March 6Mar 6 44 minutes ago, milfisland said:Inače, gledah neđe na TV, odnos Japanaca prema prirodi i neki nestvarni procenat šuma u teritoriji, ukprkos gustoj naseljenosti.Kako bi mi to ošegali i podigli neke betonjerke za taljenje. Valrozacija brt...Juce procitao da je 1870te u Engleskoj napravljen zakon po kojem imas pravo na sunce u svojoj kuci ako je tvoj prozor vise od dvadeset godina bio osuncan. Dakle ako nekome padne na pamet da ti zagradi sunce i vidik nekim zidom pola metra od tvog prozora, to po zakonu nece smeti da uradi. Zakon se valjda zove pravo na sunce (?)Gde smo mi tu i nas nacionalizam.Sve je do kulture i njene zilavosti. Pogledaj tradicionalnu srpsku (crnogorsku) seosku ili brdsko planinsku arhitekturu od pre recimo dvesta godina. Dobro, smisleno, logicno i zaista lepo, u potpunom skladu sa prirodom, od polozaja prema suncu preko materijala za gradnju do statickih resenja bez matematike. Ima tu i neke filozofije zivljenja. Danas, po svemu tome posrao bi se prvi nasilnik koji bi dosao na tu livadu. Sto nam se i dogadja. Nema kodeksa, ponos kaput, cast je sasvim individualna kategorija. Ima veze sa ovim poslovnim kodeksom i kupovinom satova odozgo.
March 6Mar 6 Author 1 hour ago, Caligula said:Juce procitao da je 1870te u Engleskoj napravljen zakon po kojem imas pravo na sunce u svojoj kuci ako je tvoj prozor vise od dvadeset godina bio osuncan. Dakle ako nekome padne na pamet da ti zagradi sunce i vidik nekim zidom pola metra od tvog prozora, to po zakonu nece smeti da uradi. Zakon se valjda zove pravo na sunce (?)To mozda u svetu u kome Skandinavcitm u tisini sede na plazama, citaju, slusaju klasicnu muziku na sluske da ne remete prirodnu sredinu, a svi ostali kake nutelu i piske fantu...U Engleskoj je pomenutih '70-ih godina 19. veka ipak bilo malo drugacije, recimo:Dok je za cirka 90% stanovnistva Sunce bilo poslednja rupa na свирајки, a svoja, sopstvena kuca bila nesto ni u teoriji moguce...Sa sve cinjenicom da je 90% pomenutih Englezatm 'ladno moglo da zavidi Balkancima ako ni na cemu drugom, ono na Suncu, vazduhu i vodi...Gladni hronicno bili su i jedni i drugi...
March 6Mar 6 Author Oh...4 hours ago, Caligula said:Sve je do kulture i njene zilavosti. Pogledaj tradicionalnu srpsku (crnogorsku) seosku ili brdsko planinsku arhitekturu od pre recimo dvesta godina. Dobro, smisleno, logicno i zaista lepo, u potpunom skladu sa prirodom, od polozaja prema suncu preko materijala za gradnju do statickih resenja bez matematike. Ima tu i neke filozofije zivljenja. Danas, po svemu tome posrao bi se prvi nasilnik koji bi dosao na tu livadu. Sto nam se i dogadja. Nema kodeksa, ponos kaput, cast je sasvim individualna kategorija.Ovaj deo nisam, bilo mi zao, tek ko bi pre 200-ak godina pogledao tradicionalnu srpsku/crnogorsku kucu video bi jednu prostoriju sa otvorom, баџом na krovu, kroz koju je izlazio dim iz stalno goreceg vekovnog огњишта, tako dragog danasnjim nacionalistima koji Srbimatm nikako da priznaju da su vredni elektricnih sporeta, mikrotalasne da ne pominjemo....Prostoriju u kojoj spavaju, jedu, zive svi ukucani, u kojoj se bracni parovi pare kako bog zapoveda, ako to ne obave negde u prirodi, na njivi, tek da снаша na vreme vidi gde ce je sutnuti kad dodje vreme porodjaja, i ispod koje je smestena stoka ciji miomirisi i ostala isparenja prodiru kroz pod gore, iznad...Prostoriju cadjavu od stalnog dima sa vatre, sa minimalnim prozorima otvorima, u kojoj se kao sto rekoh kuva sta se ima, a nema se uvek, sa качамаком, klot kao glavnim jelom i tako danima...Sa stanovnicima koji su, poslovicno, kupani 2x u zivotu: prvi put kada se rode i drugi put kada riknu...A riknjavali su onoliko, toliko da je prosecni zivotni vek jedva dobacivao do 40 godina.Sa zenama koje kao stoka dirince od rane zore do mraka, muskarcima koji, izracunato je, do pred kraj 19. veka i pocetaka