Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

12 hours ago, Filozof manijak said:

Ja sam apsolutno na strani pokojnog profesora, mlada govna treba konstantno ponižavati, da znaju gde im je mesto.

Kakav li ces biti kad omatoris? :D

Link to comment
15 minutes ago, Svemir Zeka said:

Ne znam šta da mislim o tome, ne o profesoru, već o tome da se deci daje gradivo koje prevazilazi njihov uzrast.

 

Za matematiku ne znam, kao što sam odavno rekla, za taj predmet sam priglupa, ali znam za neke druge, i da sam danas ostala zatečena jednom kontrolnom vežbom i nekim pitanjima, pa se evo ceo dan pitam koja je svrha postavljanja trik pitanja na kontrolnom, odvlačenje pažnje upadljivijim kako bi provukao mini prevaru, bukvalno mahinalno da pogrešiš. Tako da sam danas posmatrajući to zaista razmišljala o smislu te malicioznosti. Postoje neka pravila i standardi, dajebeoca, i pri proveri znanja, a ovo nije bilo to. 

 

Moj stav je da deca iz mog resora treba da izvuku i zapamte nešto, da povežu i primene. Trudim se da im to omogućim načinima na koje im prenosim: uvek ih animiram da pričamo, dajem primere iz popularne kulture, svakodnevice, druženja, ljubavi, muzike, filma - dakle tema koje ih zanimaju. I najviše volim kad vidim kako slušaju s pažnjom i zanimanjem, i kad me zasipaju pitanjima. Ako im se pruži prilika, klinci će ispričati svašta što znaju. Većina njih je spremna da iskaže šta ima ako se motivišu. I dalje praktikujem da ih podržim rečima "u pravu si", "lepo razmišljaš" ili čak "hvala ti (na mišljenju)". 

 

Ne moraju da znaju celokupno gradivo. Svesna sam da će dosta toga da isklizne iz kratkoročne memorije i doviđenja, pa se zato trudim da ono što zapamte, zaista i znaju, a to će biti najbolje urađeno asociranjem na aktivnost na času (simulacija eksperimenta), ili kroz povezivanje si onim šta im se dešava u životu, što su videli....Napravimo digresiju na digresije ako tako žele, uvek im ostavim 5-10 minuta na slobodne teme, bili to klimatski aktivisti, Paklena pomorandža, koncert Depeche Mode, twitter i Piterson na njemu, ili omiljeni glumci i uloge. I da, ono što mi je potvrda da radi  ispravno je što ne izlete s časa, nego ostanu i priđu da me pitaju i ispričaju mi šta su negde čitali ili čuli. Doduše, premet mi to dozvoljava. Ali cela priča se svodi na to da svoje mentalne resurse za moj predmet utroše kreativno i tako da im nešto ostane, zaista. Ne da ih tlačim dlakama u jajetu i hvatanjem na provučene skrivene poruke u kontrolnom.

 

Ovo je super.

Samo, kao laik, mislim da nisu svi predmeti i nauke iste i da se ne može baš svugde ovako pristupiti. Setih se sad price drugarice koja je bila profesorka matematike u jednoj privatnoj školi i kojoj je rečeno da mora djacima da napravi matematiku uzbudljivom. Koliko god matematika u osnovnom i srednjoškolskom školovanju meni bila super, ne mislim da moze da biti uzbudljiva uvek i svima, nije ni meni uvek bila. Jos joj rekao direktor da ako joj djak napusti čas (?!), je ona kriva jer ga nije dovoljno zainteresovala. A onda na kraju godine haos jer ti djaci polažu kao završne ispite po nekom medjunarodnom standardu i tu onda diplomatske veze ne pomažu mnogo. Totalno ludilo od priče.

  • +1 7
Link to comment

Zavrsio sam Sestu pre 20 godina, ali mi Joca nije predavao jer mi je razredna bila matematicarka, evo jedne anegdote koja se prepricavala:

 

Joca je uvek dolazio na casove u polo majci sa kratkim rukavima, nebitno od godisnjeg doba, i jedne zime celo odeljenje se dogovori da otvori sirom prozore u celoj ucionici i tako saceka profesora. Kad je usao u ucionicu i video celo odeljenje u jaknama samo se nasmejao i odrzao  cas normalno u hladnoj ucionici. Naravno sledeci cas je sledio iznenadni kontrolni.

 

Tih godina u Sestoj je bilo jos dosta strogih profesora starije garde tako da u principu Joca se nije previse razlikovao od biologicarke, hemicarke pa cak i profesora ruskog.

Fun fact za 4 godine srednje skole u odeljenju od 35 ucenika samo je jedna devojcica dobila 5 na kontrolom iz ruskog jednom, ali se dzeva nije dizala jer nikoga nije briga za ruski jezik.

 

No da se vratimo na temu Joce, koliko mene secanje sluzi od cele generacije niko nije ponavljao matematiku, a od njegovih bivsih djaka znam bar desetak ljudi koji posle bili vrhunski studenti na ETF-u.

 

 

  • +1 1
  • Hvala 6
Link to comment
9 hours ago, Choda said:

:

 

.

 

No da se vratimo na temu Joce, koliko mene secanje sluzi od cele generacije niko nije ponavljao matematiku, a od njegovih bivsih djaka znam bar desetak ljudi koji posle bili vrhunski studenti na ETF-u.

 

 

 

To moze i da nema veze sa Jocom i njegovim vaspitno-obrazovnim metodama.

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Uzburkana je situacija. Kod mene u skoli je uzelo maha i postaje pravilo da se roditelji udruzuju, preskacu odeljenjske staresine i predmetne nastavnike, preskacu savet roditelja i odlaze direktno u upravu i zale se coporativno na nastavnika koji im ne odgovara iz nekih razloga. Postoji nezvanicno telo Roditelji odeljenja tog i tog.

Verovatno je toga bilo i ranije, OS to imaju vec dugo, kod mene postaje pravilo ove skolske godine. 

Licno nisam do sada imala prituzbe na rad, cekam svoj red. Prosecna ocena po odeljenju mi je niska, jedna od najnizih od svih predmeta. 

Ovo mi je utisak ove skolske godine 

  • Tužno 1
Link to comment

pitanje za ppp-ovce sa visokih skola:

da li postdipl prof nekom prijavljuje od cega mu se sastoji kurs, sta ce da prica na predavanjima, koju obaveznu literaturu daje?

(univerzitet u beogradu)

 

poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment

https://nova.rs/vesti/drustvo/blamaza-i-fijasko-na-takmicenju-iz-matematike-u-gradovima-sirom-srbije-neprimereni-zadaci-greske-i-besni-roditelji-reagovalo-i-ministarstvo/

 

Videla sam zadatke za treci razred. Sastavljao neko ofrlje, neprecizan tekst zadatka, losa resenja i bio je jedan zaista neprilagodjen uzrastu (od 188 ucenika u BG koji su ucestvovali svi su imali 0 bodova na tom zadatku, bilo je pod 1) i 2))

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...