Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

15 hours ago, Sandradjer said:

U jednoj skoli imaju napravljene male police na ulazu u ucionicu i na nivou skole je pravilo da kad ulaze tu ostavljaju telefon i kad se zavrsi cas uzmu ga.

 

Opet mogu da donesu stari telefon za na policu :D

Edited by msv
  • Haha 1
Link to comment

U OS je tesko raditi. Meni se desava da dobijem odeljenja koja su super, najvise se vidi u trecem i cetvetom razredu. Sa njima moze sve, jer oni rade i to je milina. Ne u svim odeljenjima. Kod ostalih koji nisu takvi bolji rezultati se postizu klasicnom nastavom uz stroga pravila oko ponasanja i ocenjivanja. 

  • +1 1
Link to comment

Da. A zavisi i od predmetnih specifičnosti u predmetnoj nastavi i SŠ, uvek zahtevaju različite modele i prilagođavanje pristupa. 

  • +1 1
Link to comment

Inace, u toku je drugi pilot drzavne mature. Bice rezultati do kraja aprila. 

Ima pobuna, zahtevi su da nam plate, ali su nas oduvali :D

  • +1 1
Link to comment

Nemam pojma, ja predajem likovno... Od prvog radnog dana dozvoljavam telefone ako istražuju nešto za crtanje i ako slušaju muziku dok crtaju. To je dogovor. Nekad, kad neko baš pokida, ja ga pustim da radi šta oće do kraja časa (može i telefon). Ako neko zloupotrebljava uzmem vratim posle šestog časa. Idem tako s punim rancem telefona nekad, kolege umiru od smeha. Nekad se dogovorim s roditeljima pa vratim posle nedelju dana, rekord je bio dve nedelje. Sad znaju da je to stvarna mogućnost, pa i paze više. Jer do šestog časa polude bez telefona, kamoli duže...

 

Kako se nosimo, nosimo se ko i za sve drugo, da izvineš nosimo se u pizdu materinu. Generalno kod mene u školi najbolje da ne znaju uopšte u kom si fazonu i da menjaš raspoloženje i metod iz časa u čas. Nemaš čime da ih uplašiš, osim neizvesnošću. Ujedno ih to i zabavlja, 2 u 1. To i da znaš sve, ko šta gde s kim u školi i van škole i da nikako ne znaju otkud znaš. Eto.

Edited by Hermetico
  • Wub 1
  • Haha 1
Link to comment

S druge strane,

 

 

https://www.novosti.rs/drustvo/vesti/1104159/djaci-znaju-gorski-vijenac-vise-500-srednjih-skola-gimnazija-odrzano-pilotiranje-velike-mature

 

 

TEST iz srpskog bio je težak i većina nije zadovoljna kako ga je uradila. Namučio nas je "Gorski vijenac" i epske pesme, zbunjivali su nas dugački tekstovi istrgnuti iz nekih dela, na osnovu kojih je trebalo prepoznati o kom delu i piscu je reč. Gramatika je bila laka: glasovne promene, akcenti, zavisne rečenice...

Link to comment
4 minutes ago, Svemir Zeka said:

Fizičko odvajanje je po meni najbolji metod. 

I direktan, ne zaobilazi se poruka:ne možeš to da radiš na času. Ende.

Ne sviđa ti se moj hod po tankoj liniji 'koristi slobodno - oduzimam ti ga'?  :sad:

  • Haha 1
Link to comment
S druge strane,
 
 
https://www.novosti.rs/drustvo/vesti/1104159/djaci-znaju-gorski-vijenac-vise-500-srednjih-skola-gimnazija-odrzano-pilotiranje-velike-mature
 
 

TEST iz srpskog bio je težak i većina nije zadovoljna kako ga je uradila. Namučio nas je "Gorski vijenac" i epske pesme, zbunjivali su nas dugački tekstovi istrgnuti iz nekih dela, na osnovu kojih je trebalo prepoznati o kom delu i piscu je reč. Gramatika je bila laka: glasovne promene, akcenti, zavisne rečenice...

bilo je previshe opusuma u dokumentarcu o oposumima? [emoji38]ol:

sent from novi mnogo jak bubamoto.

