Jump to content
IGNORED

Vrhunci domaceg rokenrola u raljama realnosti


Kudravi Gaucos

Recommended Posts

Pička sam, znam, ali nisam mogao da odolim. Izgleda da ni ti više ne čitaš ono što napišeš. Ili si se malko pogubio, obzirom na kontradiktornosti napisanih stvari.I da, ja se jesam zaljubljivao uz "Ako znaš bilo što" ili uz "Plavog goluba", iako u naslovima pesama nisu pomenuta nikakva imena i oduševljavao i još uvek oduševljavam lirikom npr. "Flasha" i zahvalan sam Džoniju na angažovanosti na npr. "Tko to tamo pjeva". Nikad se neću suočiti sa prošlošću. šta da radim.
Sto se tice moje kontradiktornosti:Mozes da se odlucis za dva pristupa: 1) Pevas o jako vaznim stvarima. 2) Pevas o tralala stvarima na neki poseban nacin.Stulic jeste kontradiktoran zato sto imas one koji ce nagvazdati satima o uzvisenoj prirodi tema kojima se bavio, a kada ih uputis u trivijalnost svega toga, oni se vredjaju. Tako da jeste problem upravo to: Sto je prodao muda za bubrege. Da je bio tralala, nikom nista. Da je bio dubok i zajeban, opet nikom nista. Ali kada jedno valjas za drugo - onda je fuj. Primetices da sam rekao kako je njegova nesumnjiva harizma uspevala sama po sebi da proda ta muda za te bubrege. I nista vise.
Pa šta je trebao? Da stoji na vratima i propušta odabrane?....Pre će biti da to, već nije bio njegov posao.Pružio nam je šansu....odabrali smo po svom nahođenju...Recimo Orgazam i Partibrejkerse između ostalih...
I ko nas jebe zbog toga. samo nemoj posle da slusamo kako nas je Zeljko Mitrovic unistio u kulturnom smislu. Veoma je jasno zasto su najcrnji seljani isplivali na vrh - zato sto je alternativa njima uvek bila jadna i bedna (a cesto i seljackija od njih samih).
Link to comment

Zaludna je ova diskusija. Toliko se razlicitih (delimicno potpuno oprecnih) vidjenja lika i dela ovih bendova ovde sukobilo...a svi se svode na razlicitu percepciju (ili kreaciju) realnosti. Kao i (gotovo) uvek, uostalom. Ja sam rodjena 80-e i ove bendove sam otkrila tek ranih 90-ih, kada sam pocela da se zanimam za muziku i izgradjujem svoj muzicki ukus. I drago mi je zbog toga, to je bio sasvim OK pocetak, sto se mene tice. Prema EKV imam vrlo sentimentalan odnos (razlozi su licne prirode, jbg, pojavili su se u mom zivotu u bas pravom trenutku), ali i nezavisno od toga i danas su mi OK bend, i sada volim povremeno da ih cujem...sto definitivno ne vazi za sve sto mi se u tom periodu dopadalo. Fan ostalih bendova nikad nisam bila, niti sam bila u drustvu ljudi koji su gradili neke mitove o njima, tako da je moja percepcija potpuno drugacija. Uopste me ne iritiraju niti imam razloga da ih mrzim. Znam i za bolje i za losije i na meni je da odaberem sta ce mi se naci u kolekciji, a sta ne. Bar danas je to tako jednostavno.Posebno su mi bezveze izjave tipa "krivi su jer su imali potencijal, a nisu ga, pi*ke, iskoristili". Zbog cega im davati kvalitete i namere koje sa tim ljudima verovatno nemaju nikakve veze, vec su, opet, proizvod necije zelje/frustracije/maste/idolatrije/stajaznamcega? Zbog cega ono sto je pokazano ne bi mogao da bude njihov maksimum u tom polju njihovog zivota i stvaralastva? Zbog toga sto nisu radili/pevali/svirali ono sto vi mislite da je trebalo? C'mon. Samo je jedan nacin da se tu bude fer - da covek i sam radi ono sto mislim da bi trebalo, tj. ono sto misli da bolje zna. I uostalom, zar ne mislite da se upravo na taj nacin od njih stvaraju mitska stvorenja?

