Jump to content
IGNORED

Vrhunci domaceg rokenrola u raljama realnosti


Kudravi Gaucos

Recommended Posts

Je@i ga, ne morash da ih mrzish ako ih ne volish. Isto tako - ne morash da mrzish 'citav' bend & kompletan opus - mozes delove... Ja bi i danas dao litar krvi za prvih par albuma Azre i Prljavog kazalista a ostatak opusa ne bi (po)slushao ni da mi isti taj litar s kamatom vrate... Nikad.
Ovako je glasovala Australija...
Link to comment

Jebi ga, ovaj topić je počeo kao muzički topić, ali je već davno krenuo nizbrdo kada je Kudravi počeo da piše o tome "kada su već neki momci hapšeni zbog majica i bedževa", što moguće iz nekog punkerskog ugla i izgleda kao muzička tema. Okreni, obrni, punk je mrtav već jedno 25 godina - od njega je ostao uticaj koji je izvršio na druge muzičke pravce, kao i prazna stilska ljuštura u obliku MTV alternative a la Green Day.S druge, strane kod nas, osim u Sloveniji, muzički gotovo da nikada nije ni postojao. Pogotovo u Beogradu.

Link to comment
Jebi ga, ovaj topić je počeo kao muzički topić, ali je već davno krenuo nizbrdo kada je Kudravi počeo da piše o tome "kada su već neki momci hapšeni zbog majica i bedževa", što moguće iz nekog punkerskog ugla i izgleda kao muzička tema. Okreni, obrni, punk je mrtav već jedno 25 godina - od njega je ostao uticaj koji je izvršio na druge muzičke pravce, kao i prazna stilska ljuštura u obliku MTV alternative a la Green Day.S druge, strane kod nas, osim u Sloveniji, muzički gotovo da nikada nije ni postojao. Pogotovo u Beogradu.
aaaaaaaaaa! Nemoj...
Link to comment
Vreme je da Kudravi izbaci novu turu hejta, inače ode topik u qrac, sa ovom pričom o Bori i DBu.
Evo mene.Posto godisnje imam jedan dan kada se pravim da sam bolji nego sto jesam, iskoristio sam ga da ne otvaram ovaj topik. Izvinjavam se na tome. Mrznja je opet in, no regret, no remorse i tako dalje... :)
Sad se setih da je Kudravi hejtovao 80-te i na topic-u kada se najbolje zivelo, sto me navodi na pomisao da su u pitanju traume iz mladosti - dosadni ujka ili stariji brat.Edit: Napisao sam post pre no sto sam procitao post Kudravog o Trstu i odgovor Harpera.
Ne hejtujem ja osamdesete, nego secanje na osamdesete. Meni su bile prilicno bezbrizne, posto sam rodjen `81.
No, ti si od pocetka tvrdio nesto mnogo kompleksnije, da su upravo ova cetiri benda ugasili svaku nadu u bilo kakvu muzicku alternativu koja bi imala i smisla i talenta. Ta teza je, naravno, besmislena iz toliko razloga da njihov broj i obim premasuje bilo sta sto bi se moglo napisati na manje od 200 strana. Danas se svaka moguca muzika koju je neko nekad napravio ili je sad pravi moze naci vrlo jednostavno. Nema nikakve potrebe za nekakvim "probijacima leda" od pre dvadeset i kusur godina i nekakvim njihovim fundamentima na kojima bi se sad nesto gradilo. Jedan je probio led za celu modernu svetsku muziku, a taj se zvao J. S. Bah. Sve ostalo se moze naci na internetu. Sad, druga je stvar sto bi neko radije pravio muziku da bi napunio Arenu nego da bi se bavio umetnoscu, jer od prvog moze da se zivi a od drugog jok. Ali, to nije problem Stulica i Azre.
