Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

Da ne guglam sad, mislim da je bas on rekao da je Computer Science nauka o racunarima koliko je astronomija nauka o teleskopima. Ako bas i nije skroz tako, barem odlicno zvuci.

Link to comment

U uvodu one najcuvenije njegove knjige (da sad ne trazim, po secanju "Programming = Data Structures + Algorithms) nesto slicno je rekao za programiranje, jasno napravivsi distinkciju izmedju programiranja i kodiranja. Naravno, imao je on daleko kontraverznijih izjava (oo programiranje je toliko glupavo, da nije cudo sto je izmisljeno u Kaliforniji).

Link to comment

Dobar je Dijkstrara, matori nadrkani matematicar. Pretpostavljam kad vidi neki softver koji ima implementiran pathfinding zasnovan na njegovom algoritmu da mu deluje prljavo :D

Link to comment

U uvodu one najcuvenije njegove knjige (da sad ne trazim, po secanju "Programming = Data Structures + Algorithms) nesto slicno je rekao za programiranje, jasno napravivsi distinkciju izmedju programiranja i kodiranja. Naravno, imao je on daleko kontraverznijih izjava (oo programiranje je toliko glupavo, da nije cudo sto je izmisljeno u Kaliforniji).

 

posle su dosli GoF i napravili patterne pa ga ucinili jos glupljim.

mada da ne kenjam, dobih posao zahvaljujuci marljivom ucenju Cej2+a.

Link to comment

 

Sa samim CS-om stvari su mnogo komplikovanije. Neki autori ga posmatraju iskljucivo kao deo primenjene matematike, ono sto je za druge teoretski CS: teorija algoritama (izracunljivost, modeli racunanja), teorija jezika, teorija distribuiranih sistema, teorija tipova podataka, ... Racunarstvo ni trebalo da bude computer engineering i to je ono sto neki zovu primenjeni CS: prgrmiranje, hardver (do dubine na kojoj to postaje elektronika), racunarske mreze (ispod nivoa informacionih sistema).

 

Ova podela mozda najbolje predstavlja sadasnjost:

  • Computer Engineering
  • Computer Science
  • Information Systems
  • Information Technology
  • Software Engineering

Detaljnije na http://www.acm.org/education/curric_vols/CC2005-March06Final.pdf

 

edit: drzavni fakulteti

 

Programi tri fakulteta BU pokrivaju svih pet disciplina manje ili vise uspesno, s tim sto se primarne discipline proucavanja razlikuju zavisno od fakulteta. Program MATF-a se vise bavi CS/SE, FON-a IS, a ETF-a CE/SE. 

Edited by kozha_klima
Link to comment

Bacih pogled na ovu ACM publikaciju. Deluje mi da moze da posluzi za razresnje cele ovo terminoloske zbrke (mada naravno nece u tome uspeti). Za neenglesko govorno podrucije, ostaje pitanje sta je informatika - verovatno ovaj kruzic koji obuhvata IT i IS - bez preklapanja sa CS.

Link to comment

Naravno, granice su jako fluidne i sve ovo zavisi od podnevlja i vremena, a veoma cesto i od autora. Recimo, pre desetak godina, Dijsktra je dao definiciju software engineering-a koja mi je u tom trenutku delovala apsurdno jer ga je ovu disciplinu potpuno odvojio od programiranja (zapravo je suprostavio programiranju), a koja, kako se meni cini, vremenom dobija na snazi.

 

Ja se samo sećam da je meni predmet koji se zvao "Software Engineering" (4. godina, Computer Engineering smer) bio možda ubedljivo najgluplji u celom kurikulumu. Osim što smo naučili šta je "devcut" i slični termini, predmet se sveo na zadatke gde smo radili neko relativno trivijalno programiranje, pratili koliko nam je vremena trebalo za koji deo programa, i onda računali LOC/hr. Na našu univerzalnu primedbu da je lines of code per hour retardirana metrika, jer je nekada teže napisati algoritam od 5 linija koda nego neko tuce nekog front end-a npr. od 1500 linija koda, rečeno nam da je jasno da LOC/hr nije savršen indikator, daleko od toga, ali da ne postoji nijedan drugi.

 

Nakon prvog zadatka sam onda radio što i svi ostali - isprogramiram, pa onda izmišljam LOC/hr u odnosu na to koliko sam otprilike proveo vremena na čemu, tj. izmišljao brojeve koji zvuče kao razumno, jer je proces bio jako formalizovan i tražio da se odvoje neke faze rada koje se često realno nisu mogle odvojiti.