Link to comment
Zaludna je ova diskusija...
Naravno da je zaludna. Ja sam se samo u pocetku rasprave nadao kolonama ljudi koji se upucuju ka Trgu, noseci Azrine ploce. Tamo se spontano pali vatra i svako baca u nju ono sto je poneo - neko ima prvi singl Partibrejkersa, neko best of EKV, neko... I onda se ljudi skupljaju u krug oko te vatre, bicujuci se po golim ledjima. Niko ne place, svi su stisli zube, jer znaju da su zasluzili. Samo ponekad se cuje kroz stisnute zube "Hvala Kudravi Gaucose, hvala...".Ja se pojavljujem nakon nekog vremena, sa pogledom punim saosecanja na izbicevanu i krvavu masu i ocinski ih potapsem po ledjima isecenim bicem. Oni kazu: "Mozes li nam oprostiti nase neznanje? Mozes li preci preko sati i sati naseg smaranja o ovim pacerskim bendovima???" Naravno, nasmesim se pomirljivo, jer Kudravi nije na kraj srca.Onda se svi polako udaljimo od ogromne lomace i krenemo kucama, umorni, ali tako procisceni i oslobodjeni tereta. U daljini se cuju urlici onih koji nisu mogli sebi da oproste grehe i bacaju se zivi u vatru, znajuci da je to jedina sansa za pravo iskupljenje...Posle sam shvatio da od ovoga nema nista, previse ste tvrdoglavi. angry.gif
Link to comment

Ja ne znam da li na forumu postoji neki salter, gde bi morali da ti naplate porez na lupetanje. Laprdas bez ikakve osnove citavih 11 strana.

