Jump to content
IGNORED

Istanbul i Turska


Musharaf

Recommended Posts

Ako neko slucajno ne zna, beowl je 1 veliki car :D

 

Inace, mi upadosmo u problem jer nam se vozac dva dana pre puta totalno ukocio i ne mrda. Pa smo od jutros pojurili da organizujemo novi aranzman, jer nas dvoje necemo da odustanemo. I to cemo brzo zavrsiti. A sporo i ne mozemo, jer se krece za 48h.

Link to comment

Beowle, secam se da si ti pre spominjao Gulete po Turskoj kao super opciju, pa ako imas vremena baci neku preporuku za agenciju i kako to zapravo izgleda u praksi.

Gledam po netu ali su im sajtovi prilicno neazurni.

Edited by *edited by mod
Link to comment

U praksi to izgleda ovako: tih brodova ima mali milion i koncept kao takav je ultra popularan. Najčešća polazišta su Bodrum, Marmaris i Fethiye. Najtipičniji koncept je 7 dana bez urbanih iskrcavanja, dakle samo obilaženje izabranih zaliva na dogovorenoj ruti, neki standard je tri zaliva dnevno. Poenta je u neprekidnom kupanju, bleji na palubi i naravno konstantnom rastavljanju od alkohola :D

 

Koncept se naravno može i menjati u 5-6 dana, ili da se ubaci jednodnevni izlet na neko mesto na obali, postoje i varijante koje uključuju grčka ostrva. Sve te custom varijante su malo teže za izvesti jer prvo treba naći agenciju/posadu koja će pristati na 5-6 dana umeto 7, dok u slučaju grčkih ostrva cena skače zbog lučkih taksi i drugih dažbina koje brod mora da plati. Ne kažem da nije izvodljivo, radilo se i to, samo zahteva više cimanja u procesu organizacije.

 

Standardni gület ne obiluje nekim ubi bože luksuzom. Kabinice su male, za dve osobe (može da se desi da nemaju odvojene ležajeve nego jedan ležaj za dvoje) i koriste se samo za spavanje mada ja uvek spavam na palubi i kabina mi služi samo da ostavim torbu sa stvarima. Za gület je važno da ima dobre tende na prednjoj i zadnjoj palubi jer se tamo provodi vreme. Naročito je bitna zadnja paluba jer se tamo nalaze sto za ručavanje i laundž™ tako da se najveći deo vremena tamo provodi. Ako je agencija/posada malo preduzimljivija, na gületu će se naći jedan ili dva kajaka, ozvučenje i TV (od ovog poslednjeg doduše nema mnogo vajde jer retko gde ima signala, a i koji će ti realno).

 

Bitna stvar je sledeća: po mom iskustvu, najbolja varijanta je kada imaš svoju ekipu od 10-ak ljudi gde se svi poznaju, pa lepo organizujete celu stvar zajedno. U varijanti kada vas je dvoje do četvoro, pa se javite agenciji da vas ubaci na neki gület, oni će svakako nastojati da pronađu dobar match vašem godištu i šta ste već naveli kao kriterijum, ali kako god da okreneš ipak su to ljudi koje ne poznaješ i sa kojima treba da provedeš celu nedelju na prilično ograničenom prostoru. Tu sve zavisi kako od tvoje fleksibilnosti tako i od strukture grupe - naročito ako se većina poznaje međusobno a samo vas par ste padobranci. Opet kažem, nije problem i funkcioniše lepo u većini slučajeva, popunjavali smo i mi našu grupu sa 2-3 padobranca i u najgorem slučaju su oni bili malo više u komunikaciji među sobom nego sa ostalima, a u najboljem slučaju su se na keca uklopili i onda smo svi zajedno bili balzamovani od subote do subote :hik:

 

Što se tiče klope, u cenu koju plaćaš ulaze tri obroka dnevno a najčešće uz to ide i užina + popodnevni čaj/kolač + soft drinks. Količinski je to dovoljno ali imaj u vidu da ne postoji mogućnost prežderavanja jer kuvar planira prema broju putnika. Na primer, ako se za večeru služi riba ili biftek on će spremiti onoliko komada koliko ima putnika. Uvek će ostati još priloga/salata/testenina/voća ali ono glavno se proračunava. U svakom slučaju ja nikad nisam ostao gladan na gületu tako da cenim da si tu OK.

