Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

pa probajte svom detetu da objasnite neshto kod kuce, dok vas gleda ko tele, i vi to znate i ono zna da vi to znate, a onda zamislite 25 takvih, samo shto oni i muchu i bleje i bacaju se okolo i bodu rogovima, dok je vash posao da ih zanteresujete za shkolovanje, alat nemate, nadleznosti nemate, i nararvno, poshto ne uspevate, nikakav ste pedagog i da vas se izbaci.

roditelji mnogo seru i prvi treba da budu odstranjeni iz sistema. pa onda da vidimo shta je ostalo nepoznatih u jednachini da se reshava dry.png

ako nece tako, uvek mogu da izadju na ulicu i u velikim brojevima traze reformu obrazovanja (i da sva deca budu odlichna! i da ne rade fizihko! :hihi:), da se poshibaju s pandurima i da ih djv naslika za naslovnu stranu oh wait. sistem ce rolf.gif

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto



  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment
48 minutes ago, Lena said:

Ni ti kao roditelj ni tvoje dete niste iz ove priče koju je buba opisala.

Ne možeš svako odeljenje da pretvoriš u specijalno matematičko odeljenje, koliko god entuzijazma da imaš.

Ne možeš, ali jbem ga, ja gledma šta rade, to je ono što smo mi kao klinci pre 35 godina  morali:...

 

Minimalne stvari:

Na času se ćuti

Nema telefona na času

Sa nastavnicima se priča sa uvažavanjem

Na ocene se ne kuka previše

 

Zadaci iz matematike i fizike su naravno ovde jači, ali nije to poenta... Jače ih ispituju iz drugih predmeta... Prezentaciju za koju bii u staroj školi dobila 5 sa * i bila čudo neviđeno, ovde joj je vraćena na dopunu, da ne dobije 4, jer je preusko obradila jednu oblast...

 

ALi. što kaže Buba, ovde koliko vidimo nema roditelja, jer nema potrebe za pritiskom, i nekako sve ide bolje... Odstranili ih iz jednačine... :)

  • +1 1
Link to comment

hajde molim te, pa ovamo u osh je bilo pitanje chasti i prestiza da dete odmah po ocenjivanju krece da topi nastavnika, pritiska, po potrebi urla i psuje, progoni po hodnicima, pre nego shto se roditelj uopshte i pojavi na sceni. ohrabrivano od zejednice da se "bori za svoja prava" rolf.gif

gospode, hvala ti na efikasnom zavrshetku osnovne shkole kompletnog mog potomstva :hail::

moram da kupim sebi neki poklon. nezainteresovaniji roditelj nije vidjen u mz fontana i mz akademija hihi.gif

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto







  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, radisa said:

A drugi problem je i što se mnogim nastavnicima smuči što deca neće da uče, što im roditelji sede na glavi i sve ostalo, pa batale doživljaj, pređu u autopilot mod i teraj...

 

Dete mi je promenilo školu, otišlo 8 razred u specijalno matematičko odeljenje, kao da ide u školu na Marsu, a u stvari je to škola kava treba biti...

 

Prošle godine je imala po koju ocenu menju od 5, ovde su bogami počele i 2-3... Jer deca moraju ozbiljno da uče, ali  nastavnici se trude da objasne... I pazi sad to i deca se trude, i niko ne smatra kad se dobije 3 da je strašno, jer jbg, zadaci nisu više za svakog... I roditelji ćute i niko ne kuka da njegovo dete zaslužuje više...

 

Škola kava je nekad bila...

 

 

 

Vremeplov :s_w:

Link to comment
9 minutes ago, gospa buba said:



gospode, hvala ti na efikasnom zavrshetku osnovne shkole kompletnog mog potomstva :hail::





 

Ja stariju ispraćam iz OŠ na proleće, onda godinu dana pauze od OŠ, pa švrća kreće :(

 

Ja ću večno biti u OŠ...

  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment
1 hour ago, Mel said:

 

Da, 40% ih je zavrsilo smer na kome imaju pedagogiju etc a od ovih 60% racunam da bar 10% je u stanju da pristupi predavanju i bez toga. Moji svi nastavnici i profesori sumnjam da su to imali, ali su imali svako neki svoj pristup koji je uglavnom radio.

