Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

7 minutes ago, Svemir Zeka said:

Nemoj o tome da razmišljaš. Neka o tome razmišljaju oni koji uvode pravila

Pa oni ih uvode ovako (prepuno suma i opstih pravila) da bi se svadjali nastavnici, direktori, roditelji, ucenici (svako sa svakim) a ne zato sto bi ta pravila trebalo da budu smislena 

  • Wub 1
  • Tužno 1
Link to comment
19 minutes ago, Sandradjer said:

 Koliko je ljudi u mogucnosti da ishode koji se ocekuju za npr treci srednje razumeju.

 

 

 

Ja ne verujem da od tebe ocekuju da obrazlazes rezultaze nego metodologiju...

U smislu ovde je bilo do pola tačno, zašto nisi priznala pola i slično...

Ili grešim?

 

Mislim, nema sanse da neko ko nije zavrsio tehnicki fakultet ili PMF i ima pamcenje kao slon zna da razume resenje srednjoškolskih zadataka iz matematike... Ili ko nije završio književnost da razume zašto 2 iz pismenog iz jezika... Ili neko ko ne zna nemački da razume zasto 3...

 

Mislim idiotski je sve to, svakako...

Link to comment
4 hours ago, radisa said:

Ja ne verujem da od tebe ocekuju da obrazlazes rezultaze nego metodologiju...

U smislu ovde je bilo do pola tačno, zašto nisi priznala pola i slično...

Ili grešim?

 

Mislim, nema sanse da neko ko nije zavrsio tehnicki fakultet ili PMF i ima pamcenje kao slon zna da razume resenje srednjoškolskih zadataka iz matematike... Ili ko nije završio književnost da razume zašto 2 iz pismenog iz jezika... Ili neko ko ne zna nemački da razume zasto 3...

 

Mislim idiotski je sve to, svakako...

Moze se svakako opisno objasniti ocena. To ucenici cuju od mene svaki put kad im upisujem ocenu. Najgore je kad neki ucenik dobije ocenu i ne zna zasto je tu ocenu dobio. 

 

A ovo drugo gde roditelj pise zahtev je podgrevanje te lose, vec kreirane atmosfere da su nastavnici neprijatelji ucenicima i hoce samo da ih ostete. 

  • +1 2
Link to comment
5 hours ago, radisa said:

Jbt, neko sa srednjom skolom da predaje... Pa sjajna ideja... not...

A zasto je ovo toliko lose? Zar jedan nesvrseni student reicmo matematike, fizike i ostalih prirodnih nauka ne moze da nauci osnovce i srednjoskolce tim predmetima, dok se bakce sa preostalih nekoliko ispita (a koji npr. na matematici ni nemaju veze sa matematikom u skoli)? Tu famoznu metodiku nastave vec odrade u ranijim godinama (ako je uopste rade posto ponegde zavisi od profesora, vec smo pricali o tome)

Link to comment
57 minutes ago, Sandradjer said:

Moze se svakako opisno objasniti ocena. To ucenici cuju od mene svaki put kad im upisujem ocenu. Najgore je kad neki ucenik dobije ocenu i ne zna zasto je tu ocenu dobio. 

 

A ovo drugo gde roditelj pise zahtev je podgrevanje te lose, vec kreirane atmosfere da su nastavnici neprijatelji ucenicima i hoce samo da ih ostete. 

Da, baš to. 

Ionako već imamo mesto u dnevniku za opisnu ocenu, šta je odgovarano, ili šta je ispitivano, i ostalo što ide u tzv "formativno ocenjivanje".

Link to comment
1 hour ago, I*m with the pilots said:

A zasto je ovo toliko lose? Zar jedan nesvrseni student reicmo matematike, fizike i ostalih prirodnih nauka ne moze da nauci osnovce i srednjoskolce tim predmetima, dok se bakce sa preostalih nekoliko ispita (a koji npr. na matematici ni nemaju veze sa matematikom u skoli)? Tu famoznu metodiku nastave vec odrade u ranijim godinama (ako je uopste rade posto ponegde zavisi od profesora, vec smo pricali o tome)

Kad ovako kažeš ok, ali ja nisam stekao utisak da je to cilj, da nesvršeni studenti, apsolventi predjaju...

 

Pošto piše sa srednjom školom, recimo, završim gimnaziju i predajm matematiku, tebi je to OK? Meni recimo nije... Prosto, nema nekog smisla...

 

To uvode (bar meni tako izgleda), jer u gomili predmeta nema ko da predaja, i to su obično predmeti koji su vezani za nešto gde se može daleko vuše zarađivati u priverdi (matematika, informatika, fizika - oni svi na kraju završe u nekom  ITju i rade za 3-4x veće plate).. Nedavno sam negde čitao, da mi nećemo u narednih par godina imati ko da predaje fiziku... Kod moje ćerke u bivšoj školi, bukvalno nema ko da predaj informatiku... Jedna žena radi dupli fond časova, jer nema nikog ko je zainteresovan za to...

 

Mi imamo strašan problem sa kadrovima, jer neće niko da radi u školi...

 

Daj bobe da nisam u pravu...

 

 

  • +1 1
Link to comment
17 minutes ago, radisa said:

Kad ovako kažeš ok, ali ja nisam stekao utisak da je to cilj, da nesvršeni studenti, apsolventi predjaju...