Ovo je upravo ono o cemu vredi raspravljati i zbog cega pomenuti zasluzuju spomenik u obliku slajma na Trgu republike.Elem...Najvazniji faktori koji uticu na jednu scenu su po mom misljenju publika i izdavaci, a svaki od njih se nasao duboko povredjen pojavom pomenutih. Hajde da krenemo od publike:Publika se tih godina navikla na to na sta se navikla. Da batalimo pokojnog Baha, svaki znacajan bend/muzicar je znacajan zato sto posle njega nije bilo isto. Kao sto posle hipi revolucije vise nisi mogao da je ignorises, posle panka je bilo neukusno, neobavesteno i slepacki praviti se da on ne postoji. Nije stvar u tome da si morao biti panker, nego da su neke granice bile pomerene. Pricas kako postoji internet i ne znam sta, ali to nije toliko znacajno kao postojanje prethodnika na istom tom terenu na kome si i ti. Tako se pravi nekakav kontinuitet i publika ima mogucnost da se zanrovski odredi zato sto se desavaju neka grupisanja na sceni.Ovi predstavnici nase tadasnje scene su pricu odvukli u odredjenom pravcu i to se ne moze osporiti. Nakon njih nije bilo kao pre njih, glupo je to zamisljati zato sto se stvari jednostavno tako odigravaju. Ako postoji urbana legenda o nekim bendovima, price starijih kako su oni onda bili jaki, na publiku to utice i oni pokusavaju da u svom vremenu nadju neke ekvivalente. Ima jedna velika tajna vezana za nasu publiku koju se vecina ljudi stidi reci, naime, vecina nasih sugradjana (bilo kog grada ili sela) su teski sabani i nezanemarljivo je sto smo kao narod tek odnedavno krenuli da naseljavamo gradove. Posto urbana kultura ne postoji u istorijskom smislu, valjalo ju je na brzinu smisliti i rezultat je takav kakav je - seljacine su nastavile biti seljacine, samo su sada bile seljacine koje se oblace nesto modernije. Pomenuti bendovi su direktno izrasli iz zemlje koju je preoralo Bjelo dugme - samo sada za jedan stepen manje odvratni. Jos kilometrima od dobrog, njima i njihovoj publici se ta razlika od Esme do Marine ucinila ogromnom i vaznom.Posle su dosla posela, a publika naucena da slusa gluposti se nije mnogo otimala. Mora ti biti jasno - siroka publika zahteva mejnstrim. Mejnstrim nastaje tako sto se neki zanr nacini prihvatljivim za vecinu. Kod nas je nazalost nastao tako sto se rodio iz satanskog braka pobune i mlakosti. To je najveci ljudski greh pomenutih - pomislili su da mozes biti istovremeno Dzoni Roten i Zdravko Colic.Posto se alternativa gradi kao opozit mejnstrimu, i ona posredno ovisi o njoj. Tako da smo dosli u situaciju da ispraznost i foliranje postanu reper prema kome bi svi trebalo da se odrede. Neuspeh koji je alternativa pokazala tom prilikom se moze objasniti samo time sto su se najjaci mejnstrim bendovi pravili da su oni u stvari alternativa. I danas cete cesto cuti da se pominju u alternativne bendove, dok ih neki drugi guraju medju zvezde (i na ovoj temi je neko rekao da je Dzoni uneo rokenrol u svaku kucu).Sta onda imamo u toj situaciji - nedovoljno ozbiljni za prvu ligu, previse mlitavi za izazivaca iz senke... Publika neko vreme ceka da vidi kojoj strani ce se privoleti, pa uz rezigniranost odlazi kod Cece.Izdavacke kuce na drugoj strani su shvatile trend podgrevanja legende o starim dobrim vremenima. Svaka tri dana neko je izdao Azrine "Pesnicke trudove" ili "Hitove iz groba" Milana Mladenovica, pa novi album Elektricnog orgazma sa hitovima "Molitva na dopu" i "Isus u veni". Za to vreme, svaki