Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

54 minutes ago, Time Crisis said:

 

Kako gde, npr. kod mene u gradu pre nekog 5-6 razreda (znači pre 30-ak godina) niko nije išao na strani jezik, išlo se na neki folklor/hor ili eventualno neki instrument

E jbg, ja sam išao na radnički univerzitet od 2. osnovne na engleski sve do 2 srednje (91-92, kad je sve otišlo u kurac)...

 

 

Link to comment
27 minutes ago, radisa said:

E jbg, ja sam išao na radnički univerzitet od 2. osnovne na engleski sve do 2 srednje (91-92, kad je sve otišlo u kurac)...

 

 

 

I ja, ali kasnije, 6. ili 7. razred pa do 2 ili 3. srednje. Valjda što je veći grad i slično, kod mene dok smo bili kod učiteljice strani jezik praktično nije postojao ni kao ideja, niko od dece koliko se sećam nije ni učio ni pominjao, a kamoli u zabavištu ili mlađem uzrastu

Link to comment

Svojevremeno sam imao ozbiljan fajt sa vrtićem i roditeljima (!) čak zbog ovakvog odvajanja dece, zbog ovakvih i sličnih programa. 

Tada sam im ozbiljno zatresao kavez i uspeo da izdejstvujem da sva deca dobiju istovetan tretman bez obzira na to da li to roditelji mogu ili ne mogu da plate tu dodatnu aktivnost (u pitanju je bio časopis a decu su izdvajali da, ko ima, crta i piše u tom časopisu a ostali na običnom papiru.

 

Sa roditeljima sam imao fajt (zbog čega sam na istom roditeljskom sastanku bio izabran a odmah potom i smenjen sa mesta predstavnika u savetu roditelja) upravo zbog ovog oblika diskriminacije dece jer neki nisu kapirali o čemu se radi i zašto frka jer njima je lakše ovako, jer ne stižu da se bave svojim decom... Samo svoje dupe.

 

Zahtevao sam da, za konkretan slučaj, ko želi može da plati a da se za ostalu decu novac pronađe ili kod ponuđača ili kod lokalne samouprave a da se za buduće programe takve aktivnosti obavljaju van zgrade vrtića. 

U prevodu - nudi ti i prodaj svašta ali to ima da se koristi kod kuće a ne u grupi.

 

Ovo prvo sam dobio a zbog drugog sam smenjen. Najveći otpor sam imao kod 2 od 3 vaspitačice i, kako se ispostavilo, kod roditelja koji su bili suorganizatori ovih programa.

 

Ipak, do kraja vrtića se vodilo računa o tome šta se i kome nudi.

 

 

 

 

  • +1 4
  • Tužno 1
Link to comment

bre hudini je imala neki inglish od srednje grupe do kraja, ali nismo placali nishta :blink:

 

i vishe je nauchila tog engleskog u vrticu nego posle od prvog do chetvrtog :ph34r: dodushe to je bio djilasov vrtic :hihi:

 

  • Haha 1
Link to comment

Kakav je fijasko ovaj BeoTablet a, koliko pratim, u javnosti nema nikakvog odjeka.

 

Naše odeljenje je tablet dobilo negde sredinom septembra i od tada uopšte nije u upotrebi. Inicijalno je administracija BeoTableta preuzela kontrolu nad uređajem i tako oformila okruženje za rad aplikacija koje treba da koriste deci za rad u školi i kod kuće. Neke od tih aplikacija su uobičajene (Teams, Classroom, Sheets, Zoom...) ali ima i nekih manje uobičajenih (mozaik 3D, VideoMaker - za koje mislim da nisu licencirane jer sadrže reklame a verovatno postoji i neki bug jer ih BeoTablet "ažurira" više puta dnevno).

 

Mi smo naleteli na problem sa korišćenjem najavljenih digitalnih udžbenika - aplikacija "e-BIGZ školstvo"* prosto nije postojala u BeoTablet okruženju.

 

Počeo sam da istražujem u čemu je problem, da šaljem mejlove i da vrtim telefone. Mejlovi su se vraćali kao neisporučeni zbog prepunog inboxa BIGZ školstvo kancelarije ili, u slučaju BeoTablet podrške, kao floskula da BeoTablet ne pruža podršku za druge aplikacije, da je njihov posao da pomognu da korisnici postave BeoTablet na uređaj.

 

Za vreme istraživanja sam se vodio informacijama da je zamišljeno da svaki uređaj bude personalizovan, odnosno da je dovoljno da se korisnik prijavi i da BeoTablet aplikacija pripremi neophodne aplikacije koje su potrebne baš tom korisniku (detetu) budući da je za ime korisnika vezano više informacija: IMEi uređaja, ime deteta, razred, odeljenje i škola. 

