Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

Inace kad ste vec kod toga, nedavno sam naleteo na nove nacine utaje poreza. Otvoris firmu na Sejselima, ona saradjuje s drugom firmom s Kipra i onda nekako ispadne da su te pare vec oporezovane na Sejselima. Nisam ulazio predetaljno, jer mi se cinilo da je to nesto sto ce zanimati samo one jako bogate, kad kurac - vec imaju i agencije koje se bave samo otvaranjem takvih firmi i izgleda da nije mali broj onih kojima se isplati.

O kakvoj se utaji poreza radi? Imas pravo da otvoris firmu na Sejselima (ili bilo gde drugde) i da poslujes preko nje. Naravno porez na dobit firme prijavljujes tamo gde ti je to najisplativije. Utaja je ako isplacujes sebi dividendu (ili na drugi nacin izvlacis pare, koje se mogu okarakterisati kao licna primanja), a to ne prijavis poreskoj sluzbi u zemlji u kojoj zivis. Pri tome se i ovo sa licnim primanjima (zbog kruga privrednika bliskih vlastima) kod nas jako rastegljivo tumaci.

 

Kada se radi o programiranju u nekim slucajvima je ovo (da poslujes preko firme u inostranstvu) zapravo jedini nacin da ne krsis domace zakone.

Link to comment

Mislim na moralnu kategoriju, ovo je kako sam cuo sve po zakonu. Ovo sam za sada cuo da rade ljudi koji obrcu 4-10 hiljada mesecno i zavrsava se tako sto ne daju ni dinar poreza (osim tih nekih 200 evra u prvoj godini samim Sejselima). Ne da ja nekoga tu osudjujem ili nesto, nije me uopste briga, to nek brinu ovi sto se razumeju u politiku. U te razgovore me vise niko ovde nece uvuci ;)

Link to comment

Klasicna utaja poreza po svakom osnovu.

 

Poreski rezident mora da plati porez na ostvaren prihod bez obzira gde se novac isplacuje. Pretpostavljam da te agencije prijavljuju mali prihod ostvaren u Srbiji, a veci deo na ime firme u Sejselima gde se ne placa korporativni porez. To je isto utaja poreza jer se gleda koji je obim posla ostvaren u kojoj drzavi i da li su naplacene odgovarajuce transferne cene. 

 

Za ovakve stvari se u normalnim drzavama placaju veliki penali ili ide u zatvor. 

Pozdravio te Tramp, ima isto misljenje. Salu na stranu, ne radi se ni o kavim transfernim cenama. Prihod se ostvaruje u inostranstvu, firma je na Sejselima, ili vec gde, ako se nesto isplacuje poreskim rezidentima Srbije (vlasnicima, zaposlenim i drugim angazovanim licima), pretpostavljamo da se na to uredno placa porez. Potpuno isto kao sto, recimo Google, na prihode ostvarene u inostranstvu ne placa korporativni porez u USA. Naravno, drugo je pitanje borba zemalja u kojima se ostvaruju prihodi da poreze zadrze za sebe (Italija vs. Apple prosle godine).

Link to comment

Pre ulaska u takav aranzman bih pitao sebe - da li sam velika firma koja moze da priusti lobiste. Uticaj poreske utaje nije mali ni na velike firme jer moraju da sklapaju kompromise, zarobljeni novac ne mogu da koriste (a novac gubi vrednost vremenom), a ponekad ih stigne i velika kazna.

 

Sve to ima svoje™. 

Pretpostavljas da neko bas zeli da novac unese u Srbiju?! Ukoliko zeli da investira u Srbiji, to ce biti inostrana investicija firme ciji je vlasnik domaci rezident, tako posluju svi tajkuni. S obzirom da Miskovicu nisu ni pokusali da ovo stave na teret, ocigledno je dozvoljeno. Zapravo kod njega su iskoristili to sto mu je sin bio direktor domace firme, pa mu je sve vreme na teret stavljano "navodjenje na izvrsavanje krivicnog dela", ili kako se to vec zove.

