ali ako malo proguglaš naći ćeš nekoliko primera gde je samo jedan glas značio razliku između dve opcije na izborima. Prema tome, prava priča uopšte nije treba li dijaspora da glasa zato što "kao šaka jada ne može ništa da izmeni svojim glasanjem" jer je ta diskusija besmislena. Pravo pitanje treba biti da li dijaspora treba da glasa. O tome više u tački (3).
2. Ne verujem u izbore kao takve - krade se od Amerike do Zimbabvea.
Pa... ovo je malo irelevantno, bar na deo na koji se ja osvrćem.
3. Ne verujem da je moje pravo da biram ko ce da bude na vlasti u zemlji u kojoj ne zivim, to mi se cini vodjenjem tudjeg domacinstva.
Tvoje mišljenje s kojim se nimalo ne slažem. Na ovom topiku ti je opet i nanovo predočeno kako velika većina nas još ima porodicu, prijatelje, možda imovinu ili posao u Srbiji, kojima je u itekakvom interesu da ako su još uvek državljani, mogu svojim glasačkim pravom da utiču za ono što smatraju da je dobrobit Srbije, istim pravom koje je zagarantovano svim punoletnim državljanima. Kada bi se još pričalo o nekoj razvijenoj zemlji, da uzmemo baš UK gde živim, koja u prošle dve decenije nije prošla kroz 12 godina diktature i samouništenja, pa da onda raspredamo "zašto li emigranti uopšte glasaju", pa OK. U slučaju Srbije, a posebno u ovim izborima u kojima smo sada, ovakva indiferentnost mi je neverovatna. Jedan od kandidata je potpredsednik stranke čijem šefu se sudi za ratne zločine, stranke upletene u strahovladu, ubistva, teror i verovatno svaku moguću zloupotrebu vlasti, koja je 2000-te za sobom ostavila srušenu i uništenu zemlju. Potpredsednik stranke zbog kojih je velika većina nas morala da bukvalno beži iz Srbije u inostranstvo. Dilema "vođenje tuđeg domaćinstva" protiv "učiniću sve što mogu po mom glasačkom pravu da radikali opet ne zajašu"? Ma daj.O samom konceptu glasanja iseljenika, da se nadovežem na kraj odgovora pod stavkom (1), začudiće te, nisam uopšte za davanje prava glasa dijaspori u ambasadama. Čvrsto verujem da ljudi koji ne žive u državi i ne plaćaju bilo kakve poreze toj državi, ne bi trebali da imaju Bog zna kakvo pravo da glasaju na njenim izborima. No, to je samo moje mišljenje, ali spreman sam da priznam da je u koliziji sa velikom većinom razvijenih i sređenih država koje uzimamo za reper u rečenicama "Voleo bih da je Srbija takva-i-takva", koje imaju razvijenu i dugu tradiciju glasanja dijaspore. Sa druge strane, pošto država Srbija takođe ima nakaradne običaje da od ljudi koji stalno žive i rade u inostranstvu zahteva da često rizikuju porodice, egzistenciju i karijere budalaštinama poput vraćanja na odsluženje vojne obaveze, itekako ću da kažem da je i davanje glasa tim istim ljudima svakako opravdano. Od nekoga se očekuje da napusti život, porodicu i radno mesto u drugoj zemlji da bi služio 6 meseci vojnog roka u matici u kojoj ni ne živi, ali zato ne bi trebao da ima pravo glasa u ambasadi? Jakako. Elem, no iako je moje mišljenje da dijaspora ne bi trebala imati pravo glasa, pošto je situacija takva da - da, ima pravo glasa, itekako ću da ga koristim. Pogotovo dok se ne reše i ostale gluposti oko vojne obaveze.
4. Gde se objavljuju rezultati izbora - izborna jedinica Cikago/Sidnej/Tokio? Dal se igde objavi kako je dijaspora glasala? Ako se ne objavljuje - to su onda vrlo ozbiljni izbori...
Ne bih se mogao zakleti, ali mislim da se negde na sajtu Cesida ili RIK-a nalaze rezultati izbora po ambasadama u inostranstvu. U prošlogodišnjim parlamentarnim izborima, rezultati iz ambasade u Londonu su bili poznati 24 časa kasnije, da li su objavljeni negde zvanično zaista ne znam, no na dnevniku su čitani rezultati iz nekoliko ambasada širom sveta, koji su svakako negde objavljeni. Da li je to dostupno na internetu, nemam pojma. A sve i da nije, to uopšte ne bi bila priča o da li je normalno dati dijaspori pravo glasa, nego mnogo više pitanje kako Ministarstvo Dijaspore i RIK organizuju regularnost glasanja u dijaspori, što bar iz mog ugla nije pitanje.
Link to comment

@ Viloticka1. Ne verujem da saka jada (tzv dijaspora) moze nesto da promeni svojim glasanjem.Svako ima samo 1 glas, okreni obrni. Aritmeticki je savrseno irelevantno gde se glasa.2. Ne verujem u izbore kao takve - krade se od Amerike do Zimbabvea.Za ovo pitanje ovde jedino je bitno da li posedujes dokaze da se krade na izborima u postmilosevicevskoj Srbiji. Ima li ih?3. Ne verujem da je moje pravo da biram ko ce da bude na vlasti u zemlji u kojoj ne zivimTo je tvoje pravo da ne verujes, ali postojeci zakon nam daje to pravo. (Isto je i u mnogo drugih zemalja). Svaki emigrant moze da odluci za sebe da li ce to pravo da iskoristi, ili ne. Dobro je poznato da ne postoje nikakve pouzdane statistike o srpskoj emigraciji, niti postoji ikakva sondaza njihovog odnosa prema Srbiji. Mozemo da pretpostavimo da se jedan deo sasvim iskorenio iz Matice, drugi deo ima ozbiljne namere da se vrati (i vraca se, takvih cak ima i na ovom forumu); a postoje i oni koji, bas onako globalisticki, nameravaju da permanentno zive na vise lokacija u svetu, ukljucujuci i Srbiju. Malo tamo, malo vamo. U bilo kom od tih slucajeva niko ne bi smeo da drugima negira koriscenje prava glasa po zakonu (kao i nekoriscenje, posto glasanje u Srbiji, za razliku od Australije, nije obavezno). 4. Gde se objavljuju rezultati izboraVidi ovde nesto o tome. (Pretpostavljam da ce biti vise detalja kad rezultati budu konacni posle 2. kruga). BTW ovi rezultati ispisuju LAZ preko svog silnog pljuvanja dijasporaca (cak je bilo pokusaja toga i na ovom forumu, na srecu modovi rade svoj posao). Prema ovim rezultatima "grozna cetnicka dijaspora" je glasala manje nenormalno (tj. grobarski) i od 1 Kruga dvojke. Najbolje se Srbi bore kad glasaju iz Dija Spore <_<

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...