industrijalizacije i kakve takve moderne poljoprivrede ne znaju sta ce sa sobom 75% budnog vremena.Ili, znaju - rakija je majka.I sve sto uz rakiju ide, a ide onoliko...I, nacionalizam nije rodjen u tim kucama, nije se imalo vremena, a ni interesa za tu vrstu intelektualnih zanimacija: porodila ga je gradjanstina, klase elite kojima je trebalo teorijsko pokrice za zajahati nekoga ko se zgodno namestio...Sto jes' jes' nacionalizam je kao takav posluzio u vremena perioda takozvanog nacionalnog osvescenja, diljem Evrope, ali su oni kojima je trebalo brzo skontali njegove prednosti kako za spoljnu tako i jos vise - unutrasnju upotrebu.Da otrkriju daleke bratske narode i naslanjanja njih jer su veliki i mocni, pa ce da pomognu, samo sto nisu...Doduse, zilave te kulture, mislim na one iz onih kuca, jesu bile: uspele su da kroz vekove odrze autenticnu, autohtonu kulturu, epsku naravno, a i lirsku, sve na sta su se, sve do danas, posrali i proseravaju razni Beckovici, cika Dobrice i njima slicni, zaboravljajucitm Srbe i Srbiju Domanovica, Kocica....Srbija o kojoj @Uh pise, sa sve lepotom i skladnoscu seoskih kuca je Srbija iz RTS serija snimanih po remek delima opet raznih cika Dobrica, a danasnji uzdasi za lepim gradjanskim, predratnog kvaliteta, poticu od MirJam-ovanih predstava o srpskoj gradjanskoj idili koja obavezno ukljucuje urbanu legendu o Sorboni...I, samo na izgled paradoksalno, Srbija iz onih cadjavih kuca jeste odgajila i svoju pravu elitu, elitu gradjana profesionalaca, posvecenih progresu, opstem dobru, naporu da se iz blata izvuku opanci, a dupe prestane da brise prstima...Ali, elitu koja je uvek bila i ostala u senci one grabljive, carsijske, ћифтинске elite kojoj je bilo svejedno ko placa njene istorijske racune i vraca dugove koje je pravila na sve strane.I tako do dana danasnjeg uz obavezan refren da je kriv - neko drugi...Uostalom, ponekad nije lose i malo se informisatitm:Daleko od toga da je zena ostra kao ja gore, ovako izazvan , ali joj u prilog govori sto je mnogo, ali bas mnogo ne vole u, recimo - SANU...
March 6Mar 6 Ako se dobro secam, rasprava je krenula od toga da li neki narodi imaju vece pravo na stvari kao sto je nacionalizam od nekih drugih naroda zato sto u njihovoj kulturi i nacinu zivota postoji nesto estetski primamljivo i fascinantno. Odgovor je jednostavan - nemaju. Mnogo toga lepog se ima reci o nemackoj, britanskoj, italijanskoj, francuskoj, spanskoj i ruskoj kulturi ali svaki put kad je neka od tih nacija podvukla svoje vece pravo zbog prethodnih dometa svoje civilizacije i bogate istorije kulture zavrsavali smo u rasizmu, fasizmu, nacizmu, genocidima, katastrofalnim ratovima, kolonijalizmima, robovlasnistvu, satiranju citavih civilizacija i slicnim "blagodetima" mracnih delova ljudske prirode.Podseticu da je prva distinktna karakteristika fasizma po Ekovoj klasifikaciji takozvani kult tradicije, ideja o sopstvenoj superiornosti bazirana izmedju ostalog upravo na superiornoj kulturi i nacinu zivota. Sve i da ta klasifikacija nikada nije napisana, svi mi znamo iz istorije da je skoro svaku veliku human-made nesrecu obavezno pratilo opravdanje "prava viseg reda", uverenje u sopstvenu misiju koju nam zadaje nasa kolektivna posebnost. To su veoma opasne ideje, znamo i iz naseg iskustva.
March 6Mar 6 On 2. 3. 2026. at 17:28, Caligula said:Jedine dve nacije koje imaju pravo na nacionalizam su Japanci i Irci. Japanci iz jasnih razloga, Irci jer srce tako kaze. Svi ostali (kinezi included) su smuti pa prospi. Nikada ne bih hejlovao diktature, pa nisam ja klasican PPPovacТако је, у одговору мел на боцкање(TM) како сада обожавам Кину ја сам поменуо друге две нације којима се дивим и неспретно формулисао лично мишљење као аксиом, што се код неких никова једва дочекало. Иначе једина двојица која имају право на кошарку су Јокић и Меџик Џонсон, ајмо још један круг.