 

Sto se tice velikh iz IT sektora, tu se koriste i daleko "sumnjivije" metode. Google je recimo isao dotle da je u raznim poreskim rajevima osnivao banke na koje je prebacivao prihode iz inostranstva, a onda po potrebi je taj novac plasirao u Ameriku u obliku kredita. Bila je istraga o tome, nije kaznjen, a da li je nastavio sa praksom ne znam. Pominjem Google jer Amerika ima veoma strogu poresku politiku, a celu stvar je i podgrejao Tramp u predizbornoj kampanji, pri cemu je obecao da ce se protiv poreske evazije u IT industriji boriti drasticnim snizavanjem poreskih stopa za prihode koji se ostvare u inostranstvu, a prikazu u USA. O kakvoj se poreskoj evaziji radi podatak koga se secam od pre, mislim 5-6 godina: Google je platio u Americi porez na dobit po preracunatoj stopi od mislim 7%, a nominalna stopa je preko 40%.

Link to comment

Da, za pausalce pricam, u poslednje vreme sve imam posla s manjim firmama pa oni s kojima dolazim u kontakt obicno tako rade. Ako se ne varam 66% odvojis na porez iz svake cifre (mada nisam bas u procenat siguran). Razlika je u tome sto realno niko iz tih kategorija to ne izdvoji. Firme koje placaju na belo obicno daju malo manje, ali ne bas toliko manje da bi ostale konkuretne. Svede se da biras npr. izmedju belih 1500 i agencijskih 2000.

 

U odnosu na pre 10 godina mozda nisam skroz relevantan da pricam jer sam tada pocinjao malo aktivnije da zaradjujem, a i cela scena je bila u procesu zalaufavanja negde u tom periodu. Recimo da je tada bilo prilicno tesko doci do 1000 evra, toga se secam dobro. Sada toliko trazi junior programer bez da ga neko pogresno pogleda. Nije da ga uvek dobije, ali dobije ako je iz deficitarnih opcija.

Ako pogledas iz perspektive poslodavca koji placa neto + bruto1 + bruto2, 1000 evra je vrlo priblizno plati koja se davala juniorima od pre 10 godina. A ima i vrlo bitan podatak, da li od 1000 evra pausalac sam placa pausalni porez ili je i to poslodavac preuzeo na sebe. To bi vec bila ozbiljnija prica sto se povecanja plata tice.
Link to comment

Pa nemam pojma, ja sam negde u to vreme bio junior na crno i vec koju godinu kasnije sam bio pausalac. Sasvim sigurno da firme koje su zaposljavale nisu mogle ici ispod nekih para, ali po mom iskustvu vecina njih to jednostavno nije davala. Danas kada pricam o situaciji, zaista to nije samo jedna perspektiva jer radim sa dosta ljudi, neke od firmi s kojima radim zaposljavaju i bavim se time. Pored toga, skupilo se dosta kontakata, prijateljskih i svakakvih, pa pricamo medju sobom i onda mogu steci nekakvu relevantnu sliku. 

Ako me pitas o pre 10 godina, mogu samo dati uvid nekoga ko je tek usao u industriju i nema nikakve kontakte. Jos sam imao cudan put gde mi prvi poslovi budu za strance pa nemam ni taj osecaj rada u nekoj vecoj firmi. Hocu da kazem da tu bilo sta sto kazem i nema neku tezinu jer nisam imao pojma. Ja sam prvi posao ovde dobio kao iOS developer i to nikad kao junior jer nas je tada bilo fazon 10 u zemlji i svi smo bili seniori i "vodje mobajl tima" samim tim sto znamo bilo sta :D

 

Ono sto sam hteo da naglasim oko rasta plata je vise u poslednjih 5 godina i vezano za starije programere. Tu su cene otisle znacajno i mislim da je to samo delimicno vezano za porez na agencije. Nasi autsorseri su u situaciji da za neke profile vec relativno lako mogu da naplate 300-400 evra dan. To je bila naucna fantastika pre nekog vremena. Meni to govori da ima mesta i za dalja povecanja, cak i kad se uracunaju troskovi koje firma nosi sa sobom i periodi kad taj developer ne donosi nista firmi.

A tu pricamo o najbanalnijem obliku poslovanja - naplacivanju svog programera po satu. Doduse to je i najcesci od pristupa, ali svako izmestanje iz toga na neke kreativnije poslove firmi daje jos vise.

Sve ovo znaci da je Srbija sada vec potpuno odvojena u dobru autsorsing kategoriju, jako daleko od onih najjeftinijih. To znaci da oni koji odmeravaju da li ce svoj posao poslati u Indiju nas ni ne gledaju kao opciju. Nemac i Francuz koji imaju budzet prvo pogledaju da li mogu to razviti kod kuce i oni koji ne mogu ili ne zele za prvu sledecu stanicu imaju nas. To je izvanredna pozicija i svako njuskanje i "pomoc" drzave mi posalje zmarce niz kicmu, jer ni teoretski ne mogu nista tu da poprave, a znam koliko mogu da useru nesto kad se potrude.

