Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

Nisam bio ironican vec je bilo pitanje strucnijih za misljenje o temi iz clanka.

A jeste, nezgodno sam se izrazio terminom "balon", ocigledno je da postoje realni zahtevi trzista za ogromnom potraznjom programera.

Link to comment
  • 3 weeks later...

šta je DevOps engineer ?

u stvari, da li je agilnost izbledela od silne upotrebe pa smo™ našli novu modu ili je devops nešto drugačije u principu rada i organizacije ?

Link to comment

Koliko sam ja ukapirao, devops je kombinacija administratora mreže, telekomunikacionog inženjera i programera. Devojka za sve, neka vrsta dobro plaćenog ali suštinski nesrećnog čoveka koji mora da u letu ispravlja greške u tom IT rešenju, bio to vebsajt ili neka aplikacija ili štagod, po naredbi krajnjeg korisnika.

 

Sve to se krije i upakovano je u neki menadžmentski govor, ali svodi se na to da je programer na izvolte krajnjim korisnicima.

Link to comment

U dobrom sistemu devops je lik koji obezbedjuje da server radi kako treba i sve administrativne stvari da funkcionisu. Kad programer napise nesto, on kaze devopsu da mu npr. napravi Ubuntu masinu sa toliko i toliko rama i prostora i pristup koji mu odgovara. Naravno, ocekuje se i da sredi deployment, provisioning i gomilu drugih stvari. Nekakva veza izmedju programera i admina, sa znanjem iz obe oblasti. Kljucan covek u dobro organizovanim firmama ili izvor frustracije u losim. Jedna firma o kojoj smo pricali ovih dana na forumu je imala strasan problem kad je devop istancovao hiljade Amazon instanci i kostao firmu desetine hiljada evra u par sekundi posla.

Link to comment

šta je DevOps engineer ?

u stvari, da li je agilnost izbledela od silne upotrebe pa smo™ našli novu modu ili je devops nešto drugačije u principu rada i organizacije ?

Zavisi od organizacije. Ja sam za taj izraz cuo samo u kontekstu spajanja dev i ops delova, tj. potrebe da rade zajedno. I onda mi je bilo cudno sto smo imali devops odeljenje™ u firmi, dok se nisam odvazio da pitam what the hell is that supposed to mean. Odgovor je bio slican ovom prethodnom, da su veza izmedju developera kod nas i administracije koju klijent uglavnom vec ima. Ali ipak im je posao blizi ops delu - brinu se o masinama, deployu itd.

 

Skoro sam video oglas za frontend web developera gde je prvi i osnovni uslov bio odlicno poznavanje Jave. I onda me to neko vreme kopkalo dok nisam provalio da je oglas postavio neko iz HR-a solidno velike firme. Negde u podsvesti je sigurno bilo nesto na J, sta bi to moglo da bude... Tako i ovo, mozda su se osobe a, b i c sastale i zakljucile da im treba devops! Moguce da je svako pricao svoju pricu i da svako ima svoje zamisli sta to treba da predstavlja u njihovom slucaju.

Link to comment
  • 4 weeks later...

Zavisi od organizacije. Ja sam za taj izraz cuo samo u kontekstu spajanja dev i ops delova, tj. potrebe da rade zajedno.

To. A da bi radili zajedno, moraju da znaju mnogo o tudjem poslu. Ovako sa Utvarinim opisom se jos nisam sreo, mada mogu da zamislim da negde postoji. Jadni ljudi.

 

Nego, nisam zato dosao na ovu temu. Pazite ovo sad, nasoj privredi dugorocno ne trebaju data science inzenjeri: http://startit.rs/ftn-ukinuo-prvi-data-science-program-u-zemlji-u-korist-gradevine-i-masinstva/

Edited by Fins fleet
Link to comment

Nema mesta čuđenju:

 

 

Predsednik Nacionalnog prosvetnog saveta Srbije (NPS) Aleksandar Lipkovski izjavio je danas da Savet nije usvojio predlog Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije da Informatika i raučunarstvo od naredne školske godine bude obavezan predmet od petog do osmog razreda osnovne škole.

