Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

 ja sam isto uvek smatrao ovo sto Venom kaze (informatika = CS, racunarstvo = SE), 

 

I tu se vidi da si "cisti" softveras :D ja mislim da na srpskom "racunarstvo" da bi imalo smisla kao termin mora da ukljuci i hardver. I zato kazem to je CE, ne SE.

 

Jer racunarski hardver nije samo cista (digitalna) elektronika - tranzistori i kapije i to - vec i system-level design koji je specifican za racunare - ono sto se generalno zove kompjuterska arhitektura, i uzem i sirem smislu, i tako to. Nekako koncepte kao sto su pipelining, out-of-order execution, branch prediction, ISA (pa i bilo sta sto ima veze sa machine code i asemblerom), superscalar procesore, register renaming itd. itd. ne mogu da podvedem pod SE, a bez njih mi je nesto sto bi se zvalo "racunarstvo" golemo nepotpuno.

Link to comment

Ma sto je najgore, prosao sam sve to u skoli, ali me nekako nije drzalo pa ga valjda refleksno ignorisem. Sada se prema hardveru odnosim kao prema mokrom cvoru u kuci - ne razmisljam o njemu osim ako pravi probleme :D

No, poenta stoji, zato sam i napomenuo na pocetku da je sve to postalo previse kompleksno da bi ga podelili samo na dva dela.

Link to comment
  • 2 months later...

Pa moguce je, kako nije moguce. Ne pricamo o karijeri u ritmickoj gimnastici.

Sad, da li ce nesto sto organizuje vlada Srbije moci da bude bolje od najnizeg oblika sprdnje ostaje da se vidi.

Link to comment

@radisa - imam bolju tastaturu :D

 

 

Da bismo mogli znati na sta ce ovo liciti, trebalo bi da se vidi ko ce tacno voditi ta predavanja. Kako ovi obicno rade stvari, ne bi me cudilo da recimo Vesa ili tako neko dobije od drzave neke pare da radi ono sto vec i radi. Prakticno ubacis u vec postojecu skolu studente kojima drzava plati stipendiju. Ili to ili da se organizuje prvo konkurs za predavace. To bi tek bio urnebes verovatno.

 

Ako je cilj da se prekvalifikuju ljudi u profitabilnija zanimanja, ne znam sto drzava jednostavno nije dala nesto poput vaucera za stipendiju koja vazi u bilo kojoj IT skoli. To mi deluje kao da ima najmanje potencijala za kradju.

Link to comment

@radisa - imam bolju tastaturu :D

 

 

Da bismo mogli znati na sta ce ovo liciti, trebalo bi da se vidi ko ce tacno voditi ta predavanja. Kako ovi obicno rade stvari, ne bi me cudilo da recimo Vesa ili tako neko dobije od drzave neke pare da radi ono sto vec i radi. Prakticno ubacis u vec postojecu skolu studente kojima drzava plati stipendiju. Ili to ili da se organizuje prvo konkurs za predavace. To bi tek bio urnebes verovatno.

 

Ako je cilj da se prekvalifikuju ljudi u profitabilnija zanimanja, ne znam sto drzava jednostavno nije dala nesto poput vaucera za stipendiju koja vazi u bilo kojoj IT skoli. To mi deluje kao da ima najmanje potencijala za kradju.

Pa vidi, ja sam pričao već, to već postoji u privatnoj izvedbi, i to za dž, isto kao kod države...

 

Jedino, što "moraš" da odradiš neko vreme kod poslodavca, onog ko te je obučio ili u firmi kojoj te lizinguju, za početničku platu (350-400€, grubo)... S tim da je povećanje te plate moguće, ako si sposoban da kontaš stvari brzo, u vrlo kratkom roku...

 

INače, za tatstauru, ja kucam na gejmerskom laptopu, sigurno je tvoja bolja, koja god da je (osim ako nije novi mek :P)....

Link to comment

ne znam sto drzava jednostavno nije dala nesto poput vaucera za stipendiju koja vazi u bilo kojoj IT skoli. To mi deluje kao da ima najmanje potencijala za kradju.

 

Sam pitaš, sam odgovaraš. :D

Edited by JozoMujica
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...