Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Revizionizam, ili svakim danom sve vise napredujemo...

Featured Replies

Ne znam je l' ovo revizionizam, ali viđao sam različita mišljenja ovde na forumu

National Museum of History of Mo...
No image preview

National Museum of History of Moldova hosts exhibition -...

The National Museum of History of Moldova hosts starting today an exhibition - Division of Europe...

  • Replies 1.2k
  • Views 95.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Hamlet Strašni
    Hamlet Strašni

    Jebem im majku.

  • Kvislinška formacija Srpska državna straža, koja je delovala na prostoru Srbije tokom nacističke okupacije, našla se na promotivnom kalendaru Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srbije za 2024. god

  • Ovo su samo tvoje projekcije i ucitavanja. Vidis, zapravo SSSR je tada pozivao u odbranu Cehoslovacke. Francuska i Britanija nisu bile zainteresovane, zelele su "peace in our time" sa Hitlerom. Pol

Posted Images

16 minutes ago, Engineer said:

Ne znam je l' ovo revizionizam, ali viđao sam različita mišljenja ovde na forumu

National Museum of History of Mo...
No image preview

National Museum of History of Moldova hosts exhibition -...

The National Museum of History of Moldova hosts starting today an exhibition - Division of Europe...

Samo po sebi rekla bih ne, ali kontekst moze da bude, tipa onog insistiranja na tome kako su Sovjeti nesto specijalno saradjivali sa Nemcima i ideoloski bili izjednaceni, i samo slucajno zavrsili u ratu sa njima a skroz suprotno od ostalih demokratskih zapadnjaka koji nisu imali nikakve biznise sa Hitlerom. Pa onda prosto pomislis da je Hitler imao dobru saradnju sa Sovjetima, a losu do nikakvu sa zapadnjacima, i da kad se zavrsavao WWII, SSovci, casni Vermaht i ostali Nemci su panicno bezali prema Moskvi, sve da ih ne stignu ogorceni demokratski zapadnjaci koji bi ih surovo kaznili za ratna pocinstva, a potom prezivelima nikad ne bi dali da budu recimo faunding faders of NATO takoreci ne bi imali job prospects.

2 hours ago, Engineer said:

Ne znam je l' ovo revizionizam, ali viđao sam različita mišljenja ovde na forumu

National Museum of History of Mo...
No image preview

National Museum of History of Moldova hosts exhibition -...

The National Museum of History of Moldova hosts starting today an exhibition - Division of Europe...


Naravno da jeste.

On 1. 8. 2025. at 15:36, Engineer said:

Ne znam je l' ovo revizionizam, ali viđao sam različita mišljenja ovde na forumu

National Museum of History of Mo...
No image preview

National Museum of History of Moldova hosts exhibition -...

The National Museum of History of Moldova hosts starting today an exhibition - Division of Europe...

Ovo je samo potvrdjivanje fakata i kontra sovjetsko-ruskoj propagandi. Razmer saradnje izmedju Staljina i Hitlera daleko premasuje bilo kakvu saradnju Hitlera sa Zapadom: https://en.m.wikipedia.org/wiki/German–Soviet_Commercial_Agreement_(1940)

Bez pomoci Staljina, tesko bi Vermaht porobio skoro celu Evropu sa sve Jugoslavijom. Tajni protokol o sovjetskoj sferi interesa je ustvari ista imperijalna ideja o kojoj i Putin prica kad je otvorio karte 2022, i zato je ova tema i danas vazna.

Cela prica da se utvrdjivanjem ovih cinjenica nekako komunizam stavlja u istu ravan sa nacizmom ili da se negira kasniji sovjetski doprinos pobedi nad nacizmom je naravno samo dobro naucena propaganda.

1 hour ago, Anduril said:

Ovo je samo potvrdjivanje fakata i kontra sovjetsko-ruskoj propagandi. Razmer saradnje izmedju Staljina i Hitlera daleko premasuje bilo kakvu saradnju Hitlera sa Zapadom: https://en.m.wikipedia.org/wiki/German–Soviet_Commercial_Agreement_(1940)

Bez pomoci Staljina, tesko bi Vermaht porobio skoro celu Evropu sa sve Jugoslavijom. Tajni protokol o sovjetskoj sferi interesa je ustvari ista imperijalna ideja o kojoj i Putin prica kad je otvorio karte 2022, i zato je ova tema i danas vazna.

Cela prica da se utvrdjivanjem ovih cinjenica nekako komunizam stavlja u istu ravan sa nacizmom ili da se negira kasniji sovjetski doprinos pobedi nad nacizmom je naravno samo dobro naucena propaganda.

Rusi su ih pomogli do 41e, a zapadnjaci prihvatili na svoje demokratske grudi 45te. Izmedju te dve godine Hitler je bio sirak tuzni bez idje ikoga, samo je skoro cela dragovoljno Evropa ratovala na njegovoj strani ali mimo toga, sirak tuzni.