 

On je kazao da se većina prisutnih na današnjoj sednici NPS složila da je predlog resornog ministarstva dobar, jer deca treba da steknu informatička znanja već u osnovnoj školi, ali da bi uvođenje tog predmeta kao obaveznog predstavljalo "naglu promenu" koja verovatno ne bi bila "kadrovski i tehnički propraćena".

 

"Većina je ipak presudila da je to suviše nagla promena za koju nismo sigurni da će biti kadrovski i tehnički propraćena", kazao je Lipkovski i dodao da je neophodno "oprezno pristupiti" istraživanju spremnosti škola i nastavnika za taj korak.

 

Napalm.

Link to comment

Nema mesta čuđenju:

 

 

Napalm.

 

Ja sam prilično sigurna da stvarno nema kadra koji bi na iole smislen način mogao da održi nastavu iz tih predmeta. Plata u školi je 40ak hiljada, bilo ko ko ima nivo da predaje 4 godine klincima u školi može više da zaradi prosto programirajući.

Ja sam imala inače nešto malo informatike u srednjoj, taj predmet bio je bogu plakati, cele godine radili smo jedan zadatak. Mislim bolje i to nego ni to, ali objektivno ekvivalent toga je da daš nekome ko zna 10 reči francuskog da uči tih 10 reči cele godine.

Link to comment

Ja sam prilično sigurna da stvarno nema kadra koji bi na iole smislen način mogao da održi nastavu iz tih predmeta. Plata u školi je 40ak hiljada, bilo ko ko ima nivo da predaje 4 godine klincima u školi može više da zaradi prosto programirajući.

Ja sam imala inače nešto malo informatike u srednjoj, taj predmet bio je bogu plakati, cele godine radili smo jedan zadatak. Mislim bolje i to nego ni to, ali objektivno ekvivalent toga je da daš nekome ko zna 10 reči francuskog da uči tih 10 reči cele godine.

Koji nivo tacno je potreban da bi predavao deci u osnovnoj informatiku? Ne treba niko da bude Turing reborn do osmog, za pocetak je dovoljno da se predaje gradivo iz bilo kog osrednje napisanog udzbenika, deca ce se barem malo opismeniti i polako krenuti da usvaja odredjen nacin razmisljanja.

 

Imao sam i ja tu istu informatiku, igrali smo igrice na svakom casu. Ali ni 70% ostalis profesora nije apsolutno nista predavalo, tako da je to drugi par cipela. Ako cemo tim da se vodimo, onda nam ni ne trebaju skole. Cim naucimo da citamo i pisemo u Juru na njivu,

Link to comment

Koji nivo tacno je potreban da bi predavao deci u osnovnoj informatiku? Ne treba niko da bude Turing reborn do osmog, za pocetak je dovoljno da se predaje gradivo iz bilo kog osrednje napisanog udzbenika, deca ce se barem malo opismeniti i polako krenuti da usvaja odredjen nacin razmisljanja.

 

Imao sam i ja tu istu informatiku, igrali smo igrice na svakom casu. Ali ni 70% ostalis profesora nije apsolutno nista predavalo, tako da je to drugi par cipela. Ako cemo tim da se vodimo, onda nam ni ne trebaju skole. Cim naucimo da citamo i pisemo u Juru na njivu,

 

Mislim da je kod nas samo informatika tako izgledala. Kako pobogu 70% profesora nije ništa predavalo, gde si ti išao? Ja sam bar izmenjala škola i gradova, od solidnih do zvanično prillično loših i problematičnih, pa nije prišlo da 70% profesora ne predaje kako treba...

Nego ko će da predaje to gradivo iz osrednje napisanog udžbenika? Neko ko je završio matematički, fon, etf? Taj ima bolji posao. Priučeni profesor biologije? Neko sa srednjom tehničkom? Koliko mi je poznato, traži se završen fakultet za nastavnike u višim razredima, čak i za učitelje mislim da je od nekog doba uvedeno da moraju da imaju fakultet.

Mi smo imali neki pokušaj informatike u osnovnoj, i čini mi se bar dve godine u srednjoj. U oba slučaja ti ljudi su i imali neke kvalifikacije, ali to stvarno nije ni našta ličilo, Problem je što ljudi to nisu znali, pa ni to predavanje nije išlo, koliko god delovalo da svako sa dva grama mozga može da uzme udžbenik i predaje hemiju, biologiju, geografiju, ipak valjda ima neki razlog što ljudi idu u neke škole za to.