March 17Mar 17 Danas je u Rigi održan tzv. Dan sjećanja na latvijske legionare /15th Waffen Grenadier Division of the SS (1st Latvian), 19th Waffen Grenadier Division of the SS (1st Latvian)/. "Jer je gnjev Gospodnji na sve narode, i jarost na svu vojsku njihovu; pobiće ih, predaće ih na klanje.Pobijeni njihovi bacaće se napolje, i iz mrtvaca njihovijeh smrad će se njihov podizati, i gore će se rastopiti od krvi njihove." ssstwitter.com_1773750309978 (1).mp4
April 15Apr 15 Author Svako ima svog djenerala, tek, 2020. godine kada je doneta uobicajena tranzicionatm presuda kojom se Leon Rupnik rehabilituje, naravno na zahtev ucveljenih rodjaka, ovdasnje novine i ostala sredstva informisanja bile eu poprilicno posvecene (pr)ocenama o tome kako Slovencitm velicaju ratne zlocince, sto ce reci gde ces veci dokaz kakvi su i sta su...Obrazlozenje presude bilo je naravno standardno: komunjarski sud, namesteno, nije po zakonu ni po najvisim pravnim standardimaKad, ne lezi vraze, onomad, u februaru ove godine, Ustavni sud Republike Slovenije je ponistio presudu Vrhovnog suda i - pravnici ce bolje znati kako se to kaze - vratio na snagu presudu iz 1946, za koju je nasao da je bila sasvim OK...O tome vec nije bilo toliko reci u ovdasnjim novinama i sredstvima informisanja...Bilo bi malo nezgodno valjda...Na stranu sto su Slovencitm od '90-te na ovamo ordenjem samostalne Slovenije zasluzeno okitili vecinu preteklih Narodnih heroja i ostalih zasluznih partizanskih boraca, nego su......kovanicu od 2 evra ukrasili likom i uspomenom na jednog od najuspesnijih partizanskih komandanata uopste, Franca Rozmana poznatijeg kao Stane, Narodnog heroja Jugoslavije, spanskog borca, komunjaru koji je prvo postao clan kompartije Spanije pa tek posle KPJ...Pekara.Partizanskog generala, komandanta NOV i PO Slovenije...Poginulog 1944. u dobi od 33 godine...Evo ga, razgleda zarobljene Nemce:
April 15Apr 15 4 minutes ago, namenski said:Svako ima svog djenerala, tek, 2020. godine kada je doneta uobicajena tranzicionatm presuda kojom se Leon Rupnik rehabilituje, naravno na zahtev ucveljenih rodjaka, ovdasnje novine i ostala sredstva informisanja bile eu poprilicno posvecene (pr)ocenama o tome kako Slovencitm velicaju ratne zlocince, sto ce reci gde ces veci dokaz kakvi su i sta su...Obrazlozenje presude bilo je naravno standardno: komunjarski sud, namesteno, nije po zakonu ni po najvisim pravnim standardimaKad, ne lezi vraze, onomad, u februaru ove godine, Ustavni sud Republike Slovenije je ponistio presudu Vrhovnog suda i - pravnici ce bolje znati kako se to kaze - vratio na snagu presudu iz 1946, za koju je nasao da je bila sasvim OK...O tome vec nije bilo toliko reci u ovdasnjim novinama i sredstvima informisanja...Bilo bi malo nezgodno valjda...Na stranu sto su Slovencitm od '90-te na ovamo ordenjem samostalne Slovenije zasluzeno okitili vecinu preteklih Narodnih heroja i ostalih zasluznih partizanskih boraca, nego su......kovanicu od 2 evra ukrasili likom i uspomenom na jednog od najuspesnijih partizanskih komandanata uopste, Franca Rozmana poznatijeg kao Stane, Narodnog heroja Jugoslavije, spanskog borca, komunjaru koji je prvo postao clan kompartije Spanije pa tek posle KPJ...Pekara.Partizanskog generala, komandanta NOV i PO Slovenije...Poginulog 1944. u dobi od 33 godine...Evo ga, razgleda zarobljene Nemce:Nije bila rehabilitacija ni tad, samo je na zahtev rodjaka donesena presuda da sudjenje nije bilo po standardima, ali bez implikacija na zakljucke sudjenja.
May 16May 16 Još argumenata za pečat na dozvoli za nacionalizam:https://www.instagram.com/reel/DYSF6BlAZiwhttps://www.instagram.com/reel/DVpLnbCCulh
Create an account or sign in to comment