Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

Namirisali su da ima para u IT-ju po Srbiji, sad kad se obruše na vas koji ste još uvek dole, jebali ste čvorka.

Preuzeće nam poslove konkurencija koju će da naprave od nezaposlenih pravnika i menadžera otklanjanja otpadnih materija. :lolol:

Edited by JozoMujica
Link to comment

Ne, nisam mislio na ovu konkretnu vest, nego generalni utisak. Usled opšteg struganja po dnu kace, namirisali da ima para u IT-ju. Do sada su izbegavali ili zbog neznanja ignorisali ovaj sektor, koji je mogao praktično da se samoreguliše do sada. Ali da ne ostaje sve na teoriji, nego da počinju da se okreću toj temi vidi se i to što vas je pozdravilo onih 20% poreza na Steamu, ove teme (doduše još iz najavljenog Vladinog plana u decembru), kao i druge najave o regulaciji, suzbijanju "sive ekonomije" u ovom sektoru. Kad oni krenu da regulišu tržište, ko kome šta duguje, ko sme ovde ili onde da prodaje itd, priučeni pravnici će biti najmanji problem.

Link to comment

Ne, nisam mislio na ovu konkretnu vest, nego generalni utisak. Usled opšteg struganja po dnu kace, namirisali da ima para u IT-ju. Do sada su izbegavali ili zbog neznanja ignorisali ovaj sektor, koji je mogao praktično da se samoreguliše do sada. Ali da ne ostaje sve na teoriji, nego da počinju da se okreću toj temi vidi se i to što vas je pozdravilo onih 20% poreza na Steamu, ove teme (doduše još iz najavljenog Vladinog plana u decembru), kao i druge najave o regulaciji, suzbijanju "sive ekonomije" u ovom sektoru. Kad oni krenu da regulišu tržište, ko kome šta duguje, ko sme ovde ili onde da prodaje itd, priučeni pravnici će biti najmanji problem.

 

Da, to je i moj utisak generalno. U suštini, nemam ja ništa protiv da se i taj segment tržišta reguliše, samo što to treba da radi neko ko zna šta radi.

Link to comment

Inace kad ste vec kod toga, nedavno sam naleteo na nove nacine utaje poreza. Otvoris firmu na Sejselima, ona saradjuje s drugom firmom s Kipra i onda nekako ispadne da su te pare vec oporezovane na Sejselima. Nisam ulazio predetaljno, jer mi se cinilo da je to nesto sto ce zanimati samo one jako bogate, kad kurac - vec imaju i agencije koje se bave samo otvaranjem takvih firmi i izgleda da nije mali broj onih kojima se isplati.

 

U ostalim vestima, u pravljenju aplikativnog softvera rast plata i dalje ne staje. Androida vise ni ne mozes dobiti za hiljadu osim ako mu je prvi posao, dve je covek koji ima nesto iskustva, a za ozbiljne CV-jeve je cena vec blize 3 hiljade. Za iOS dodaj + 500. Ostali su svi rasli proporcionalno i vecina onih koji su radili poslednjih 5 godina su uglavnom doziveli trostruko povecanje. Najinteresantnije je sto su se i titule privikle ogromnoj potraznji trzista tako da se danas "senior" koristi za ljude koji bi pre 10 godina bili smatrani juniorom koji polako moze da se ostavlja samostalno da radi. 

Koliko god se sipalo ljudi, za sada nista ne govori da razlika izmedju ponude i potraznje moze biti barem smanjena. Zbog svega toga, cak i ove akcije drzave uglavnom ne mogu pogresiti. Sta god da ih naucis, valjace nekome i osim onih jako nesnalazljivih svi ce vec naci neku rupu da popune. 

Link to comment

Ne, nisam mislio na ovu konkretnu vest, nego generalni utisak. Usled opšteg struganja po dnu kace, namirisali da ima para u IT-ju. Do sada su izbegavali ili zbog neznanja ignorisali ovaj sektor, koji je mogao praktično da se samoreguliše do sada. Ali da ne ostaje sve na teoriji, nego da počinju da se okreću toj temi vidi se i to što vas je pozdravilo onih 20% poreza na Steamu, ove teme (doduše još iz najavljenog Vladinog plana u decembru), kao i druge najave o regulaciji, suzbijanju "sive ekonomije" u ovom sektoru. Kad oni krenu da regulišu tržište, ko kome šta duguje, ko sme ovde ili onde da prodaje itd, priučeni pravnici će biti najmanji problem.

Namirisali su odavno, i na veliko se već drpa... Mislim, obim drpanja je neverovatan i znam to dobro...

 

Meni se čini da će sad da siđu na niže nivoe, na neki način i na malo da krenu da drpaju, samo me zanima kako će to da izvedu...