Link to comment

Meni je ovo neverovatno...

 

Mi umesto da jedinu granu koju imamo razvijamo i čuvamo, mi smo ako ne uzeli teteru, on bar je čupamo i lomimo...

 

Inače, ja sam 88 i 89 imao u 7 i 8 razredu informatiku, na jebenim Misedo 85 mašinama... Mi, ne da nismo napredovali od tad, nego, kao i u svemu drugom, idemo natrag....

 

Ko bi predavao? Otimali bi se nastavnici matematike za to...

Link to comment

Ma i ja sam imao tokom osamdesetih isto tako u osnovnoj informatiku, držao nastavnik OTO-a - bilo je svega od C64 preko Orika do kasnije Tim-011. Što je najbolje, na tim kantama smo radili praktično isprobavanje svega, ali smo nastavu i testove radili na tabli i u svesku. I skapirali smo sve i tako. Ni kasnije u gimnaziji (deveta) nije bilo mnogo drugačije - x86 assembler takođe na tabli uz fotokopiju knjige, pa u svesku.

Link to comment

Mislim da je kod nas samo informatika tako izgledala. Kako pobogu 70% profesora nije ništa predavalo, gde si ti išao? Ja sam bar izmenjala škola i gradova, od solidnih do zvanično prillično loših i problematičnih, pa nije prišlo da 70% profesora ne predaje kako treba...

Vrsacka gimnazija. Generalno ta skola je imala bolji procenat, ali se meni bas zalomilo.

 

 

Naravno da ima skola gde ta nastava nema smisla. ali nisu jedine. Na faksu sam mrzeo ljude koji su dosli iz srednjih tehnickih, jer su uglavnom imali neku informatiku..

Link to comment

Vrsacka gimnazija. Generalno ta skola je imala bolji procenat, ali se meni bas zalomilo.

 

 

Naravno da ima skola gde ta nastava nema smisla. ali nisu jedine. Na faksu sam mrzeo ljude koji su dosli iz srednjih tehnickih, jer su uglavnom imali neku informatiku..

 

Ja sam rekla da je bolja bila ta besmislena informatika nego nikakva. Dve godine da proradiš jedan zadatak u srednjoj, ni toliko u osnovnoj. Ako je nivo i dalje toliki, nema to smisla širiti, opet to je samo moje iskustvo, možda je informatika znatno uznapredovala od tada. Ali ako nije, što praviti 6 godina jednog zadatka umesto 2+? Možda, ali samo možda je ideja reći da je to cilj i povećati kvote za nastavu informatike i matematike na fakultetima, pa kad se sa tim završi onda proširiti fond časova u školama?? Jer ovako, meni je to potcenjivački reći da to može bilo ko da predaje iako možda nem aveze sa tim, nek samo uzme udžbenik pa nek cepa. Mislim ako su nam škole na tom nivou sa predavanjima da tako neko može da dohvati udžbenik ko to u životu nije video, pa nek navali, onda jebi ga sve.

 

Radisa, pa bila je i dosad informatika, ja sam makar imala u svoje vreme nešto malo u osnovnoj i posle u srednjoj mislim dve godine. Zašto se tad nisu otimali nastavnici matematike da to predaju, ako ih ima toliko koji bi to mogli da rade? Možda ih ima više nezaposlenih sad, to je moguće, ali nekad se znalo da dok se za ostale predmete tuku, nastavnike matematike i fizike sa diplomom tražiš svećom da dođu da rade u školi.

Link to comment

Vrsacka gimnazija. Generalno ta skola je imala bolji procenat, ali se meni bas zalomilo.

 

 

Naravno da ima skola gde ta nastava nema smisla. ali nisu jedine. Na faksu sam mrzeo ljude koji su dosli iz srednjih tehnickih, jer su uglavnom imali neku informatiku..

 

E da, i zašto nisi imao informatiku u gimnaziji? U moje vreme informatika je bila obavezan predmet, dve godine smo je imali. Možda si bio jezički? Ja sam išla u opšti smer.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...