Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

ima nas više bre. dovoljno je svako pre nego što zakovrne, eliminiše samo jednog omladinca i pobeda je naša.

 

moj čukunčukundeda živeo u staaaroj hercegovini. ubio omladinca i onda moro da se preseli u krajinu.

  • Haha 1
Link to comment
pa to. jesi se vakcinisala. nisam. pa shto bre? ne znam nisam ni razmishljala o tome. pa o chemu si razmishljala zivota ti godinu dana blink.png

nema to veze sa uzrastom. da ima mladi bi pobili i sebe i nas do sada [emoji38]ol:

sent from bubamoto


Ma naravno, imam u rodbini dvoje, koji rade od kuće...
I oko vakcinacije su u fazonu: kad nam budu rekli da se vraćamo u kancelariju onda ću da se vakcinišem.
I ja dobih epi napad na tu priču.
Rekao:
Ajde jedan jedini mali razlogčić zašto da se ne vakcinišeš sad nego kad bude to imaginarno "vraćanje u kancelariju"?
Počevši od najprostijeg, zar nije bolje da period imunog odgovora provedeš kući a ne u kancelariji i kući?

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

Da se svi ponasaju i razumeju situaciju kao ljudi ovde na forumu lakse bi bilo.  

Mene licno plasi situacija i zato sam za zatvaranje, spremna sam da se odreknem procenta primanja za one koji su ugrozeni i bilo cega drugog sto sam u mogucnosti da se ocuvaju zivoti i zdravlje. 

Kad se samo setim pocetka pandemije i razgovora sa ljudima (mislim i na strucne,  tipa lekare,  mikrobiologe,...) to je bio Nestorovic do Nestorovica.  Mislila sam da sam luda.  Onda mi je drugarica poslala link i nadjoh ovo utociste ovde :)

 

  • +1 6
  • Wub 1
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, adam said:

i nema veze sto smo ostrvo - od 1200 smrti dnevno pali na manje od 300. kad smo otvarali, cifre drasticno porasle svaki put. kad zatvore, padaju.

 

 

I sta ti ovo govori? Koliko god da ti izgleda paradoksalno govori ti da je zatvaranje besmislena mera. Svi znamo jos od letos da je besmislena mera i opet se ovde stranice i stranice vrte u krug na istu temu. Ako virus eksplodira cim se ti sadrzaji koje zelite da zatvorite ponovo otvore onda je jedino logicno resenje da se sve zatvori sve dok virus bude u cirkulaciji a sada je vec manje-vise jasno da on iz cirkulacije nece izlaziti. Drustva ne mogu da opstanu tako sto ce godinama ljudi da se zatvaraju i otvaraju na svakih mesec dana kako im virus bude diktirao, nije to pitanje nicije bahatosti i sebicluka. Jedina "mera" koja nam preostaje je agresivna i masovna vakcinacija koju na sve moguce nacine treba nametnuti svima i dalji razvoj novih varijanti vakcina koje ce bolje odgovarati na mutacije virusa. Kao sto smo se nekad vakcinisali pre putovanja u neke egzoticne predele Afrike tako cemo se sada vakcinisati pre "putovanja" do prodavnice ispred zgrade. Neke navike u pozdravljanju, higijeni i estetici odevanja ce posle ovoga ostati kod nekih ljudi, neke procedure u javnim prostorima ce biti trajno promenjene i to je to. Sve ove mere sluze samo da se nekako dogura do odgovarajucih procenata vakcinisanih ljudi i zato treba vakcinisati brzo, efikasno i brutalno.

 

Jebi ga, ko god nas je "koronisao" gadno nas je zajebao. Mi sad mozemo da upiremo prstom jedni u druge i zalimo se da se ovaj ili onaj ne ponasa odgovorno i pametno ali nista od toga nam ne koristi. Ljudi su tolerisali mere dok su mislili da ce imati efekta i trajati kratko, kad su shvatili da od toga nema nista prestali su da ih tolerisu jer ne mogu. Iz kojih razloga ne mogu vise nije ni toliko bitno jer se ne moze izvuci zajednicki imenitelj zasto ne mogu. Neko ne moze zato sto je bahat i sebican, neko ne moze jer mu zivot i standard zavise od od toga, razni ljudi imaju razne motive. Poslednja stvar koja nam je potrebna je da se o tome raspravlja i ljudi na forumu prepiru. Nema svrhe.

