Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

Drustvo maematicara Srbije na strani nastavnika iz VI. 

Sindikat, takodje. 

Valjda je ovo neka prekretnica da se srede stvari.

Sad se svi grupisu u nastavnike starog kova ili neke valjda novog kova. 

Ja sam nastavnik svog kova :D

Edited by Sandradjer
Link to comment

Telegraf objavio veći deo teksta peticije roditelja (moguće da nedostaju samo potpisi) i zadatke koje je davao uz komentar drugog profesora matematike, kao i izjavu jednog roditelja o tome da je kinjio njegovu ćerku iako je bila među onima koji su najbolje uradili kontrolni.

 

dc0Qdt5.jpg

ckdE2oS.jpg

Zadaci (u peticiji se spominje da je neko drugo odeljenje imalo lakše zadatke, Telegraf nije naveo koji su čiji):

Spoiler

 

ZPJGyUd.jpg

 

 

4TAI1t5.jpg

 

zVP9pcZ.jpg

 

 

Kolega matematičar o težini zadataka:

Spoiler

Jedan od roditelja redakciji portala Telegraf.rs prosledio je primere zadataka koje su deca dobila na testu, a profesor matematike Branislav Milošević navodi da nijedan zadatak nije van plana i programa, niti pripada takmičarskom gradivu.

Ovo su zadaci koji se rade na kontrolnoj vežbi (4 zadatka), ili na pismenim zadacima (5 zadataka). Kontrolne vežbe se rade jedan čas, a pismeni dva časa. Vremenski, sve provere su u redu, to jest učenik može uraditi date zadatak za predviđeno vreme. Gradivo je standardno za drugi razred gimnazije, i nijedan zadatak nije van plana i programa, to jest takmičarski - navodi Milošević za naš portal.

On je dodao da se ideje koje se koriste za njihovo rešavanje se obrađuju na časovima, kao i da slične, ako ne i iste zadatke možemo pronaći u dvema zbirkama koje su, najčešće, u upotrebi.

 

Roditelj o kinjenju ćerke:

Spoiler

Pored izjava navedinih u peticiji u koje je Telegraf.rs imao uvid, roditelj napominje da je i njegovu ćerku verbalno zlostavljao nakon što je dobila četvorku - jednu od najboljih ocena na testu.
- Moja ćerka je uvek uzrujana nakon nastave sa njim. Ne plače i ne vrišti jer mi sa decom pričamo i učimo ih da budu racvionalna. Ona je na prvom kontrolnom dobila 4, najbolju ocenu u razredu, a on joj rekao: "Prepisala si, slučajno si pogodila rezultat, na sledećem kontrolnom ću ti pokazati da ne znaš ništa, dobićeš 1", a ja sam hteo da padnem u nesvest. Stalno je izvodi za najteže zadatke. On misli da treba da maltretira one koji imaju potencijal. Svih 27 roditelja je odlučilo da ako se profesor vrati mi deci nećemo dozvoliti da idu na časove matematike jer ne želimo da naša deca trpe psihički teror - objašnjava ovaj roditelj vidno uznemiren.

Izvor: telegraf.rs/vesti/srbija/3601416-ovo-su-zadaci-koje-je-joca-ubica-davao-djacima-gimnazije

Edited by vememah
  • Hvala 2
Link to comment

Jbt ja sam ovo skroz zaboravio, ne mogu ništa iz glave da rešim :blush: :sad:

 

Inače kod Joce sam neko vreme išao drugim poslom. Jako je bio korektan i prijatan, ali se videlo da ima tvrde stavove. Jedino što mi se nije svidelo je što bukvalno imao učionicu u stanu ispod svog gde je držao privatne grupne časove. Uz svo razumevanje za prosvetarske muke, pričamo o prelazu s 90ih na 2000e, to mi na moralnom planu nije ok.

 

O ovom kukanju roditelja imam podeljeno mišljenje, naročito ako je ovaj drugi profesor objektivan da su dati zadaci adekvatni. S jedne strane on verovatno odskače kriterijumom u odnosu na okolinu i deci nenaviknutoj na to je sigurno trauma (roditeljima čija deca nisu projektovani vukovci kako su ovi zamislili tek mogu misliti), s druge strane mogu da steknu ozbiljno znanje za period u kojem će im to tek trebati (studije). Zajebano.