To niko razuman ne moze sporiti. Drustvo koje je bilo gluvo za tendencije koje su se pojavile u modernoj muzici tog doba, je mozda i moralo biti "krsteno" tim koktelom sela i grada. A Brega je to itekako razumeo... Ovo sto si rekao da bez njega ne bi bilo isto cu isto potpisati. Samo ja na to gledam kao na uzasan doprinos. Da nije stvorena ta baza ljudi koji kao slusaju rnr, a ustvari nikada nisu prestali intimno voleti Brenu, mozda bi svaka sledeca stvar bila iskrenija. Pa nije moralo biti tako masovno, ali bi bilo iskrenije. Mi smo sa takvim profilom publike docekali pojavu panka potpuno nespremni, pa se moglo desiti da npr. Partibrejkers budu nasa ideja bunta.
Ako je ikada u Jugi nesto i nekada kulturoloski postojalo vredno, to je period kasnih sedamdesetih i pocetak osamdesetih. To je ujedno bilo jedino vreme kad smo bili toliko blizu (al' nazalost zahvaljujuci maloumnim politicarima) toliko daleko od sveta i Evrope, sto je jos vaznije.Da ne razdvajam punk od new wave, to i nije toliko bitno, koliko je bio jak apsorpcioni momenat novog, svezeg i nazovi buntovnog u ono vreme. Od Dadova, Fakulteta muzicke akademije, Akademije u Rajicevoj, Palilulske olimpijade, BITEF teatra, SKC-a, Doma Omladine pa do privatnih mega zurki sirom BGD-a sve je mirisalo na novo. Nece tvoje nozdrve nikad tako nesto omirisati. Bio je to sjajan klokotristicki splet Novog kvadrata, klubske muzike, 'buldozera u bundi' Mire Trailovic, 'Pogleda' iz americke citaonice, nove mode... a ne tvoj jeftini secirani stih M.Mladenovica.Paraf, Radnicka kontrola, Pankrti, Defekto efektni, Bezobrazno zeleni, VIA Talas, El. Orgazam, P. Patka, Urbana gerila, Kazimirov kazneni korpus i mnogi drugi su za tebe i tebi slicne (i za ove ostale koji te trpaju na Minijature) imali zajednicku poruku: 'Umrite vise, jebote...'Sta docekase, da im se vrati eho.
Alternativa obavezno ovisi o mejnstrimu i kod nas nije bilo izuzetaka.
Da te sad strefi alternativa posred cela, ti bi se uvatio za dupe.
Link to comment
Ako je ikada u Jugi nesto i nekada kulturoloski postojalo vredno, to je period kasnih sedamdesetih i pocetak osamdesetih. To je ujedno bilo jedino vreme kad smo bili toliko blizu (al' nazalost zahvaljujuci maloumnim politicarima) toliko daleko od sveta i Evrope, sto je jos vaznije.
Cak i da je ovo tacno, u tome je problem na koji briljantno pokusava da ukaze Kudravi. Da je to "najbolje" sto se sinonimise sa 1980im zapravo smece.
Link to comment
Cak i da je ovo tacno, u tome je problem na koji briljantno pokusava da ukaze Kudravi. Da je to "najbolje" sto se sinonimise sa 1980im zapravo smece.
Ajd' ne brukaj se tim potpisom.
Link to comment
Ja ne znam da li na forumu postoji neki salter, gde bi morali da ti naplate porez na lupetanje. Laprdas bez ikakve osnove citavih 11 strana.Ako je ikada u Jugi nesto i nekada kulturoloski postojalo vredno, to je period kasnih sedamdesetih i pocetak osamdesetih. To je ujedno bilo jedino vreme kad smo bili toliko blizu (al' nazalost zahvaljujuci maloumnim politicarima) toliko daleko od sveta i Evrope, sto je jos vaznije.Da ne razdvajam punk od new wave, to i nije toliko bitno, koliko je bio jak apsorpcioni momenat novog, svezeg i nazovi buntovnog u ono vreme. Od Dadova, Fakulteta muzicke akademije, Akademije u Rajicevoj, Palilulske olimpijade, BITEF teatra, SKC-a, Doma Omladine pa do privatnih mega zurki sirom BGD-a sve je mirisalo na novo. Nece tvoje nozdrve nikad tako nesto omirisati. Bio je to sjajan klokotristicki splet Novog kvadrata, klubske muzike, 'buldozera u bundi' Mire Trailovic, 'Pogleda' iz americke citaonice, nove mode... a ne tvoj jeftini secirani stih M.Mladenovica.Paraf, Radnicka kontrola, Pankrti, Defekto efektni, Bezobrazno zeleni, VIA Talas, El. Orgazam, P. Patka, Urbana gerila, Kazimirov kazneni korpus i mnogi drugi su za tebe i tebi slicne (i za ove ostale koji te trpaju na Minijature) imali zajednicku poruku: 'Umrite vise, jebote...'Sta docekase, da im se vrati eho. Da te sad strefi alternativa posred cela, ti bi se uvatio za dupe.
Ovde si pomenuo nekoliko postenih bendova. Samo ne znam kad sam ja njih potegao u negativnom kontekstu. Ko nesto zamera Parafu, Pekinskoj patki (mozda jedinom zaista nasem bendu koji bi mogli u tom trenutku pustiti englezu, a da se on ne nasmeje), Pankrtima... Slovenacki Spus (koji je i izgledao i zvucao surovo), Pajserom Po Picki (u najboljem maniru lokalnih pankera koje boli uvo da izadju iz svog kraja), i jos milion slicnih i specificnih (svako na svoj nacin). I onda treba u to ubaciti jajare kao sto su elektricni orgazam??? Kada sam pricao o sceni, namerno sam preskocio razglabanje o bendovima koji naprosto nisu imali uticaj na siru publiku. Mozemo o tome,ali nije tema.
