Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

5 hours ago, gospa buba said:

mogu da zamislim da mu ova nejach ide na svaki organ, samo neka ide u tu penzjju, odmah, ovo odavno nije za njega, na vrlo losh nachin.

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto

On ce i da ode u penziju. Mora da postoje mehanizmi da se ovakve stvari ne desavaju po skolama. Da se postave jasne granice za sve ucesnike, i ucenike, i nastavnike i roditelje. 

Ovako se samo trosi i ovo malo resursa. A najvise vremena i rada ode na budale 

I uvek nesto nije u redu kod tih strah i trepet nastavnika 

Edited by Sandradjer
  • +1 2
Link to comment

Nastavnik kome vise od pola razreda nije u stanju da uradi test za prelaznu ocenu lose radi svoj posao jer ih nije naucio da ispravno urade zadatke na testu. Ako se to ponavlja godinama, a pri tom ne ume da komunicira sa ucenicima onda za njega nije taj posao i sramota je za ceo obrazovni sistem da tako neko provede ceo radni vek i doceka penziju kao nastavnik.

  • +1 7
Link to comment

jeste vi videli neke uchenike/studente skorije [emoji38]ol:

oni najcheshce, vecinski, ne uvidjaju nikakvu korelaciju izmedju uchenja i ocene.

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto



  • +1 3
  • Haha 2
  • -1 1
Link to comment

čitao sam članak u novinama (ono kad neko napiše više rečenica na neku temu, ne deo noge) o istraživanju na temu obrazovanja

 

prema obrađenim anketama, roditelji misle da je gradivo preobimno, da nastavnici nedovoljno motivišu decu, da deca moraju da imaju privatne časove zato što u školi ne dobijaju dovoljno, da je sve ispunjavanje forme

 

teško je biti roditelj pored takvih nastavnika i ja im verujem, srećom, bar je nastavnicima lako, tako da bar neko nešto dobija iz ove ozbiljne situacije

Link to comment

Професор Кнежевић је жртва данашњег система вредности

Ovaj tekst me podsetio na Miroslava Varšeka, mog profesora matematike u prvom razredu usmerenog, u Tesli u Beogradu...

Ostao mi je u lepoj uspomeni, jedan je od ljudi kojima sam zahvalan za ono što su me naučili.
Skoro da sam zaboravio, i on je na početku godine imao priču "Bog zna za 5, ja za 4, itd...". Bilo je kečeva, bilo je traumatično iskustvo, na kraju godine je bila samo jedna petica kod njega (ja sam imao 4).

Sećam se kad je jednom par nas razgovaralo sa njim o tome šta bi da radimo posle srednje (ja sam znao da bih na faks), i sećam se da mi je govorio da se ne zanosim time što sam bio najbolji đak u svom razredu u osnovnoj školi, da treba puno da se radi, itd. Bio sam blentavi klinac, ali sam se već naredne godine (kada sam prešao u drugu školu) ukapirao šta mi je govoro.

E pa sad Knežević - ne znam da li zaista toliko ponižava đake, da li je poblesavio pod stare dane (verovanto ima svega toga), ili jednostavno ne razumeju šta pokušava da im kaže.

 

Link to comment
6 minutes ago, Frile said:

Skoro da sam zaboravio, i on je na početku godine imao priču "Bog zna za 5, ja za 4, itd...". Bilo je kečeva, bilo je traumatično iskustvo, na kraju godine je bila samo jedna petica kod njega (ja sam imao 4).


 

U razredu ne bi smelo da ima više od 2-3 petice iz svakog predmeta, inače nešto ne valja,  treba da dominiraju trojke... Gaus™ treba da je zvezda vodilja...

 

Smao to kad bi se napravilo bila bi pobuna svih...

  • +1 4
Link to comment
6 hours ago, radisa said:

U razredu ne bi smelo da ima više od 2-3 petice iz svakog predmeta, inače nešto ne valja,  treba da dominiraju trojke... Gaus™ treba da je zvezda vodilja...

 

Smao to kad bi se napravilo bila bi pobuna svih...

Naravno da ovo nije tačno. Onda bi osrednji učenici iz kaubojskih smerova imali iste ocene kao prosečni đaci iz matematičke gimnazije. Valjda ćemo se složiti da je to neozbiljno.

Može Gaus ali na mnogo većem uzorku od odeljenja.

Edited by banksport
  • +1 6
Link to comment
  • 5 weeks later...
On 18.12.2022. at 20:15, Delija67 said:

Nastavnik kome vise od pola razreda nije u stanju da uradi test za prelaznu ocenu lose radi svoj posao jer ih nije naucio da ispravno urade zadatke na testu. Ako se to ponavlja godinama, a pri tom ne ume da komunicira sa ucenicima onda za njega nije taj posao i sramota je za ceo obrazovni sistem da tako neko provede ceo radni vek i doceka penziju kao nastavnik.

Slazem se.

Na fb, ispod vesti o smrti, vidim puno komentara u stilu “nadam se da su sad roditelji koji su se zalili sad biti zadovoljni i da ce im deca imati petice”. Neverovatno mi je da je ovo zakljucak.

