Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

Just now, Misko said:

Pa taj tvoj poznanik bi mozda bolje prosao, sve i da se zarazi, da je nosio masku

 

Poenta je da bi je mozda i nosio (zapravo nosio bi je sigurno) da mu je SPC rekla da se zastiti i da mu drzava nije pustala Nestorovica po nacionalnim frekvencijama.

  • +1 4
Link to comment
3 minutes ago, Caligula said:

 

Poenta je da bi je mozda i nosio (zapravo nosio bi je sigurno) da mu je SPC rekla da se zastiti i da mu drzava nije pustala Nestorovica po nacionalnim frekvencijama.

 

Pusta drzava i meni Nestorovica i crkvu i popove..i imam brdo ljudi u blizem i daljem okruzenju koji veruju da je ovo samo grip i da nas Gejc cipuje..

 

..ali ipak pogledam svoje dete, suprugu, roditelje i ostale ljude koje volim i resim da ne zelim da se kockam na temu onoga sto ne znam i da je bolje da se cuvam nego da teram inat na prazno.

 

Ima dosta toga i sto sami mozemo i moramo, ne mogu se samo drzava i popovi kriviti.

  • +1 4
  • Wub 1
Link to comment

Ja sam već pisao kako sam zabezeknut gomilom psihologa-antivaksera. Zatajila je država očigledno svuda po svetu. Zabraniti antinaučne mesije sa jutjuba, televizija i društvenih mreža je prvi korak ka rešenju. Očigledno da mnogima odgovara razvodnjavanje i izluđivanje širokih narodnih masa. Freedom of reach za kojekakve budale nije najbolja taktika. Nevini stradaju, trovačima nikad bolje.

Edited by Facundo Orellana
  • +1 2
Link to comment
10 minutes ago, Chika Spale said:

Lom u mozgu teoreticara zavere...

 

To nije svojstveno samo teoretičarima zavere, nego (bojim se) i običnom, neobrazovanom čoveku. Jednostavno - ne umeju da prepoznaju koji je izvor kredibilan a koji ne.

E sad, kako mi ostali umemo da prepoznamo kredibilan izvor, to je zanimljivo pitanje. Da li zaista prepoznajemo, ili odlučimo da poklonimo svoje poverenje nekome zato što... ima diplomu, priča nešto što želimo da čujemo, nismo ga do sada uhvatili da priča gluposti, ili nešto četvrto... Ne znam.

Donekle smo kroz obrazovanje naučili da prepoznamo naučnu metodu... Ja prvi nisam naučio, formalno, ali u oblastima koje me zanimaju i koje realno ne poznajem, umem da prepoznam da li je neka priča šupljikava i izvučena iz rukava, da li iza nje stoji neko istraživanje, kakve su reference u radu, i tako dalje. Naravno tu su metode eliminacije - pre svega, da li je taj koga slušam lupio neku glupost koju čak i ja prepoznajem pa ga eliminišem zbog toga. Eto tako biram kome da pružim poverenje i onda kada nemam skoro nikakvo znanje iz neke oblasti.

p.s. sramim se priznati, ali naravno tu je i subjektivan deo - od toga da li neko priča ono što želim da čujem, do načina na koji to radi - da li odaje utisak osobe koja zaista zna i sa razumevanjem govori o nečemu.


 

Link to comment
25 minutes ago, Chika Spale said:

Dodao bih samo na ovo sto @pt 2.0 i @Mos pricaju da je to verovanje potpuno normalan proces. Usled specijalizacije znanja koje traje od pocetka civilizacije a dostiglo je vrhunac u 20. i 21. veku (kod nekih nauka vise, kod nekih manje) dosli smo do toga da je obim informacija postao ili preveliki (tj da bi neko prosecne inteligencije koriscenjem naucnog metoda koji pt pominje naprosto potrosio previse vremena da dodje do adekvatnog zakljucka) ili neretko i kontraintuitivan za pojmiti. Da ne pominjemo da dobar deo ljudi kognitivno nije ni sposoban za taj proces izvodjenja zakljucka. Zbog svega toga je pragmaticno verovati autoritetu kad nesto kaze "na slepo".