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment

A koliko smeta ta „pomoć“ u vidu plaćenih tih programa prekvalifikacije? Ono, tu država radi svoj posao (podrška zapošljavanju), ne dotiče industriju neposredno.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Bilo sta sto poveca broj programera je dobro za industriju jer se trenutno mnogi poslovi gube jer nema ljudi koji bi izneli projekat a i mnogo vece korporacije bi direktno dosle u Srbiju da imaju odakle da izvuku potreban broj programera. Nesto nisam siguran da osim MS ima ijedna veca korporacija u Srbiji.

Link to comment

A koliko smeta ta „pomoć“ u vidu plaćenih tih programa prekvalifikacije? Ono, tu država radi svoj posao (podrška zapošljavanju), ne dotiče industriju neposredno.

 

via CZ-M53 TT

 

Sto kaze djeneralce, svako povecanje je odlicna stvar. Teoretski, svaka ta podrska zaposljavanju moze biti samo dobra, ali ja imam tu drugi problem. Oni su sad namirisali da tu moze da se cacka, cega su bili blazeno nesvesni. Nemam sumnju da su se vec okupili genijalci kod Barnabicke da analiziraju kako to moze jace da se izmuze i to je ono sto ce potencijalno biti problem. Jednostavno, nisam nikad video da se SNS ekipa bavi necim a da to ne ode u kurac.

 

Bilo sta sto poveca broj programera je dobro za industriju jer se trenutno mnogi poslovi gube jer nema ljudi koji bi izneli projekat a i mnogo vece korporacije bi direktno dosle u Srbiju da imaju odakle da izvuku potreban broj programera. Nesto nisam siguran da osim MS ima ijedna veca korporacija u Srbiji.

 

Manjak inzenjera je notorna stvar i najveci problem. Pre dosta godina moj tadasnji sef je bio u prilici da bude u drustvu Dacica koji je lozio neke strane firme kako cemo imati toliko i toliko inzenjera za 5 godina. To je bilo vreme kad se trabunjalo o Indjiji i velikom tehnoloskom centru koji ce se dici tamo. Cifre o kojima su ovi stranci pricali su bile nesto sto bi moglo biti izvodljivo da kompletna zemlja prestane studirati bilo sta drugo, potpuno nerealna prica koju je ovaj maloumnik potvrdjivao. Naravno, takve firme analiziraju brojeve pre nego sto uopste pocnu razgovore s bilo kim i pijana mangulica je bila izvan svoje kategorije. Takve velike stvari mi jednostavno necemo imati jos dugo vremena, a nisam siguran ni da nam je kao drzavi to najbolji put. Velike firme imaju veliku drustvenu moc i to se obicno ogleda u uticaju na sve ostalo i savijanju cele drzave onako kako im odgovara. To se recimo desava Ircima. Nije da je najgori moguc scenario, ali po mom misljenju nije ni najzdravije za drustvo.

Link to comment

Zar najveca softveraska firma nije novosadski DMS? Ili se nesto promenilo u poslednjih par godina?

Ne po broju programera nego po velicini u svetskim okvirima. Mislim da u Rumuniji ima Oracle, bilo bi dobro da dodje Amazon, Erikson, Huawei i tako neko te velicine. Mada kako cujem Amazon je dosao preko posrednika.
Link to comment

 

 

ja imam tu drugi problem. Oni su sad namirisali da tu moze da se cacka, cega su bili blazeno nesvesni. Nemam sumnju da su se vec okupili genijalci kod Barnabicke da analiziraju kako to moze jace da se izmuze i to je ono sto ce potencijalno biti problem. Jednostavno, nisam nikad video da se SNS ekipa bavi necim a da to ne ode u kurac.

To nije uopšte njihova izmišljotina, to su nasledili akvizicijom Dinkića. Nije samo tu, napali su oni solidno i u mom™ ataru, manje-više sve gde može da se pljačka.

 

Reket negde uvek mora da se plati, poenta je samo da li će biti previše gladni ili ne.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

DMS se asimptotski približava cifri od hiljadu ljudi već prilično dugo. Mislim da u poslednje vreme Levi i Vega brže napreduju, što se tiče samog broja developera. Ali, samo DMS ima vlastiti proizvod, što je potpuno različita kategorija.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...