Jump to content
IGNORED

Grčka an ženeral


Musharaf

Recommended Posts

On 3.10.2023. at 8:38, Eleniko said:

1.oktobra je ponovo krenula da operiše ribarska koča panagia, to je jedini trawler na ostrvu pa ima zabranu rada od 1. maja do 1.oktobra da se malo obnovi more i morsko dno po kome rilja. ali to što tamo ima me već sada baca u delirijum, svake večeri u 19h idemo u luku iz koje operiše da kupujemo netom ulovljenu vrhunsku ribu za smešan novac - san pjer je 15e kilo, moja omiljena riba. bude i pagara, kokota, barbuna ali i jeftinije ribe - raže, malih morskih pasa, gambora, svega. jedva čekam.

 

riba malo poskupela, nakon što je duže od 5 godina držala cenu - san pjer je sinoć bio 16e, uzeo sam komad od preko 1.2kg, ispade 20e. nema veze, vredi svakog centa pogotovo što je riba takoreć još živa u kašeti dok je ova u kiosku na kaleniću za 4000 kg poslednji put videla more pre više od 7 dana izvesno...

 

slikaću kad budem spremao, mrzi me sad da se štrokavim i vadim iz kese

Link to comment
On 18. 10. 2023. at 18:32, ZSNj said:

Pa slikaj, sta cekas..  da bude kao sa kalenica? :)

Riba se sprema samo dok je taze

 

Sanpjer otišao na led, u zamrzivač pošto žena i ja nismo mogli da se nateramo, pogotovo što je riba bila veća od kapaciteta nas dvoje.

 

U međuvremenu se istakao Vasilis kome su na noge doneli sinagridu od 8.5 kila /zeleni zubatac/, pa ćemo je u nedelju na fete pa na gril mmmm 

IMG_20231020_195029.jpg

Link to comment

 

 

glavni razlog što se u 2/2 oktobra ide na ostrvo je lakario ili kazanji - pečenje rakije. ovu vitalnu tradiciju nije uspela da razjebe ni EU implementacijom poreskog harača preko vlade ND koja je praktično sjebala individualno pečenje - morate imati registrovan biznis, destilerija vam se zapečaćuje na kraju sezone pečenja, plaćate taksu po broju dana koliko ste prijavili da hoćete da vam bude otpečaćena skalamerija i na kraju ponovo dolazi poreznik koji pečati aparaturu.

 

ljudi su se snašli tako da su mnogi koji imaju vinograde i grožđe prešli da za novac peku kod onih koji su registrovani. za one koji žive od prodaje ima još začkoljica, da ne smaram ovde, tek srbija NIKADA neće ući u EU zbog ovog pravila.

 

tek ostrvo bukvalno vri od mirisa pečenog kljuka i destilata, tačno se zna koji se dan ide u koje selo - a skoro svako ima barem 1 registrovanog kod koga žurka traje svaki dan kada se peče. od skromnijih narodskijih opcija gde se na ćumur bacaju kobaje, kremenadle i suvlaki do ozbiljne gastronomije kao ove gde smo danas bili..... vidi slike na linku gore.

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

juče sam na vocapu priznao da sam verski neobrazovana seljačina koja nije znala čemu su posvećene ikone na kojima piše metamorfozis, u tome prilažem neke lepe slike da se delimično iskupim

 

F-VuFtabgAA5r0l?format=jpg&name=large

 

F-VuGXvaoAAzSDK?format=jpg&name=large

 

F-VuHCmbsAApsMJ?format=jpg&name=large

 

F-VuHkda4AE6ua4?format=jpg&name=large

  • Wub 3
Link to comment
  • 2 weeks later...

Kreće vlažna sezona, kiša, vetrovi.... Lepo na drugi način.

 

Najavljene višednevne padavine uz južni vetar, izvesno biće poplava u maloj kući. Jer - majstori.

 

IMG_20231103_162036.thumb.jpg.04ee6f6c464651c0cdd403613a52f6b5.jpg

 

 

Link to comment
1 hour ago, Eleniko said:

Kreće vlažna sezona, kiša, vetrovi.... Lepo na drugi način.

 

Najavljene višednevne padavine uz južni vetar, izvesno biće poplava u maloj kući. Jer - majstori.

 

IMG_20231103_162036.thumb.jpg.04ee6f6c464651c0cdd403613a52f6b5.jpg

 

 

 

 

Prokišnjavanje ili dohvata voda?

Link to comment
22 hours ago, Vapad said:

 

 

Prokišnjavanje ili dohvata voda?

 

ostade neodgovoreno....

 

ovako, moj plac se nalazi u ravni sa morem, znači nula metara nadmorske visine. u tih 450 metara do mora se nalazi nekakav polumočvarni teren koji je leti suv, ali i tada radi u zavisnosti od mena meseca koji podiže i spušta vodu u tom području. deo sela u kome je moja kuća je odvojen ostrvski putem koji je podignut i između ostalog brani selo ali nije sve u površinskoj vodi, radi itekako ispod površine.

 

e sad, ova voda sama nije problem, međutim problem nastupa u jesenjoj i zimskoj sezoni kada krenu padavine. u prvom delu te monsunske sezone bude problema prouzrokovanih time da nije dugo bilo kiše pa se zemlja tako sasušila i sabila da ne može da primi vodu i onda se brzo, bukvalno za 15 min jače kiše naprave jezerca. onda se nakon nekog vremena zemlja otvori i onda počne da prima kišu u sebe a to pravi najveći problem a to je podizanje podzemne vode na nivo koji je jako blizu površine. kada sam u većoj kući ukopavao temelje na veću dubinu sa namerom da dobijem visinu u prizemnom delu, u februaru 2018. sam na 30cm dubine naleteo na kapilarnu vodu koja je za 5 minuta bukvalno napunila rupu koju sam iskopao.

