Jump to content
IGNORED

Istanbul i Turska


Musharaf

Recommended Posts

Odlično je ovo za muzeje. Gde ima ovih mobilnih prodajnih mesta jer cenim da su tu najmanje gužve? Još uvek ne znam da li ćemo biti na Taksimu ili u starom gradu, pa ako mogu njihove lokacije u oba kraja.

 

Mada sada vidim da je to neki kombi:

 

mbsatis.jpg

 

Za ove kartice, da li u tih 50 lira ulazi i neki kredit ili se to naknadno dopunjuje?

 

Moram da pitam i za ovu kupovina varijantu. Koliko sam pročitala do sada na internetu, prostor gde ima tih prodavnica za kupovinu (ova moja bi kupovala za sebe, ne za prodaju) je između stanica Aksaray i Beyazit (sa Laleliem između), dakle Ordu ulica/avenija/bulevar, pa onda južno i severno od ulice.

Link to comment

Nema potrebe da juriš te mobilne prodavnice, muzejpas možete kupiti na biletarnici Arheološkog muzeja koji se nalazi između Aja Sofije i Topkapija. Tamo nema gužve, ko još ide da gleda kipove kojima je neko slomio glave  i ruke :) 

 

Uz sim karticu se dobije 20 lira kredita.

 

Što se šopinga u starom delu grada tiče baš to kako si napisala uključujući Kapali čaršiju i sve sokake koji se pružaju ka Eminonu luci. Cenkanje je obavezno.

Link to comment

Što se šopinga u starom delu grada tiče baš to kako si napisala uključujući Kapali čaršiju i sve sokake koji se pružaju ka Eminonu luci. Cenkanje je obavezno.

 

Пре неколико година сам у Измиру ушао у малу продавницу кожних предмета. Тај део је ван туристичке зоне, цена је била добра у старту и нисам се цењкао, купио сам мали новчаник за картице. Даје ми лик новчаник, и пар лира кусура више - у фазону ево ти и да више ниси покушао да се не цењкаш. 

Link to comment

Da, objasnili su mi moji već za cenkanje. Krećeš tako što iz prve oboriš na pola, a onda se trudiš da tu polovinu skratiš na još pola, pa dokle stigneš :ss1:. Ali kada kaže nema više, onda nema više. I jedna mi je rekla da se ako se nakon tolikog silnog cenkanja dogovoriš, ne šališ sa tim da odustaneš od kupovine - hoće da biju :lolol:.

 

Pošto mi ova kupovina varijanta malo stoji nad glavom, moram da priupitam da li neko zna nešto o ovom Merteru koji se nalazi u bestragiji? Ima li tamo prodavnica gde se može kupovati na komad (ne mogu tačno da ocenim po internet pričanjima)? Imam san da te kupovine nekako svedem na jedno popodne onaj dan kada dođemo, pa se batrgam da pronađem najjeftiniju varijantu kako bi se pare potrošile odmah :misko:. Prošla sam pomoću gugl mapa tim delom - ono je tržni centar izašao na ulice da se malo prošeta :ph34r:.

 

Ne mogu da procenim lokacijski odnos Topkapija i Harema. Harem se nalazi u okviru Topkapija, tj. mora se ući u Topkapi kako bi se došlo do Harema, je li tako? Htela bih prvo da obiđem Harem kao zasebnu celinu, a onda da se bavim ostatkom - to je moguće?

 

Imala sam trip da se peške prošetam preko Bosfora i to od azijske strane ka evropskoj, ali sam onda provalila da se jedan most nalazi u Ostružnici, a drugi u Obrenovcu pa sam odustala. Nemam dovoljno vremena, a i februar nije možda najbolji mesec za tu varijantu. Ima li uopšte pešačka staza preko ovog bližeg mosta? Da znam za neko buduće putovanja koje će zapravo biti planirano, a ne navrat-nanos kao ovo, da ne spominjem da bih išla na duže i sa osobom sličnijih afiniteta kada je turistički život u pitanju :).

 

Nijedan od tri velika fudbalska kluba u tom periodu ne igra domaću utakmicu, odnosno Fener igra u petak :(.

Link to comment

Inace ogromna, ogromna preporuka za Rahmi Koc muzej (Rahmi Koc je, ajde, turski Henri Ford) posvecen nauci, tehnici i industriji. To je ogroman kompleks koji ima sve zivo i mrtvo, od vojnih letelica, preko dabl deker autobusa, do starih remorkera, pa i jednog konzervisanog prastarog trajekta. U mnoge eksponate moze se uci, izuzetno je zanimljiva postavka, dinamicna i sveobuhvatna, sa jako egzoticnim detaljima...tu su minijaturni modeli svih pristanista u gradu, ma nema sta nema.

Apsolutni vrhunac je vodjenje kroz pravu podmornicu, TCG Uluçalireis.

