Jump to content
IGNORED

Istanbul i Turska


Musharaf

Recommended Posts

ja samo da kažem da je bilo super :) mada ne bih išla na isto mesto na letovanje (tj na duže vreme) jer su ti hoteli u tom kraju pomalo kao zatvori :D

 

isproveravaju te već na samoj ulaznoj kapiji, a jednom kad uđeš *sve* je besplatno

što znači između ostalog i mnogo hrane i svih vrsta alkohola (jebiga...)

jedino su nargile morale da se plaćaju u specijalizovanom baru, ali ajd, za jedno veče nije problem

 

svaki hotel ima svoju malu plažu, i sve što treba (ležaljke, suncobrani, jastuci za lenčarenje, ležaljke-ljuljaške, mesta za presvlačenje, peškire, itd)

i u maju je bilo pristojno puno, a kako je usred leta ne želim da zamišljam... (bojim se da je prenatrpano)

 

e, i sve je to bilo van samog grada, a do centra i starog grada smo išli autobusom i tamo se šetkali i muvali, jednom smo išli i na vožnjicu brodićem i to uz veeelike talase, oe! (oko metar)

plus su nas jedan dan vodili organizovano u taj antički Perge i na vodopade ali ne Duden nego nešto na K, ne mogu sad  da se setim kako se tačno zove ali je super lep, ima veeliki i ima mali u parku nekom lepom i zelenom

 

a imala sam prilike i da se vozim u prtljažniku taksija :lolol:

Link to comment

Procitah ceo topic, samo sto mi se sad malkice mesaju stvari, pogotovo kad se radi o gastronomiji. Ovaj künefe izgleda sjajno, samo na kakvim mestima se to uglavnom jede? Kako stojimo sa slatkisima, gde je najbolje prepustiti im se? Meni su ljudi donosili brutalne rahat lokume (to pistaci, to svasta), ali postoje li neke tradicionalne poslasticarnice? Idem za neke tri nedelje, cetiri nocenja, prvi put i nalozenosti ne manjka. 

 

Hafiz Mustafa je odličan i definitivno ima najbogatiju ponudu slatiša u gradu. Mana mu je što ga imaš samo na jednoj lokaciji i što je većinu dana pretrpan turistima tako da ponekad moraš da se načekaš dok naiđe konobar a i cene su im malo jače kao što je i red u tom kraju gde je sve podređeno šišanju turista. Ja bih ti preporučio da tamo popiješ kafu uz neki napucani lokum (plus kupiš lokum za poneti) a künefe da hvataš na drugom mestu.

 

Elem, künefe je poreklom iz Hataya i tamo su najbolji majstori, tako da mi™ lokalci obično tražimo mesta čiji su vlasnici odande. Ta mesta, međutim, često umeju da budu van svih turističkih ruta tako da ti je moja preporuka da zabodeš Mado - lanac odličnih snack restorana koje ćeš viđati bukvalno na svakom koraku. Oni su iz godine u godinu sve bolji sa ponudom i kvalitetom a kada je künefe u pitanju ispunjavaju najvažniji uslov - prave ga na licu mesta tj. ne vade ga zamrznutog ili poluspremljenog kao mnogi drugi. Ništa ne zaostaje po kvalitetu u odnosu na Haf'za. Kada već svraćaš u Mado obavezno probaj i balbörek (još jedno zlo za pistaćima) a na meniju ćeš naći i bruka dobre baklave i druge poslastice. Tu je naravno i ono glavno - čuveni sladoled iz Maraşa koji takođe valja probati.

 

 

Hvala, a tako sam nekako i zamisljao Istanbul, gomila slatkog na sve strane (nego mi cudno da se nije vise o tome pricali da topicu). A kad se pricate o setnjama pored Bosfora, na koji se kraj tacno misli? Kako stoje sa kafanama / birtijama / mehanama? Ne mislim dakle na klasicne restorane, nego vise za mesta za popit'. 

 

Na obali Bosfora se više jede a manje pije ali svakako možeš kvalitetno da se obločeš. Najbolja početna tačka ti je Karaköy, tu na samom pristaništu imaš kafiće sa po nekoliko galerija pa ako imaš sreće pronaći ćeš sto skroz na vrhu sa super pogledom. To ti je tačno ispred bosforskog mosta (prvog), kada kreneš od Beşiktaşa (Barbaros avenija), prođeš Four Seasons, Çirağan Kempinski, i ostala ludila od hotela. Kada naiđeš na Radisson samo smotaš pored njega i izbićeš pravo na pristanište. Posle mosta imaš Kuruçeşme gde takođe može da se cirka a tu je i jedan od boljih nargile barova u gradu.

 

Generalno dva najbolji hooda za opijanje su Beyoğlu i Cihangir. Tu se loče dan i noć, 365 dana. Pretpostavljam da ti je poznato da su akcize na alkohol u Turskoj ogromne tako da će Efes da te izađe oko 5 evra, uvozna piva 6, kokteli 8-10 evra a čaša dobrog vina isto toliko.

