Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

1 hour ago, adam said:

ne salim se. mozda malo preterujem j(raspravljamo, forum) al ima tu dosta dogovaranja. mislio sam da je to trend 'svuda u svetu'. kad odes kod lekara on te pregleda,  pa da dijagnozu pa onda objasnjava dijagnozu, pa objasnjava razne opcije lecenja, pa pita sta ti mislis, koja ti se od opcija najvise dopada. pa onda ti pitas sta preporucuje, pa on stidljivo kaze sta bi on pa se slozis i pristanes ili izaberes nesto drugo pa on poslusa. ima, naravno, i crno/belih situacija gde ne pita nego kaze sta treba al opet objasnjava zasto to mora bas tako i trazi neki vid odobravanja/slaganja.

 

 

Ovo se zove informisana odluka. Za slucaj da se desi neko sranje i pokrene se tuzba protiv lekara, on je pokriven ovim. Pacijent je doneo informisanu odluku.

Link to comment
1 hour ago, fren said:

Ovo se zove informisana odluka. Za slucaj da se desi neko sranje i pokrene se tuzba protiv lekara, on je pokriven ovim. Pacijent je doneo informisanu odluku.

Ovo se zove bezanje od odgovornosti. Ja da imam strucnosti za odlucivanje ovog tipa, doktor mi ne bi trebao.

  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, adam said:

mi smo pogubili autoritete zahvaljujuci ovom kapitalizmu koji zivimo. danas se svi ogradjuju od odgovornosti da ne bi bili tuzeni pa lekar umesto da leci s autoritetom, mora da se konsultuje s pacijentom oko dijagnoze, terapije, metoda lecenja, svega... sto je pacijenta dovelo u situaciju da sam odlucuje o oblasti o kojoj ne zna nista. pa kad je vec doveden u situaciju da se pita, on se i raspituje i gde treba i gde ne treba. pa posle par clanaka na netu pomisli da nesto zna. jos kad nadje grupu veselnika koji dele njegove stavove, ojha!  little knowledge...

 

naravno, ovo je samo jedan od faktora koji dovode do ludila koje zivimo al je, bojim se, jedan od bitnijih.

 

egoizam slabi organizam.

ja ne znam da li je to samo zbog kapitalizma, jer ne znam gotovo nista kako to funkcionise u uredjenijim, pravim kapitalistickim zemljama. a ovde je vremenom zbog povecanog obima lecenja ljudi (iako sada ima mnogo vise lekara u domovima zdravlja i bolnicama  - nekada ih je bilo mnogo manje bilo je i mnogo manji broj lekarskih pregleda i bolesnika, iako je u mom gradu bilo vise stanovnika nego danas. no, navike o preventivi, odlascima kod lekara bile su drugacije tj ljudi su nekada mnogo manje odlazili kod lekara nego danas), vreme koje nam danas lekari posvecuju prilikom pregleda je nedovoljno da to obave temeljno i stalozeno, pa se njima desavaju brojne greske. ja kada idem na kontrole kod profesorice univerziteta, pre toga se dobro pripremim i sve dobro izucim, kako mi u izvestaju ne bi pogresno napisala ili broj ciklusa terapije koje sam primila, ili samu terapiju koju sam primala ili bih je ja podsetila da mi dobro pogledala neke rezultate ili snimke koje ona samo letimicno pogleda, pa joj promakne da su mi npr TM veci 5 x od dozvoljenog. tako da zaista razumem i ljude koji se obavestavaju na tjubu, na guglu, po opskurnim sajtovima i slicnim budzacima.

naravno, nisu svi lekari toliko povrsni ali vecina radi vrlo rutinski, vrlo povrsno, greske su jako ceste kako one birokratske, tako i sustinske i meni se tokom mog dugogodisnjeg lecenja u ustanovama sa najobrazovanijim medicinskim strucnjacima, desavalo da naprave zaista nedopustive omaske i greske sto samo u papirima tj u izvestajima, sto i prilikom odredjivanje terpija, sto je mnogo gore, naravno.

