Jump to content
IGNORED

Grčka an ženeral


Musharaf

Recommended Posts

tesalija je simptomaticna po pitanju tih tragedija, svake 3 godine nesto strasno

 

nama na ili bolje U severnom egeju je sve proslo ok, u utorak se razduvalo na 7 bofora a na par severnih plaza je izmereno 8-9 u udarima

 

kisa je padala nekim srednjim intenzitetom par sati pa polako prestala

 

ostala je tu i tamo neka barica ali je za standarde nevremena na ostrvo ovo bilo easy peasy

 

cak se ni more nije mnogo rashladllo, zapravo nije uopste, 24c a ima gde je i 25c

 

ostaje vetrina tj valjda poslednji meltemi od 5 do 7 bofora do sledece srede a onda pada, pa temperatura raste na 30 do 33 posle 15.9

 

ko dodje tada dobio je tiket /mi smo prodati do 1.10, ne pisem zbog toga - no da se hvalim haha /

 

  • +1 1
Link to comment

otkazano jedrenje :sad:

 

skiper nam je neki super lik izgleda, zvao i rekao da verovatno bi mogli da isplovimu u subotu ali da on ne želi da krećemo uopšte i da nam posle presedne odmor, da li zbog oluje neke nove, da li zbog toga što na svašta sad može da se naleti u vodi pa ošteti brod, kaže i da motori imaju problema sa hlađenjem u ovakvim uslovima... 

 

koliko razumem autoput Solun-Atina je trenutno zatvoren, ali se očekuje puštanje saobraćaja sutra.

u Volos može da se uđe, mada je u gradu haos.

luka trenutno zatvorena.

 

edit: jebeš jedrenje, ljudi dole su doživeli katastrofu :cry:

Edited by Svarog
Link to comment

Ja sam trenutno na Skijatosu i to vise sticajem okolnosti, jer sam htela na Kos, pa je to propalo, a ovo iskrslo na brzinu.

Bas je bilo grozno pre dva dana. Nikada toliku kisu nisam dozivela. Da pada tako dugo i tim intenzitetom.

Dan pre toga je bio predivan, isla na Skopelos i Alonisos, a onda puf...

Ovde gde sam, u gradu, nije bilo vode dan i po, kao ni neta jedan dan. U drugim mestima su ostali i bez struje. Putevi su bili zatvoreni, policija je podigla blokade. Glavnom ulicom u kojoj su radnje i restorani, koja ide nizbrdo ka moru, tekle su reke, mnoge prodavnice su poplavljene, pune blata i ne rade vise... Makedonka koja radi u mojoj omiljenoj poslasticarnici kaze da se buldozerom vracala kuci koja je 300 metara udaljena od radnog mesta.

Jako tuzno sve to deluje. Zao mi ljudi. Ko zna kakve su plaze, boja mora je tako mutna...Svi imaju sad u torbi kabanice koje su planule i bez toga ne izlaze napolje.

I onda cujem neke budale kojima najteze pada sto se nece suncati tri dana, a grad razrovan. Inace primecujem da ljudi generalno, na moje veliko cudjenje, slabo ulaze u vodu, jos redje plivaju. 

 

Prethodna tri dana, a posebno prvog dana nevremena, stizale su po dve-tri poruke dnevno od strane civilne zastite da se ne izlazi, da su putevi zatvoreni, koje oblasti su kriticne...deluje da su najvise stradali Volos i Pilion.

 

Danas je oblacno, nema kise, prijatnih 23-24 stepena. Valjda se ovako nesto nece skoro ponoviti. 

Edited by Stela
  • +1 3
  • Tužno 1
Link to comment

A kakvo je stanje na Zakintosu?

 

Koliko vidim zapadna obala Grčke (Jonsko more) je proško ok. Nisam mogao da nadjem neke bombastične naslove, za tu regiju. Ispatio malo društvene mreže, deluje da je sve ok!

Plan je da se putuje za jedno 10 dana. Prvobitno bila Sitonija u planu, ali nešto mi se sad i necima autom do tamo. Kontam da tamo nije ni 10 deo nevremena kakva je u Tesalija/Sporadi, al nemam pojma... :mellow:

 

Sve to je bio neki plan za low cost varijantu. Već smo imali dva letovanja ove godine, al žena hoće bas sad. Jači napad alergije kraj avgusta/septembra, pa ajde da se sklonimo. Ima i varijantu autom do Jonsku obale, ali to sam prošao par puta. Možda Sivota... Za Zakintos mi je i iskočila neka povoljna varijanta, avio.

 

BTW, koju god vremensku prognozu da gledam i za bilo koje mesto/regiju, u tom periodu (za 10+dana) svu da najavlju super vreme. Neverovatno! :blink:

Ali kad gledaš ove vesti i slike, nije ti baš svejedno. Zao mi ljudi.

Na Skijatusu bio pre 6 godina, prelepo se proveo. Super ostrvce.