 

 

Ma pretpostavio sam, ali opet na nekim sajtovima vidim preporuke za "raki barove". Samo ne znam je li to neka novotarija, tipa ove fejk nove kafane po Beogradu, ili je neka staaaara prica.

 

Ne znam šta na tim sajtovima podrazumevaju pod rakı barom ali ako hoćeš da cirkaš rakı onda ti treba mehana (meyhane). To su tradicionalni restorani koji služe samo meze (što bolji restoran to bolja ponuda mezetluka) i eventualno ribu, a od cirke samo rakı i ponekad pivo. Najbolja lokacija za ovakva mesta ti je Beyoğlu, preciznije Asmalı Mescit, konkretno Yakup meyhane mada nećeš pogrešiti ni kod onih koje su odmah do nje.

 

 

Shvatih danas da sam u Stambolu tacno na prvi dan Ramazana. Kakve prakticne implikacije to ima? Realno, smorio sam se malo, al mozda i nije toliko bitno?

 

Prvi dan ramazanskog posta ili ramazan bajrama? Mesec ramazana počinje 18. juna a prvi dan bajrama je 17. jula. U svakom slučaju nema praktičnih implikacija na tebe kao turistu osim par napomena koje ću navesti:

- generalno se smatra nepristojnim jesti na ulici tokom dana jer ćeš se mimoići sa stotinama hiljada vernika koji uredno poste. Niko ti neće ništa reći ali sam gest je malkice neuviđavan pa nastoj da preko dana jedeš u restoranima tj. na mestima gde se namenski sedi i jede i svi oko tebe jedu. Biće malo praznjikavo ali nemoj da se čudiš.

- alkohol je poželjno konzumirati tamo gde ima najviše stranaca (Beyoğlu, Cihangir, Sultanahmet, Ortaköy, Moda, Bostanci) i svakako ne na ulici.

- u sumrak kreće sveopšta navala na restorane i ako se baš tada zatekneš u nekom restoranskom distriktu ili food courtu drži svoj sto i ne puštaj ga ni za živu glavu :D Fenomen je svakako interesantan i mislim da će ti se dopasti.

- tokom ramazana (i samo tada) sve pekare u sumrak iznose vruću panju poznatiju kao ramazan pidesi. Lako ćeš je prepoznati, okrugla je i svi samo nju nose u rukama. Najtoplije ti preporučujem da probaš, slistićeš je onako vruću za nekih 20 sekundi pa ćeš sledećeg dana poželeti da to ponoviš i posle nekoliko dana ćeš skontati da je živa sreća što ovo čudo nije na raspolaganju čitave godine inače bi bilo zlo i naopako.

Edited by beowl
Link to comment

U, hvala do neba, beowle  :ziga:  Bas znace ove preporuke. Ova Yakup meyhane izgleda vrh, na tako nesto sam i mislio. A inace, idemo prvog dana posta. Tako sam nekako i zamislio da to izgleda, moze hrana i pice, ali ne bas na ulici.

Link to comment

Nema na čemu :)  Ako te bilo šta dodatno interesuje samo pitaj.

 

Edit: sad vidim da sam napravio tipofeler u prethodnom postu. Početna tačka na koju sam mislio je Ortaköy a ne Karaköy.

 

Karaköy se nalazi odmah ispod Pere, na početku Galata mosta. Takođe je popularan za izlaske u poslednje vreme pa možeš i njega da obiđeš s tim da - kao što sam pre par meseci rekao Timmyju - nikako nemoj da se zezneš i sedneš u neki restoran na samom mostu (one donje galerije sa restoranima). To je najveći reketaški punkt u Istanbulu.

Edited by beowl
Link to comment

U, hvala do neba, beowle  :ziga:  Bas znace ove preporuke. Ova Yakup meyhane izgleda vrh, na tako nesto sam i mislio. A inace, idemo prvog dana posta. Tako sam nekako i zamislio da to izgleda, moze hrana i pice, ali ne bas na ulici.

 

Jakub je dojaja mesto.

Prvi put kad sam bio tamo konobari i gosti su gledali utakmicu i to nesto zajebano, tipa Galatasaraj-Fenerbahce turkey-flag-87.gif to je malo uticalo na uslugu ali je doprinelo ambijentu.

 

Jedan konobar nam je prisao, i rekao "Izvinite cuo sam jezik, jeste li vi iz Srbije? Ja sam rodom sa Kosova, i mogu da vam preporucim dzigericu na albanski nacin (arnavut ciğeri), nije skupa a jako je lepo spremljena". Bolju nisam probao.

 

Bilo pre 10 godina, doduse.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Hafiz Mustafa je odličan i definitivno ima najbogatiju ponudu slatiša u gradu. Mana mu je što ga imaš samo na jednoj lokaciji i što je većinu dana pretrpan turistima tako da ponekad moraš da se načekaš dok naiđe konobar a i cene su im malo jače kao što je i red u tom kraju gde je sve podređeno šišanju turista. Ja bih ti preporučio da tamo popiješ kafu uz neki napucani lokum (plus kupiš lokum za poneti) a künefe da hvataš na drugom mestu.