  • Haha 2
  • Hvala 1
Link to comment

E da, zaboravio sam da navedem 1 faktor: Mi u paklenom grotlu Neimara još uvek nemamo kabinet za likovno. Najčešće nas usele u kabinet za tehničko koji je u podrumu, onako baš socijala, i nema kompjuter. Tako da je telefon jedino sredstvo ako oćeš da gledaju neke primere (moj ili njihovi), ili da štampaš za svaki čas (što mi ne pada na pamet, a iskreno ni ne znam koje ću sve primere da tražim jer to dosta zavisi od procesa).

 

I generalno mislim da za umetnost moraš naučiti da guglaš, gledaš, pratiš... To nam je kao tableti, nem pojma. 

Edited by Hermetico
  • +1 3
Link to comment

Tako je, za književnost nam treba izvođenje drame, pa malo sjajne aplikacije ili sajtovi koji su napravili drugari iz matematičke, pa malo B. Fekmiu recituje nešto super, pa malo da vidimo kako izgleda katedrala o kojoj govori neko, pa malo da upoređujemo realizam u književnosti i slikarstvu, pa istorijski kontekst dokumentarac, pa da guglamo ima li pdf knjiga, pa šta kažu drugari iz drugih škola o nečemu da bismo bili sposobni da budemo kritični i funkc. pismeni i donosimo sudove i branimo stav argumentima i onda mi često ostaje samo telefon. :( 

Edited by Taihoskopija
  • +1 3
Link to comment

Meni ne treba ništa, samo da se uključe i razmišljaju. U principu, uspevam u tome, jer idem po potrebi i na građansko, da podržavam koeginicu, i onda večito napravim diskusioni forum, bacim malu žišku (npr. kućni poslovi, muško-žensko, ekologija), svi se uključe pa se i raspravljaju. Kad krenu glasno da obrazlažu argemente, znam da je čas uspeo :lolol:

  • +1 5
Link to comment
20 hours ago, Taihoskopija said:

Tako je, za književnost nam treba izvođenje drame, pa malo sjajne aplikacije ili sajtovi koji su napravili drugari iz matematičke, pa malo B. Fekmiu recituje nešto super, pa malo da vidimo kako izgleda katedrala o kojoj govori neko, pa malo da upoređujemo realizam u književnosti i slikarstvu, pa istorijski kontekst dokumentarac, pa da guglamo ima li pdf knjiga, pa šta kažu drugari iz drugih škola o nečemu da bismo bili sposobni da budemo kritični i funkc. pismeni i donosimo sudove i branimo stav argumentima i onda mi često ostaje samo telefon. :( 

 

nisam hteo da skrećem diskusiju u off, jer je ovo oko mobilnih u školi zanimljivo, ali treba mi pomoć - koja bi bila preporuka za neki online sajt/aplikaciju za učenje matematike i/ili fizike ?

ovaj moj u šestom razredu se muči. nema na kraju loše ocene, ali je sve s mukom.

da l profesorka slabije prenosi znanje, da l je on odsutan mentalno tokom časova, da l je gradivo preobimno... ne znam, verovatno nije ni bitno. 

 

ja mogu da radim s njim zadatke. išao sam kao đak i na republička takmičenja iz matematike i fizike.

ali vidim da se mučim da prenesem znanje. ne mogu da to uradim kako treba.

plus se vrlo brzo iznerviram jer je moje dete u pitanju i valjda teško prihvatam da nešto ne razume.

pa se nadam da mogu da nađem neku pomoć, neki sajt/alat gde je dobro objašnjeno gradivo iz naših škola. pa da prvo to gleda, tek onda bih ja radio zadatke s njim.

 

hvala svima unapred!

  • +1 4
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...