  • +1 5
Link to comment

nezvanova,pa sve je to zacarani krug..narod jeste blesav i sludjen, ali, ne mozemo ni njih bas za sve da krivimo, iakoo bih ih ja prvi izdevetao, kada mi gluplji od mene seru nesto o nosenju maski, npr..

Link to comment
On 2.1.2021. at 19:59, Frile said:

 

To nije svojstveno samo teoretičarima zavere, nego (bojim se) i običnom, neobrazovanom čoveku. Jednostavno - ne umeju da prepoznaju koji je izvor kredibilan a koji ne.

E sad, kako mi ostali umemo da prepoznamo kredibilan izvor, to je zanimljivo pitanje. Da li zaista prepoznajemo, ili odlučimo da poklonimo svoje poverenje nekome zato što... ima diplomu, priča nešto što želimo da čujemo, nismo ga do sada uhvatili da priča gluposti, ili nešto četvrto... Ne znam.

Donekle smo kroz obrazovanje naučili da prepoznamo naučnu metodu... Ja prvi nisam naučio, formalno, ali u oblastima koje me zanimaju i koje realno ne poznajem, umem da prepoznam da li je neka priča šupljikava i izvučena iz rukava, da li iza nje stoji neko istraživanje, kakve su reference u radu, i tako dalje. Naravno tu su metode eliminacije - pre svega, da li je taj koga slušam lupio neku glupost koju čak i ja prepoznajem pa ga eliminišem zbog toga. Eto tako biram kome da pružim poverenje i onda kada nemam skoro nikakvo znanje iz neke oblasti.

p.s. sramim se priznati, ali naravno tu je i subjektivan deo - od toga da li neko priča ono što želim da čujem, do načina na koji to radi - da li odaje utisak osobe koja zaista zna i sa razumevanjem govori o nečemu.


 

 

 

Pre dvadesetak i nesto godina god nas da kazem u nekoj siroj familiji je dete otislo da primi neku vakcinu,jebem li ga koju ne pitaj me.Od primanje te vakcine,zivo i zdravo dete je postalo dete sa autizmom.Tesko ces iz blize i dalje familije ovog deteta ubediti da se vakcinise.

Nisam ja protiv vakcine ali hocu da ti kazem da nije sve bas do strucnjaka,youtoba,Nestorivica....

Link to comment
14 minutes ago, Блок_64 said:

Od primanje te vakcine

Od ili zbog? Pretpostavljam da je roditeljima to svejedno, i žao mi je, naravno, ali da li se može tvrditi da dete ne bi "dobilo" autizam (tj. da se ne bi ispoljio u tom uzrastu) i bez vakcine?

 

Edit: možda plastičnije, nesumnjivo je određen broj ljudi već umro nakon što su primili ove kovid vakcine, ali ona se uglavnom po svetu zasada i daje samo najrizičnijim grupama, npr. ekstremno starima, kojima je u opisu radnog mesta i neumitna skorija smrt... Kauzacija i korelacija nisu isto.

Edited by papapavle
Link to comment
1 hour ago, Блок_64 said:

Pre dvadesetak i nesto godina god nas da kazem u nekoj siroj familiji je dete otislo da primi neku vakcinu,jebem li ga koju ne pitaj me.Od primanje te vakcine,zivo i zdravo dete je postalo dete sa autizmom.Tesko ces iz blize i dalje familije ovog deteta ubediti da se vakcinise.

Nisam ja protiv vakcine ali hocu da ti kazem da nije sve bas do strucnjaka,youtoba,Nestorivica....


Mit o vakcinama kao uzročnicima autizma potiče baš od pre dvadesetak godina - 1997. je objavljen rad u kome se to (neosnovano) tvrdilo.

  • +1 3
Link to comment
43 minutes ago, Frile said:


Mit o vakcinama kao uzročnicima autizma potiče baš od pre dvadesetak godina - 1997. je objavljen rad u kome se to (neosnovano) tvrdilo.