Ispade da niko nista nije mogao da predaje pre uvodjenja modernih nastavnih smerova.

Ja sam zavrsio taj profesorski smer i imao tu Metodologiju Nastave i Pedagogiju. Ti ispiti su sluzili za podizanje proseka, skripta od par desetina strana i lagana desetka. Mnogo su tezi bili sami matematicki predmeti. 

 

Sto je totalno suludo, matematika koja se uci na tom smeru na Matematickom Fakultetu je daleko iznad nivoa i potreba srednje skole a sa druge strane se ne daje nikakvo pravo znanje iz pedagogije, psihologije i slicnog, tj. iz onog sto ce ti biti mozda mnogo bitnije kad treba da se odredis prema deci, da ih zainteresujes i drzis pod kontrolom. 

  • +1 7
  • Hvala 1
Link to comment
9 minutes ago, Shan Jan said:

Ja sam zavrsio taj profesorski smer i imao tu Metodologiju Nastave i Pedagogiju. Ti ispiti su sluzili za podizanje proseka, skripta od par desetina strana i lagana desetka. Mnogo su tezi bili sami matematicki predmeti. 

 

Sto je totalno suludo, matematika koja se uci na tom smeru na Matematickom Fakultetu je daleko iznad nivoa i potreba srednje skole a sa druge strane se ne daje nikakvo pravo znanje iz pedagogije, psihologije i slicnog, tj. iz onog sto ce ti biti mozda mnogo bitnije kad treba da se odredis prema deci, da ih zainteresujes i drzis pod kontrolom. 

 

Interesantno je i to. Mislim da bi akcenat na tim predmetima bio prava stvar, mada tu mnogo pomaze i talenat i odnos prema poslu koji se onda prenosi i na decu. Tj cisto sumnjam da je stari nastavni kadar koji je imao bolje rezultate imao i bolji pristup pedagogiji itd. (Ne negiram da je potrebno i korisno povecati akcenat i na te predmete!)

Link to comment

ideja da treba da imash supermoci da bi ih drzao pod kontrolom (!) mi je skandal.

zashto da uopshte dolaze. neka ih shkoluju kod kuce, ima da prshti od pedagogije i interesovanja. ti chija deca nit se vode nit se gone, a oni imaju mislenje.

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto

  • +1 4
Link to comment
17 minutes ago, gospa buba said:

ideja da treba da imash supermoci da bi ih drzao pod kontrolom (!) mi je skandal.

zashto da uopshte dolaze. neka ih shkoluju kod kuce, ima da prshti od pedagogije i interesovanja. ti chija deca nit se vode nit se gone, a oni imaju mislenje.

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto
 

 

:D slazem se generalno, stvarno moji nekadasnji nastavnici su radili dobar posao a ne deluje da su ucili istu pedagogiju ako su se uopste time nesto spec i bavili.

Link to comment

Samo bi da dodam: a što niko ne uči kako se radi sa decom sa razvojnim problemima ( a u ovo su sve vasp.-obr. profesije uključene).

 

P.s. i da,oslanjamo se na entuzijazam pojedinaca

Edited by makondo
Link to comment
7 minutes ago, makondo said:

Samo bi da dodam: a što niko ne uči kako se radi sa decom sa razvojnim problemima ( a u ovo su sve vasp.-obr. profesije uključene).

 

Pravo da ti kazem, skolovanje dece sa specijalnim potrebama je pain i u najnaprednijim zemljama. Masu dece u USA roditelji ostavljaju na home schooling bas iz tog razloga, a oni su miljama ispred nas na tu temu. Tu i tamo sam vidjala neke vrlo specijalizovane skole a dobre! kao unicorns su i iskreno zavdela tim ljudima na toj opciji. Stekla sam utisak da je mozda ona nasa skola za decu sa ostecenjem vida ok, ali nemam neposredna saznanja.

Link to comment
Samo bi da dodam: a što niko ne uči kako se radi sa decom sa razvojnim problemima ( a u ovo su sve vasp.-obr. profesije uključene).
 