 

Prednost koju smo uvek imali sa sopstvenom grupom je ta što možemo da isplaniramo alkohol za ceo put, kupimo ga u Bodrumu i lepo ukrcamo na gület u sanducima :D  Uz to obavezno nakupujemo čips i druge grickalice i onda je sve potaman što se tiče hrane i pića. Čip za sve to je nekih 50 evra po glavi.

 

Cena jako varira u zavisnosti od perioda. Jun je i do 50% jeftiniji od jula i avgusta. Mi smo najčešće zabadali kraj juna jer tada nije prevruće (može da se spava na palubi) i temperatura mora dostiže optimum. Od polovine jula pa nadalje napolju je pakao tako da treba i to uzeti u obzir.

 

Vrlo, vrlo ugrubo, u junu prošle godine cena je bila oko 500 evra plus alkohol i bakšiš za posadu koji standardno iznosi oko 10% i svi ga daju. Znači, tu negde oko 600 evra. To na prvi pogled deluje kao jaka cifra ali treba imati u vidu da nemaš drugu potrošnju pa se na toj cifri i završi. Mene gület sa svim troškovima i avionom do Bodruma nikada nije izašao skuplje od nekog hotelskog aranžmana ili individualnog putovanja. Naravno pričam o standardnom plovilu koje nije nikakva napucana lux varijanta - ima i toga u ponudi ali za velike pare.

 

Šaljem ti par agencija na PM.

Edited by beowl
Link to comment

Antalija, sredinom maja -- šta nikako ne propustiti, šta zaobilaziti, da li je skupo, ima li alkohola, gde menjati novce (aerodrom?), može li se kupati u moretu tako rano, ...?

Link to comment
  • 2 weeks later...

Antalija, sredinom maja -- šta nikako ne propustiti, šta zaobilaziti, da li je skupo, ima li alkohola, gde menjati novce (aerodrom?), može li se kupati u moretu tako rano, ...?

 

skuplje je nego u neturistickim delovima turske, novac podizes sa ATM-a, naravno da moze da se kupa u moru, idi na duden vodopade i jedi vrucu jagnjetinu pored vode u slobodnom padu, alkohola ima koliko hoces i sta hoces. pazi se abzockera, ima ih tamo dosta. lep provod.

p.s. mi smo na pelionu u to vreme :P

Link to comment

Sorry Amelie, nisam bio tu prethodnih dana pa mi je promakao tvoj post...

 

Antalija je jeftinija od Istanbula uz samo jedan izuzetak a to je naravno alkohol (kojeg ima skoro svuda ali samo u objektima koji imaju dozvolu za točenje - tu obično ne spadaju restorani brze hrane i mali döner objekti, ovo drugo bi trebalo da je OK).

 

Kupanje ne da je moguće nego je must. Sezona počinje u martu, maj i jun su najbolji meseci, jul i avgust su pakao na zemlji. Pogledaj ovaj post :)

 

Aktivnosti vam u mnogome zavise od smeštaja i koncepta. Ako idete u all inclusive resort sa detetom, imaćete dosta toga u ponudi u samom hotelu, Antalija je čuvena po tome.

 

Aktivnosti vam donekle zavise i od toga da li ste u Kemeru ili Beleku (ili možda na nekom trećem mestu).

 

Na primer, ostaci antičkih gradova Termesosa i Perge su lepi ali su po 20-30km izvan grada tako da je najbolja odraditi ih preko hotela koji ih obično imaju u ponudi. Ako vam je to preveliko cimanje, u samom gradu postoji dobar arheološki muzej i stara čaršija Kaleici. To je, recimo, nešto što ne bi trebalo propustiti.