klinac koji se masio gitare je znao da snimanje albuma podrazumeva dobru vezu na odredjenim pozicijama. Kako veze i talenat retko idu ruku pod ruku, nova izdanja koja smo imali prilike cuti su najcesce licila na silovanje koze u mikrofon (i to ne u stilu Mike Lutinena koji je to radio stvarno).I tako se stvorio zacarani krug, jer se starija generacija pocela porediti sa najgorim sranjem ikada snimljenim i u tom poredjenju odnosila pobedu. Tvrdim da je tek devedesetih stvorena fama o "periodu genijalne muzike". Izdavaci su interes videli u stvarima koje bi licile na zlatni period i to je stavilo rec najveci u nas najveci danasnji rok bend (znate o kome pricam, hint MTV).Ovo je jos jedan od nacina na koji su pomenuti bendovi posredno unistili muziku u Srba. Ucestvovali su u gradjenju mita o sebi, a trebalo je lepo da priznaju da su pizde :)Salu na stranu, neodgovorno je tvrditi da se negde moze doci na o-ruk, bez da te boli uvo sta je bilo pre tebe. Cak i kada mrzis prethodnike, oni te na neki nacin odredjuju. Problem je sto se sve pocelo meriti prema ovim odvratnostima koje sam naveo jos na pocetku, pa je na granici moguceg postalo izvlacenje iz blata nase muzicke industrije.E tako je umro rokenrol... Edited by Kudravi Gaucos
Link to comment
Ne zaboravi na Slobodni grad Fiume, tu oazu bluda i nemorala (Termiti, Paraf, Grč, Let3).
Slažem se. Ne znam baš za Let3, da li bi oni mogli tu da se stave, s obzirom na vreme kada su se pojavili.
Link to comment
Verovatno zbog toga sto je citava sarajevska/boska muzicka scena ustvari pre-turbo shoder???
Znaj, ja te još uvijek volim, mene vazda možeš nazvati Javi mi, javi mi, ja ću čekati...
Link to comment
Kudravi je sjajno spomenuo jos neke "velikane", gde bih posebno naglasio EKV. Tu je fetisizacija i mitomanija jos veca jer je Mladenovic zaginuo. A tek je to ocaj od muzike.
Po ko zna koji put..Amen.
Link to comment
Evo mene.Posto godisnje imam jedan dan kada se pravim da sam bolji nego sto jesam, iskoristio sam ga da ne otvaram ovaj topik. Izvinjavam se na tome. Mrznja je opet in, no regret, no remorse i tako dalje... :)Ne hejtujem ja osamdesete, nego secanje na osamdesete. Meni su bile prilicno bezbrizne, posto sam rodjen `81.Ovo je upravo ono o cemu vredi raspravljati i zbog cega pomenuti zasluzuju spomenik u obliku slajma na Trgu republike.Elem...Najvazniji faktori koji uticu na jednu scenu su po mom misljenju publika i izdavaci, a svaki od njih se nasao duboko povredjen pojavom pomenutih. Hajde da krenemo od publike:Publika se tih godina navikla na to na sta se navikla. Da batalimo pokojnog Baha, svaki znacajan bend/muzicar je znacajan zato sto posle njega nije bilo isto. Kao sto posle hipi revolucije vise nisi mogao da je ignorises, posle panka je bilo neukusno, neobavesteno i slepacki praviti se da on ne postoji. Nije stvar u tome da si morao biti panker, nego da su neke granice bile pomerene. Pricas kako postoji internet i ne znam sta, ali to nije toliko znacajno kao postojanje prethodnika na istom tom terenu na kome si i ti. Tako se pravi nekakav kontinuitet i publika ima mogucnost da se zanrovski odredi zato sto se desavaju neka grupisanja na sceni.Ovi predstavnici nase tadasnje scene su pricu odvukli u odredjenom pravcu i to se ne moze osporiti. Nakon njih nije bilo kao pre njih, glupo je to zamisljati zato sto se stvari jednostavno tako odigravaju. Ako postoji urbana legenda o nekim bendovima, price starijih