Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

22 hours ago, Frank Pembleton said:

Nego, jeste naisli negde, sta kazu strucnjaci, jel mora da se postigne neki procenat vakcinacije da bi jedinka bila vakcinacijom zasticena?

Dakle mi kao zemlja ne dostignemo taj procenat, ali ja se vakcinisem?

Jesam li ja zasticen skroz, pola ili nikako.

pogledaj ovu emisiju, ako nisi. mislim da su svi odgovori manje-više tu.

 

a ima i lepo objašnjeno kako je napravljena koja vakcina.

šekler kaže ovako: da sam preležao koronu - primio bih kinesku vakcinu.

da nisam - najpre rusku. 

pogledajte emisiju, da ja kao laik ne trućam bzvz.

takođe lepo kaže da fajzer i moderna su odobrene po posebnoj proceduri, odnosno da nemaju klasičnu registraciju u SAD, nego da nose "emergency authorization only".

 

Edited by pt 2.0
  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

treba mi hinto jedna informacija, a ovo je nacitanija tema. jel ima neka zemlja u evropi koja ne trazi covid test da udjes? 

Link to comment
58 minutes ago, Frile said:

 

Tačnije, ti si pisao.

 

Pisali smo na tu temu. O potpisima ispod mog posta o tome dalo bi se zakljuciti da nisam sam u misljenju koje imam.

Link to comment
1 hour ago, Frile said:

 

Tačnije, ti si pisao.

pisala sam i ja malo. nevidljivim mastilom, izgleda. ili sam ti u ignorezumu.:nobles:

 

(zajebavam se. došla samo da napišem da ponovo gledam onaj upitnik što sam ga preporučila, i da konstatujem da je dr janković jedan dogmatski ljigavac. neverovatno odvratan lik.)

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Time Crisis said:

 

Bojim se da nije tako jednostavno, obrazovanje/opšta kultura i ćao, rešen problem. Dovoljno je pogledati samo onog Nestorovića, koji je nesumnjivo i obrazovan (škoolovao se u "Onoj Jugoslaviji") i ima znanje iz opšte kulture i čak je i iz struke i šta sve ne, decenijsko iskustvo, pa opet smo dobili "najsmešniji virus" i pri tom iza njega ministar i državni vrh kao sve ok, ništa se ne bojte, više smo zabrinuti za autoput nego za neki bez veze virus.

Nestorović je bolestan čovek, dobar deo njegovih kolega će ti to reći... Pisali smo Valk i ja o tome... Čovek je posle gubitka sina odleipo skroz, otišao u neku vrstu modernog okultizma i zaboravio sve što je znao o opštem obrazovanju... Prosto, skrenuo kod Albukerkija™ usled gubitka voljene osobe, ni prvi ni poslednji, samo je problem što dobija medijsku pažnju, a nije on za to kriv...

  • +1 4
Link to comment
28 minutes ago, Кристофер Лумумбо said:

treba mi hinto jedna informacija, a ovo je nacitanija tema. jel ima neka zemlja u evropi koja ne trazi covid test da udjes? 

ne znam da li pod evropom misliš samo eu ili može i ova lokalna boranija

tj, mislim da bosna ništa ne traži

Link to comment
7 minutes ago, pt 2.0 said:

pisala sam i ja malo. nevidljivim mastilom, izgleda. ili sam ti u ignorezumu

 

ma naravno, hoću da kažem da ne postoji konsenzus oko toga, i da za te stvari ne postoje jednostavna objašnjenja

  • +1 1
Link to comment
28 minutes ago, pt 2.0 said:

pisala sam i ja malo. nevidljivim mastilom, izgleda. ili sam ti u ignorezumu.:nobles:

 

(zajebavam se. došla samo da napišem da ponovo gledam onaj upitnik što sam ga preporučila, i da konstatujem da je dr janković jedan dogmatski ljigavac. neverovatno odvratan lik.)

potpis na ovo..jedno vreme sma mislio da je on barem delimicno moralan, cak i nakon razocarenja koje mi je DrKon priredio, kad ono medjutim..

Link to comment
2 minutes ago, Frile said:

 

ma naravno, hoću da kažem da ne postoji konsenzus oko toga, i da za te stvari ne postoje jednostavna objašnjenja

mislim da to zavređuje ozbiljno proučavanje, jer je:

a) internet danas omogućio da svaki čovek plasira svoju konstrukciju koju posle naziva mišljenjem i za koje - ma koliko uvrnuto bilo - može da se nađe armija sledbenika; 

b) na svetskom tržištu pobedilo usko specijalizovano obrazovanje, koje uglavnom stvara fah-idiote

c) propagacija gluposti, primitivizma i neznanja počela da ugrožava ljudsku slobodu

 

sigurno se svi iz osnovne škole sećate dece koja su bila u stanju da reprodukuju stvari bez razumevanja i dobijaju čak i odlične ocene za to. po primerima koje lično poznajem, imam utisak da i dupe može da završi visoke škole podjednako kao i glava. i tako je bilo još u staaarom sistemu, sad sa svim ovim dopisnim školama što se izdaju za fakultete verujem (mada objektivno ne znam!) da je gore.