 

Lom u mozgu teoreticara zavere je sto je njima potpuno normalno da im je taj autoritet neki random lik sa tv/youtube/nekog drugog opskurnog dela interneta ciji kredibilitet je:

- neproveriv ili

- nisu autoriteti za tu oblast ali pricaju stvari koje nasem konfornistickom umu lepse zvuce (ovde spada Nestorovic koji je pulmolog i apsolutno ne bi smeo nista da prica o virusu van toga kako utice na respiratorni sistem ili ona dijabola psiholog glavna u srpskom antivakserskom pokretu), ili

- osobe koje JESU iz doticne oblasti ali su kompletan fringe u svojim idejama koje se kose sa vecinskim stavom nauke za datu oblast

ona nije virusolog, njen posao je da se bavi između ostalog i autističnim osobama, a to je bolest koju antivaxeri povezuju sa vakcinacijom protiv malih boginja na osnovu istraživanja iz 1998 koje je kasnije proglašeno netačnim ali avaj šteta je bila učinjena i kredibiltet medicine je ostao poljuljan, da se ni do danas nije oporavio

Quote

Before publication of Wakefield's findings, the inoculation rate for MMR in the UK was 92%; after publication, the rate dropped to below 80%. In 1998, there were 56 measles cases in the UK; by 2008, there were 1348 cases, with two confirmed deaths

- i zato mi danas imamo da, kao što arkadija procenjuje, u njenoj bolnici je tek 1/4 osoblja raspoložena za vakcinaciju, po istraživanjima kod susjeda je to nešto manje od 50% a tek 1/3 amera bi bila spremna da ovoga trena primi vakcinu

- a ludi nestor te ostali članovi kš koji su svesno ili iz neznanja pravili ozbiljne greške u procenama kretanja pandemije, negativno utiču na povratak poverenja u struku :happy:

Link to comment

ja sam u sebi razvio teoriju pokojoj su nam vanzemaljci kojima treba životni prostor uvalili koronu.glupa je ali, da je plasiram, mislim da bi je neki prihvatili i terali dalje.

 

jednom mi drugar reče (na moj ateizam): mora se u nešto verovati.

 

danas je lako prodavati mooda za bubrege.

Link to comment
On 30.12.2020. at 2:15, cedo said:

hrvatska

Ukupan broj umrlih od siječnja do listopada 2020. pao je za 0,5% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, odnosno umrlih je bilo 232 manje.

srbija

Broj umrlih u Republici Srbiji u periodu januar-novembar 2020. godine iznosio je 97 633 i, u odnosu na isti period prethodne godine, kada je broj umrlih bio 92 160, beleži se rast od 5 473 ili za 5,9%.

makedonija 1. tromesecje

Бројот на умрените лица во првото тримесечје од 2020 година бележи намалување од 9.4 % во споредба со истото тримесечје од 2019 година и изнесува 5 101 лице

makedonija 2. tromesecje

Бројот на умрените лица во второто тримесечје од 2020 година бележи  зголемување од 3.0 % во споредба со истото тримесечје од 2019 година и изнесува 5 064 лицa

makedonija 3. tromesecje

Бројот на умрените лица во третото тримесечје од 2020 година бележи зголемување од 15.3 % во споредба со истото тримесечје од 2019 година и изнесува 5 419 лицa

 

 

 

u hrvatskoj ima update, umesto oktobra, novembar

 

Ukupan broj umrlih od siječnja do studenoga 2020. porastao je za 2,3% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, odnosno umrlih je bilo 1 125 više.

Promatrajući razdoblje od ožujka, kada je službeno proglašena epidemija bolesti COVID-19 u Republici Hrvatskoj, broj umrlih porastao je za 6,1% od ožujka do studenoga 2020. u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, odnosno umrlih je bilo 2 298 više.

