Jump to content
IGNORED

Istanbul i Turska


Musharaf

Recommended Posts

Moze i dalje da se jede kebab za 2-4 lire ali onda nije meat nego chicken :)

 

Pivo je skupo i u supermarketu a u restoranu se lako dodje u situaciju da ti je glavno jelo = 2-3 piva

Link to comment
  • 1 month later...

Generalno jeste, s tim da se u Bešiktašu nalaze neki od najskupljih hotela u gradu a ima i par zona koje je bolje preskočiti.

 

Ako si na jakom™ budžetu, ovo je moja preporuka. Ako ideš preko Airbnb, ta ulica i kraj oko nje su odlični mada naravno ima još dobrih lokacija.

Edited by beowl
Link to comment

ja sam letos bio na kratko u istanbulu, vracao sam se sa odmora u grckoj i isplanirao da pogledam neki koncert.

 

nisam bio neke 3-4 godine ali sam bio prilicno neprijatno iznenadjen atmosferom u gradu i generalno pravcem u kome se krece.

 

bilo je vreme ramazana kada su ljudi ionako nervozniji ali sam dolazio i ranije u to vreme pa mi se nikada nije ranije cinilo da ponekad mozes da seces nozem napetost u vazduhu. kolicina zabradjenih zena, likova u pidzamama sa bradama i slicnih pojava je veca nego ranije i cini mi se da po tome istanbul pocinje da lici na provincijska mesta kao sto su bursa, konja i slicno gde je to na dobar dan. sa druge strane, cini mi se i da gradjanstvo™ pokazuje zube pod takvim pritiskom i onda se trudi da radi stvari koje ce ove da iritira, tipa da se setkaju sa flajkom piva u ruci (nije da je neki protest nego je, onako, vise potez ocajnika.

 

sto se tice para i tih tema, takodje sam primetio prilicno bezumnu skupocu u odnosu na stanje koje pamtim. istanbul nikada nije bio nesto posebno jeftin grad ali ako ne sednes u neku rupcagu na izgara kefte i ajran, sve su sanse da ces da budes nokautiran pivom od 5-6e i casom vina od 8-10e. relativno obicna vecera u jermensko grckom restoranu u bakirkeju sa flasom vina i flasicom raki za 4 je bila blize 200 nego 150e. men se cini da je ovo napucavanje posledica tog ludackog bildovanja ekonomije pod tajipom i take money and run opcije koja je zavladala.

 

ono sto me je najvise iznerviralo sto taj boom menja vizuru grada. sada vise skyline ne cine brda i minareti dzamija nego i oblakoderi kao da si u singapuru. znam da je to neizbezno ali moram malo da se zalim. ima jedan ugao kada prilazis taksimu iz pravca bakirkeja, jedna nizbrdica kada imas cist pogled na taksim, sultanahmet i ceo azijski deo. malo je skeri ali i simbolicno kada vidis da se iza konture starog istanbula nadvila linija nebodera sa 50+ spratova. nije me impresioniralo iako volim da vidim ekstremnu arhitekturu, manje vise sve od tog novog dela (mislim da ga zovu menhetn ako sam dobro ukacio) je genericna arhitektura na liniji novi arapski megalopolisi - nova azija. nista za zapamtiti.

 

on a good side, stambol je i dalje super zabavna destinacija i must see, tako da ne pisem ovo da vas obeshrabrim nego da budete u pripravnosti za razne utiske. i dalje mozete da se super provedete za ne tako puno para, ali mora mnogo da se pazi.

Link to comment

 

 

 

Zabrađena ekipa nije lokalna, radi se o teško zamislivom broju arapskih/islamskih turista koji hrle u Istanbul (i Tursku uopšte) kao da sutra ne postoji.

 

Vremenom su se na evropskoj strani izdvojila dva sitija odnosno dve oblakoderske zone, Levent i Maslak. Ovu drugu zovu Mashattan, mada onaj koji je to smislio očigledno nikada u životu nije video Manhattan. Sprema se i treća na azijskoj strani, to će da bude neko opako ludilo mada tamo već pršti od stambenih kula potpuno nepojmljivih dimenzija.

 

Napetost po nekom mom utisku dolazi pre svega od skupoće života ali isto tako i njegove brzine. Od ponedeljka do petka ne možeš da zastaneš i opustiš se pa da si bog otac. Vikendom još uvek može lepo da se iskulira pod uslovom da ne isplaniraš više od 2-3 stvari ukupno.

 

Take the money and run si dobro zapazio. Grad se menja ogromnom brzinom i ko god ima dva grama mozga reći će ti da mu se nimalo ne dopada način na koji se menja (sve se pretvara u jedan ogroman mol). Ali 20 miliona pretežno neobrazovanih ljudi čekaju na nova radna mesta i svoje parče hleba. Nema tu previše mesta za brigu o duhovnom nasleđu pošto se tako, jelte, gube izbori. A ako aktuelna vlast nešto ume da uradi, onda ume da dobije izbore (u smislu pridobijanja glasača).

 

Inače, nama kojima se ne daje 100 evra za večeru za dvoje ostaje da se dovijamo i još uvek možemo da nekako prođemo sa 30-40 ali treba malo istraživati i pronaći neka pristojna mesta u kojima nema izuvanja. Neko je pola u šali a pola u zbilji nedavno izračunao da se u sezoni promotivnih letova skroz isplati sesti u avion i ujutro zapucati u Gaziantep (gde se najbolje jede u Turskoj), olešiti se od vrhunske klope i najboljih baklava na planeti za max. jednu trećinu para koje su za to potrebne u Istanbulu, i vratiti se iste večeri. Ako se ne pije, trošak bukvalno ispadne manji nego da se ode na neki fine dining u Istanbulu. Imao sam takav izlet u planu ali kalifat islamske države se sada primakao na nekih 100km Gaziantepu pa sam rešio da to odložim za bolja vremena.