Link to comment

Kikii,

 

Ne znam tačno kakvu to kupovinu planiraš (da li je nešto na veliko pa za preprodaju, ili na komad pa za ličnu upotrebu) ali imaj u vidu par stvari:

 

1. Aksaray jeste jedna od prime lokacija za te stvari ali je ujedno i jedan od hudova za izbegavati, pogotovo za dve ženske osobe bez muškog društva. Osim što je glavni centar prostitucije u gradu, u poslednjih par godina je postao i čvorište za trafiking pa tu privremeno nalaze smeštaj migranti i izbeglice koje pokušavaju da stupe u kontakt sa krijumčarima ili raznoraznim ekipama koje završavaju lažne sirijske isprave. Sad, da se ti tu motaš po prodavnicama, u teoriji možeš, i ne kažem da će neko da te zaskoči, ali u svakom slučaju biće sve samo ne prijatno iskustvo. Ljudi koji dolaze u Aksaray radi nekog većeg šopinga uglavnom znaju tačno gde i kod koga idu, nema turističkog bauljanja. Za odeću i slične stvari ti je bolja varijanta da zabodeš neki mega outlet poput 212. Za turistički šoping svakako odradi Grand Bazaar i Spice Bazaar.

 

2. Preko mosta ne može da se pređe peške, zaustaviće te policija koja je nonstop na prilazima. Ako dolaziš na 2-3 dana to je premalo vremena da uvrstiš i posetu azijskoj strani ali u nekom narednom dolasku bi svakako trebalo da odvojiš jedan dan i za to.

Link to comment

Zbog subjektivnih, ali i objektivnih okolnosti, odlučila sam da svoja očekivanja od ovog izviđačkog putovanja svedem na minimum. Dakle, u prvoj šetajućoj turi želim da obiđem Topkapi sa haremom, Aja Sofiju i cisternu. Ako ostane vremena i za Plavu džamiju, Sokolovića džamiju i okolinu, odlično. Ako ne, onda drugi dan. Sve preko ovoga ću smatrati čistim ćarom, mada bi u arheološki muzej trebalo da uđem bar na neko vreme (nema šanse da se sve prođe).

 

Sad se prošetah tamo južno-jugozapadno od Fenerovog stadiona - pravi grad, pravi Turci, pravi Istanbul. Ko još igra utakmice petkom :isuse:?

Link to comment

@beowl

 

Ne planiram ja ništa, planira suputnica :). I to na komad, i to za malo para, što manje :s_d: . Znam da može da se nešto pazari i u uličicama oko Kapkali čaršije, a ako kažeš da je ova šverc stanica postala to što jeste, neću se previše truditi da je posetimo.

 

Fenerom sam prošetala preko gugl mapa :). Da igra Fener, tačno bih se zabola na tekmu i u taj kraj :(. Ovako teško. Mada, ako mi kažeš (makar i slažeš) da je u tom delu jeftinija odeća, možda i uspem da jedan deo dana izdvojimo za taj kraj :lolol:.

Edited by kiki
Link to comment

Smeštaj je bio posebno srećno odabran, smešna cena i savršeni uslovi. Nema doručka, dobijaš samo noćenje. Gazda Ilker je tu da ti omogući uslove da se opustiš, a ostalo je na tebi. To podrazumeva veliki frižider u sobi, stolove pored same vode, i kuhinju u dvorištu sa kamenom peći, pa ako hoćeš da pečeš ribu, na volju ti.

 

Svaka čast za reportažu :Hail: Ja nisam uspeo da se nakanim da napišem putopis sa crnomorskog trekinga i žalim zbog toga jer je bilo predobro i prejako iskustvo. Svakako bih ti preporučio neku akciju tog tipa, fenomenalno je a još uvek u dobroj meri autentično (uprkos turbo razvoju lokalnog turizma). Plus vidiš mesta kao što su Trabzon i Rize - sušta suprotnost Antaliji i Bodrumu.

 

Btw, pronašao sam ti kahvanu za lokalce (tamo gde se sedi, pije čaj ili turska, igra domine i karta šaha) - ni manje ni više nego used Pere, da ne moraš da lutaš po mahalama :)

Link to comment

Alal vera :) Sve mi se cini da cemo ponoviti Olimpos i Istanbul, ali def razmisljam i o Crnom moru.

Samo taj Mediteran me vuce uvek jbg...

Edited by Аврам Гојић
Link to comment

Slusajte Beowla :)

 
Da dodam za Harem. Da bi se uopste doslo do njega neophodna upaznica za celu palatu. Ali onda nemoj se zeznete kao mi, jer smo Harem ostavili za kraj. A ispostavilo se da se on zatvara nekih 2h pre ostatka palate, pa smo izduvali za njega. Ali kazu koji su bili da i nije bas nesto toliko spektakularno.
 
Moj je savet da, uz naravno sve one mast si lokacije i objekte, obavezno izdvojite vreme za blejanje uz more na azijskoj strani, ali tamo skroz daleko. Postoje direktni trajekti Kadikoj - Bostanci. Ali moze da se predje trajektom do najblize tacke u Aziji, pa tamo busem ili onim taksijima. Plasim se da nisam masio ovbe pojmove, sve pisem po secanju na brzinu :( Bolje strucni da pojasne. Meni to bilo najlepsi sati u Istanbulu.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...