 

O celom slucaju znam samo onoliko koliko se pisalo u medijima - ne znam kakvi su bili pomenuti kontrolni, da li su zaista bili preteski za taj uzrast/nivo znanja, pa o tome ne mogu da pisem, niti da imam misljenje, ali ono sto mi je cudno da roditeljima ne smeta odnos nastavnika prema deci koji ukljucuje ruganje, omalovazavanje, podsmeh i vredjanje.

Toga je bilo i u nase™ vreme, desava se i sad. Znanje pokazano na testu ili odgovaranju vrednuje se ocenom i to bi trebalo da bude sve, ali cesti su bili komentari “razocarali ste me”, zastrasivanja “videcete vi u starijim razredima/srednjoj skoli/na fakultetu, tamo necete moci…” i sl. 
 

 

  • -1 1
Link to comment
35 minutes ago, Dada said:

Slazem se.

Na fb, ispod vesti o smrti, vidim puno komentara u stilu “nadam se da su sad roditelji koji su se zalili sad biti zadovoljni i da ce im deca imati petice”. Neverovatno mi je da je ovo zakljucak.

 

O celom slucaju znam samo onoliko koliko se pisalo u medijima - ne znam kakvi su bili pomenuti kontrolni, da li su zaista bili preteski za taj uzrast/nivo znanja, pa o tome ne mogu da pisem, niti da imam misljenje, ali ono sto mi je cudno da roditeljima ne smeta odnos nastavnika prema deci koji ukljucuje ruganje, omalovazavanje, podsmeh i vredjanje.

Toga je bilo i u nase™ vreme, desava se i sad. Znanje pokazano na testu ili odgovaranju vrednuje se ocenom i to bi trebalo da bude sve, ali cesti su bili komentari “razocarali ste me”, zastrasivanja “videcete vi u starijim razredima/srednjoj skoli/na fakultetu, tamo necete moci…” i sl. 
 

 

I zapravo, smeta mi sto se ovde prica o coveku, a ne problemu. Zavrsice se na tome da je bio neki Joca Ubica koji je bio strog i davao lose ocene, neki roditelji se bunili, doslo u medije, pricalo se o tome par nedelja, onda je on umro i gotovo. Prosecan pratilac vesti moze samo da uzdahne i kaze - ko zna sta je tu bilo i predje na sledecu vest.

A posle toliko tekstova i dalje ne znam kako sistem funkcionise - ko, kada i kako ocenjuje/procenjuje rad nastavnika. 
Nastavnik sam odlucuje koje zadatke zadaje na pismenom/kontrolnom u okviru gradiva koje je predavano (ili programom planirano za tu proveri znanja) ili ceo kolegijum nastavnika (matematike) ili to zavisi od organizacije u skoli?

Ko i kada vrsi nadzor rada nastavnika - kvaliteta predavanja, nacina ocenjivanja?

Kome se moze obratiti u slucaju da djak/roditelj smatra da nesto u nastavno-obrazovnom procesu ne funkcionise kako treba (direktoru, psihologu) i sta ta osoba moze i treba da ucini?

  • -1 1
Link to comment

 

 

Direktor VI BG gimnazije na 23:58:

Quote

Prošle godine smo imali slučaj učenika U.M, koji je 4 ili 5 puta tražio da mu se ocena... da polaže pred komisijom i svaki put je posle jedinice koju je dobio [kod Joce], dobijao 5 ili 4 [pred komisijom]. Dakle, učenik se žalio, i onda smo na kraju morali, pedagozi su bili na svakom času jer su roditelji insistirali da sede pored njega jer su primećivali provokacije od strane profesora i bojali su se da učenik ne reaguje na način na koji ne bi trebalo. Učenik je bio treći na državnom prvenstvu, a kao mentora nije upisao profesora, već je profesor kasnije sam sebe tako tretirao, i na kraju da kažem, učenik je upisao među najboljim studentima ETF.

 

 

Edited by vememah
  • Hvala 1
Link to comment
3 hours ago, Dada said:

Zavrsice se na tome da je bio neki Joca Ubica koji je bio strog i davao lose ocene, neki roditelji se bunili, doslo u medije, pricalo se o tome par nedelja, onda je on umro i gotovo. Prosecan pratilac vesti moze samo da uzdahne i kaze - ko zna sta je tu bilo i predje na sledecu vest.

 

Evo malo da doteram:

 

Zavrsice se na tome da je bio neki Joca Ubica koji je ubijao samopouzdanje učenicima zlobnim primedbama i imao pik na pojedince kažnjavajući ih lošim ocenama bez obzira na znanje, bio strog i davao lose ocene, neki roditelji i učenici se bunili 5-6 puta u poslednjih 10-20 godina (ranije su nastavnici bili potpuno nedodirljivi), neki i uspeli da promene nastavnika, ali što se tiče kažnjavanja sajkoa baš svaki put je vuk pojeo magarca, doslo u medije, pricalo se o tome par nedelja, onda je on umro i gotovo. Prosecan površni pratilac vesti moze samo da uzdahne i kaze - ko zna sta je tu bilo i predje na sledecu vest.

 

Ima na temi već gomila svedočanstava o njemu i žalbama na njega tokom godina, lik je držao svojim đacima privatne časove, imao privatnu školu matematike, a istovremeno na konferenciji za štampu insinuirao da mu suspenzijom uzimaju hleb iz usta.

Edited by vememah
  • Hvala 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...