kako su oni onda bili jaki, na publiku to utice i oni pokusavaju da u svom vremenu nadju neke ekvivalente. Ima jedna velika tajna vezana za nasu publiku koju se vecina ljudi stidi reci, naime, vecina nasih sugradjana (bilo kog grada ili sela) su teski sabani i nezanemarljivo je sto smo kao narod tek odnedavno krenuli da naseljavamo gradove. Posto urbana kultura ne postoji u istorijskom smislu, valjalo ju je na brzinu smisliti i rezultat je takav kakav je - seljacine su nastavile biti seljacine, samo su sada bile seljacine koje se oblace nesto modernije. Pomenuti bendovi su direktno izrasli iz zemlje koju je preoralo Bjelo dugme - samo sada za jedan stepen manje odvratni. Jos kilometrima od dobrog, njima i njihovoj publici se ta razlika od Esme do Marine ucinila ogromnom i vaznom.Posle su dosla posela, a publika naucena da slusa gluposti se nije mnogo otimala. Mora ti biti jasno - siroka publika zahteva mejnstrim. Mejnstrim nastaje tako sto se neki zanr nacini prihvatljivim za vecinu. Kod nas je nazalost nastao tako sto se rodio iz satanskog braka pobune i mlakosti. To je najveci ljudski greh pomenutih - pomislili su da mozes biti istovremeno Dzoni Roten i Zdravko Colic.Posto se alternativa gradi kao opozit mejnstrimu, i ona posredno ovisi o njoj. Tako da smo dosli u situaciju da ispraznost i foliranje postanu reper prema kome bi svi trebalo da se odrede. Neuspeh koji je alternativa pokazala tom prilikom se moze objasniti samo time sto su se najjaci mejnstrim bendovi pravili da su oni u stvari alternativa. I danas cete cesto cuti da se pominju u alternativne bendove, dok ih neki drugi guraju medju zvezde (i na ovoj temi je neko rekao da je Dzoni uneo rokenrol u svaku kucu).Sta onda imamo u toj situaciji - nedovoljno ozbiljni za prvu ligu, previse mlitavi za izazivaca iz senke... Publika neko vreme ceka da vidi kojoj strani ce se privoleti, pa uz rezigniranost odlazi kod Cece.Izdavacke kuce na drugoj strani su shvatile trend podgrevanja legende o starim dobrim vremenima. Svaka tri dana neko je izdao Azrine "Pesnicke trudove" ili "Hitove iz groba" Milana Mladenovica, pa novi album Elektricnog orgazma sa hitovima "Molitva na dopu" i "Isus u veni". Za to vreme, svaki klinac koji se masio gitare je znao da snimanje albuma podrazumeva dobru vezu na odredjenim pozicijama. Kako veze i talenat retko idu ruku pod ruku, nova izdanja koja smo imali prilike cuti su najcesce licila na silovanje koze u mikrofon (i to ne u stilu Mike Lutinena koji je to radio stvarno).I tako se stvorio zacarani krug, jer se starija generacija pocela porediti sa najgorim sranjem ikada snimljenim i u tom poredjenju odnosila pobedu. Tvrdim da je tek devedesetih stvorena fama o "periodu genijalne muzike". Izdavaci su interes videli u stvarima koje bi licile na zlatni period i to je stavilo rec najveci u nas najveci danasnji rok bend (znate o kome pricam, hint MTV).Ovo je jos jedan od nacina na koji su pomenuti bendovi posredno unistili muziku u Srba. Ucestvovali su u gradjenju mita o sebi, a trebalo je lepo da priznaju da su pizde :)Salu na stranu, neodgovorno je tvrditi da se negde moze doci na o-ruk, bez da te boli uvo sta je bilo pre tebe. Cak i kada mrzis prethodnike, oni te na neki nacin odredjuju. Problem je sto se sve pocelo meriti prema ovim odvratnostima koje sam naveo jos na pocetku, pa je na granici moguceg postalo izvlacenje iz blata nase muzicke industrije.E tako je umro rokenrol...
