Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

Sam naziv informatika za predmet je verovatnu tu iz istorijskih razloga, mnogo bolje bi bilo "uvod u računarstvo" ili nešto slično što bi odgovaralo engleskom "introduction to computer science", a program bi trebalo da izgleda kao program kursa CS 101 na Stanfordu:

 

Topics:

  • The nature of computers and code, what they can and cannot do
  • How computer hardware works: chips, cpu, memory, disk
  • Necessary jargon: bits, bytes, megabytes, gigabytes
  • How software works: what is a program, what is "running"
  • How digital images work
  • Computer code: loops and logic
  • Big ideas: abstraction, logic, bugs
  • How structured data works
  • How the internet works: ip address, routing, ethernet, wi-fi
  • Computer security: viruses, trojans, and passwords, oh my!
  • Analog vs. digital
  • Digital media, images, sounds, video, compression

 

U nekim srednjim školama(gimnazija, tehničke škole,...) bi pored ovog predmeta "uvod u računarstvo" trebalo da se uvede i drugi predmet "uvod u programiranje" gde bi se učio Python.

 

Inače na MATF u Beogradu se u moje vreme učio Pascal kao prvi jezik (sad se uči C). Zadaci su se radili na papiru, bez ikakvog kontakta s računarom. Drugi jezik je bio Fortran kod čuvenog Parezanovića.

Link to comment

 

Inače na MATF u Beogradu se u moje vreme učio Pascal kao prvi jezik (sad se uči C). Zadaci su se radili na papiru, bez ikakvog kontakta s računarom. Drugi jezik je bio Fortran kod čuvenog Parezanovića.

 

I mi smo pre 10+ godina radili C i C++ na papiru na ispitima, a na vezbama je nekoliko nas delilo komp.

Link to comment

Zaposlili za vreme vakta demokratske vlasti kod mene u firmi jednog omladinca (citaj uvalili mi ga) sa skracenim radnim vremenom posto je u nekoj srednjoj skoli istvremeno predavao informatiku. Decko zavrsio matematiku, racunarom vlada na nivou ume da ga ukljuci i pokrene word.

Pitam ja njega sta predaje toj deci. "Visual Basic" kaze on. OK, rekoh, zastarelo, ali bar klinci mogu da se upoznaju sa programiranjem. "A ti znas VB?" pitam ga ja iznenadjeno, posto vidim da nista drugo ne zna. "Ma gde znam, nemam pojma". "Pa kako predajes?". "Pa po knjizi..." :0.6:

Link to comment

Sam naziv informatika za predmet je verovatnu tu iz istorijskih razloga, mnogo bolje bi bilo "uvod u računarstvo" ili nešto slično što bi odgovaralo engleskom "introduction to computer science"

 

Informatika je isto sto i computer science, samo smo to preuzeli od Svaba.

Link to comment

Moguće, dosta su to neodređeni termini i postoje različita tumačenja. Meni je informatika šira oblast od računarstva. Moguće je , u teoriji, razviti teoriju obrade informacija bez računara ili bar bez računara u današnjem smislu reči "računar". 

 

Na većini fakulteta postoji razlika između ova dva termina, npr. na MATF postoji smer "računarstvo i informatika". Nisam siguran kako definišu ove termine, ali očigledno ih razlikuju.

Link to comment

Ma imao sam informatiku, samo sto nismo radili apsolutno nista, igrali igrice na casu. Ne mislim da je lako to raditi, naravno. Kvalitet je  na uzasnom nivou. Samo, na tome se mora raditi i unapredjivati postepeno. Ako samo dignemo ruke i kazemo da nije to za nas, necemo nista postici.

 

Ja ne kažem da treba da se dignu ruke, kažem samo da ne može prvi korak biti uvođenje informatike koju nema ko da predaje  kao četvorogodišnjeg predmeta u sve osnovne škole. Takođe ne verujem u te priče može to svaki nastavnik matematike (kojih takođe mislim da ni nema puno zaludnih da čekaju veći fond časova), da može to svako ko je završio neki tehnički fakultet, i da može to svako sa malo mozga da samo otvori knjigu i cepa po njoj.

Ono što bi moglo je za početak neki master od bar godinu a bolje dve da se eventualno prekvalifiuju/dokvalifikuju za nastavnike informatike ljudi koji su recimo završili te tehničke fakultete.

Link to comment

Moguće, dosta su to neodređeni termini i postoje različita tumačenja. Meni je informatika šira oblast od računarstva. Moguće je , u teoriji, razviti teoriju obrade informacija bez računara ili bar bez računara u današnjem smislu reči "računar".

 

Na većini fakulteta postoji razlika između ova dva termina, npr. na MATF postoji smer "računarstvo i informatika". Nisam siguran kako definišu ove termine, ali očigledno ih razlikuju.

