Jump to content
IGNORED

Istanbul i Turska


Musharaf

Recommended Posts

Istanbul pre tri decenije i ovo danas su dve različite planete a ne dva različita grada, tako da bih ti svakako preporučio da dođeš :)

sa zakasnjenjem sam procitao tvoj post i hvala ti na imnformacijama :) pocecu da razmisljam o turistickom obilasku sadasnjeg istanbula makar se i prepao od megalopolisa :) a ovo za njihovu stanogradnju, meni je to ideal zivota u gradu, lepo sam znaci pretpostavio da je to kao moj belvil ali na deseti stepen, jbg, kakav smo mi istanbul takav nam je i kvart za srednu klasu :P

 

 

Održavanje takođe ima svoju ulogu jer su travnjaci uvek sveži i potkresani, sveže zasađeno cveće ne možeš da prebrojiš a čistoća je uglavnom besprekorna.

 

 

da, to je - to. sto sam stariji meni takve stvari sve vise znace, egzotika i mahale mi odavno nisu zabavne. ovo sto pomijes imam i ja u svom naselju mada priznajem da bih voleo da imam i te istanbulske zidove sa sve bodljikavom zicom, sigurnost i mir pre svega

 

ukratko, moram da stedim za turisticki obilazak istanbula, moguce je da ce mi prijati estetski sok koliko se sve promenilo za tri decenije :)

Edited by Pontijak
Link to comment
  • 1 month later...

Smak sveta na Bosforu. Bio sam zanet u neki posao i odjednom shvatim da su sva svetla u kancelariji uključena a napolju je mrkli mrak. Kažem sebi kako je pod hitno vreme za lečenje jer mi je nekom magijom uspelo da ostanem u kancu do 9 uveče i da to uopšte ne primetim. Onda mi se na trenutak učini da to ipak nije moguće, onda vidim munje kako sevaju i levo i desno, otvorim prozor, uragan mi raznese sve papire po kancelariji a ja shvatim da je mrak pao zato što su se najcrnji mogući oblaci spustili na 400-500 metara. U pola četiri popodne.

 

n_70121_1.jpg

Link to comment

Koji dio grada bi preporucili kao bazu za oktobarsko putovanje? Meni Kadikoy djeluje kul, ovako iz polusatnog risrcha. 

Link to comment

Zavisi šta želiš da radiš na putovanju. Kadiköy nije baš zgodan za posete muzejima i znamenitostima jer je na azijskoj strani pa ćeš morati da prelaziš Bosfor ali ako baš hoćeš u taj deo grada moj predlog ti je Moda. Možeš da zabodeš i neku utakmicu Fenera ako se poklopi kalendar.

Link to comment

Putovanje je turisticko. Kadikoy mi je zapao za oko jer mi, onako, kul izgleda, ali nije uopste nuzno da bude u tom dijelu. Fener igra sa Konyom u to doba, imao sam to u planu :D

Link to comment

Pa u principu jeste kul, s tim da je u pitanju ogromna teritorija tako da je najbolje da malo "suziš fokus". Zato sam i pomenuo Modu kao moguću varijantu. Ako imaš malo jači budžet za hotel, Double Tree u Modi je odlična lokacija, odmah pored Balık Pazara gde možeš odlično da jedeš. Ne bih preporučio bilo šta što je u užoj zoni pristaništa Kadıköy odnosno železničke stanice Haydarpaşa. Znači, Moda i eventualno Kalamış marina gde imaš Wyndham ako ti budžet dozvoljava. Takođe možeš da probaš Bostancı, tu ima pristojnih hotela a na raspolaganju ti je čitava Bağdat avenija o kojoj sam pisao na prethodnim stranama (pogledaj mapu koju sam bio ostavio za Ayatollaha).

 

Ako si u Modi onda ćeš lako stići na Sultanahmet gde se nalaze čuvene džamije, Topkapı palata, Cisterna itd. Sve što treba da uradiš je da sedneš na feribot Kadıköy-Eminonu, bolje je i brže od svake varijante preko mosta. Bostancı takođe ima svoje pristanište na kojem možeš da uhvatiš feribot i prebaciš se na evropsku stranu.

 

I mala misija za Izija: kada budeš išao na tekmu, zadatak ti je da pronađeš spomenik Alexu Souzi koji se nalazi u blizini stadiona. Javi kako je prošlo :)

Link to comment

Drugar se vratio danas iz Istanbula i kaže da su cene nenormalne, da su znatno skočile u odnosu na pre, recimo, dve godine. Beowle, da li je stvarno tako ili je to samo utisak?

Link to comment

moj utisak je da su cene iste u odnosu na prethodne godine, ali posto se odnos turska lira- evro promenio, sve je zapravo jeftinije.

mada, nisam bio u istanbulu, sem na aerodromu, govorim o ostalim delovima turske.

Link to comment

Godišnja inflacija u Turskoj je oko 10% tako da su sve cene veće posle dve godine. Ali u poslednjih godinu dana lira je izgubila oko 25% vrednosti prema evru tako da bi za turiste to trebalo da izniveliše rast cena.

 

Ne znam na šta je tvoj drugar trošio pare u Istanbulu ali ako je posećivao fensi klubove i restorane onda su ga zasigurno odrali najstrašnije. Flaša Džeka u Reini je 500 evra a inače je u Turskoj alkohol basnoslovno skup. Iz fensi restorana se ne izlazi bez ostavljenih 100 evra. Ovde postoji brutalno bogata klijentela i mesta koja oni posećuju umeju da kriju prave šokove u meniju. Čuveni Sunset restoran u karti pića ima vino od 10k evra.

 

Ja primećujem osetnu razliku (ne i nenormalnu) u odnosu na pre dve godine ali ništa što bi drastično odstupalo od 10% godišnje.

Link to comment

Kaže, ranije je mogao da jede doner na ulici za 1.5 liru, sada je u fazonu 6-8 lira. Definitivno nije išao po fensi klubovima i restoranima, ali je rekao da je pivo u prodavnicama jako skupo i da se sve teže nalazi.

Link to comment

Ne znam šta da ti kažem, otkako sam ovde nisam video ulični doner za manje od 4-5 lira a i da sam video nešto ispod toga ne bih se usudio da pazarim jer je to nelogično i nemoguće jeftino. 6-8 je OK cena, ako sedneš u neki skroman ali dobar bife platićeš 10-15. Za 1 liru možeš da kupiš čuveni turski đevrek (simit) na ulici.

 

Pivo je uvek bilo skupo, akcize na alkohol su ogromne. Tačno je da ga više nema na svakom koraku ali u svakom hudu ćeš pronaći makar jedan liquor store ako već marketi neće da ga drže (zavisi i od toga koji hud je u pitanju, negde su svi živi iskeširali dozvolu za prodaju alkohola a negde samo par njih).

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...