 

Antalija je poznata po tome što duž većeg dela grada ima liticu umesto obale i to je idealna lokacija za šetnju. Tu preporučujem Düden vodopad (koji možeš da vidiš u linkovanom postu, mada je u maju manje bujan i ne baš toliko impresivan kao u decembru) i Falez Park u kojem ćeš pronaći nekoliko restorana sa savršenim pogledom na čitav antalijski zaliv.

 

Od atrakcija koje mogu biti zanimljive klincima imaš delfinarijum i nekoliko tema/akva parkova, u poslednjih nekoliko godina dosta je uloženo u taj vid zabave. Ali imaj u vidu da je Antalija prvenstveno 1 velika all inclusive zona u kojoj će ti hotel ponuditi većinu dodatnih sadržaja a ti popunjavaš ono što ti oni ne organizuju. Ako idete u nekom privatnom ili airbnb aranžmanu onda je to druga priča i možete da sebi ubacite u plan nešto od gore navedenog. Generalno nema baš previše sadržaja van rezorta jer je koncept takav da se većina stvari dešava po rezortima ili u njihovom aranžmanu, ali opet kažem, sve zavisi od vas. U rejonu Antalije može da se radi odličan rafting i još bolji paraglajding, na primer. Sve je do tvojih afinitteta :)

 

 

Edit: ako ti treba neka kešovina odmah po dolasku imaš menjačnicu na aerodromu, posle toga možeš ATM ili ulične menjačnice.

Edited by beowl
Link to comment

hvala puno! :)

 

inače ne idemo porodično*, idem ja sama na konferenciju, od čega ću imati jedan i po slobodan dan (pola kad stignem i još jedan nakon događaja) plus će biti i neka organizovana ekskuzija mada još ne znam šta smeraju

 

a bićemo smešteni u jednom velikom hotelu direktno na plaži tako da u tom smislu ne verujem da će biti problema :D nego me je zanimalo šta bi trebalo da se vidi u samom gradu i bližoj okolini

 

 

 

*a ako bude valjalo može i to biti u budućnosti

Edited by Hjortron
Link to comment

Beowle, otkazao sam Krit i sada mi letovanje izgleda ovako: Olympos kod Antalije 7 dana, 1 dan Antalije, 3 dana Istanbula.

 

Šta da radi čovek koji ima 1 noćenje u Antaliji?

 

(inače taj Olympos je izgleda zajebano dobro mesto za ljude koji vole seljanu i prirodu)

Link to comment

Šta da radi čovek koji ima 1 noćenje u Antaliji?

 

Popije čaj i ode na spavanje :fantom:

 

Realno ti je najbolja varijanta da prošetaš obalom/liticom do vodopada, obiđeš arheološki muzej i Kaleici. Obavezno doručak ili ručak sa pogledom na zaliv, tu kad te obasja sunce onako udobno zavaljenog i snabdevenog mezetlukom i cirkom, ima skroz se opustiš. Biće toplo sigurno, ne znam da li ti datumi upadaju u Kurban Bayram, ako upadaju onda može da bude i nekih intresantnih stvari za videti kao bonus.

 

Istanbul ti zavisi od toga šta želiš da vidiš što još uvek nisi video.

Link to comment

Nije Bajram :(

a ovo je super predlog, hvala :)

što se Stambola tiče, nasumična skitnja mi je sasvim dovoljna. ja da vidim Galata most u sumrak i ispunio sam sightseeing kvotu :)

Link to comment

Ne znam kada si poslednji put dolazio, u poslednjih par godina je Karaköy postao jako popularna zona (evropska strana, čim kreneš ka istoku od Galata mosta). Ranije je bio raspad, sada je džentrifikovan™, znam da nisi ljubitelj toga ali nije loše ispalo, možda ti bude interesantno.

 

Ako nekim čudom ranije nisi imao priliku da obidješ Cihangir ovog puta to obavezno uradi.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...