Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

8 minutes ago, morgana said:

 

znam da nema. van pameti, vremena i tehnoloskih mogucnosti. nevjerovatno.

 

Nadam se da ce se i to promeniti, da sansu dobiju i oni koji ne mogu redovno da studiraju 

  • +1 1
Link to comment
Trebalo bi da ova matura popravi i stanje u obrazovanju. Popularni fakulteti svakako biraju najbolje, veci je problem onoliki procenat funkcionalno nepismenih 
kako ce da popravi? (pitam shto ne znam)

meni se prosto chini da se novac bukvalno ulupava u te masivne projekte, koji nisu bez veze, ali se samo nasadjuju na staru konstrukiju, za koju nikad nema novca. i inkluzija pada na novcu, to se znalo od pochetka, sistem, reformisan ili ne, mora da se zasnuje na ljudima koji su placeni da rade. ne da se fantazira o ljubavi, to moze da se volontira posle podne...

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto



  • +1 2
Link to comment

@gospa buba

To tvrde ovi sto vode projekat, ne objasnjavaju kako :D.

Mogu samo ovako iz mog ugla da vidim nesto da se menja, za sada.  Vidno dobijamo podrsku sa svih strana vezano za kriterijume, nastavnici se osecaju slobodnije, smanjen je pritisak na slabe ocene, ne plase nas zalbama, prigovorima na ocene i ostalo sto postoji jer polagace drzavnu maturu. 

I prica se uveliko o ponavljanju razreda, ne pamtim kad je neko ponavljao 

Edited by Sandradjer
  • +1 1
Link to comment
[mention=135]gospa buba[/mention]
To tvrde ovi sto vode projekat, ne objasnjavaju kako [emoji3].
Mogu samo ovako iz mog ugla da vidim nesto da se menja, za sada.  Vidno dobijamo podrsku sa svih strana vezano za kriterijume, nastavnici se osecaju slobodnije, smanjen je pritisak na slabe ocene, ne plase nas zalbama, prigovorima na ocene i ostalo sto postoji jer polagace drzavnu maturu. 
I prica se uveliko o ponavljanju razreda, ne pamtim kad je neko ponavljao 
mada, znash, relaksacija oko ocena i tog celog pritiska, moze da dovede i i do - lako cemo, ima matura. i kad tamo bude katastrofa, oni su vec izvan sistema, kao i osnovci, zalite se vodovodu [emoji38]ol:

osnovnu shkolu ubija shto je obavezna. a ne moze drugachije.

edip@frenk, boze choveche jedva i trojki da ima kako treba [emoji38]ol:

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto


  • +1 1
Link to comment

U planu je da i srednje budu obavezne. Licno se radujem toj maturi u nadi da cemo da se trgnemo. Sad smo u situaciji da vapimo da se nesto dogodi. 

Ona pisa testiranja ne fermamo.

@Frank Pembleton

Ma kakva ponavljanja. Prosecna ocena je visoka, a imas gimnazijalce koji kubure sa razlomcima. Jadna deca 

  • +1 1
Link to comment

Ja uopšte ne znam šta da mislim o državnoj maturi kao selekciji za fakultete (jedinoj) i razumem fakultete što pokušavaju da očuvaju prijemne ispite, ne znam zašto bi se na dramaturgiji ili književnosti ili antropologiji rangirali prema uspehu u integralima i romboidima i kako će sve to izgledati. @Sandradjer ti znaš mnogo više, možda imaju suvisla rešenja. Ali me plaši malo sve to. 

Edited by Taihoskopija
  • +1 2
Link to comment
7 hours ago, Taihoskopija said:

Ja uopšte ne znam šta da mislim o državnoj maturi kao selekciji za fakultete (jedinoj) i razumem fakultete što pokušavaju da očuvaju prijemne ispite, ne znam zašto bi se na dramaturgiji ili književnosti ili antropologiji rangirali prema uspehu u integralima i romboidima i kako će sve to izgledati. @Sandradjer ti znaš mnogo više, možda imaju suvisla rešenja. Ali me plaši malo sve to. 

Da, menja se sistem, ali nece to ici preko noci. Fakulteti po zakonu imaju prava da vrse selekciju i upis studenata i to ce se zadrzati nekoliko godina. Kroz sve ovo su prosle npr. Slovenija, Hrvatska,..Njihovi fakulteti su nasli nacin da vrednuju (mislim da je u Sloveniji taj procenat ogroman, samo testiraju umetnicki fakulteti, fakultet sporta,...)

 

A sto se testova tice, obavezni su srpski, matematika i jos jedan opsteobrazovni predmet. Svi bi trebalo da imaju 40 pitanja/zadataka, 10 nizi nivo, 20 srednji, 10 visi. 

 

Nije plan da se buduci student knjizevnosti rangira po tome kako zna integrale. Ali jeste ideja da taj fakultet izabere kandidata koji razume "dve trecine romana opisuje taj i taj dogadjaj" i kandidata koji to ne razume. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Hvala 1
Link to comment

Što se tiče ovih istraživanja da li su deca pametna ako ih vodim na izlet zadali smo samo 1 cilj a to je da ne gađaju vozača u glavu dok vozi, ako može ni slučajno. Bukvalno sam se probudio noću da napravim mental note da se pozabavimo. Ne seti se običan čovek dokle to ide, trebaće nam stručnjaci za atrofiju mozga i prateće manifestacije.

 

edit: NARAVNO IMA DIVNE DECE zaneželjeneefekteobratitesefarmaceutuililekaruopšteprakse

Edited by Hermetico
  • Haha 2
Link to comment
On 19.4.2022. at 20:51, Taihoskopija said:

Укупна образовна слика Србије није за похвалу, што се јасно види и на свим међународним тестирањима наших ђака. Готово 30 одсто грађана има завршену основну школу или мање од тога, а факултетски је образовано тек 5,5 одсто грађана. Већина од 52,5 одсто има средњу школу. Процењује се да је 40 одсто ученика функционално неписмено, односно не разуме и не уме да репродукује прочитани текст, али је ипак у школама 41 одсто одличних ђакa 

 

 

https://www.politika.rs/scc/clanak/505264/Mnogo-petica-a-malo-znanja


:ph34r:

Od ovih 5.5% bar 1% su kupljene. Pa krv ti jebem, gde su svi ti ljudi? Ja ne znam vise nikog zivog bukvalno ko nije zavrsio srednju. Moje babe i dede su zavrsile vecernje kad su se pozaposljavali sezdesetih i sedamdesetih, dogurali su nekako do treceg i cetvrtog stepena. 


 

Edited by Plajvi
  • +1 1
Link to comment

1. Potrebna je statistika po starosnim grupama.

 

2. Vrlo sam skeptican premabrojevima u vezi formalnog obrazovanja. 1990. je 5% gradjana imalo fakultet, sumnjam da je to jos uvek slucaj i danas.

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...