A kad je jezik bio toliko precizan (programski su van konkurencije) :). Ali izvorno je to isto. Nemcima objasnjavaju da se ne zajebu i kazu informatics kad govore engleski, mada sam skoro negde nesto citao i naletim na informatics :).

 

Elem, informatika u skolama. Najgore bi bilo da uvedu nesto sto ne umeju da sprovedu i time temu ucenicima udalje i ucine potpuno stranom. Informatiku smo imali u osnovnoj za one koje je interesovalo i sustinski nista nismo radili osim sto smo crtali algoritme koje nismo razumeli. Cemu sluzi elipsa, cemu kvadrat i ostale bitne stvari. Imali su neke pitaj boga kakve masine koje se nisu ni palile i sve u svemu to su svi brzo batalili. Iz ovog ugla gledano, time su se bavili verovatno nestrucni ljudi koji su ili iz najbolje namere ili mozda ne uglavnom citavu stvar mistifikovali. U drugoj osnovnoj je i bilo necega, ali je tada vec bilo kasno. Srednja skola je kao imala program i neke starije masine, ali slaba vajda od toga kad je nastavnik izlapeli matorac na cijem se casovima nista ne radi. A i ono sto se radi je sustinski nebitno. Ali, bitna stvar, oni koji su imali zelje i volje su nesto samostalno i naucili.

 

Sve u svemu, to je mozda i najbitnije - dati priliku klincima da se upoznaju sa glupom masinom. Danas je pristup kompjuteru mnogo laksi tako da ni to nije toliko bitno, ali mislim da za nesto vise nema mnogo kapaciteta.

Link to comment

inače kada smo kod informatičkog(?) obrazovanja, fakultet tehničkih nauka koji  je najzaslužnji za nekoliko hiljada IT poslova u NS (Schneider-DMS, Levi9, Execom, rt-rk i još desetak firmi, pa onda posredno još par odličnih firmi kao gejmerske mad hat i eipix) je ove godine trebalo po prvi put da uvede smer koji bi se bavio data science.

na kraju je dekan (sns kadar sa istorijom skandala iza sebe (udario čoveka kolima u zagrebu, pokušao da ne zadrži na faksu dve odlične profesorke, pojavljivanje na konvencijama sns-a u ime faxa)) ipak odlučio da ne bude smera

 

 

http://startit.rs/ftn-ukinuo-prvi-data-science-program-u-zemlji-u-korist-gradevine-i-masinstva/

Edited by Ravanelli
Link to comment

Ne znam otkud priča da informatiku ili kako god se predmet zvao nema ko da predaje. Pravilnik o stručnoj spremi nastavnika definiše ko može da u školi da predaje. Navedeno je desetak zvanja (diplomirani matematičari, informatičari, inženjeri...), a osim ovoga, navedeno je da može da predaje i svako ko je završio fakultet i u toku studija je imao bar četiri semestra koji su u vezi s računarstvom i informatikom.

 

Možda je pravilnik loš, ali onda to nije problem samo s informatikom, već sa skoro svim predmetima, jer su pravila slična.

 

Inače, od kraja devedesetih, već skoro dvadeset godina postoji poseban smer na MATF "profesor matematike i računarstva". Postoje ljudi koji su studirali da bi predavali u školi računarstvo(informatiku).

Link to comment

Ne znam otkud priča da informatiku ili kako god se predmet zvao nema ko da predaje. Pravilnik o stručnoj spremi nastavnika definiše ko može da u školi da predaje. Navedeno je desetak zvanja (diplomirani matematičari, informatičari, inženjeri...), a osim ovoga, navedeno je da može da predaje i svako ko je završio fakultet i u toku studija je imao bar četiri semestra koji su u vezi s računarstvom i informatikom.

 

Možda je pravilnik loš, ali onda to nije problem samo s informatikom, već sa skoro svim predmetima, jer su pravila slična.

 

Inače, od kraja devedesetih, već skoro dvadeset godina postoji poseban smer na MATF "profesor matematike i računarstva". Postoje ljudi koji su studirali da bi predavali u školi računarstvo(informatiku).

 

 

Pa postoji smer za sve, pitanje je valjda koliko ljudi izlazi iz njega. Trenutni broj je verovatno podešen za on koliko se predaje po srednjim školama, nema šanse da uvođenje informatike kao četvorogodišnjeg obaveznog časa u osnovne ne bi zahtevalo veći broj ljudi od onoga koji sada prave.

Dipl matematičar sa bilo kog smera koji nije neki skrajnuti nastavni je koliko mi je poznato izuzetak ako hoće da ide u školu da predaje. Od inženjera bi se dalo nešto napraviti, ali baš bilo koji inženjer da predaje infomratiku??? Pa meni su i roditelji inženjeri, sestra saobraćajni inženjer, ako oni mogu tek tako da ušetaju u neku školu i drže informatiku o kojoj niko ništa ne zna, to je vrlo problematično.