U studenome 2020. broj umrlih porastao je za 32,9% u odnosu na studeni 2019., odnosno bilo je 1 357 umrlih više nego u istome mjesecu prethodne godine.

 

 

 

 

 

Link to comment

Umrli od korone / višak umrlih u 2020. u odnosu na prosek 2015-2019

 

Hrvatska, septembar-novembar: 1600 / 1901 = 84% (apr-avg: 180 / -80)

Bugarska, 28. jul - 21. decembar; 6418 / 15965  = 40% (1.apr-27. jul: 339 / -508)

Srbija, april-novembar: 1581 / 6841 = 23%

  • Hvala 3
Link to comment
3 hours ago, Frile said:

 

To nije svojstveno samo teoretičarima zavere, nego (bojim se) i običnom, neobrazovanom čoveku. Jednostavno - ne umeju da prepoznaju koji je izvor kredibilan a koji ne.
 

 

Svojstveno je i obrazovanim ljudima. Kao sto rece Chika Spale, potreba za znanjem u zivotu savremenog coveka je jednostavno prevelika u odnosu na sposobnost da se ta kolicina znanja samostalno obradi, klasifikuje, usvoji i primeni, stoga je neophodno oslanjati se u mnogim stvarima na misljenje i znanje autoriteta iz raznih oblasti. Onde gde postoji naucni konsenzus je lako, onde gde ne postoji je jebada jer se treba opredeliti izmedju razlicitih, cak i suprotstavljenih misljenja, koja laiku mogu izgledati podjednako relevantno ili su izvori podjednako kredibilni.

 

Ne mogu da tvrdim da je umesno za sve ali meni licno pomaze zdrava skepsa koja mi pomaze da pravim razliku izmedju tudjeg znanja na koje se oslanjam i verovanja u njega. Ne mora se nuzno verovati u znanje koje dobijamo i uzimamo zdravo za gotovo. Ako nam je nesto od velike vaznosti, mislim da moze da pomogne da smo svesni koje znanje smo promislili a koje smo prosto preuzeli i da to koje smo preuzeli proverimo i testiramo iz vise uglova, proces koji verovanje automatski iskljucuje. Tu dolazimo do razlike izmedju obrazovanog i neobrazovanog coveka, neobrazovanom coveku je skepsa previse zamoran koncept i lakse mu je da prosto veruje, cak i ako mu zivot zavisi od toga. Prebaci odgovornost na nekog drugog i ni za sta nije on sam odgovaran. To i jeste uvek bila posebna zavodljivost vere.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, az67 said:

Umrli od korone / višak umrlih u 2020. u odnosu na prosek 2015-2019

 

Hrvatska, septembar-novembar: 1600 / 1901 = 84% (apr-avg: 180 / -80)

Bugarska, 28. jul - 21. decembar; 6418 / 15965  = 40% (1.apr-27. jul: 339 / -508)

Srbija, april-novembar: 1581 / 6841 = 23%

 

i taj visak (ruzna rec) treba uzeti sa rezervom ... verovatno bi ove godine broj umrlih bio manji u uslovima ponasanja uslovljenih koronom (kada ne bi bilo smrti od i zbog korone)

a imas poentu ... tko koliko laze sa zvanicnim brojevima

Link to comment
5 hours ago, djordje geprat said:

ja sam u sebi razvio teoriju pokojoj su nam vanzemaljci kojima treba životni prostor uvalili koronu.glupa je ali, da je plasiram, mislim da bi je neki prihvatili i terali dalje.

 

jednom mi drugar reče (na moj ateizam): mora se u nešto verovati.

 

danas je lako prodavati mooda za bubrege.

palsirao tu teoriju lik sa Balakn UFO kanala, ima 6+meseci... Kasno je to za sticanje poklonika, kasno...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...