 

mi zarez ljudi često ne umemo da odvojimo znanje od verovanja. ja znam nešto matematike, jezika i fizike, ali verujem milanku šekleru kad izlaže nešto iz svoje struke. a ne verujem nestoroviću (čak i ako zanemarimo najsmešniji virus na svetu, mene način na koji nestorović plasira informacije čini podozrivom). zašto je to tako?

nisam lekar. nisam virusolog. nisam imunolog. o kovidu i vakcinama imam samo neke rasute informacije (šumu, neretko oprečnih stavova ili čak i oprečnih informacija i "informacija"). dobro, o vakcinama imam i osnovnoškolsko znanje.

na osnovu čega, dakle, biramo one kojima verujemo za stvari koje nismo sami naučili?

 

jer - čim se odmaknemo od sopstvenog korpusa znanja, mi jesmo prinuđeni da se okrenemo verovanju ovom ili onom autoritetu. ljudi bez ikakvog problema koriste sintagmu "verovanje nauci". a nauka u svojoj osnovi ima ne verovanje, nego proveravanje, korišćenjem naučnog postupka (metoda).

danas je autoriteta toliko da samo pozivanje na to što je neko prof dr više zaista ne znači puno - posebno ne u srbiji.

 

e sad, zašto neko poveruje u teoriju da pandemije zapravo i nema, neko drugi u teoriju da je to običan grip, neko treći u to da bi se vakcinisao bilo čime samo da može na more - krivim loše obrazovanje koje nas nije učilo logici i filozofiji dovoljno... :sleep:

  • +1 7
Link to comment
40 minutes ago, radisa said:

Nestorović je bolestan čovek, dobar deo njegovih kolega će ti to reći... Pisali smo Valk i ja o tome... Čovek je posle gubitka sina odleipo skroz, otišao u neku vrstu modernog okultizma i zaboravio sve što je znao o opštem obrazovanju... Prosto, skrenuo kod Albukerkija™ usled gubitka voljene osobe, ni prvi ni poslednji, samo je problem što dobija medijsku pažnju, a nije on za to kriv...

 

Njega sam pomenuo samo što je najočigledniji primer, ali da je samo on u pitanju to bi još bilo i super. Ima i ona dr Slađana ili kako se zove što je isto sva u zaverama i ovaj primer s prethodne strane gde inženjer opušteno veruje u čipovanje™ i nemali broj ljudi sa sasvim ok obrazovanjem koji veruju u ovo ili ono, da su to samo izolovani slučajevi ne bismo ni bili u situaciji da pričamo o tome.

Link to comment
2 hours ago, Кристофер Лумумбо said:

treba mi hinto jedna informacija, a ovo je nacitanija tema. jel ima neka zemlja u evropi koja ne trazi covid test da udjes? 

Mislim da je Albanija vrlo liberalna i da ne treba ništa. Možda ona izjava. E sad ako treba zemlja EU to treba da vidim.

Link to comment
1 hour ago, pt 2.0 said:

jer - čim se odmaknemo od sopstvenog korpusa znanja, mi jesmo prinuđeni da se okrenemo verovanju ovom ili onom autoritetu. ljudi bez ikakvog problema koriste sintagmu "verovanje nauci". a nauka u svojoj osnovi ima ne verovanje, nego proveravanje, korišćenjem naučnog postupka (metoda).

danas je autoriteta toliko da samo pozivanje na to što je neko prof dr više zaista ne znači puno - posebno ne u srbiji.

 

Ovo je zanimljivo i tačno. Mi svi zaista, na kraju krajeva, odlučimo kome ćemo da verujemo. Ako svedemo to na najprostiju bazu logike, bez verovanja u nauku po defaultu, ja konkretno verujem svom timu lekara jer znam da pored mene vode još trocifren broj pacijenata i odgovorni su u svakom smislu za njihove živote. Da mi oni kažu da se ne vakcinišem, ja ne bih. Da mi kažu da ne izlazim napolje jer nas zasipaju virusom iz aviona, to bi već išlo malo teže da sebi racionalizujem, ali ko zna - verovatno bih poslušao na kraju. Dakle, na osnovnom nivou, ja verujem u njihovu profesionalnu i moralnu obavezu da sačuvaju živote svojih pacijenata. S druge strane, ja ne verujem baš svemu što kaže neki čika na TVu. Čak i da zazvuči logično ili interesantno za kafanu, opet ne bih svoj život stavljao u rizik zbog te televizijske šarmantnosti™. Sve u svemu, kao što smo zaključili pre, manjak logičnog/kritičnog razmišljanja i medijski propovednici u kombinaciji sa nemanjem ozbiljnih zdravstvenih problema, koji bi im dali potrebno iskustvo, dovode do tog fenomena slepog verovanja "na reč". 