GM i Ford su proizvodili za Vermaht čitav rat, do 1943 pod direktnom kontrolom centrale u usa

Nezgodno je što je pre '41. tj. odmah posle podele Poljske u septembru 1939, SSSR uzeo sebi delove ili u potpunosti još 5 zemalja (Estonija, Letonija, Litvanija, Finska i Rumunija). Pa u jednom trenutku, tokom nekih godinu i po dana i jeste izgledalo da u Evropi neće ostati ništa osim te dve države i nekoliko njihovih saveznika ili satelita.

A nekako je i razumljivo što je u tim zemljama prva asocijacija na gušenje slobodne države Rusija, a ne Nemačka, kao što je i kod nas za većinu ljudi to Turska, a ne Austrija. Mada Rumuniju su raščerupali i nemački saveznici, ne znam kakvo je tamo raspoloženje danas prema ostalima.

8 minutes ago, Radoye said:

GM i Ford su proizvodili za Vermaht čitav rat, do 1943 pod direktnom kontrolom centrale u usa

da, citala sam i o tome i to relativno skoro prvi put, mislim bas na forumu da se diskutovalo o tome.

sta je bese bio neki bekgraund/ setup za ovo - maticne firme u USA se pravile lude, bilo dobro za akcije? Jel isao tok novca ka centrali iz tih nemackih subsidieries, eg preko CH, jel provereno da su centrale nekako aktivno pomagale svoje kompanije po Evropi da rade za Nemce? Ili su kao bile "preotete"?

10 minutes ago, Radoye said:

GM i Ford su proizvodili za Vermaht čitav rat, do 1943 pod direktnom kontrolom centrale u usa

A šta je mogla američka centrala, da naredi obustavu rada u fabrikama u švabiji hihi tek što bi ih lokalni direktori poslušali i time čekirali sebi kartu za konc logor

i da su znali za upotrebu robovske radne snage u njihovim fabrikama ruke su im bile vezane, te su oni čisti osim ako su u vreme trajanja rata iz amerike slali rezervne delove i druge komponente za proizvodnju aviona, kamiona i porše tenkova...

Išao je novac preko neutralnih Španije i Portugala, regularno su se sastajali tamo da se dogovaraju. Stalo ke tek 1943. kad su se UK i USA iskrcali na evropko tlo u Italiji. Ceo blickrig su Nacisti izneli na američkim kamionima.

13 minutes ago, Engineer said:

Nezgodno je što je pre '41. tj. odmah posle podele Poljske u septembru 1939, SSSR uzeo sebi delove ili u potpunosti još 5 zemalja (Estonija, Letonija, Litvanija, Finska i Rumunija). Pa u jednom trenutku, tokom nekih godinu i po dana i jeste izgledalo da u Evropi neće ostati ništa osim te dve države i nekoliko njihovih saveznika ili satelita.

A nekako je i razumljivo što je u tim zemljama prva asocijacija na gušenje slobodne države Rusija, a ne Nemačka, kao što je i kod nas za većinu ljudi to Turska, a ne Austrija. Mada Rumuniju su raščerupali i nemački saveznici, ne znam kakvo je tamo raspoloženje danas prema ostalima.

Brzo se ta okupacija 39te promenila u korist snaga slobode koje su sa svojim SS trupama napunile jame untermenshenima. Ko se god prepoznaje u toj fasistickoj agendi, naravno da ce bestramno da prdi o gubitku sloboda pod Rusima dok istovremeno slave svoje SS trupe koje su se protiv Rusa i ostalih untermenshena za slobodu borile. Ne ignorisi i fasisticku potku te perspektive o gubitku sloboda pod Rusima.

To ti je uostalom ista ona potka koja puni novinske stupce o pricama o ruskim silovanjima po Evropi, dok sam da bih saznala uopste o skali nemackih silovanja iskljucivo pracenih egzekucijama ruskih devojaka morala da kopam opskurnije linkove po netu, a svakako da u tome nisma imala bas nista da procitam u aktuelnim zidojceima i BBCjevima.

9 minutes ago, gone fishing said:

A šta je mogla američka centrala, da naredi obustavu rada u fabrikama u švabiji hihi tek što bi ih lokalni direktori poslušali i time čekirali sebi kartu za konc logor

i da su znali za upotrebu robovske radne snage u njihovim fabrikama ruke su im bile vezane, te su oni čisti osim ako su u vreme trajanja rata iz amerike slali rezervne delove i druge komponente za proizvodnju aviona, kamiona i porše tenkova...

to je narativ koji daje AI kad daje summary, ali odmah sam posumnjala u njega, a posle 5 min guglanja stekla sma ipak utisak da to nije tek puko Nemci "preoteli" fabrike i koristili ih a centrala sta ce nego da je bila aktivnija uloga centrala iz USA da se na svaki nacin pomogne svojim subsidirijima

upstalom:

9 minutes ago, Radoye said:

Išao je novac preko neutralnih Španije i Portugala, regularno su se sastajali tamo da se dogovaraju. Stalo ke tek 1943. kad su se UK i USA iskrcali na evropko tlo u Italiji. Ceo blickrig su Nacisti izneli na američkim kamionima.

hvala za info. Bukvalno je narativ da centrale nisu imale nikakve veze sa tim kako lokalne fabrike posluju, ali je takodje mnogo suplje delovalo tih par pasusa sto sam sad zguglala na tu temu. Znaci bio je mani flow i pomoc centrala u USA da Nemacka vojuje. Lepo. Eto sad znamo i to, deluje mi da se malo vise potencira ruska pomoc inicijalnim nemackim ratnim naporima, a da se potiskuje da ih je zapad pomagao do duboko u rat.