Link to comment

Inace kad ste vec kod toga, nedavno sam naleteo na nove nacine utaje poreza. Otvoris firmu na Sejselima, ona saradjuje s drugom firmom s Kipra i onda nekako ispadne da su te pare vec oporezovane na Sejselima. Nisam ulazio predetaljno, jer mi se cinilo da je to nesto sto ce zanimati samo one jako bogate, kad kurac - vec imaju i agencije koje se bave samo otvaranjem takvih firmi i izgleda da nije mali broj onih kojima se isplati.

 

U ostalim vestima, u pravljenju aplikativnog softvera rast plata i dalje ne staje. Androida vise ni ne mozes dobiti za hiljadu osim ako mu je prvi posao, dve je covek koji ima nesto iskustva, a za ozbiljne CV-jeve je cena vec blize 3 hiljade. Za iOS dodaj + 500. Ostali su svi rasli proporcionalno i vecina onih koji su radili poslednjih 5 godina su uglavnom doziveli trostruko povecanje. Najinteresantnije je sto su se i titule privikle ogromnoj potraznji trzista tako da se danas "senior" koristi za ljude koji bi pre 10 godina bili smatrani juniorom koji polako moze da se ostavlja samostalno da radi.

Koliko god se sipalo ljudi, za sada nista ne govori da razlika izmedju ponude i potraznje moze biti barem smanjena. Zbog svega toga, cak i ove akcije drzave uglavnom ne mogu pogresiti. Sta god da ih naucis, valjace nekome i osim onih jako nesnalazljivih svi ce vec naci neku rupu da popune.

Pricas o platama za pausalce? 1000 je koliko, 500, 600 regularno prijavljena plata u drugim firmama? Koliko se to razlikuje u odnosu na pre 10 godina?
Link to comment

 

 

Pa vidi, ja sam pričao već, to već postoji u privatnoj izvedbi, i to za dž, isto kao kod države...

 

Jedino, što "moraš" da odradiš neko vreme kod poslodavca, onog ko te je obučio ili u firmi kojoj te lizinguju, za početničku platu (350-400€, grubo)... S tim da je povećanje te plate moguće, ako si sposoban da kontaš stvari brzo, u vrlo kratkom roku....

Čekstani, koji nivo znanja tebi treba da bi došao uopšte u neku tu priču, ono, da ti potencijalni poslodavac plati obuku i ti mu posle to odradiš?

 

Pitam za druga.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Pricas o platama za pausalce? 1000 je koliko, 500, 600 regularno prijavljena plata u drugim firmama? Koliko se to razlikuje u odnosu na pre 10 godina?

 

Da, za pausalce pricam, u poslednje vreme sve imam posla s manjim firmama pa oni s kojima dolazim u kontakt obicno tako rade. Ako se ne varam 66% odvojis na porez iz svake cifre (mada nisam bas u procenat siguran). Razlika je u tome sto realno niko iz tih kategorija to ne izdvoji. Firme koje placaju na belo obicno daju malo manje, ali ne bas toliko manje da bi ostale konkuretne. Svede se da biras npr. izmedju belih 1500 i agencijskih 2000.

 

U odnosu na pre 10 godina mozda nisam skroz relevantan da pricam jer sam tada pocinjao malo aktivnije da zaradjujem, a i cela scena je bila u procesu zalaufavanja negde u tom periodu. Recimo da je tada bilo prilicno tesko doci do 1000 evra, toga se secam dobro. Sada toliko trazi junior programer bez da ga neko pogresno pogleda. Nije da ga uvek dobije, ali dobije ako je iz deficitarnih opcija.

Link to comment

Čekstani, koji nivo znanja tebi treba da bi došao uopšte u neku tu priču, ono, da ti potencijalni poslodavac plati obuku i ti mu posle to odradiš?

 

Pitam za druga.

 

via CZ-M53 TT

Pa, buraz je pre tog kursa čitao neke knjige o osnovama programiranja, i napisao je par jednostavnih programa u javi...

 

Na kursu je slušao C# i MSSQL i posle toga radi to što sad radi... Početna plata je bila 350€, posle 2-3 meseca su mu mislim da digli na 500+ jer valjda konta šta i kako...

 

Mislim, to što on radi su baš jednostavne stvari iz programerskog ugla, ali, valjda neko i time treba da se bavi...

 

Ove cifre što priča PĐ su za prave™, školovane programere...

Link to comment

U vecim firmama ima puno mesta za te "pomocne" stvari i to je verovatno najbolji nacin da se udje. Prihvatis da robujes neko vreme, razvijas taj skil i polako punis CV da bi za godinu dana mogao krenuti da se javljas na ozbiljnije pozicije.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...