Jump to content
IGNORED

Istanbul i Turska


Musharaf

Recommended Posts

havaş ne vozi do daljenjeg?  :/ jel to istina sto pise na sajtu?

 

treba mi prevoz od sabiha g aerodroma do ataturka (havaş-om preko taksima, najjeftinije je) i vidim na sajtu da su obustavili prevoz

 

Preimenovali ga u Havataş, kao što si već otkrila :)  Vozi na pola sata, to ti je najbolja varijanta sa S. Gökçen.

 

Gledam na netu neke datume u aprilu za Kayseri, izgleda da Pegasus može da se uklopi u 150 evra, samo da nije u vreme Uskrsa ili za 1. maj. Vremena i presedanja izgledaju bolje nego kod Turkisha (240 evra).

Link to comment

istanbul-kayseri?

atlasjet za ~ 50e

 

+ bgd-istanbul ~ 110e airserbia, to je najbolja varijanta

(samo su razlicti aerodromi)

 

mada da, u pravu si, moze za svakako < 200e  ceo put pegasusom, isti aerodrom, cekanje par sati :)

 

videcu i to,thx:)

Edited by InvisibleLight
Link to comment

Ako nemaš oba leta na istoj karti onda gledaj da bude barem 4-5 sati razmaka između njih jer ako Air Serbia iz bilo kog razloga zakasni propada ti i druga etapa i ne možeš da je nadoknadiš. Njima se kašnjenja i dalje dešavaju iz prostog razloga što još uvek nisu doveli operacije na BEG u pristojno stanje a malo je frka i sa flotom jer nekoliko novih aviona kasni.

 

Ja bih pre išao na Pegasus i mirna Bačka. U aprilu cene variraju ali na nekim datumima sam video da može za 150 evra. Za 180 mislim da prolaziš glatko.

Link to comment

sve sam blize toj varijanti.  ne samo zbog rizika oko kasnjenja nego i mrzi me vise da se cimam oko 2 aerodroma, vremena kad mi na putovanjima nista nije bilo tesko su nepovratno iza mene

Link to comment

Ako nemaš oba leta na istoj karti onda gledaj da bude barem 4-5 sati razmaka između njih jer ako Air Serbia iz bilo kog razloga zakasni propada ti i druga etapa i ne možeš da je nadoknadiš. Njima se kašnjenja i dalje dešavaju iz prostog razloga što još uvek nisu doveli operacije na BEG u pristojno stanje a malo je frka i sa flotom jer nekoliko novih aviona kasni.

 

Ja bih pre išao na Pegasus i mirna Bačka. U aprilu cene variraju ali na nekim datumima sam video da može za 150 evra. Za 180 mislim da prolaziš glatko.

 

 

kupila, pegasus, 152e  :thumbsup:    28.4.-5.5.

mrzim nedelju popodne, od dosade tek tako uradis ono o cemu bi trebalo debelo da razmislis

Link to comment
  • 3 weeks later...

Most popular place, says TripAdvisor :)

 

Inače, za vikend bio na Hatay vašaru čiji je glavni deo čuvena hatajska kuhinja. Kebap đene-đene (u smislu da kvalitetom ne odskače od standardnog Adana kebapa koji mogu da pojedem na četiri hiljade mesta u gradu), a i odrali su nas najstrašnije sa cenom, tako da sam u tom delu ostao smoren... A onda smo ušli u künefe zonu i po sasvim korektnom cenovniku se rastavili od ovog delikatesa, stali u red kod majstora koji ima fotku predsednika Güla kako gustira njegov specijalitet (inače fura jednu modifikovanu verziju u kojoj se "rezanci" za künefe melju i tako samleveni mešaju sa sirom, mila majko koje zlo...)

 

Sve u svemu, ko nije probao Antakya (hatajski) künefe, taj na žalost ne zna šta je künefe. Zbog toga se na apsolutno svakom štandu čekalo u redu barem 15-ak minuta. Ugođaj je upotpunila kupovina apsolutno najboljeg džema od šipka koji sam ikada u životu probao. Naleteo na tezgu kod nekog domaćina, na keca se videlo da je u pitanju "ona prava" smesa, od ručno ceđene supe. Fantazija jednom rečju. Sad mogu i palačinke da se prave, mljac. 

 

 

 

 

1396528838635.jpg   hatay%20feshane.jpg

 

 

Sledeći tematski vašar dolazi iz crnomorskog mesta Artvin, poznatog po sirevima.

Link to comment

beowl (or gresni vasilije) - sta vazi za lokalni specijalitet u kapadokiji, sem mantija i sudzuka (cime bas i nisam odusevljena)?

da li se podrazumeva da cu sve zive vrste kebaba, kofte ali i künefe naci i tamo? jel tako to funkcionise - imas svega poceloj turskoj ali je negde najbolje?

Link to comment

Po mojim skromnim saznanjima, dve regije u turskoj su najčuvenije po svojoj kuhinji a to su upravo pomenuti Hatay odnosno Karabük i Kastamonu u severnoj Anadoliji. Tamo ima đakonija kojih drugde nema osim ako je neki lokalac emigrirao pa otvorio restoran. Takođe se po svojoj kuhinji izdvaja i Van, a ko god prođe kroz Gaziantep treba da proba najbolju baklavu u poznatom univerzumu, što je razumljivo ako imamo u vidu da je baklava upravo tu i nastala.