Link to comment

Da ne guglam sad, mislim da je bas on rekao da je Computer Science nauka o racunarima koliko je astronomija nauka o teleskopima. Ako bas i nije skroz tako, barem odlicno zvuci.

 

Moj jedini pravi teorijski CS predmet na studijama (mislim da se zvao Algorithms & Complexity, ako ime nije tačno suština svakako jeste) mi je predavao matori čova koji je radio sa Stivenom Kukom (onaj Kuk što je dobio Turingovu nagradu za formulaciju NP-kompletnosti, i tako dalje) i koji je bio deo te pionirske generacije CS akademaca. Pričao je kako je cela njegova generacija, dok su radili doktorate, nonstop preispitivala fundamentalno to što su radili - ,,šta mi radimo uopšte? Ima li to smisla kao teorijska disciplina? Da li je to nauka? Mislim, "computer science"? Da li postoji "calculator science"? Ako to zvuči smešno, ne zvuči li i CS smešno?" i tako dalje.

 

Pričao je kako čuveni Kuk nije dobio izbor u više zvanje (tj. tenure) na Berkliju (1970.). On je valjda bio na matematici tamo, i nisu ga izabrali - kolege matematičari su zaključili da to što on radi je, pff, bezveze, nema tu dovoljno ,,mesa". Druga katedra, valjda neka inženjerska, je htela da ga primi - ali pravila u Berkliju su bila takva da ako te jedna katedra izbaci sa mesta docenta, da ne može druga da te primi. Sad, možda sam permutovao katedre u priči, ali to je suština. Onda se desilo da je takođe neki od kasnije poznatijih CS faca sa Berklija zvao kolegu u Torontu, i rekao ,,primite ovog čoveka kod vas, on je genije, a ovde su ga izbacili!" I čovek ode u Toronto gde je postao vanredni, i posle godinu dana izbacio svoj čuveni rad o NP-kompletnosti.

Link to comment

Bacih pogled na ovu ACM publikaciju. Deluje mi da moze da posluzi za razresnje cele ovo terminoloske zbrke (mada naravno nece u tome uspeti). Za neenglesko govorno podrucije, ostaje pitanje sta je informatika - verovatno ovaj kruzic koji obuhvata IT i IS - bez preklapanja sa CS.

 

Informatika je computer science, u zemljama koje su bile blize nemackom govornom podrucju.

 

Pričao je kako je cela njegova generacija, dok su radili doktorate, nonstop preispitivala fundamentalno to što su radili - ,,šta mi radimo uopšte? Ima li to smisla kao teorijska disciplina? Da li je to nauka? Mislim, "computer science"? Da li postoji "calculator science"? Ako to zvuči smešno, ne zvuči li i CS smešno?" i tako dalje.

 

To kaze i Alan Kay; kako su termini kao sto su npr. software engineering izmisljeni u pokusaju formulacije sta bi to trebalo da bude u buducnosti. Postojeca praksa je u jednom trenutku prihvacena kao definicija, ali u stvarnosti je sve to jos daleko od prave struke.

Link to comment

Slazem se sa vecinom, ista stvar vazi i za nauku i za inzenjerstvo. U nauci se u hodu klepaju definicije i tema bavljenja, prakticno smo jos u fazi u kojoj je ta meta-zapitanost i dalje aktuelna. Meni je to cak najseksi deo cele price. S tim ruku pod ruku ide inzenjerski deo koji je na tako niskom nivou da je skroz ok zapitati se da li si uopste inzenjer u tradicionalnom smislu. Sve starije discipline imaju neke prakse koje su dokazane tokom stotina godina, neke stvari se ne stavljaju u pitanje jer je dokazano da rade/ne rade. Nama je i dalje ok da nesto radi 99% vremena i smatramo to strasno solidnim. Zamislite mostogradnju koja bi bila ok sa IT standardima kvaliteta :D

Sto se terminologije tice, ja sam isto uvek smatrao ovo sto Venom kaze (informatika = CS, racunarstvo = SE), ali mislim da je danas to mozda nedovoljno. Ionako smo svi uglavnom batalili prevodjenje svih tih termina a posto i u originalu postoji previse preklapanja i sivih oblasti, mislim da se treba navici na terminoloski haos jer ce potrajati dok se sve zajedno ne stabilizuje.

Link to comment

Mozemo pojmovima da damo i novo znacenje, i to se desava (i kad je potrebno i kad nije, jezik kao jezik). Ali nema potrebe da pravimo zbrku tamo gde je nema. Negde se studira computer science, a negde drugde se isto to zove informatika ili Informatik, zavisno od jeli jezika.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...