Edited by Svarog
Link to comment

Pogledao sam zadatke i ne znam šta da mislim. 

 

1. Ovde neko kome imaginarni i realni brojevi NISU STVARNO OBJAŠNJENI mora do dobije keca. Nema izlaza, nikakvog, za dvojku.

2. Kao dete prosvetnih radnika, navijam za ovakvog "profesora". Njemu sigurno ne izmiču srolicu i ne slikaju ga za Tik - Tok. 

 

Edited by zmanic
Link to comment
1 hour ago, zmanic said:

Pogledao sam zadatke i ne znam šta da mislim. 

 

1. Ovde neko kome imaginarni i realni brojevi NISU STVARNO OBJAŠNJENI mora do dobije keca. Nema izlaza, nikakvog, za dvojku.

2. Kao dete prosvetnih radnika, navijam za ovakvog "profesora". Njemu sigurno ne izmiču srolicu i ne slikaju ga za Tik - Tok. 

 

 

sad pričam sa suprugom, koja je prosvetni radnik, o ovome.

matematika, naročito za gimnazije, nije njena oblast - ali kaže da ako je ovo slučaj da onda kontrolni zadatak nije adekvatno struktuiran. mora da postoji gradacija u zadacima, kako bi se adekvatno evaluairalo svačije znanje. ako je ovo slučaj, a i meni deluje, onda đak zna ili sve ili ništa. bez obzira što svaki zadatak pojedinačno nije "sporan".

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Zadaci proveravaju samo tehniku sredjivanja (stepeneovanje, korenovanje) namestenih izraza. Pune su zbirke takvih zadataka. To je stvar vezbe. Sablonski zadaci. Matematicari su to bolje radili u gimnaziji nego nakon fakulteta. 

I posle dodje Pisa da nam testira decu i pokaze se koliko nasa deca ne znaju da rese elementarne probleme.

Kao sto se desava da ucenik resava teske trigonomentrijske jednacine, uvezbao sablon, a ne zna sta je sin, cos.

A ovde je gomila jedinica jer ucenici su mozda vezbali ali imaju propuste u znanju (prioritet operacija, skracivanje gde ne treba, minus ispred zagrade,...)

Edited by Sandradjer
  • +1 1
Link to comment
17 hours ago, Svarog said:

Jbt ja sam ovo skroz zaboravio, ne mogu ništa iz glave da rešim :blush: :sad:

 

Naravno da si zaboravio. Ali ako znas matematiku neces raditi nesto besmisleno

Link to comment
Zadaci proveravaju samo tehniku sredjivanja (stepeneovanje, korenovanje) namestenih izraza. Pune su zbirke takvih zadataka. To je stvar vezbe. Sablonski zadaci. Matematicari su to bolje radili u gimnaziji nego nakon fakulteta. 
I posle dodje Pisa da nam testira decu i pokaze se koliko nasa deca ne znaju da rese elementarne probleme.
Kao sto se desava da ucenik resava teske trigonomentrijske jednacine, uvezbao sablon, a ne zna sta je sin, cos.
A ovde je gomila jedinica jer ucenici su mozda vezbali ali imaju propuste u znanju (prioritet operacija, skracivanje gde ne treba, minus ispred zagrade,...)
ajebemumater ako ne znaju redosled operacija. a sigurno ne znaju :isuse:

fenomenalno mi je shto ce spisak zadataka, chak i sa komentarima, da kruzi srbijom, srbi koji ne znaju matish ce da komentarishu i ujedinjuju se sa drugim srbima koji ne znaju nishta pa ni matish, kako bi doneli odluku da je (1) obrazovanje nikad nize palo i (2) bezveze muchi decu neki lik bash bezobrazan [emoji38]ol:

da li problem ima samo ovo odeljenje ili vishe njih/ cela shkola?

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto

  • +1 4
Link to comment
6 hours ago, Sandradjer said:

A ovde je gomila jedinica jer ucenici su mozda vezbali ali imaju propuste u znanju (prioritet operacija, skracivanje gde ne treba, minus ispred zagrade,...)