 

Ne znam sta da ti kazem,nisam neko ko ne veruje u nauku daleko od toga.

Edited by Блок_64
Link to comment
10 hours ago, adam said:

mi smo pogubili autoritete zahvaljujuci ovom kapitalizmu koji zivimo. danas se svi ogradjuju od odgovornosti da ne bi bili tuzeni pa lekar umesto da leci s autoritetom, mora da se konsultuje s pacijentom oko dijagnoze, terapije, metoda lecenja, svega... sto je pacijenta dovelo u situaciju da sam odlucuje o oblasti o kojoj ne zna nista. pa kad je vec doveden u situaciju da se pita, on se i raspituje i gde treba i gde ne treba. pa posle par clanaka na netu pomisli da nesto zna. jos kad nadje grupu veselnika koji dele njegove stavove, ojha!  little knowledge...

 

naravno, ovo je samo jedan od faktora koji dovode do ludila koje zivimo al je, bojim se, jedan od bitnijih.

 

egoizam slabi organizam.

 

Ne, nego ću kao ovca (što i jesam uradio) prihvatiti plan lečenja koji se pored x drugih opcija zasniva isključivo na terapiji koja kod nezanemarljivog broja pacijenata dovodi do nimalo prijatnih nuspojava, bez ikakve diskusije o tome koji je sledeći korak ukoliko se te nuspojave dogode i meni. A dogodile su se, barem 4 od najčešćih 10, i uopšte nije bilo naivno, a pitanje je da li bih shvatio ozbiljnost situacije da sam nisam počeo da se raspitujem, Pritom sam pre toga dobio terapiju koja je kontraindikovana za suspektnu (i kasnije potvrđenu) dijagnozu, o čemu takođe nisam bio obavešten dok već nije bilo kasno. 

E, nakon tog iskustva koje sam prošao i koje i dalje prolazim, bogami sad i ja insistiram na informed decision. 

Link to comment

Meni je dr iz Medigrupa koja me je i vodila kovid, odmah na pocetku rekla da nju brine tromboza u mom slucaju. Kad sam izasao iz bolnice odmah mi je dala jos mesec dana Eliquis, antikoagulant da pijem. Kaze da uopste nije bila zabrinuta za moja pluca, nego najvise za jetru, srce i sfvaranje trombova.

Ddimer mi pada, feritin mi je 4 puta veci, AST na gornjoj granici, ALT 2 i po puta veci..to je bilo u analizama pre nesto vise od nedelju dana.

Drzavni dr je bacila pogled na analize i rekla bolovanje do 20.1. t parafraziram, j za 8 meseci sa kovidom skustva ona svim svojim pacijentima daje 60 dana bolovanje, bas da bi izbegla napore i sto duze odmarala organizam.
  • +1 1
Link to comment

Bio u subotu u domu kod keve da odnesem šta treba, i da potpišem saglasnost, i da mi glavna sestra formular, ne znam zašto sam bio u fazonu da nosim kući pa da vraćam.
Pitam ja :
-Kad da donesem?
Sestra:
-Od ponedeljka kad naiđete, ne izgleda mi da će to nešto skoro....

Kad jutros, zovu iz doma:
-Ajde donesite to danas ili sutra.
Ja:
-Što, jel krenula vakcinacija?
Sestra:
Nije, samo su zvali iz MZ da hoće hitno hitno hitno sve saglasnosti...

E da, pitao sam koja vakcina, ona mi je rekla:
ova Fajzer, valjda nisu drugu spominjali.

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment
24 minutes ago, Fakundo Sava said:

Opet antivakseri, biološki rat, farmakomafija na prvoj. 

 

Ideja je da što manje ljudi želi sad vakcinu jer je nema... Kad je bude bilo, biće antivakseri, haha, budale i idioti, ko će te kretene da sluša...

 

Gebels da pozavidi...

  • +1 8
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...