Nekako se zaboravlja da su nacisti imali dobru podrsku u USA...

madison-square-garden_nazi-rally_1-51e73

3 hours ago, Mel said:

Rusi su ih pomogli do 41e, a zapadnjaci prihvatili na svoje demokratske grudi 45te. Izmedju te dve godine Hitler je bio sirak tuzni bez idje ikoga, samo je skoro cela dragovoljno Evropa ratovala na njegovoj strani ali mimo toga, sirak tuzni.

Ford Werke te demantuje. fantom

Ali kvazi libosi ne vole mnogo da pričaju o tome i sl stvarima gde je bio BAU

On 3. 8. 2025. at 11:23, Mel said:

Brzo se ta okupacija 39te promenila u korist snaga slobode koje su sa svojim SS trupama napunile jame untermenshenima. Ko se god prepoznaje u toj fasistickoj agendi, naravno da ce bestramno da prdi o gubitku sloboda pod Rusima dok istovremeno slave svoje SS trupe koje su se protiv Rusa i ostalih untermenshena za slobodu borile. Ne ignorisi i fasisticku potku te perspektive o gubitku sloboda pod Rusima.

To nije sporno, svako ko je u temi zna da nigde nije bilo domaće podrške SS-u i holokaustu kao tamo. Možda je NDH egal, ali zbog lokalnog pokreta otpora je postojala opcija da se pobegne od noža, pa je na kraju stradanje bilo nešto manje. Što opet ne čini jedne zločince boljim ili gorim od drugih. S druge strane, na stranu Baltik, ostaje Poljska. Jeste njihova istorija sukoba sa Rusijom duga, a i planovi 30-ih su im bili u najmanju ruku sumnjivi, ali zbog ovog pakta i kasnijih dešavanja, kod njih je potpuno jasno da je SSSR bio agresor koji je sa svojom NKVD trupama punio jame untermenshena poljskom inteligencijom nepodobnim Poljacima. I Poljaci možda imaju legitimitet da traže ono zbog čega je pokrenuta ova tema.

Ono što jeste problem, i zbog čega sam postavio onu vest ovde na temi je što smo mi u školi učili da je R-M bio pakt o nenapadanju, a ne pakt o podeli Evrope sfera uticaja, što defakto jeste. Pri čemu opet treba praviti razliku i gledati šta je uzrok a šta posledica. Tj. da nije bilo anšlusa, a posebno Češke i Minhena, pitanje je da li bi SSSR uradio ono što jeste, iako su tenzije i na istoku krenule 2-3 godine ranije.

Revizionizam jeste izjednačavanje Hitlera i Staljina, Treći rajh i SSSR, nacizam i komunizam, ali ukazivanje na postupke SSSR-a tokom tog perioda ne znači izjednačavanje. Opet, uzrok i posledica i delovanje Britanije i Francuske u tom periodu se moraju uzeti u obzir, kada se govori o SSSR-u.

On 3. 8. 2025. at 11:23, Mel said:

To ti je uostalom ista ona potka koja puni novinske stupce o pricama o ruskim silovanjima po Evropi, dok sam da bih saznala uopste o skali nemackih silovanja iskljucivo pracenih egzekucijama ruskih devojaka morala da kopam opskurnije linkove po netu, a svakako da u tome nisma imala bas nista da procitam u aktuelnim zidojceima i BBCjevima.

Istorija se ne uči na SZ-u i BBC-u. To su sredstva za menjanje narativa i nabacivanje tema na volej, pri čemu ih ja i ne krivim previše. Informacije nikad nisu bile dostupnije, a to što ljudi veruju da je Evropu od nacizma oslobodila Amerika na SSSR, to je više do njih samih. Znam da na kraju svi mi trpimo zbog toga, ali trpimo prvenstveno zbog svejetoistizma, avaksa, neudubljivanja u probleme, "prave istorije" na fejsbuku i tviteru i čega još.

I meni je bilo iznenađenje kada sam prvi put čitao o američkim vojnicima i njihovim silovanjima i zločinima po Italiji, pa i Francuskoj. Ali nisam siguran da je to nešto što je trebalo da se uči iz istorije u 8. razredu OŠ.

WW2 je možda i najznačajnini događaj u istoriji, u modernoj svakako. I ogroman je, tako da je nemoguće da svi uče o svemu. Mi nismo skoro ništa učili ni o Pacifiku i Aziji, a to je možda i veći deo rata (plus ono malo pre i malo posle što je bilo tamo). Ali sve je dostupno i koga zanima, može da sazna. To što mi ne znamo nije revizionizam

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.