 

Pošto piše sa srednjom školom, recimo, završim gimnaziju i predajm matematiku, tebi je to OK? Meni recimo nije... Prosto, nema nekog smisla...

 

To uvode (bar meni tako izgleda), jer u gomili predmeta nema ko da predaja, i to su obično predmeti koji su vezani za nešto gde se može daleko vuše zarađivati u priverdi (matematika, informatika, fizika - oni svi na kraju završe u nekom  ITju i rade za 3-4x veće plate).. Nedavno sam negde čitao, da mi nećemo u narednih par godina imati ko da predaje fiziku... Kod moje ćerke u bivšoj školi, bukvalno nema ko da predaj informatiku... Jedna žena radi dupli fond časova, jer nema nikog ko je zainteresovan za to...

 

Mi imamo strašan problem sa kadrovima, jer neće niko da radi u školi...

 

Daj bobe da nisam u pravu...

 

 

 

Pa nisam ni mislila na nekog bas od 19 godina, vec pre na poslednje godine faksa. Tim pre ako je stanje tako uzasno kako kazes. Ja sam na faksu i imala koleginice koje su predavale u skolama kada su bile apsolventkinje (a apsolvent si na PMFu i sa velikim brojem ispita, jedna je bas imala dosta iza sebe), neke su nastavile da rade u tim skolama (secam se da je jednoj bilo frka - da je sa poslednjeg ispita sisla da dobije potvrdu da je otaljala sve i jurila u skolu da ima dokaz, dok kod druge nije bilo neko alarmantno stanje oko zatvaranja diplome), nekima je to bilo kao proba za kasnije, neki su otisli skroz nesto drugo da rade.

Ali da, nisam procitala vest o tome pa ne znam detalje oko te ideje.

Link to comment
30 minutes ago, radisa said:

Nedavno sam negde čitao, da mi nećemo u narednih par godina imati ko da predaje fiziku... Kod moje ćerke u bivšoj školi, bukvalno nema ko da predaj informatiku... Jedna žena radi dupli fond časova, jer nema nikog ko je zainteresovan za to...

 

Moj tata je bio laborant na katedri za fiziku na RGF-u (40-ak godina) i jedva su mu nasli zamenu. A kad je ta zamena posle nekoliko godina otisla na porodiljsko, njega su opet zvali da pomogne (ugovor o delu?) na neko vreme.

 

A sve do negde pocetka/sredine 90-ih je bilo dvojica (kad je taj drugi otisao u penziju i nije bio zamenjen).

 

 

Link to comment

Moja baba se početkom sedamdesetih sa celom porodicom preselila iz srca Šumadije u selo na granici sa Rumunijom, do kojeg se stizalo tako što se autom ili autobusom dođe do izlaza iz poslednjeg sela koje je imalo asfalt, a onda se zemljanim putem na kolima koja vuku konji otaljiga do tog poslednjeg sela uz granicu. Sve zato što u tom šumadijskom mestu više nije mogla da predaje srpski sa dva ispita do kraja Više pedagoške, pa je jedino mesto gde su hteli da je prime to pogranično mesto u kojem niko nije hteo da radi. Jedva je utekla odatle kad je konačno završila Višu.

 

Ovi mentoli probleme rešavaju tako što povlađuju lošima, umesto da povećaju plate dobrima i privuku druge dobre da se obrazuju za nastavni kadar. Mera je u rangu pomeranja decimale aflatoksinske.

Edited by napadaj
  • +1 4
Link to comment

za umjetnicke skole razlog je verovatno taj da studenti umjetnickih fakulteta dosta se zajebavaju sa diplomskim. ranije se fdu posebno isticao sa tom praksom. tu se diplomiralo i posle 20tak godina. :)

korak izmedju srednje umjetnicke skole i akademije je korak od 7 milja. 1.-2. godina* mogu i da zavise od kvaliteta studenta i oblasti koju bi predavao, ali nakon 3. godine* faxa taj student moze da udje kao predavac u bilo koju srednju umjetnicku bez ikakvih problema kao i u bilo koju skolu za obicnog nastavnika likovnog (samo sto je za ovo zajebavanje tesko naci i studenta).

+ to studentu/predavacu oduzima veoma puno vremena. = fax trpi.

 

*ja ovo racunam pre bolonje. neka neko ako misli da je potrebno prevede u bolonju, mastere i ostale.

Link to comment

AKO se usvoje izmene i dopune Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, od septembra će praktičnu i nastavu iz stručnih predmeta u umetničkim i srednjim stručnim školama moći da predaju i svršeni srednjoškolci!
 

Dakle nece matematiku u gimnaziji predavati neko sa srednjom skolom nego praksu i strucne predmete u strucnim skolama.

BTW zar to i do sad nije bilo tako? Ko drzi praksu autoelektricarima?

Edited by Paul Gompitz
Link to comment
2 hours ago, napadaj said:

Ovi mentoli probleme rešavaju tako što povlađuju lošima, umesto da povećaju plate dobrima i privuku druge dobre da se obrazuju za nastavni kadar. Mera je u rangu pomeranja decimale aflatoksinske.

 

Mislim da je neki cilj da se obrazovanje surva i to nije pocelo juce. Jako dobro ide. Samo treba da se na papiru napravi kako ima casovi, ima nastavnik, a ne da se resi problem.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...