U daljem toku se ispostavilo da ova baza podataka nije tako postavljena i da su se razni školski administratori uzalud trudili da slože i dostave tražene podatke.

 

Zato danas imamo situaciju da se od samog starta nije preciziralo koju email adresu treba koristiti za korisnički nalog na uređaju: roditeljski, neki novi ili adresu koju su deca dobila sa domenom škole još prošle godine radi lakšeg praćenja online nastave preko Google učionice.

Ja sam za rešavanje našeg slučaja insistirao na školskoj adresi jer mi je bilo logično da prošlogodišnji sistem može prosto da se nastavi i na novom uređaju koji je i namenjen samo za to.

 

Da skratim priču: danas sam uspeo da spojim dve informacije i da objasnim administraciji BeoTableta da je izdavač udžbenika prilagodio aplikaciju za BeoTablet okruženje i da je potrebno da sada oni omoguće ažuriranje sistema kako bi nova verzija mogla da se "spusti" na tablet pošto mi, kao korisnici, ne možemo samostalno ništa da uradimo. Javili su mi nešto kasnije da su "nadređeni odgovorili da su zahvalni na primedbi i da će njihovi programeri omogućiti ažuriranje aplikacije izdavača".

 

 

  • +1 1
Link to comment

I kod nas je Beotablet doziveo potpuni fijasko, skoro 90% ljudi nije znalo da ga podesi kako treba, uciteljica ga ne koristi i prilicno je popizdela jer je smaralo tih 90% ljudi kako da naprave tablet a ni ona nije imala pojma, skoro 50% je zavrsilo na servisu, i sve ovo sto si vec naveo, problem sa google accountom, problem sa nemanjem svih aplikacija ukljucujuci i tu Bigzovu, problem sa azuriranjem, sa verzijom androida. Ocekivanje i roditelja i dece da ce to biti obicni tableti gde ce moci otici na pretrazivac i surfovati netom. Debakl.

  • +1 1
Link to comment
Vesa Comtrade je uzeo kintu od države i tu se to završava...







... Shiit has hit the fan


shta, to umljato jagnje nije prestalo da sisa? zar ne bi on veliki demokrata unsure.gif

ali opet, za razliku od pre 4 godine, kad tableti uopshte nisu doshli, ovo je shtogod! [emoji38]ol:

[mention=999]djeneralche[/mention]. ne moze uopshte da se koristi ni za shta? kako su to postigli? (osim generalnom neispravnoshcu. ali to je lako) unsure.gif

sent from novi mnogo jak bubamoto.




Link to comment
22 minutes ago, gospa buba said:

shta, to umljato jagnje nije prestalo da sisa? zar ne bi on veliki demokrata unsure.gif

ali opet, za razliku od pre 4 godine, kad tableti uopshte nisu doshli, ovo je shtogod! emoji38.pngol:

[mention=999]djeneralche[/mention]. ne moze uopshte da se koristi ni za shta? kako su to postigli? (osim generalnom neispravnoshcu. ali to je lako) unsure.gif

sent from novi mnogo jak bubamoto.



 

Ne moze da se koristi jer su ga prilagodili samo za skolu, aplikacije koje se koriste za skolu mogu da se koriste i nijedna druga. Npr pretrazivac nije bio u tom skupu aplikacija ali su ga dodali naknadno.

Link to comment
On 22.11.2021. at 18:37, gospa buba said:

bre hudini je imala neki inglish od srednje grupe do kraja, ali nismo placali nishta :blink:

 

i vishe je nauchila tog engleskog u vrticu nego posle od prvog do chetvrtog :ph34r: dodushe to je bio djilasov vrtic :hihi:

 

 

Kad spomenu Đilasov vrtić... Za njega se posle promene vlasti ispostavilo da je bio neosnovano skup (8.700-9.700 umesto 2.600), pa je Grad bio zasut roditeljskim tužbama i nedavno su isplatili razliku odjednom. Čudo da naprednjaci ne arče tu temu više.

Link to comment
 
Kad spomenu Đilasov vrtić... Za njega se posle promene vlasti ispostavilo da je bio neosnovano skup (8.700-9.700 umesto 2.600), pa je Grad bio zasut roditeljskim tužbama i nedavno su isplatili razliku odjednom. Čudo da naprednjaci ne arče tu temu više.
Verovatno dođe na isto...
Zar nije tu bilo "platite Grad će da vam dotira razliku", pa se onda Grad pravio lud, pa su ih dobili na sudu? P







... Shiit has hit the fan

Link to comment

Zakon propisuje da roditelji snose 20% od tzv. ekonomske cene koja je tada bila oko 13.000. Zato sad ovi moraju rutinski da isplaćuju po 1.000+ evra da nadoknade štetu.

Edited by msv
Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...