P.s. i da,oslanjamo se na entuzijazam pojedinaca
nasha drzava opstaje na entuzijazmu pojedinaca. iz dana u dan.

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto

  • +1 3
Link to comment
6 hours ago, Shan Jan said:

Ja sam zavrsio taj profesorski smer i imao tu Metodologiju Nastave i Pedagogiju. Ti ispiti su sluzili za podizanje proseka, skripta od par desetina strana i lagana desetka. Mnogo su tezi bili sami matematicki predmeti. 

 

Sto je totalno suludo, matematika koja se uci na tom smeru na Matematickom Fakultetu je daleko iznad nivoa i potreba srednje skole a sa druge strane se ne daje nikakvo pravo znanje iz pedagogije, psihologije i slicnog, tj. iz onog sto ce ti biti mozda mnogo bitnije kad treba da se odredis prema deci, da ih zainteresujes i drzis pod kontrolom. 

 

Baš htela da napišem isto to za Metodiku, ti predmeti na PMFu su, zavisno od profesora koji predaje, nekad da ih okacis mački o rep. Ako ti upadne Tuba, kao i za neki "pravi" matematički/informaticki predmet, učiš dakle ono šta treba da bi položio (a to nikad nije u celosti predmet tog predmeta već neke njegove fiksacije). Učiš više cake i zaboraviš koji je to uopšte predmet, jer davi sa slicnim stvarima. Ako se uopšte pojavi i nije na Megatrendu. Kod njega ni M od metodike nastave nije bilo, kako bi i bilo kad on prvi nema pojma o tome. Opet, bilo je i dobrih profa na tim predmetima (npr. Lučić, šteta je što takav čovek ne predaje sveeeee - ne znam da li si ga zakačio sa nekom geometrijom?).

 

Ja btw. imala 7 ili 8 iz te pedagogije :/ meni to baš bilo mrsko. Ne sećam se iskreno da su tu ljudi lako dobijali desetke, na tom mom ispitu samo je jedna devojka uspela, ostali koji su bili kao ja su rešili da ponove ili tako nešto. Ne secam se ni da smo imali neka poštena predavanja ali opet, ja sam svašta zaboravila..

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Tuba! Ah memories😊 Za njega je kruzila prica da ima tri sina i da je svakog nazvao po sebi. Meni je predavao sisteme. Samardzic je bio asistent. Nebo i zemlja izmedju predavanja i vezbi. Uopste uzev na tim programerskim predmetima su profesori bili daleko ispod asistenata. 

Ne secam se da mi je Lucic nesto predavao. 

 

 

 

Link to comment
3 hours ago, Shan Jan said:

Tuba! Ah memories😊 Za njega je kruzila prica da ima tri sina i da je svakog nazvao po sebi. Meni je predavao sisteme. Samardzic je bio asistent. Nebo i zemlja izmedju predavanja i vezbi. Uopste uzev na tim programerskim predmetima su profesori bili daleko ispod asistenata. 

Ne secam se da mi je Lucic nesto predavao. 

 

 

 

 

To je nama Tuba sam rekao na nekom predavanju. "Dao sam im svima ime Milan. Onda kada kažem "Milane, donesi mi pivo!" - donesu mi tri piva"

:ph34r:

Posle nekoliko godina je dosla priča da je neki Milan Tuba upravo upisao prvu godinu. Koliko je to u domenu fantazije, ne znam.

 

//Nebo i zemlja je dobar opis za mnogo predmeta, a da, Samardžić je bio dobar - on je valjda postao i profesor posle?

 

-------

 

Uopšte se na PMFu na taj "profesorski smer" gledalo sa otvorenim nipodaštavanjem (ne znam da li i na Fizici?), kao da je sama matematika na njemu drugacij, i mnogi su studenti imali utisak da su tu neki profesori kao po kazni (ovako drže "ozbiljne predmete" a onda izvuku neku od Metodika koju onda više obrade sa matematičke strane. Ne znam šta sve ima od tih predmeta a ima barem dve Metodike nastave)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...