Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

 
To je nama Tuba sam rekao na nekom predavanju. "Dao sam im svima ime Milan. Onda kada kažem "Milane, donesi mi pivo!" - donesu mi tri piva"
[emoji185]
Posle nekoliko godina je dosla priča da je neki Milan Tuba upravo upisao prvu godinu. Koliko je to u domenu fantazije, ne znam.
 
//Nebo i zemlja je dobar opis za mnogo predmeta, a da, Samardžić je bio dobar - on je valjda postao i profesor posle?
 
-------
 
Uopšte se na PMFu na taj "profesorski smer" gledalo sa otvorenim nipodaštavanjem (ne znam da li i na Fizici?), kao da je sama matematika na njemu drugacij, i mnogi su studenti imali utisak da su tu neki profesori kao po kazni (ovako drže "ozbiljne predmete" a onda izvuku neku od Metodika koju onda više obrade sa matematičke strane. Ne znam šta sve ima od tih predmeta a ima barem dve Metodike nastave)
a pa mi te sa fizike gledamo sa nipodastavanjem, mada ja nemam neke uslove za to, ja sam sa tehnike i realno su mi svi odande vanzemaljci bez obzira na smer [emoji38]ol:

znala sam jednu doktorantkinju koja je bila nastavnica iz prakse, sa nastavnichkog smera, i iz nekog razloga se gurala u eksperiment, a bila je srcem i dushom u nastavi, savrsheni pedagog i kamo srece da ih je bilo vishe sad.gif

za 3 milana i 3 piva sam chak i ja chula [emoji38]ol:

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto


Link to comment

mi upravo imamo slučaj "nastavnice Hemije".

stariji juče dobio 1. a objektivno, iako sam mu roditelj, solidno je spremio tih par prvih lekcija (Hemiju je dobio ove godine).

na tu ženu i nastavnicu Fizike nas je razredna upozorila na uvodnom roditeljskom ove godine (!?).

otprilike "pripazite na fiziku i hemiju. nastavnici su takvi kakvi jesu. mi tu ništa ne možemo."

dakle, imamo dve opcije:

1) škola zna da ima problematičan kadar. i ne može ništa da uradi po tom pitanju. najverovatnije jer ne može na tržištu rada da nađe zamene.

2) svi ostali nastavnici su "po ukusu" roditelja i ocene nisu problem, a ove dve žene drže neki kriterijum.

 

elem, ovaj moj je jedan od šestoro koji su juče dobili 1 na usmenom odgovaranju.

jbt, šest 1 podeliš isti čas. pa nek je i vaspitno opet je za wtf.

drugo, kako on nama opisuje a pošteno je dete u tom smislu, znao je prvo i pola drugog od tri pitanja koja mu je postavila.

treće, moja supruga je učitelj i zna metodiku rada. ako uzmemo da nam je sin pošteno opisao šta se desilo onda nastavnica nije uopšte ispoštovala osnove rada - šta je znanje za 2, šta za 3 i 4, a šta za 5. njega je već od drugog pitanja zalepila sa primenom znanja, što bi bilo za 5 da je sve ok.

na kraju je on tražio da odgovara ponovo krajem nedelje jer je učio, a ona mu odgovorila "nisi učio. nemoj da lažeš."

 

i sad.

ja ne želim da pred detetom podrivam autoritet nastavnika. nikad to nismo radili.

prošli smo juče s njim kako da prilagodi pristup odgovaranju kod nje, iako smo se složili s njim da nije samo do njega bilo juče već da je nastavnica bila ljuta na celo odeljenje pa je on bio kolateralna šteta tu.

razmišljali smo da odemo na otvorena vrata, kod nje ili razredne. al nešto se bojim da je to sve uzalud.

jedina nada je sistemska promena školstva, al do tad će ovi moji da završe školovanje.

Edited by Svarog
  • +1 2
Link to comment
17 minutes ago, Svarog said:

mi upravo imamo slučaj "nastavnice Hemije".

stariji juče dobio 1. a objektivno, iako sam mu roditelj, solidno je spremio tih par prvih lekcija (Hemiju je dobio ove godine).

na tu ženu i nastavnicu Fizike nas je razredna upozorila na uvodnom roditeljskom ove godine (!?).

otprilike "pripazite na fiziku i hemiju. nastavnici su takvi kakvi jesu. mi tu ništa ne možemo."

dakle, imamo dve opcije:

1) škola zna da ima problematičan kadar. i ne može ništa da uradi po tom pitanju. najverovatnije jer ne može na tržištu rada da nađe zamene.