  • +1 6
  • Hvala 2
Link to comment
2 minutes ago, Sandradjer said:

Da se svi ponasaju i razumeju situaciju kao ljudi ovde na forumu lakse bi bilo.  

Mene licno plasi situacija i zato sam za zatvaranje, spremna sam da se odreknem procenta primanja za one koji su ugrozeni i bilo cega drugog sto sam u mogucnosti da se ocuvaju zivoti i zdravlje. 

Kad se samo setim pocetka pandemije i razgovora sa ljudima (mislim i na strucne,  tipa lekare,  mikrobiologe,...) to je bio Nestorovic do Nestorovica.  Mislila sam da sam luda.  Onda mi je drugarica poslala link i nadjoh ovo utociste ovde :)

 

Sad bar vise ne moras da mislis, ako zafali i uverenje cemo da ti izdamo.

  • Haha 3
Link to comment

Dakle, imamo bar na papiru neke mere koje su takve kakve su, ali se bar mogu relativno jednostavno kontrolisati i nadzirati. I mi uopšte ne znamo kakvi bi bili efekti tih mera da se zaista sprovode, jer nadležne boli uvo da to rade.

I budući da takve mere koje se ne sprovode ne daju rezultate, rešenje je da se uvedu neke daleko rigoroznije i drastičnije, koje iziskuju daleko više resursa i materijala kako bi se ljudi privoleli da ih se pridržavaju, i očekuje se da državu ovoga puta neće boleti dupe da ih sprovodi, zato što - zašto tačno?

Žurke su zabranjene pa su zabranjene. Onaj ko ih je organizovao i na njih išao do sada, radiće to i dalje, samo što će se pored njih hvatati i renegade penzioneri koji bacaju đubre uveče. Baš me zanima šta bi bio prioritet nadležnih. :dry:

Da podsetim, prošlogodišnji lockdown je funkcionisao jer su ljudi u ogromnoj većini bili spremni da sarađuju. Sada više nisu, ne u toj meri. Možemo beskonačno razglabati zašto je to tako, ali to je činjenica.

  • +1 4
Link to comment
Just now, adam said:

govori mi da kad su cifre smanjene pada pritisak na lekare i bolnice pa sam ja (naravno, uz odgovarajuce kasnjenje) imao svoj lekarski pregled sa sve vadjenjem krvi, mokrace i sve ostalo, komsija operisao kuk, prijatelj isao na specijalisticki pregled i ko zna koliko jos ljudi stiglo do doktora i terapije.

 

fajdica je.

 

Meni nije jasno da se ovo ne može shvatiti. Da li su mere rigorozne ili ne, da li neko te mere sprovodi ili ne...toliko rasprave u prazno, a da se ne može dobaciti do funkcionisanja i opterećenja zdravstvenog sistema. Pa, jbt... 

  • +1 1
Link to comment

Pandemija jbg, treba se navici na cinjenicu da to nije samo rec nego situacija.

 

Spanski grip je za nas trajao pet minuta, toliko nam treba da procitamo taj clanak sa Wikipedije. Nekima je taj pakao trajao dve godine.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, adam said:

govori mi da kad su cifre smanjene pada pritisak na lekare i bolnice pa sam ja (naravno, uz odgovarajuce kasnjenje) imao svoj lekarski pregled sa sve vadjenjem krvi, mokrace i sve ostalo, komsija operisao kuk, prijatelj isao na specijalisticki pregled i ko zna koliko jos ljudi stiglo do doktora i terapije.

 

fajdica je.

 

Sa stanovista javnog zdravlja i borbe protiv korone to sto si ti uspeo da imas lekarski pregled ne menja nista. Naravno da je to neka korist ali korist se meri po tome kolika je cena za nju placena i koliko je ljudi placa. Drasticne mere su bile neophodne dok nismo imali vakcinu, sada sve napore treba usmeriti da se na ove ili one nacine ubedi sto je moguce veci broj ljudi da se vakcinise sto je pre moguce. Najlakse je reci da ljudi treba da promene svoje ponasanje i da se prilagode novonastalim okolnostima ali to nije realno, govorimo o 7 milijardi ljudi koji su ceo dosadasnji zivot ziveli drugacije od onoga sto se danas od njih zahteva. Stotine miliona njih rade poslove koji zavise od ljudskih kontakata, putovanja, komunikacije s velikim brojem ljudi. To moze da se stavi na cekanje na par meseci ali je u medjuvremenu postalo jasno da mi uopste ne govorimo o par meseci vec o vremenu neizvesne duzine trajanja.

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...