Edited by beowl
Link to comment

hvala, beowle, nisam planirao da se luksuziram (nemam ti ja para za to :D)

 

Ako imaš neke konkretne kandidate baci mi imena pa ću ti reći kako mi se hood doima :) .

Link to comment

Potpisujem sve ovo sto beowl kaze i dodajem: nema zabave bez krize. Atina je trenutno bolesno zabavna. Letos sam bio zaredom u Atini pa Stambolu i tesko mi je da priznam koliko je Atina bolje mesto za turistu trenutno.

 

Inace je jezivo sta rade po Taksimu sa tom novogradnjom. Nestaju citavi blokovi fantasticnih starih zgrada s kraja 19 i pocetka 20 veka da bi gradili mollove i staklene rugobe.

Edited by gazza1
Link to comment
  • 2 months later...

Božićno plivanje u Antaliji :)

 

26987b419dc59816988f272151b19b88.jpg

 

Prvi minut bude hladno, posle toga opuštencija samo takva. Solarni efekat je inače čudo, preko dana opušteno kratki rukavi, sunce prži pa razbija, a čim padne mrak teško si ga onom ko nema duks i jaknu.

 

U ovo doba godine čuveni Düden vodopad je impozantan (inače ih ima mali milion ovde):

 

3b16c010c976329d975ef05e179a39d1.jpg

 

da1737b473a08755cd0a0d5e2f6e10b2.jpg

 

87ef7cfd6df6cd9188e434616ba750f8.jpg

 

... a na stolu doručak šampiona :) uz panoramu za koju bi u Istanbulu svaka stavka u jelovniku dobila dodatnih 60% na već surovu cenu.

 

6c59910a7bd04abeeb36256361487905.jpg

 

5814a7057e3a8c543e7ccf9c07aca286.jpg

Link to comment

Inače, nama kojima se ne daje 100 evra za večeru za dvoje ostaje da se dovijamo i još uvek možemo da nekako prođemo sa 30-40 ali treba malo istraživati i pronaći neka pristojna mesta u kojima nema izuvanja.

 

Jel. se. šališ??

Pa ja ni po zapadu Evrope ne idem na preko 35. O kakvoj večeri pišeš ovde - standardno predjelo, glavno jelo, dezert ili neka istočnjačka fantazija sa skupim alkoholom?

Link to comment

Fine dining restoran sa flašom vina uz večeru izlazi na oko 120 evra od čega se otprilike polovina odnosi na pomenuto vino. 35-40 evra je izvodljivo samo u bezalkoholnoj varijanti.

Link to comment

Fine dining restoran sa flašom vina uz večeru izlazi na oko 120 evra od čega se otprilike polovina odnosi na pomenuto vino. 35-40 evra je izvodljivo samo u bezalkoholnoj varijanti.

 

Dobro, i ja retko uzimam alkohol uz hranu, eventualno čašu piva koja košta isto koliko i neki soft drink tako da je svejedno. Znači ista cena ko na zapadu, kapiram da su ti restorani isključivo za jaču klasu, ali ipak me čudi da u tolikom Istanbulu nema solidnih restorana (tipa ko u BGu, ništa fensi ali pristojno) za neki širi krug ljudi koji ne mogu da priušte više od pedesetak evra za dvoje.

Link to comment

  <_< 

 

Pa dodji van sezone, karta iz Beograda preko Istanbula je 170 evra, smeštaj u januaru/februaru može ultra povoljno da se završi, svi AI hoteli daju 4za3 i slične opcije.

 

Inače, za zbirku 'Samo u Antaliji' - drvo banane i snežni vrhovi u istom kadru. Gore imaju i jedno solidno skijalište.

 

1d931ee3c3b2aa8b45f08f9dc33609db.jpg

Edited by beowl
Link to comment

Dobro, i ja retko uzimam alkohol uz hranu, eventualno čašu piva koja košta isto koliko i neki soft drink tako da je svejedno. Znači ista cena ko na zapadu, kapiram da su ti restorani isključivo za jaču klasu, ali ipak me čudi da u tolikom Istanbulu nema solidnih restorana (tipa ko u BGu, ništa fensi ali pristojno) za neki širi krug ljudi koji ne mogu da priušte više od pedesetak evra za dvoje.

 

Ma naravno da ima restorana za svačiji džep, uz malo cimanja može da se pronađe dobro mesto na kojem (još uvek) neće da te oderu. Ali generalno ljudi sve više troše u restoranima tako da ekonomija obima čini svoje. Ugostitelji nonstop podižu cene jer koliko god da ih podignu ti od četvrtka do nedelje uveče ne možeš iglu da baciš u bilo kom restoranskom distriktu u gradu. To su neverovatne scene - ako na jednom mestu ima deset restorana i svaki ima recimo po 100 mesta, to će sve da bude dupke puno, nema šanse da dobiješ sto bez rezervacije ili solidnog čekanja. Potražnja je ogromna i onda se ovima može da deru. U drugim gradovima nije tako, tolike cene nikada ne bi opstale jer su plate znatno niže u odnosu na Istanbul. U Izmiru smo se pre par meseci satrli od opako dobrog doručka za dvoje za nekih 10-ak evra ukupno. Za te pare u Istanbulu na iole pristojnom mestu može da doručkuje plafon jedna osoba, a ko želi doručak na Bosforu ili sa pogledom na Bosfor ima da plati 15 evra po glavi. Ovaj doručak u Antaliji je cenovno bio u rangu Izmira.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...