Edited by Mos
Link to comment

Ja verujem Sekleru, Zujovicu, donekle Radovanovicu, Radmilovicki, donekle Gligicki..ovima donekle, jer, je bi ga, penzioneri su, pregazilo ih vreme, a i Gligicka s ejednom vec zaebala u proceni, ali dobro, nije jedina, i ona barem nije namerno lagala, kako su neki otvoreno priznavali...a radovanovic mi otkriva rupu u saksiji, sve sto mi kaze, imma utisak da  vec i sam znam, sto iz prakse, sto iz drugih izvora..DrKonu, stend up komicaru, Strumfeti, pickici Jankovicu ne verujem ni dobar dan da mi kazu..

Edited by Misko
Link to comment

Dodao bih samo na ovo sto @pt 2.0 i @Mos pricaju da je to verovanje potpuno normalan proces. Usled specijalizacije znanja koje traje od pocetka civilizacije a dostiglo je vrhunac u 20. i 21. veku (kod nekih nauka vise, kod nekih manje) dosli smo do toga da je obim informacija postao ili preveliki (tj da bi neko prosecne inteligencije koriscenjem naucnog metoda koji pt pominje naprosto potrosio previse vremena da dodje do adekvatnog zakljucka) ili neretko i kontraintuitivan za pojmiti. Da ne pominjemo da dobar deo ljudi kognitivno nije ni sposoban za taj proces izvodjenja zakljucka. Zbog svega toga je pragmaticno verovati autoritetu kad nesto kaze "na slepo".

 

Lom u mozgu teoreticara zavere je sto je njima potpuno normalno da im je taj autoritet neki random lik sa tv/youtube/nekog drugog opskurnog dela interneta ciji kredibilitet je:

- neproveriv ili

- nisu autoriteti za tu oblast ali pricaju stvari koje nasem konfornistickom umu lepse zvuce (ovde spada Nestorovic koji je pulmolog i apsolutno ne bi smeo nista da prica o virusu van toga kako utice na respiratorni sistem ili ona dijabola psiholog glavna u srpskom antivakserskom pokretu), ili

- osobe koje JESU iz doticne oblasti ali su kompletan fringe u svojim idejama koje se kose sa vecinskim stavom nauke za datu oblast

Edited by Chika Spale
Nepismenost
  • +1 2
Link to comment

Jbg kada se na kraju podvuce linija, ovde je globalno zatajila drzava. OK je da svako ima svoje jebeno misljenje, ali kada je javno zdravlje u pitanju ond se slusa samo misljenje nauke/medicine odnosno misljenje i mere institucija. Sve sto je u neskladu sa tim merama se sankcionise.

 

Prosto ko pasulj ali eto ispade da nije tako prosto cak ni za razvijena drustva. Danas procitao fejsbuk objavu Isaka Asimova :Jova: tipa "velika je steta sto danas nauka toliko brzo napreduje da covecanstvo ne moze mudroscu da je prati"... fejCbuk, twiter, YTub. Gomila speakers kornera, raj za mediokritet.

 

Sad cuo da mi je poznanik (mladji od mene 4 godine, ima cetiri deteta) umro na intenzivnoj od korone. Zaista jedan od najboljih i najpostenijih ljudi koje sam poznavao, bez "o pokojniku sve najbolje" preterivanja. Blag, dobar, vredan, pravio u svojoj pekari jako dobar burek (kazu najbolji u Paracinu), bavio se ikonopisanjem. Uz to, verovao Nestorovicu i popovima koji one koji nose maske nazivaju "zabrnjicenima". Svadjao sam se sa njim na FB oko pricescivanja i lizanja kasike ... sada mi je krivo.

 

I mislim se (na stranu kako mozemo da se zarazimo i sa maskom) ko je krivlji - drzava ili pojedinac. Ako ti drzis sve medije i sa njih sipas vruce/hladno malo Nestor malo Kon, slomices mozak svakome ko nema dovoljno vremena da razmislja (a takvih je u Srbiji puno, jer tesko se zivi, ljudi su bili sludjeni i pre korone).

 

Mnogo smo pukli, korona je samo cherry on top.

 

Edited by Caligula
  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...