Cak i da je ovo tacno, u tome je problem na koji briljantno pokusava da ukaze Kudravi. Da je to "najbolje" sto se sinonimise sa 1980im zapravo smece.
Cini se da je problem referentni sistem. Ako ih poredis sa onim sto danas imamo - stoji da su bolji, ali ja odbijam da tako definisem "dobro".
Link to comment
Kada sam pricao o sceni, namerno sam preskocio razglabanje o bendovima koji naprosto nisu imali uticaj na siru publiku.
jel ovo tvoje?
Ono sto se slusalo osamdesetih u ovom gradu nije nista bolje od smrdljivih Kristala i meni jedino nije jasno sta rokeri (kako jadan izraz) kukaju, kad je svako djubre od tada do danas napravljeno na isti fazon - bez ikakve ideje, bez muda, sa tankom folijom intelektualizma ispod koje se naziru sve tri autorove procitane knjige. Umrite vise, jebote...
Mozemo o tome,ali nije tema.
Sta je tema?
Link to comment
Pekinskoj patki (mozda jedinom zaista nasem bendu koji bi mogli u tom trenutku pustiti englezu, a da se on ne nasmeje),
:Hail: :Hail: :Hail::lol: :lol: :lol: :lol: Pa ne mogu da verujem! Posle sveg pljuvanja onih ozbiljnih bandova (ozbiljni su, eto šta im je zajedničko), sada si izvukao tu karikaturu punka, koja je posle radosti koje je donela prvim albumom, ubrzo ugušila sledećim u želji da bude intelektualna, i potom zasluženo nestala.I čekaj majke ti, ako si sam priznao da si u to vreme bio u obdaništu, kako znaš šta se moglo tada "pustiti Englezu, a da se on ne nasmeje"?E, boga mi si me razveselio po ovoj zimi.... Edited by kobni zelaya
Link to comment
Sta je tema?
1) procitaj uvodni post2) tek kada raspravimo prvu alternativnu ligu, mozemo se okrenuti pitanjima "Zasto ona alernativnija alternativa nije imala narocitog uspeha" - a u nekim slucajevima bi uspeh bio prestanak alternativne prirode tih bendova i igranje u prvoj ligi. Neki nisu ni zeleli da igraju u prvoj, to je stav za postovanje i ne zelim da mesam ta dva pojma.
Link to comment
Cini se da je problem referentni sistem. Ako ih poredis sa onim sto danas imamo - stoji da su bolji, ali ja odbijam da tako definisem "dobro".
Upravo tako.
Link to comment
:Hail: :Hail: :Hail::lol: :lol: :lol: :lol: Pa ne mogu da verujem! Posle sveg pljuvanja onih ozbiljnih bandova (ozbiljni su, eto šta im je zajedničko), sada si izvukao tu karikaturu punka, koja je posle radosti koje je donela prvim albumom, ubrzo ugušila sledećim u želji da bude intelektualna, i potom zasluženo nestala.I čekaj majke ti, ako si sam priznao da si u to vreme bio u obdaništu, kako znaš šta se moglo tada "pustiti Englezu, a da se on ne nasmeje"?E, boga mi si me razveselio po ovoj zimi....
To sto ste vi odrastali u vremenu kada je odlazak u Trst bio merilo "vidjenja sveta" ne znaci da su danasnje generacije sputane sitnicama kao sto je vremenska i prostorna distanca. Tako je sve i pocelo - idejom da ce "cica da ti objasni kako je nekad bilo". `Oce malo sutra! Kraj sedamdesetih i pocetak osamdesetih su jedan od dva najznacajnija perioda u modernoj muzici, zar stvarno mislis da je tajna sta je kome trebalo pustiti, a da se ne nasmeje. Sta, da neces mozda krenuti sa Partibrejkersima nekome ko je ispratio Clash???Patka je imala taj duh zajebancije i vaistinu bila karikatura panka - u vremenu kada je to bila skroz nova fora. Oni su sprdajuci se postigli vise nego svi ovi ozbiljni zajedno - nisu bili smesni (na onaj negativan nacin smesni). Ovi tvoji ozbiljni izazivaju onaj podcenjivacki, ruzni smeh kad ih cujes.To sto je PPatka otisla u kurac uopste nije bitno. I napravljeni su za jednokratnu upotrebu i niko nije poceo graditi hramove posvecene njima. Dok danas mozes doziveti da postoji tribute bend Azre koji iznosi Stulicevu bistu na stejdz i svira njihove pesme. Talkin` about ozbiljnost...
Link to comment
Jos jednom, si ti normalan :lol: ???Gauco, jesi krpelj, svaka ti cast :) nego, jel ono bese tvoj post?
Ja otvorim temu, ti dodjes da me napusavas stvarima nevezanim za nju i ja sam krpelj? A da se preracunas malo?Koji post jel bese moj post?
Link to comment
Ja otvorim temu, ti dodjes da me napusavas stvarima nevezanim za nju i ja sam krpelj? A da se preracunas malo?
Ubaci u moj post tvoje 'ljubimce' i eto imace veze.
Koji post jel bese moj post?
ovaj ovde:
Ono sto se slusalo osamdesetih u ovom gradu nije nista bolje od smrdljivih Kristala i meni jedino nije jasno sta rokeri (kako jadan izraz) kukaju, kad je svako djubre od tada do danas napravljeno na isti fazon - bez ikakve ideje, bez muda, sa tankom folijom intelektualizma ispod koje se naziru sve tri autorove procitane knjige. Umrite vise, jebote...
Muzika osamdesetih nije bila svirana samo od strane vec navedenih. Ili?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...