 

naravno, u modernoj građevini postoje tehnike da se ovo reši, radi se tzv invertovani bazen - uradi se ista hidroizolacija kao kad gradiš bazen samo obrnuta, umesto da braniš da ti voda curi napolje, ovde braniš da ti curi unutra. 

 

lako reći ali na ostrvu teško uraditi jer kvalitetnih modernih radnika nema, sve se radi kao po albanskoj i makedonskoj zabiti odakle je većina pečalbara. svi rade temelje ili bez ikakve posebne hidro zaštite ili u najboljem slučaju tako što u izravnatu rupu prvo naliju sloj krupnog šljunka na koji razvuku deblji najlon na koji nabacaju armaturnu mrežu i u to naliju beton. u dupe da se šutiraš ako ti u beton stave neki od ovih preparata koje rade bauer, isomat i slični za smanjenje moći betona da upija i propušta vodu.

 

kada sam radio prvu kuću imao sam sreću da su mi ilirska braća iz pogradeca na ohridskom jezeru ispoštovala ovu rudimentarnu metodu a onda sam našao penzionisanog matorca cara iz atine koji je 50 godina zidao bazene po atini. unajmio sam ga kao keramičara, onda je lik morao cementnom košuljicom da poravnava 7cm denivelacije od zida do zida koju su mi ljuljzim, genti i ekipa napravili, i onda mi je ponudio da tu košuljicom popuni higroskopnim aditivima i spreči eventualni proboj vode.

 

platio sam ga boga oca ali sam tih 3000e koje mi je uzeo za ruke za sve, najradosnije plaćao od svega. u toj kući voda nikada nigde nije probila, iako ima 10metara dužine potkopanog dela koji se oslanja na uzdignuti seoski put, 10m2 kontakte površine sa prostorom iznad koga je put u kome piče podzemne vode uvek kada pada kiša duže od pola dana.

 

e sad, druga kuća o kojoj pričam, tamo su me samo tako izjebali majstori. uzeo sam grke, kao otvoriću se, a ovaj i jeste što se tiče estetike najbolji na ostrvu. ali nisam znao da ima žute minute u kojima pravi sranja. tako mi je napravio temelj bez ikakve zaštite, bukvalno čak ni osnovna seoska metoda - šljunak plus najlon. samo je iskopao rupu, bacio armaturu i nalio beton, ok stavio je šaku baulata ali to ne može ništa u dodiru sa podzemnim vodenim talasom, koji tu drugu kuća napada sa 2 mesta. jedno je bočni zid koji se oslanja na malopre pomenuti put, drugo je prostor ispod kuće na jednom specifičnom mestu i to je dovoljno da se kroz pločice u kući skupi pa ajd da kažem najmanje 1-2 kofe vode, to je nekoliko desetina litara. dosta.

 

na strani puta je urađen pokušaj drenaže, postavljene su cevi koje bi trebalo da odvode vodu ali je veliko pitanje kako je i to urađeno, po meni loše čim ima vode. i nema se mnogo šta uraditi sada - može ponovo da se otvori taj spoj kuće i puta, iskopa 1.5m dubine i ponovo uradi drenaža za koju nije izvesno da će dati rezultat, i može da se razlupaju pločice i postojeći temelj, i sve to uradi ispočetka na principu invertovanog bazena. iskreno ne radi mi se ni jedno ni drugo, naročito ne kompletno rušenje i izrada novog temelja - ta kuća je već useljena, našli smo modus u kome radi, suva je od marta do decembra, u letnjem periodu nema problema, ne oseća se na vlagu, ništa od toga. svestan sam da će vremenom doći do eskalacije posledica vlaženja tokom zime, malter na omalterisanim delovima će početi da se kruni, cigla na pregradnim zidovima takođe, ali dotle ko živ ko mrtav. neka se time bavi ko od mene to nasledi. za one koji borave u toj kući u toku tih 8 suvih meseci, nema nikavih problema.

 

dobra je stvar što je skupljanje vode pre svega vezano za atmosferske padavine, iz nekih bizarnih razloga uvek kada su uz južni vetar. ako je vreme suvo, kuća je suva. kad kiša prestane i voda izlije iz zemlje u kuću, kreće proces prirodnog sušenja i za par dana bez padavina, prostor se osuši. kad posle toga dođemo u kuću, ako se dešava kad nismo na ostrvu kao sada na primer, vide se samo fleke na pločicama dokle je stigla voda, prebrišemo i zaboravimo. prosto smo se saživeli sa time i to je to, bez velike građevinske intervencije neće biti trajnog rešenja a ni to niko ovde ne garantuje. može da me košta 10,000e cela operacija i nikom ništa.

 

krov je dobar, kroz njega ne curi ništa nigde.

 

udavih ali to je to. 

 

 

Link to comment
  • 1 month later...
On 15. 10. 2023. at 16:29, Eleniko said:

današnja situacija na jednoj od omiljenih plažica.  15. oktobar, možda voda nije tako topla kao u avgustu ali je bič bar sklonjen a sa njim i ljudi, mizantropija zauvek.

 

F8fF2VAXsAA67A9?format=jpg&name=large

 

F8fF3VPXAAEq15W?format=jpg&name=large

 

 

PS. mudašca mi se nisu skočanjila kao što sam očekivao kada sam izmerio 21C /celzijus, ne centimetar/

 

 

 

U bre kako ti zavidim na ovome i ostalom. Svaka cast!

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...