 

Po svim svedočenjima, kod Joce je uvek gomila jedinica no matter what.

 

A i veći deo problema nije u ocenjivanju već u ponižavanju.

 

 

 

 

 

Edited by vememah
  • +1 2
Link to comment

ne kazem da nije moze biti i ponizavao, no mnogoj deci je danas bukvalno odmah sve ponizavanje, problem i pitanje zivota i smrti, ako im nije bash apsolutno sve po volji. govorim i iz iskustva, jer imam jedno koje radi, trpi, investira se maksimalno i preispituje neprekidno, i jedno koje se bukvalno raspada i odbija da postoji samo pri pomisli da se kosmos, republika, serija sistema i rodni dom nece presaviti na osmine oko njega da sve bude kako njemu odgovara, a da je svaki njegov angazman suvishan i upitan, zashto bilo shta? blink.png

mogu da zamislim da mu ova nejach ide na svaki organ, samo neka ide u tu penzjju, odmah, ovo odavno nije za njega, na vrlo losh nachin.

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto







Link to comment

 

Quote

Transkripti snimaka na kojima profesor Knežević učenicima govori sledeće:

Snimak 1:

- Vi niste udahnuli ja vam zavalim jedan, još vam kažem glupi ste, primitivni ste, goveda ste, šta god oćete da vam kažem, vi ste glupi.

Snimak 2:

- Nadam se da će me što duže držati pod suspenzijom. To samo nije suspenzija, to je uzimanje plate. Ja se toplo nadam, najiskrenije, da će vama jednog dana to da se desi.

Snimak 3:

- Sledeći put kad budeš insistirao da imaš odmor, ako te budem čuo još da ovde stojiš, onda ćeš da vidiš kako izgleda šikaniranje. Je l' jasno? I ako od sada pa nadalje udahneš na mom času malo glasnije, bićeš odmah prozvan... da odgovaraš."

Snimak 4:

- Ne zaklapate, samo se glupirate! Ja ovde fizikališem, vi se zevzečite, šta vi mislite? Šta ste vi? Robovlasnici!

Snimak 5:

- Učenik: "Pa nastavniče, je l' možemo da idemo da kupimo da jedemo?" Profesor: "A šta ste radili za vreme velikog odmora?" Učenici: "Pa i ovo je veliki odmor." Profesor: "Umrećeš od gladi! Kakav bezobrazluk, bre, gde vi živite, uopšte nije mi jasno!"

 

Quote

Jovan Knežević: Snimci su autentični, ali nisam vređao učenike

Profesor Jovan Knežević potvrdio je za Kurir da su snimci koje smo objavili autentični, ali uprkos tome što se na njima jasno čuju pretnje i uvrede koje upućuje đacima, Knežević tvrdi da nikad nije vređao učenike, kao ni da nikada nije primetio da je neki učenik zbog njega istraumiran.

- Ti snimci su izvučeni iz svakog konteksta. Isečeni su, postoji priča pre i posle. Objašnjavao sam deci da treba da uče, ali i da se bore za svoje ja. Fraze kao što su "glupi" i "primitivci" koristio sam u objašnjavanju, nikad nikoga nisam uvredio. Nijednog sekunda ništa nije bilo usmereno ka njima. Nisam čovek koji na taj način komunicira, ne vređam decu, oni su izmanipulisani. Ako su me već snimali, a nisu smeli, zašto onda ne puste cele snimke? Tražim disciplinu, ali nikoga nisam ugrožavao. Da volim da se svađam i svetim, odavno bih otišao iz prosvete.

 

Quote

Roditelji i ranije prijavljivali Kneževića: Ugasili ste ga, tek ću da napravim crnu listu

Roditelji učenika su se na Jocu Ubicu žalili rukovodstvu Šeste beogradske gimnazije još od 2011. godine. Tada su roditelji đaka tadašnjeg IV/9 podneli pisani zahtev za "zaštitu učenika od nepedagoškog odnosa i ponašanja nastavnika matematike Jovana Kneževića". U tom zahtevu je navedeno da učenici tri godina trpe njegovo verbalno maltretiranje - vređanje, pretnje, isključivanje sa nastave, cinizam, neadekvatno ocenjivanje.