 

 

Nema Hafiz Mustafe vise na Taksimu?

 

Mozda sam pobrkao, ali sam prilicno siguran da smo mi jeli kod Hafiza i u Sultanahmetu i na Taksimu.

Link to comment

...

Elem, künefe je poreklom iz Hataya i tamo su najbolji majstori, tako da mi™ lokalci obično tražimo mesta čiji su vlasnici odande. Ta mesta, međutim, često umeju da budu van svih turističkih ruta tako da ti je moja preporuka da zabodeš Mado - lanac odličnih snack restorana koje ćeš viđati bukvalno na svakom koraku. Oni su iz godine u godinu sve bolji sa ponudom i kvalitetom a kada je künefe u pitanju ispunjavaju najvažniji uslov - prave ga na licu mesta tj. ne vade ga zamrznutog ili poluspremljenog kao mnogi drugi. Ništa ne zaostaje po kvalitetu u odnosu na Haf'za. Kada već svraćaš u Mado obavezno probaj i balbörek (još jedno zlo za pistaćima) a na meniju ćeš naći i bruka dobre baklave i druge poslastice. Tu je naravno i ono glavno - čuveni sladoled iz Maraşa koji takođe valja probati.

...

Beowl,

Po meni najbolja Kunafa se sluzi u poslasticarnici "Al-Aksa" u Nablusu / Neapolisu :)

Kako naci ovu radnju - nalazi se u blizini jedinstvenog minareta sa satom

 

Manara_clocktower.JPG

 

Pozdrav,

X500

Link to comment
  • 2 weeks later...

Mnogo je dobro za sada u staroj prestonici. Imao sam nekako bas jaku predstavu o Istanbulu, i dosta toga je prema ocekivanjima, a opet dovoljno i neocekivanih stvari (na koju foru ovoliko napustenih lepih zgrada u gradu u kom mnogo ljudi ima mnogo para?).

 

Sinoc bili u nekom dobrom restoranu u Karakoyu, sav u svetlo plavim plocicama. Dimljena hobotnica kao meze te onda jagnjeci kotleti sa mentom, fenomenalno. Onda na pice u Cihangir, neki bar Smyrna, nista napucano, bas mi se dopalo mesto. Kolicina matorih ljudi na ulici u sitne sate mi je vrh, tu Turci mozda siju i Spance. Cihangir vuce na Dorcol, Karakoy je cista Savamala :-) Veceras ili sutra svakako kod Yakupa na veceru.

Link to comment

A da kod Hafiza se bilo dva puta samo juce. Arslanagicu, ne uspevam da nadjem nista dovoljno dobro da bi se skeniralo. Jedino sto ima logo je onaj papir za viljuske, ali to je bas izguzvano. Sinoc zavrsih u nekoj random poslaticarnici blizu Taksima, tu mi neki lokalac Jermen pricao kako su to sve ranije drzali Jermeni i Grci. Neizbezne price hehe.

Link to comment

Smyrna je keva bar, ta ulica je meni omiljen deo Cihangira.

 

Napustene lepe zgrade uglavnom čekaju kupce kojih nema jer em su cifre straobalne em kupac tu ne sme da digne stambenu kulu od 20 spratova. U nekim slučajevima čeka se država da proglasi zgradu za javno značajnu pa da plati renoviranje. Karaköy je poseban slučaj jer je pod uticajem industrijske zone oko njega ozbiljno propao u prošlom veku ali sad postoji neki mega plan da se kompletna industrija izmesti odatle a hud džentrifikuje u neku turbo varijantu Savamale.

 

Ne zaboravi da probaš iftar panju predveče :)

Link to comment

Ma hteo sam, a hocu i dalje, nego ladno nisam jos video neku pekaru. Svaki dan na Taksimu sluze neki ramazanski obrok, ali za stolovima. Sinoc bili kod Yakupa, odlicne meze, odlicne. Zanimljiva atmosfera tamo, kao matorija arty ekipa cini mi se.

Link to comment

Ne znam kako stojiš sa vremenom ali danas je dušu dalo da se iskulira na azijskoj strani. Počeo je raspust, pa mesec ramazana, sve je sporije i opuštenije nego inače. Sunčano a ne prevruće, ljudi na sve strane ali ne previše, nema bolje kombine za posetu Bagdat aveniji ili Modi. Ja trenutno kontempliram u Caddebostanu, čekam da zadje sunce pa da zabodem neki iftar.

Link to comment

Tamo smo upravo i bili danas. Brodom za Kadikoy, pa onda onom Moda C polako ka parku i moru. Super kraj, dobra atmosfera, prodavnicice, posteri kurdske partije :) Rucali u Ciya, male porcije, ali dobra hrana.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...