Trebalo ti je 12-tak strana da napišeš suvisli post u kojem konačno objašnjavaš svoje stavove.Ja sam generacija koja je rasla uz bandove koji se manje više ovdje spominju da ne kažem da sam skoro svaku večer visio pred Zvečkom kad je nastajao tzv zagrebački new wave.No međutim evo napokon sam skužil kaj govoriš.U mnogočemu si u pravu.Ali onda priču treba pričati od početka i gledati u vremenskom okviru i okruženju u kojem je sve nastajalo.Definitivno treba napomenuti da nakon 1968 i poznatih studentskih događanja u svijetu te djece cvijeća i hipi pokreta te stvari se polako preljevaju u bivšu nam državu.Vladajuća diktatura koja je morala imati i puno manje stvari pod kontrolom je u komitetima muku mučila kako omladinu staviti pod kakvu takvu kontrolu te determinirati neobuzdanost omladine pod utjecajem zapada i bazne ideje rock&rolla nepoštivanja autoriteta.Zaključak se otvorio po starom kom obrascu - dati nešto što je pod kontrolom Partije.BIJELO DUGME.Kao duge kose, kao iz centralne republike, kao iz mješanih brakova, kao rock sa primjesama narodnog, kao radne akcije, kao afere, kao pljuni i zapjevaj...., kao kosovska u eri problema na Kosovu, kao BG i hajdučka česma.To je retrogradno djelovalo na pun kufer dobrih bandova koji nisu mogli doći do izražaja.Na primjer za mene kao Hrvata najbolji band svirački mrak mrakova SMAK je ostao totalno u sjeni jer nije ispunjavao kriterije Partije da stvari budu pod kontrolom-Ili BULDOžER.Oni su sami po sebi bili problem i jednostavnim inzistiranjem na Bijelom Dugmetu svi ti bandovi tzv I generacije su marginalizirani.Da bi se spriječilo bandove New Wave koji su se otrgnuli sistemu tu prije svega mislim na Azru, El. Orgazam, šarlu, EKV amortizacija je išla u dva smjera :1. stvoriti kontrolirane bandove u dva glavna središta BG i ZGB tipa Riblja čorba, Bajaga, Đole, Parni valjak, Novi fosili, Idoli, Haustor koji bi smanjili razvoj i utjecaj gore navedenih čiji je opus išao opasno sistemu na živce.2. Stvaranje sarajevske škole tzv new primitivs koja je do kraja stvari odvela u krasan kuratz daleko od R&R.Najznačajnija stvar bila je već ostarjelom i umornom Bregoviću nać zamjenu i to se uspjelo sa Plavim Orkestrom-Ideja sa Plavim orkestrom je identična onoj već oprobanoj desetak godina prije s Bijelim dugmetom.narodnjaci u električnom pakiranju, radne akcije, ljubavni pjesmuljci narodnjačkog stila i poskočice za šire mase uz promoviranje ljubavi prema zajedničkoj zemlji i bratstvu i jedinstvu.Naravno približavanjem 90-tih postojali su fenomenalni bandovi čije buntovništvo, tekstove ili ponašanje sistem više uopće nije kontrolirao naročito u Sloveniji ali njihov utjecaj s obzirom na gore navedeno je bio zanemarljiv npr. Laibach.Ipak kao zaključak se ipak nameće da se unatoč naporima sistema da sve kontrolira stvorilo prvi puta nešto kaj je išlo u korak sa svjetskim događanjima.Naime usporedo sa novovalnim pokretom u mjuzi u Europi na zagrebačkom a povrh svega na beogradskom asfaltu se rodilo nekaj urbano i građansko.Usprkos kaj prihvaćam neke tvoje kritike na ove "nekontrolirane" bandove ali moraš priznati da se poklopila mjuza.Đoni objektivno nije mogao opjevati štrajk rudara u GB jer to i nije njegova tema ali je doticao svu surovost radnika i patnika u YU.Od kurvi do pijanaca.Na stranu da su svi ti bandovi bili svjesni situacije te da jih samo mala nit djeli od neizdavanja do težih represija.Imati muda u SFRJ nije isto kao imati muda u SAD.No mislim da se slažem s tobom da su pojedini bandovi i škole bili pogubni da se u ex SFRJ pojave bandovi sa još više muda a muda su jedino kaj razlikuje mjuzu od mjuze.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...