Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Revizionizam, ili svakim danom sve vise napredujemo...

Featured Replies

3 minutes ago, radisa said:

Sve ok, ali si intelektualno nepošten, jer odgovarš čoveku koji piše o jednoj temi, sa nekom drugom temom... Čuveni hladnoratovski "A šta vi radite crncima" argument...

Ovo je generalno tema o revizionizmu, tako da tu spadaju i Gulazi i austrijski zlocini i bilo sta drugo sto ukljucuje neku istorijsku reviziju. Tamo je tema Rusija i Ukrajina, a odgovara se sa SAD, Angolom i Cile-om.

  • Replies 1.2k
  • Views 95.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Hamlet Strašni
    Hamlet Strašni

    Jebem im majku.

  • Kvislinška formacija Srpska državna straža, koja je delovala na prostoru Srbije tokom nacističke okupacije, našla se na promotivnom kalendaru Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srbije za 2024. god

  • Ovo su samo tvoje projekcije i ucitavanja. Vidis, zapravo SSSR je tada pozivao u odbranu Cehoslovacke. Francuska i Britanija nisu bile zainteresovane, zelele su "peace in our time" sa Hitlerom. Pol

Posted Images

  • 2 weeks later...
2 hours ago, dillinger said:

Da nije bilo CA ne bi se ni Japan predao a kamoli porazila Nemacka.

E vidiš ovo je revizionizam. Čak i gori od onog da je USA najzaslužnija za poraz Nemačke i oslobođenje Evrope.

1 hour ago, Engineer said:

E vidiš ovo je revizionizam. Čak i gori od onog da je USA najzaslužnija za poraz Nemačke i oslobođenje Evrope.

Nije revizionizam - upad CA u Mandzuriju je ono sto je primoralo Japan da se preda.

Kaže ko? Istoričari sa balkan rusija info YT kanala?

.

Warfare History Network
No image preview

The Soviet Invasion of Manchuria led to Japan's Greatest...

By Nathan N. Prefer To the Soviet military, it is known as the Manchurian Strategic Offensive Operation. Although it had no official name to the Japanese, it has become known in the West as Operation

Bila je negde na forumu odlicna analiza zakljucaka japanskog ratnog kabineta avgusta 45. Sustinski Hirosima ih nije inc pomerala u planovima, valjda nisu to razaranje shvatali narocito posebno u odnosu na svakodnevna predjasnja. Tek Staljinova objava rata 8.8. tera ih na kljucna ssastajanja I internu odluku o predaji valjda 9.8. uvece. To jutro se dogodio I Nagasaki.

Prosto su se nadali sovjetskoj medijaciji I nekoj vrsti dogovora sa njima.

2 hours ago, dillinger said:

Prosto su se nadali sovjetskoj medijaciji I nekoj vrsti dogovora sa njima.

To je tačno, ali nije ni približno stavu

7 hours ago, dillinger said:

Da nije bilo CA ne bi se ni Japan predao a kamoli porazila Nemacka.

Da nije bilo CA, rat na Pacifiku bi trajao duže. Postojali su i planovi za dalji tok. Ali konačan rezultat bi bio isti, ili možda gori po Japan. Japan je izgubio rat bar godinu dana pre toga, kao što je i Nemačka izgubila rat već početkom 1943 (ako ne i ranije). CA je promenila tok rata u Evropi, USA je promenila tok rata u Aziji. U avgustu 1945, pre bombe i sovjetskog napada, Japan već nije imao nikakve šanse da sačuva osvojeno. Tj. imao bi, kada bi USA i Kina (i saveznici) odustali od kapitalucaije Japana i prihvatili mir na tadašnjim granicama. Što je skroz suprotno onome što se dogovorilo u Potsdamu, opet pre bombe i sovjetske invazije. Pre ili kasnije bi USA završila na Japanskim ostrvima, a Kineske vojske u Mandžuriji. Kao što bi CA završila u Berlinu i da nije bilo zapadnog fronta. Kasnije i sa više žrtava, ali bi stigli.

5 hours ago, Engineer said:

To je tačno, ali nije ni približno stavu

Da nije bilo CA, rat na Pacifiku bi trajao duže. Postojali su i planovi za dalji tok. Ali konačan rezultat bi bio isti, ili možda gori po Japan. Japan je izgubio rat bar godinu dana pre toga, kao što je i Nemačka izgubila rat već početkom 1943 (ako ne i ranije). CA je promenila tok rata u Evropi, USA je promenila tok rata u Aziji. U avgustu 1945, pre bombe i sovjetskog napada, Japan već nije imao nikakve šanse da sačuva osvojeno. Tj. imao bi, kada bi USA i Kina (i saveznici) odustali od kapitalucaije Japana i prihvatili mir na tadašnjim granicama. Što je skroz suprotno onome što se dogovorilo u Potsdamu, opet pre bombe i sovjetske invazije. Pre ili kasnije bi USA završila na Japanskim ostrvima, a Kineske vojske u Mandžuriji. Kao što bi CA završila u Berlinu i da nije bilo zapadnog fronta. Kasnije i sa više žrtava, ali bi stigli.

Samo bi se Jugoslavija sama oslobodila Nemaca

Season 1 Nbc GIF by The Office

Ma...rasprava je krenula u ŠBBKBB da nije CA.

Šta uopšte znači da nije CA, odlučujućeg faktora celog WW2 inače? Tj jel da važi pakt iz '39 ili da je CA poražena do kraja '41 ili nešto treće

I sad kao opet bi Angloameri pobedili jer bi imali bombu. Četerespete. A do tad?