 

Mislim da Kapadokya nema neku specijalnu lokalnu kuhinju ali probaj šta god da nude i nećeš pogrešiti. Mislim da je ponuda više turistička nego gastronomska, što znači biće svega ali ne baš na autentično fenomenalnom nivou. Köfte i kebap su ti sigurica (ako voliš pikantniju/ljutu varijantu onda probaj Urfa kebap ili Adana kebap), kadaif i künefe verovatno neće biti po Hatay recepturi ali će biti pristojni a na nekim probranim mestima i odlični. Što se tiče doručka nemoj propustiti gözleme. Sudžuk se nadam da si probala pržen (ali ne previše) i vruć jer sve drugo proizvodi kontraefekat.

Link to comment
  • 1 month later...

Idem prekosutra za Istanbul, na neki seminar, ostajem tri dana. Odsešću u hotelu Radisson Blu Istanbul Asia, u delu grada koji se zove Atašehir. Obzirom da zbog seminara verovatno neću imati previše vremena za švrljanje, zanima me da li u nekoj bližoj ili daljoj okolini ima šta zanimljivo za videti, i, eventualno, neki dobar restoran ili klub.

Link to comment

Idem prekosutra za Istanbul, na neki seminar, ostajem tri dana. Odsešću u hotelu Radisson Blu Istanbul Asia, u delu grada koji se zove Atašehir. Obzirom da zbog seminara verovatno neću imati previše vremena za švrljanje, zanima me da li u nekoj bližoj ili daljoj okolini ima šta zanimljivo za videti, i, eventualno, neki dobar restoran ili klub.

 

Sad pogledah gde je tačno hotel i bojim se da ćeš u svrhu bilo kakve zabave morati da izađeš iz Ataşehira. Sam Ataşehir jeste malo širi pojam ali prva i glavna asocijacija na njega je stambeni kompleks čije dimenzije su teško pojmljive ljudskom umu a hotel ti je tačno u epicentru toga:

 

l5bYC.jpg

 

atasehir.jpg

 

%C4%B0stanbul-gece-ve-%C4%B1%C5%9F%C4%B1

 

1568px-Istanbul_location_Ata%C5%9Fehir.s

 

Ako si ljubitelj megastruktura svakako ti preporučujem da malo prošetaš po hoodu, pogledaš sva ta naselja i obeznaniš se nekoliko puta. Tu je i najveća džamija na azijskoj strani (Mimar Sinan Camii Ataşehir) mada ćeš uz malo sreće u hotelu dobiti sobu sa savršenim pogledom na istu.

 

Naravno ima tu restorana (vrlo je moguće da ne toče alkohol) i molova ali kvalitetno vreme u Istanbulu se naprosto ne provodi u stambenim kvartovima. Stoga predlažem za zapališ pravo ka obali (Mramornog mora) koja je blizu i taksi do tamo ne bi trebalo da te košta više od 20 lira (oko 7 evra). E, a na obali imaš ogromnu Bagdad aveniju (Bağdat caddesı) koja je jedno od najboljih mesta za izlazak gde možeš da osetiš full evropski šmek grada. Cela ta avenija služi sa shopping&dining, dakle svi mogući fancy brendovi i svi mogući restorani načičkani duž 5-6 kilometara. Ako i gospoja ide sa tobom ovo vam je dobitna kombinacija. Nema klubova ali barova i restorana ima koliko ti duša ište. Avenija ide paralelno sa obalom, nekih 100 metara od iste, tako da je lako spustiti se na samu promenadu i malo blejati pored mora. Najbolji deo avenije ili promenade za šetnju ide od pristaništa Bostancı (Bostancı iskelesi) do Caddebostan parkinga (vidi mapu ispod, crvena linija ide od hotela pa se račva na Bağdat i promenadu). Meni je tamo ozbiljan gušt da uzmem dva piva u prodavnici, sednem na nasip, lagano cirkam i kontempliram. Ako ste u fazonu da baš tabanate, možete da produžite crvenom linijom sve do Kalamiş marine koja ima bolesno dobar riblji restoran ali su mu i cene bolesne. Plava crta na mapi ti označava Iskele sokak u Caddebostanu gde u onom delu koji je bliži promenadi imaš desetak ribljih restorana. U delu koji je bliži aveniji su barovi i poslastičarnice.

 

Još jedna stvar koja ti je relativno blizu i može da se dohvati taksijem je fensi hood po imenu Moda :)  To je pored Fenerovog stadiona (ljubičasta linija), jako je lepo mesto za šetnju, uske ulice, urbani šmek i tako to. Ima dobrih restorana u čaršiji (Moda çarşı) ali po meni je bolje da zabodeš riblju pijacu (balık pazarı) koja je zapravo odličan restoranski distrikt a ujedno ima i bazar pa možeš da kupiš neke fine stvarčice od kojih prvenstveno preporučujem sireve i suvo voće. Dva najbolja restorana u ovoj zoni su Koço i Cıya, tu možeš da probaš neka autentična jela iz Anadolije. Moda bi negde u tom vrtlogu svojih sokaka trebalo da ima i neke klubove ali nemam nikakvu informaciju o sadržajima koje isti nude.

 

Za nešto više od navedenog ne znam da li ćeš imati vremena, morao bi da se nekako prevezeš do Bosfora tj. u Üsküdar ili preko mosta. Za tri dana mislim da su ti Bağdat i Moda dobre varijante. Ako hoćeš da ubaciš još nešto reci pa ću da vidim kakve su opcije.

 

image.jpg

Edited by beowl
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...