- Takvo višegodišnje ponašanje drastično i tragično utiče ne samo na uspeh iz matematike već i na celokupan uspeh i zdrav razvoj naše dece, kao i na smanjivanje broja učenika u tom odeljenju - navedeno je u zahtevu, u kome se podseća da su i tada roditelji nezadovoljni Kneževićevim radom potpisivali peticiju, na koju je on ovim rečima reagovao:

- Da li je moguće da vi u četvrtom razredu ne shvatate da ste ga ugasili. A o roditeljima neću ni da pričam, tu ću tek da napravim crnu listu; Ne znam šta će vaši roditelji uraditi s peticijom, ali bude li došao neko da me maltretira - ovi dobri neće naučiti ništa, a ovi loši bolje da ispare; Pošto me šikanirate na razne načine, niko neće imati više od dvojke, a više od pola će imati jedinicu, pa vi vidite šta ćete - citiran je Knežević u pomenutom zahtevu roditelja u koji je Kurir imao uvid.

 

kurir.rs/vesti/drustvo/4072100/joca-ubica-govorio-djacima-primitivni-ste-goveda-glupi-steforum-ono-sto-knezevic-izgovara-apsolutno-nije-primereno-ucionici (audio snimak je dostupan na dnu stranice)

Edited by vememah
  • Hvala 1
Link to comment

Druga grupa roditelja, ovog puta učenika prvog razrezda tvrdi da nije dao da odmah izađu iz učionice kad je bila dojava o bombi, što je on potvrdio rekavši da je hteo da završi zadatak.

 

Quote

U Šestu beogradsku gimnaziju stigla je nova prijava roditelja, ovoga puta đaka prvog razreda, u kojoj tvrde da profesor matematike Jovan Knežević nije dozvoljavao da učenici odmah izađu i napuste školu prilikom dojave o bombi, već ih je zadržavao iz samo njemu znanih razloga. To je zaista zabrinjavajuća informacija i moramo je ozbiljno proveriti.

Ovo je za Kurir rekao Radisav Milić, direktor Šeste beogradske gimnazije, nakon što je Knežević na konferenciji održanoj s Forumom beogradskih gimnazija negirao sve optužbe roditelja 27 učenika II/2 koji su potpisali peticiju sa zahtevom da se spreči dalje psihičko maltretiranje njihove dece.

Profesor poznat i po nadimku Joca Ubica tvrdi za Kurir nije pogrešio ni prilikom dojave o bombi, iako se zna da je u tim situacijama evakuacija urgentna i obavezna.

- Jednom kad je stigao mejl o dojavi bombe rekao sam učenicima da sačekaju i da ne jure napolje. Imao sam da završim još dva reda zadatka. Za to vreme raščistila se gužva na hodnicima i polako smo izašli napolje - kaže Knežević.

kurir.rs/vesti/drustvo/4070256/nove-optuzbe-protiv-profesora-jovana-knezevica

Edited by vememah
Link to comment

Direktor tvrdi da su pred komisijom učenici dobijali znatno bolje ocene.

 

Quote

Direktor ove gimnazije, Radisav Milić za naš portal je naveo da su profesoru Kneževiću više puta tokom školske godine poništene ocene po žalbi učenika. Kako dodaje, svaki đak je pred komisijom dobio znatno bolju ocenu.

 

Pritom je Knežević priznao da je dao kontrolni čiji rezultat je bilo 25 jedinica (nažalost ne kažu je li bilo pozitivnih i koliko), minimalne su šanse da to može biti rezultat dobrog pedagoškog rada.

 

Quote

Profesor Knežević prokomentarisao je i navode roditelja koji tvrde da je nakon saznanja o suspenziji deci rekao: "Dabogda vam se desilo isto ovo, želim vam sve najgore u životu". Kako kaže, kontrolni koji su roditelji spominjali čiji rezultat je bio 25 jedinica desio se dan pre suspenzije, te nakon istog nije imao ni prostora ni vremena da im ponudi ispravku zadatka.

telegraf.rs/vesti/srbija/3601935-direktor-gimnazije-o-jovanu-knezevicu

Edited by vememah
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...