2) svi ostali nastavnici su "po ukusu" roditelja i ocene nisu problem, a ove dve žene drže neki kriterijum.

 

elem, ovaj moj je jedan od šestoro koji su juče dobili 1 na usmenom odgovaranju.

jbt, šest 1 podeliš isti čas. pa nek je i vaspitno opet je za wtf.

drugo, kako on nama opisuje a pošteno je dete u tom smislu, znao je prvo i pola drugog od tri pitanja koja mu je postavila.

treće, moja supruga je učitelj i zna metodiku rada. ako uzmemo da nam je sin pošteno opisao šta se desilo onda nastavnica nije uopšte ispoštovala osnove rada - šta je znanje za 2, šta za 3 i 4, a šta za 5. njega je već od drugog pitanja zalepila sa primenom znanja, što bi bilo za 5 da je sve ok.

na kraju je on tražio da odgovara ponovo krajem nedelje jer je učio, a ona mu odgovorila "nisi učio. nemoj da lažeš."

 

i sad.

ja ne želim da pred detetom podrivam autoritet nastavnika. nikad to nismo radili.

prošli smo juče s njim kako da prilagodi pristup odgovaranju kod nje, iako smo se složili s njim da nije samo do njega bilo juče već da je nastavnica bila ljuta na celo odeljenje pa je on bio kolateralna šteta tu.

razmišljali smo da odemo na otvorena vrata, kod nje ili razredne. al nešto se bojim da je to sve uzalud.

jedina nada je sistemska promena školstva, al do tad će ovi moji da završe školovanje.

 

Zeznuto je sto je u pitanju peti razred, meni su nastavnici u osnovnoj bili fer i valjalo bi da su nastavnici u osnovnoj manje vise fer.

Na faksu smo imali jednog koj nas je sve iz zabave oborio koji smo izasli na ispit. To je vec druga prica, treba polako da kapiras da ima svakakvog sveta posle tog fakulteta.

Link to comment
On 5.10.2022. at 14:40, radisa said:

Ja stariju ispraćam iz OŠ na proleće, onda godinu dana pauze od OŠ, pa švrća kreće :(

 

Ja ću večno biti u OŠ...

Upiši ga odma u specijalno-matematičko i bog da te vidi

 

EDIT O kako sam srećan što više ne moram da gledam nijedan Agelast, ni iz jednog predmeta

Edited by Hermetico
Link to comment
On 5.10.2022. at 14:40, radisa said:

Ja stariju ispraćam iz OŠ na proleće, onda godinu dana pauze od OŠ, pa švrća kreće :(

 

Ja ću večno biti u OŠ...

Stariji tek krenuo u drugi, a malena ce tek za oko 6 god. 😒

Znaci ludilo osnovne skoro do penzije... 

Link to comment
  • 2 weeks later...

 

Quote

Да ли су неуобичајене климатске промене, којих ни Србија није поштеђена, последица природних узрока или покушаји људи да утичу на климу? Да ли је развој савремених технологија намењен добробити цивилизације или је средство за успостављање глобалне доминације? Ово су само нека од питања којима се бави књига „Хемијски трагови, ХААРП и потпна доминација на планети Земљи“, америчке ауторке Елане Фриланд, чије је српско издање у уторак представљено на Машинском факултету у Београду.


 

https://vesti.mas.bg.ac.rs/?p=12092&fbclid=IwAR2vP7fAlj6yenKZK5-EuG_VWQC6MHGHjv1Vq2WCQK4Suc9XJXM1BF01DJc
 

 

Link to comment
Quote

Na osnovu tog zahteva ZUOV je formirao radnu grupu koja je dala stručni doprinos u preispitivanju pojednih sadržaja odobrenih udžbenika biologije za osmi razred više izdavača.

Članovi radne grupe su bili: Slobodan Antonić, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, Časlav Koprivica, profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu, Zoran Avramović, naučni savetnik Instituta za pedagoška istraživanja i profesor u penziji Filozofskog fakulteta u Kosovskoj Mitrovici, Uroš Šuvaković, profesor Učiteljskog fakulteta u Beogradu, Miša Đurković, naučni saradnik Instituta za evropske studije i Jovan Mirić, vanredni profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu u penziji.

 

:vesala:

Link to comment
  • 2 weeks later...

zanimljiv tekst. na kraju, ovo kvotovano.

Quote

Пре десет година Неда Тодоровић, професорка Факултета политичких наука у Београду, са жаљењем је констатовала да су на факултете почеле да долазе генерације које су мање образоване од својих родитеља.

Ово није (добра) политика. Ово је наша стварност. Наша горка стварност!

da li je zaista tako?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...