Link to comment

Izvod iz pravilnika (valjda je važeći):

Računarstvo i informatika:
- profesor informatike, odnosno diplomirani informatičar;
- profesor matematike, odnosno diplomirani matematičar, smer računarstvo i informatika;
- diplomirani inženjer elektrotehnike, svi smerovi osim energetskog;
- diplomirani inženjer elektronike, svi smerovi osim industrijske energetike;
- diplomirani inženjer za informacione sisteme, odnosno diplomirani inženjer organizacije za informacione sisteme ili diplomirani inženjer organizacionih nauka, odseci za informacione sisteme, informacione sisteme i tehnologije;
- diplomirani inženjer informatike, odnosno diplomirani inženjer računarstva;
- diplomirani ekonomist, smerovi: kibernetsko-organizacioni, ekonomska statistika i informatika, ekonomska statistika i kibernetika, statistika i informatika ili statistika, informatika i kvantna ekonomija;
- diplomirani informatičar;
- diplomirani informatičar - poslovna informatika;
- diplomirani informatičar - profesor informatike;
- diplomirani informatičar - master;
- diplomirani profesor informatike - master;
- diplomirani informatičar - master poslovne informatike;
- master matematičar;
- master informatičar;
- master inženjer elektrotehnike i računarstva;
- master profesor tehnike i informatike;
- master inženjer informacionih tehnologija;
- master inženjer organizacionih nauka (studijski program Informacioni sistemi i tehnologije ili Softversko inženjerstvo i računarske nauke).

Nastavu i druge oblike obrazovno-vaspitnog rada iz predmeta Računarstvo i informatika može da izvodi i lice koje je na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine, po propisu koji je uređivao visoko obrazovanje do 10. septembra 2005. godine, savladalo program računarstva i informatike u trajanju od najmanje četiri semestra.
Lica koja su stekla akademsko zvanje master, moraju imati, u okviru završenih osnovnih akademskih studija, položeno najmanje pet informatičkih predmeta (od toga najmanje jedan iz oblasti Programiranje i najmanje jedan iz oblasti Objektno orijentisano programiranje) i najmanje tri predmeta iz oblasti Matematika.

 

Nije baš bilo koji inženjer, precizno je navedeno... I nije tako loš pravilnik, možda su ekomomisti višak :)

 

Dipl. matematičar s bilo kojeg smera je učio i pedagogiju i metodiku nastave matematike i računarstva i može normalno da predaje u svakoj osnovnoj i srednjoj školi matematiku i informatiku (računarstvo).

Link to comment

Ovo iz prethodnog posta je pravilnik za srednje škole, ne za osnovne. Za osnovne škole postoji pravilnik za predmet "tehničko i informatičko obrazovanje" i tu ima svega i svačega. Za informatiku nema, kad i ne postoji u osnovnoj školi :)

Link to comment

Dipl matematičar sa bilo kog smera koji nije neki skrajnuti nastavni je koliko mi je poznato izuzetak ako hoće da ide u školu da predaje.

:huh:  Ne znam na osnovu cega i kojih podataka zasnivas svoja misljenja, ali gomila ljudi koji su studirali sa mnom, na raznim smerovima na MATFu su postali nastavnici po skolama. Niko ih nije puskom terao, koliko se secam, a neki su bas ciljano otisli na smer za profesore. Vise drugarica koje su bile na smeru za racunarstvo i smeru za numeriku su makar u pocetku godinu-dve predavale u skolama, i pola njih i dalje to isto radi. Na mom poslednjem ispitu na faksu je bilo i dosta ljudi koji su, ne znam tacno kako u smislu zakona, vec poceli da rade u skolama, isto su imali taj ili jos jedan pride u istom roku kao poslednji.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Raspitah se malo o problemu nastavnika matematike i informatike kod nekog ko radi i prosveti. Postoji nešto što se zove "berza" nastavnika i zaista su nastavnici matematike na toj "berzi" tražena i ne baš zastupljena roba.  U osnovnoj školi informatiku, tj tehničko predaju različiti profili ljudi i verovatno bi nastao problem kad bi se uslovi izjadnačili s uslovima za nastavnike informatike u srednjim školama.

 

Ostaje pitanje da li bi se eventualni nedostatak nastavnika informatike mogao rešiti na drugi način, a ne ukidanjem(neuvođenjem) informatike u osnovne škole. Možda uskoro ukinu i matematiku, jer nema dovoljno nastavnika? :)

Link to comment

Ok, onda su moja secanja zastarela i uzorci nedovoljni. Ipak, i dalje se ne secam da su ljudi nevoljno isli da rade. Mozda zato sto su mladi a pare nikom ne skode :)

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...