Edited by Pirate
Link to comment

isplovili smo prošle subote iz Volosa, sa idejom da iskoristimo lepo vreme do utorka i da se zbog lošeg vremena kasnije zabodemo u marinu na Skijatosu i tako smo i uradili

 

nevreme je devastiralo Skijatos, mada kontam da je bilo lakše nama  na brodu nego na kopnu. vodom sm o se napunili, struja iz generatora, ali mreža i net su pukli, a nekima se to usralo u planove oko posla (meni, ali preživelo se). bilo je na susednim jedrilicama pucanja muringa, otpuštanja sidra, bilo je i prevrnutih i potopljenih manjih čamaca, čak i požar kod nekih Nemaca koji smo svi u marini gasili.
 

vraćali se u četvrtak, po teškom pljusku, ali smo kasnije uspeli čak i jedra da dignemo. bilo je zajebano, ozbiljan slalom kroz plutajuća ostrva smeća, granje i balvane. Volos, posebno levi deo grada (gledano iz marine) potpuno devastiran. porazbijano, počupano, sa nanosima blata koji se suše i sa kojih se sada podiže lepljiva prašina. nekim čudom, naši automobili parkirani u u tom delu grada, ostali bez oštećenja. sam Posejdon me pogledao kad sam odustao da se parkiram u podzemnoj garaži gde su kasnije sva vozila potopljena.

 

izlazak iz Grčke, do Volosa do Bitolja, trajao je 15 sati. Prvo do Larise, odakle nije moglo dalje nikuda, ni ka Soluni ni ka Trikali na sever. Informacija nema, nadrkani panduri daju oprečne informacije. Posle par sati odlučimo da krenemo ka Jonskom moru, pa odatle na gore. Od Larije ka Janjini, pa preko nekih prevoja i brda, sve alternativnim pravcima nekako ka Trikali, a odatle prema Kosturu i Lerinu i konačno do Bitolja, gde smo se opravili večerom pa za Skoplje.

 

fascinantno je što je nas jedanaestoro na brodu funkcionisalo sve vreme, iako je bilo i plašljivih, i onih kojima je muka, i nervoze zbog posla, zbog zatvorenog prostora, neizvesnosti... na kraju se cirkalo, kuvalo, pevalo, uprkos ljuljanju, refulima vetra od preko 45 čvorova i pucanju gromova.

 

posle svega, ostajem jedino zapanjen balkansko - orijentelnom kurcoboljom grčkih službi i prema infrastrukturi i prema ideji da je vanredna situacija, pa i prema samoj svojoj divnoj zemlji. prvo, Skijatos kao jedna od izvikanijh grčkih destinacija nema kršten pristan u marini, već niz betonskih pontona povezanih labavim vezama, nedovoljno priključaka za vodu i struju. takođe, nema asistencije, službenika, nikoga da napravi neki red. ljudi se tukli za priključke, doslovno. sve zapušteno i nefunkcionlano. niko ne kontroliše jedriličare, govna se ispuštaju gde ko stigne, sidra se bacaju isto tako, ore se dno, oru se polja ugrožene posidonije - što je u eu strogo zabranjeno. niko ne pita. tako i panduri i saobraćaj. nema obaveštenja na engleskom, ne postoji ažuran sajt nekog auto moto saveza, nema vesti, pitaš policajce koji daju odokativne procene, ne zna šta je zatvoreno šta otvoreno, nema upozorenja dok ne stigneš do blokade...

Edited by banatjanin
  • +1 4
  • Hvala 1
  • Tužno 6
Link to comment
1 hour ago, banatjanin said:

mreža i net su pukli, a nekima se to usralo u planove oko posla (meni, ali preživelo se).

 

 

koja mreža, koji net - cosmote, vodafone ili nova

 

to obično u grčkoj radi u svim uslovima ali nije loše znati za ubuduće

Link to comment

vrlo čudno, pitaću ovde šta je razlog.

antene su obično po nekim čukama na kojima ne bude poplava a rade na fotonaponske panele tako da ne bi trebalo da su zavisne od struje.

Link to comment

stao je vetar na severnom egeju, jebo nas je prvo meltemi pa posle neka ružna bura skoro bez prestanka ceo avgust do sada.

 

more se bilo gadno razladilo, meni kardiolog reko da pazim šta radim i ne ulazim kad je hladno

 

ali juče kako stade vetar tako se otoplila voda, barem na obližnjoj plaži koju znamo kao najtopliju na ostrvu

 

meteorolozi su izbacili da je voda trenutno 21-22, od plaže do plaže

 

kako se preksutra vraćam u beograd na kratko bilo bi dobro da se ovo ne pokvari dok se ne vratim za 15-20 dana no ko živ ko mrtav. možda će mi danas sutra biti poslednji kupanjac ove godine, što je povratak na stanje iz 2021 kad sam poslednji put ušao u vodu 16. septembra. prošle godine bogumi poslednja nedelja oktobra, baš smo imali atipični kritski scenario.

 

no biće i drugih radosti, krajem meseca ponovo plovi najveća koča na ostrvu zapravo troler koja svako veče u 19h donosi savršenu ribu za smešne novce u naš glavni grad. san pijer veliki bude 15e kila, to se čeka.

 

 

Link to comment
On 7.9.2023. at 19:39, Pirate said:

A kakvo je stanje na Zakintosu?

 

Koliko vidim zapadna obala Grčke (Jonsko more) je proško ok. Nisam mogao da nadjem neke bombastične naslove, za tu regiju. Ispatio malo društvene mreže, deluje da je sve ok!

evo da potvrdim prognozu sa lica mesta, sunčano i 30 stepeni

Link to comment

Odgovara! smile.png
Tu sam sutra.

Na kraju smo prelomili, mada iskreno i nije bilo mesta za dvoumljenje. Jeftine karte preko wizza, cene smestaja smesna...odluka nikad laksa, za neki last minute.

Vreme ce izgleda biti sjajno! U sledecih 10 dana 28-30c. Kise nema nidje u najavi xaxa

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...