Prvo imali su i Nemci kojekakve WMD. Onda zamislimo situaciju da je ceo Luftwaffe na raspolaganju na zapadnom frontu (ne mislim na zadatku osvajanja ostrva, već odbrane nemačkih gradova od savezničkog bombardovanja). Onda 1 Turska koja se sigurno priključuje Silama osovine. Itd itd

Ma sve je zapravo krenulo od tog 1 Slovaka iz priče koji smatra da ga nije oslobodila CA.

Pa da ga nije oslobodila CA ne bi ga sigurno oslobodio niko već bi uživao u blagodetima Nove Evrope ili bi poginuo na braniku iste. Kao i jedno 85% kontinenta /šta bi bilo sa Poljacima, Grcima i Srbima ne mogu baš pretpostaviti/

Edited by dillinger

Ja sam razumeo i da Slovak priča o Jugoslaviji, a ne o ČS.

Da nije bilo napada Nemačke ili da je CA oterana iza Urala, to bi bila alternativna istorija, tj. ŠBBKKBB i o tome se ne može pričati sa stavom - sigurno bi bilo ovako ili onako. Možda bi u tim slučaju USA i zapadni saveznici kasnije pobedili, a možda ne. Ali sve je to nagađanje. Sigurno da NOVJ ne bi prošla kako je prošla, verovatno ne bi bilo Bihaćke republike, slobodne Dalmacije i slično.

Problem je šta ko smatra za oslobođenje. Jer CA jeste ta koja je porazila Vermaht, i u suštini oslobodila celu Evropu. Ali ipak kažemo da su USA (i saveznici) oslobodili Italiju, Francusku, Benelux, jer su se oni sami borili tu protiv Nemaca i Italijana i oterali ih nazad ka Berlinu. Onda tom istom logikom možemo, a zapravo bismo morali, reći da je NOVJ oslobodila teritoriju gde se sama borila protiv Nemačke i kolaboracionista. To je Dalmacija, Bosna, Zapadna Srbija, itd. I onda na kraju dođemo to toga da li je veći deo teritorije i/ili populacije oslobodila NOVJ ili CA. Naravno da bez CA to bi bilo tako, ali stav da su samo oni zaslužni je ponovno ubijanje svih koji su u tim borbama poginuli. A to je revizionizam

Naravno da je NOVJ oslobodio veci deo Jugoslavije. I naravno da moderni cetnici rusofili namerno umanjuju znacaj NOVJ.

Ali je van granica ove zemlje opste prisutan trend brisanja zasluga SSSRa sto zbog rata u Ukrajini sto zbog iskustva komunizma.

Prvo ne moramo mi zamisljati sta bi se recimo desilo u okrsaju saveznika 45, dao je vec misljenje Cercil tj "Operation unthinkable". I sad treba jos da zamislimo kakve bi bile sanse ostrvljana protiv Sile koja pobedi tu I takvu silu?

Pa, po meni najbolje cemu bi se mogli nadati jeste primirje I hladni rat od 45 pa da opet u miru mekom silom pridobiju unuka tog Slovaka naciste.

Edited by dillinger

35 minutes ago, dillinger said:

Naravno da je NOVJ oslobodio veci deo Jugoslavije. I naravno da moderni cetnici rusofili namerno umanjuju znacaj NOVJ.

Ali je van granica ove zemlje opste prisutan trend brisanja zasluga SSSRa sto zbog rata u Ukrajini sto zbog iskustva komunizma.

Prvo ne moramo mi zamisljati sta bi se recimo desilo u okrsaju saveznika 45, dao je vec misljenje Cercil tj "Operation unthinkable". I sad treba jos da zamislimo kakve bi bile sanse ostrvljana protiv Sile koja pobedi tu I takvu silu?

Pa, po meni najbolje cemu bi se mogli nadati jeste primirje I hladni rat od 45 pa da opet u miru mekom silom pridobiju unuka tog Slovaka naciste.

tako je

zato je vazno shvatiti da mnogi kod nas, pa i ovde na forumu zbog prve recenice forsiraju drugu, a ne zato sto im je stalo do istine generalno

6 hours ago, pbg12345 said:

tako je

zato je vazno shvatiti da mnogi kod nas, pa i ovde na forumu zbog prve recenice forsiraju drugu, a ne zato sto im je stalo do istine generalno

Ne samo da je svako imao svoju ulogu nego ni sami Rusi i Srbi nisu bili dovoljno da to ide tempom kojim je trebalo inae ne bi dovlacili i Bugare.

Nije nemacka vojska ko oni preko puta Jadranskog mora, oni su bili ozbiljni fanatici.

A da partizanska vojska nije bila najozbiljnija na lokalnom terenu, ne bi dobili gradjanski rat, it's that simple. Jugoslavija ne bi imala svoju priccu nego bi bila jedna od milion Bugarski i Slovacki gde su imali instalirane komunistice vlasti pod direktnom supervizijom SSSRa.

Nego sve to na stranu, meni je porazno da su Srbi toliki idioti da cak ni deklarisani gradjanisti nisu u stanju da se poravnaju sa demokratsko zapadnom opcijom ideologije ni nakon ovoliko vremena od pada komunizma u Srbiji, pa distrakciju od tog tuznog spoznanja traze u istrazi 77 Ali babinih cetnika foruma i imputiranjju im stvari koje nisu rekli, jedno milioniti put.

bugarska je tada jedina zemlja sa praktično neokrnjenom vojskom, bilo je potpuno logično da ih rusi iskoriste kao topovsko meso u srbiji i mađarskoj

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.